The Book of Boba Fett (Boba Fett: Zákon podsvětí)
82/100 - 73×

The Book of Boba Fett(Boba Fett: Zákon podsvětí)

Po událostech prvních dvou řad seriálu The Mandalorian přišlo na řadu odvyprávění příběhu jednoho z nejlepších námezdních lovců předaleké galaxie, Boby Fetta. Ten však svou práci nevykonává sám, ale za pomoci vražedkyně Fennec Shand.

USA | 2021 | Ukončeno
vysílání
1 sezóna | Disney+ | 50 minut
žánr
Akční, Dobrodružný, Sci-fi
hrají
Temuera Morrison (Boba Fett), Ming-Na Wen (Fennec Shand), Jennifer Beals (Garsa Fwip), David Pasquesi (Majordomus starosty), Carey Jones (Black Krrsantan), Jordan Bolger (Skad), J.J. Dashnaw (Dvojčata), Danny Trejo (Krotitel Rancorů), Stephen Root (Lortha Peel), Sophie Thatcher (Drash), Pedro Pascal (Din Djarin), Amy Sedaris (Peli Motto), Corey Burton (Cad Bane), Timothy Olyphant (Cobb Vanth), Stephan Bruner (Rozparovač)

Postřehy ze světa Star Wars k epizodě Chapter 1: Stranger in a Strange Land

Postřehy ze světa Star Wars k epizodě Chapter 1: Stranger in a Strange Land

Stejně jako u Mandaloriana vám pravidelně budeme přinášet naše postřehy z jednotlivých epizod. Těch odkazů na Star Wars svět v čase přibývá, proto jsme se pokusili vybrat ty nejzajímavější a nejzásadnější. Co se vám nejvíce na první epizodě líbilo?

17 1
2.1.2022

Útěk ze Sarlacca

Hned v prvních minutách je nám naservírován dlouho avizovaný útěk z úst mocného a hrozivého Sarlacca, na který čekáme již od konce Epizody VI. Ano, Boba Fett sice uprchl i v Legends příbězích, nicméně na ten pravý a oficiální únik jsme čekali od roku 1983, tak dlouho nás tvůrci napínali. Boba stejně jako v nekanonické verzi využil své plamenomety, aby se dostal ven. V komiksech šlo o poměrně přímočařejší útěk rovnou z úst pomocí jetpacku, nicméně i s pomocí jiného námezdního lovce – Dengara.

Zde v seriálu Boba zažil peklo až následně. Jawy ho okradou o jeho zbroj, která následně skončí u Cobba Vantha, kterého jsme poznali v seriálu The Mandalorian. Aby toho nebylo málo, Boba je ještě polapen do spárů Tuskenů. Zdá se, že už zde si Boba uvědomil, že jeho reputace nejlepšího námezdního lovce je pryč. Fett před svými nepřáteli málokdy odkládal helmu, neboť se styděl za obličej, který má většina galaxie spojený s klonovými vojáky.

(Na tohle jsme dlouho čekali. Foto: Disney)

Galaxie mohla mít Bobu za mrtvého

Jelikož málokdo znal Bobův obličej a typická zbroj je pryč, Boba mohl tušit, že už mu nikdo nikdy neuvěří, že on je ten obávaný Boba Fett, když vše, co ho jím dělalo, je nyní prakticky pryč. Otázka tak zůstává, zda se po galaxii rozkřiklo, že Fett zemřel v jámě Sarlacca. Ostatně být nejlepším námezdním lovcem je taková nepřímá soutěž všech lovců. Každý touží být na vrcholu a dostávat za svou práci co nejvíce kreditů.

Hlavní děj seriálu The Book of Boba Fett se odehrává pět let po událostech Epizody VI. Tedy pět let, než Boba opět ukořistí svou zbroj v seriálu The Mandalorian. Pět let tedy o Fettovi nikdo neslyšel, tudíž většina galaxie ho mohla správně považovat za mrtvého. O tom, jak silnou reputaci má nyní Boba na trhu, se snad dozvíme v následujících dílech.

(Když zmizí nejlepší námezdní lovec v galaxii na šest let, logicky ho musíte mít za mrtvého. Foto: Disney)

Není Tusken jako Tusken

Tuskeny hojně známe z původní a prequelové trilogie. Písečné lidi není třeba blíže představovat. Většinou jsme je ale viděli v žlutobílých pláštích. Nyní poprvé poznáváme novou odrůdu Tuskenů, kteří se oblékají do černé a nebojí se více odlišovat od těch klasických Tuskenů a třeba ke svému oblečení přidat i nějaký ten módní doplněk navíc. I Tuskenové žijí v různých tlupách a uskupeních, které se od sebe navzájem liší.

Právě tyto Tuskeny odlišují různé tradice a zvyky, které bezpochyby poznáme v dalších dílech. Stále ale žijí ve svých stanech a po večerech hlídkují jejich věrní Massiffové, které si můžeme pamatovat především z Epizody II. Jako zajímavost dodáváme, že Din Djarin umí řeč Tuskenů, což není příliš obvyklé. Jelikož i Boba s Tuskeny stráví hodně času, není vyloučené, že i on bude ovládat tento nevšední jazyk.

