Spider-Man

Spider-Man

Vynalézavý chlapec, který získal své schopnosti poté, co jej kousl radioaktivní pavouk. Z tichého mladíka se rázem stal městský hrdina a idol New Yorku.

Sezóny 4
2010 - 2018

Informace

Celé jméno: Peter Benjamin Parker
Výška: 1,78 m
Váha: 76 kg
Barva očí: hnědá
Barva vlasů: hnědá
Autoři postavy: Stan Lee, Steve Ditko
Představitelé: Max Favreau, Tom Holland
Poprvé se objevil v:
Amazing Fantasy #15 (srpen 1962)

Filmy

O Spider-Manovi

Příběh Petera Parkera byl pro tvůrce komiksů velkým riskem. Všichni hrdinové byli dospělí a svalnatí, zatímco Peter teprve chodil na střední školu. Tento risk ale Marvelu vyšel a z pavoučího hrdiny se stala velká hvězda. Po mnoho let pak mohli fanoušci sledovat jeho příběh, jak se z chlapce stává muž a dostává se do podnikání. Za tu celý čas vyměnil několik zaměstnání i přítelkyň a spolupracoval snad se všemi existujícími hrdiny.

Kupředu jej stále vedla smrt strýčka Bena, později také rodiny Stacyových. Jistý čas byl Peter také po smrti a nad jeho tělem získal kontrolu Otto Octavius, který pokračoval v roli hrdiny a založil velkou fungující firmu. Po prohození duší zpátky tak měl Peter zajištěnou kariéru coby velký vynálezce.

Spider-Man má nespočet nepřátel, většina má také předlohu ve zvířeti. Mezi ty nejznámější patří určitě Venom, Green Goblin, Doctor Octopus, Electro, Kraven, Scorpion, Rhino, Kingpin nebo Beetle.

Komiksy

Mladý Peter se narodil v Queensu páru agentů CIA. Jeho rodiče byli zabiti v akci a chlapce se ujali teta a strýc. Z chlapce vyrostl nadšenec do vědy a stal se terčem školních šikanátorů. Ve svých patnácti letech byl kousnut radioaktivním pavoukem, který mu dal superschopnosti. Peter se své schopnosti rozhodl otestovat ve wrestlingu, vyhrál a začal pracovat pro televizi. Pod jménem Spider-Man se stal novou senzací. Po svém prvním vystoupení odmítl lapit lupiče, který však hned poté zastřelil strýčka Bena. Po této události se Peter rozhodl být superhrdinou.

První problém, který po strýčkově smrti nastal, byl nedostatek peněz. Teta May byla na práci moc slabá, proto začal pracovat u novin jako fotograf. Jeho prvním nepřítelem se stal Chameleon, prvním v kostýmu pak byl Vulture. Časem si získal mnoho nepřátel, z nichž se několik spojilo do týmu Sinister Six, aby se mu pomstili. Jeho první přítelkyní se stala Betty Brantová. Peter nakonec dokončil střední a na univerzitě potkal Harryho Osborna a Gwen Stacyovou.

Zde se také konečně spřátelil s Flashem, který jej na střední šikanoval. Spider-Manovým úhlavním nepřítelem se stal Green Goblin, který byl Harryho otcem. Během jednoho ze soubojů s Doctorem Octopusem byl přítomen smrti otce Gwen. Samotná dívka byla nakonec zabita Green Goblinem, který ji shodil z výšky a Gwen si zlomila vaz. Touto událostí byl Peter traumatizován, možná i daleko víc než smrtí strýčka Bena. Po Gwenině smrti se Peter sblížil s Mary Jane.

Jelikož byl Norman Osborne považován za mrtvého, Harry začal obviňovat Spider-Mana a stal se novým Goblinem. Petera časem začali strašit kloni jej i Gwen, které měl na svědomí Jackal, jeho bývalý profesor ze školy. Touto dobou pak MJ odmítla svatbu s Peterem a on se poznal s Black Cat. Mocným Beyonderem byl pavoučí muž přenesen do vesmírné bitvy mezi dobrem a zlem, kde získal svůj černý kostým. Oblek se choval jako živý a nakonec se stal jeho soupeřem jménem Venom.

Peter a Mary Jane se časem konečně vzali. Kraven, jeden z jeho nepřátel, se pak vrátil do města a pokoušel se Spider-Mana konečně zabít. Pavouka však nezabil, ale uspal jej a zakopal pod zem. Dva týdny fungoval pod jeho identitou a po Peterově probuzení spáchal sebevraždu, protože dokázal, že je lepší než on. Peter pak vzal práci učitele a poznal muže jménem Ezekiel Sims. Ezekiel měl podobné schopnosti jako on a připravil jej na bitvu s Morlunem, lovcem totemových hrdinů.

Když se Avengers rozpadli a nastal hromadný útěk z věznice Raft, stal se Peter členem New Avengers. Brzy však nastala Občanská válka a Spider-Man se postavil na stranu Iron Mana. Hrdina se světu odmaskoval a od svého idola dostal oblek Iron Spider. Nyní po něm šli všichni jeho nepřátelé. Z toho důvodu uzavřel smlouvu s Mephistem, který mu kromě návratu skryté identity slíbil také záchranu života tetičky May. Peter musel jenom obětovat lásku s Mary Jane, což také udělal.

Po invazi Skrullů se z Normana Osborna stal světový hrdina a vláda mu dala kontrolu nad Avengers. Peter tak čelil zločincům pověřených vládou i Osbornovi, který Iron Manův oblek proměnil v Iron Patriota. J.J. Jameson se poté stal starostou New Yorku a proti Spider-Manovi bojoval daleko víc. Jamesonův otec a tetička May se pak jednoho dne vzali, což udělalo z věčných nepřátel rodinu. Jackal později udělal z New Yorku pavoučí ostrov. Tento problém byl vyřešen Agentem Venomem a Anti-Venomem.

Jednoho dne se Peter utkal s umírajícím Octopusem, který za pomocí nového stroje prohodil jejich duše. Peter zemřel v Ottově těle, zatímco se padouch stal novým Spider-Manem. Peter však ve svém těle zůstal jako podvědomí a postupně dostával kontrolu zpátky. Otto ale mezitím založil Parker Industries, které se stalo vynášející vědeckou firmou. Peter se tedy nakonec vrátil a musel čelit zcela novému životu.

Další velkou událostí v Peterově životě byla událost zvaná „Spider-Verse“, kdy se pavouci ze všech hrdinů spojili, aby mohli čelit Morlunovi a jeho lovcům. Poslední Peterův velký příběh se opět točil kolem klonů, které měl tentokrát na svědomí nový Jackal. Tím byl Ben Reilly, jeden z jeho prvních klonů, který na chvíli přivedl k životu Gwen Stacyovou. Ta se pro Petera znovu obětovala.

Filmy, seriály a další média

První pavoučí animák běžel mezi lety 1967–1970. Ten pak nahradila dvojice propojených seriálů Spider-Man a Spider-Man and His Amazing Friends. Následovala role v seriálu Spider-Woman, poté přišel na řadu nechvalně známý Spider-Man z roku 1994, který běžel na stanici Fox Kids. Spolu s ním jste mohli spatřit také Spider-Man Unlimited. Po Raimiho filmu chtěla televize nový seriál, tak vznikl Spider-Man: The New Animated Series. Další v pořadí pak byli The Spectacular Spider-Man, Ultimate Spider-Man a nově další Spider-Man od Disneyho.

Pavoučí hrdina se dočkal také hraného seriálu s Nicholasem Hammondem v hlavní roli. Vlastní hraný seriál udělali také Japonci. Hammondův pavouk se dočkal také tří filmů, zatímco ten Japonský jednoho. Nejvíce jej však proslavila Raimiho trilogie, kde si Spider-Mana zahrál Tobey Maguire. Plánoval se také čtvrtý díl, který ale nevznikl. Série byla restartována a novým Spider-Manem se stal Andrew Garfield, který v roli vydržel dva filmy.

Spider-Man se objevil také v hojném počtu videoher. První vznikla v roce 1982 a jmenovala se jednoduše Spider-Man. Následovali Questprobe: Spider-Man, // Spider-Man and Captain America in Doctor Doom's Revenge// a The Revenge of Shinobi. Pavouk se dále objevil v několika hrách ze série The Amazing Spider-Man nebo v Spider-Man and Venom: Maximim Carnage. Další hry se inspirovaly Raimiho filmy a poté vznikly hry s podtituly Friend or Foe, Web of Shadows, Shattered Dimensions a Edge of Time. Poslední hry byly na motivy filmů s Garfieldem a momentálně je v přípravě nový Spider-Man pro PS4. Velkou roli měl také v Marvel: Avengers Alliance nebo LEGO hrách od TT Games.

Marvel Cinematic Universe

V roce 2011 byl Peter přítomen na Stark Expu, kde nosil repliku Iron Manovy helmy. „Utkal se“ s Hammerovými drony, které vyřídil spolu s Iron Manem. O pár let později jej kousl radioaktivní pavouk, který mu dal nadlidské schopnosti. Z Petera se stal superhrdina jménem Spider-Man, jenž byl senzací na YouTube. Mladého hrdinu brzy naverboval Tony Stark, který potřeboval spojence během Kapitánovy rebelie. Pro Petera vyrobil nový oblek a vyrazil s ním do Německa. Spider-Man měl tu čest poprvé bojovat po boku velkých hrdinů, se kterými se hned spřátelil.

Stark chtěl z Petera nakonec vychovat lepší verzi sebe. Jejich vztah jim brzy narušil záhadný Vulture, který začal ohrožovat svět a mezi hrdinou a jeho mentorem udělal rozepři o tom, co je správné. Zaslouží si Peter svůj oblek? To se dozvíme v jeho samostatném filmu.

FOTO: Marvel Studios, Marvel Comics

Hodnocení

Chceš taky hodnotit? Registruj se nebo se !
Black_Barton

Vzor těch mladších :D

12.5.2021 | 12:10:15
sábahi

V původní trilogii byl spider man dobrý, ale v podání Hollanda je to ještě lepší!! :D

2.3.2021 | 21:18:57
Kothy

Super postava.

30.6.2020 | 14:55:50
leevan

Neskutočne skvelé prevedenie Spider-Mana v podaní Toma Hollanda.

5.5.2018 | 21:19:17
Babylonian

Zatím nejlepší představitel Spider-Mana! Po špatném Maguirovi a nadprůměrném Garfieldovi jsem velice překvapen.

13.12.2017 | 14:06:50
Logan_the Wolverine

Super postava.

13.7.2017 | 17:52:55
Ansy

Milé překvapení. :D Za mě super.

11.7.2017 | 17:53:17
CoRnDuCK

Bál jsem se, že bude na nic, ale překvapil mně. Je super!! :D

9.7.2017 | 23:40:42
Phanto

Naprosto dokonalý! Super herec a super postava!

6.7.2017 | 9:15:36
Valada06

Tom Holland je jako Spider-man parádní. :-)

čestný člen redakce
6.7.2017 | 1:52:44
1

Nejlepší postavy: Marvels

Reklama

Zajímavosti

Colman Domingo přiznal kontakt s Marvelem, ale o Kangovi neřekl ani slovo

Colman Domingo přiznal kontakt s Marvelem, ale o Kangovi neřekl ani slovo

Nejenže čekáme na nového Kanga, ale taktéž očekáváme odhalení jeho úlohy v širším MCU. Kang má projít určitou změnou a zřejmě se to neobejde bez osekání jeho příběhu. Alespoň takto se o tom v zákulisí hovoří. Budou mít tedy hvězdy stále o tuto roli zájem? Domingo se konečně vyjádřil.

Marvel Cinematic Universe

PRVNÍ FÁZE

 

DRUHÁ FÁZE

 

TŘETÍ FÁZE

 

ČTVRTÁ FÁZE

 

PÁTÁ FÁZE

Galerie

Galerie

Napište nám

Našli jste chybu ve vysílání? Nemůžete se dopídit českých titulků? Chtěli byste se o tento seriál starat? Napište nám!


Filtr seriálů
Reklama