(Ne každý Tusken má rád světlé oblečení. Foto: Disney)

Bez kantýny by to nebylo ono

Když už jsme na Tatooinu, tak pochopitelně nesmí chybět kantýna v jakékoliv formě. Tentokrát jsme se podívali do Svatyně v Mos Espě, kde jste určitě poznali jednoho starého známého. Max Rebo aneb lepší poznávací znamení modrý slon je stále na Tatooinu a rozdává radost skrze svojí hudbu. Na Maxe si můžeme pamatovat již ze zmíněné Epizody VI, kde se postaral o velice zajímavou hudební vložku v Jabbově paláci.

Svatyně patří Garse Fwip, Twi'lekovi, kterého ještě stoprocentně uvidíme. Garsu ztvárnila herečka Jennifer Beals. Ta přiznala, že základní informace o své postavě od tvůrců má, nicméně nevěděla, v jakém seriálu hraje. U Star Wars stále panují přísná bezpečnostní opatření a někdy ani sami herci neví, v čem přesně hrají. Beals pouze ví to, co tvůrci považují za dostatečné, aby herečka věděla k perfektnímu hereckému výkonu.

(Tatooine je místem plným kantýn. Foto: Disney)

Je libo kožešinku z Wookiee?

O režii první epizody se postaral i jeden ze tvůrců Robert Rodriguez, který si již střihl epizodu The Tragedy v seriálu The Mandalorian. Rodriguez si ovšem v první epizodě dokonce i zahrál a ztvárnil Trandoshiana Dokka Strassiho, který Bobovi přinesl jako dar novému vládci kriminálnímu podsvětí kožešinu z Wookiee, což podtrhuje osobní spory Trandoshianů a Wookieů během posledních let, kterých jsme se letmo dočkali i v seriálu Star Wars: The Clone Wars. Kožešinka nicméně určitě ozdobí Bobův palác.

Boba v epizodě zmínil, že Trandoshianům se nedá věřit. V komiksech ovšem často spolupracoval s Bosskem, kterého bychom taktéž v seriálu rádi viděli. Bossk se měl objevit v Epizodě IX Colina Trevorrowa, tak snad tento námezdní lovec je stále mezi živými. V seriálu jsme se taktéž dočkali organizace Crimson Dawn, kterou si můžete pamatovat z filmu Solo. Během vlády Galaktického impéria organizaci vedl Maul. Jak to ale vypadá uvnitř organizace nyní, nevíme, ale snad se brzy dozvíme.

(Dá si Boba kožešinku na zeď, nebo pod nohy k trůnu? Foto: Disney)

Další drobnosti

V první epizodě se taktéž objevili dva Gamorreani. Ty už jsme viděli v premiéře druhé řady seriálu The Mandalorian a taktéž i v původní trilogii, kdy na nich Luke Skywalker trénoval svůj sithský stisk, techniku temné strany Síly, kterou by správný jedi moc využívat neměl. Kromě Gamorreanů a Rodianů, které zná prakticky každý fanoušek, jsme se dočkali i nové příšery, na kterou může narazit kdejaký poutník pouštní dunou.

Nová příšerka s několika rukami bohužel ještě nemá oficiální jméno, nicméně zdá se, že Jon Favreau si vypůjčil záporáka z Power Rangers. Určitě mnohé taktéž překvapil zdroj vody, který hledal Boba s rodianským zajatcem. Žádná fontánka, žádný pramen. Voda je schovaná v malých nádobách. A ze závěru epizody lze vyvodit, že Boba získal důvěru Tuskenů, minimálně jejich vůdce. Aktuálně nám není známé, zda mladý Tusken pověděl pravdu o tom, kdo skolil nebezpečnou příšeru v poušti. Ať už to bylo jakkoliv, vůdci Tuskenů je nicméně jasné, že tím velkým zachráncem byl právě Boba.

(Bez vody to na poušti nejde. Foto: Disney)

Jelikož je toho vždy mnoho, mohli jsme něco přehlédnout, určitě nám v komentářích napište, čeho zajímavého jste si všimli vy.

Diskuze /17

Lex Luthor

Bossk se mi nejvíce líbil v Clone Wars kde rovněž spolupracoval s Bobou a po tom co ho Aura zradila se myslím stal i jeho novým opatrovníkem doufám, že nějakých narážek na Clone Wars se v seriálu dočkáme a Bosska v něm uvidíme taky.

2.1.2022 | 18:12:01
mirako

„Hlavní děj seriálu The Book of Boba Fett se odehrává pět let po událostech Epizody VI. Tedy pět let, než Boba opět ukořistí svou zbroj v seriálu The Mandalorian. Pět let tedy o Fettovi nikdo neslyšel, tudíž většina galaxie ho mohla správně považovat za mrtvého. O tom, jak silnou reputaci má nyní Boba na trhu, se snad dozvíme v následujících dílech.“

Ta dějová linka s Fennec se vlastně odehrává kdy teda, vzhledem k tomu že už má svoji zbroj zpět, po Mandalorianovi s02? To nějak nechápu.

#3 tom99
2.1.2022 | 22:22:22
tom99

#2 mirako: Děj „hlavního děje“, tedy toho s Fennec, se odehrává pět let po Epizodě VI. Flashbacky, které jsme viděli v první epizodě, se odehrávají bezprostředně po Epizodě VI (nebo spíše ještě v průběhu této Epizody),

Zdá se, že pět let se Boba potuloval někde po Tatooinu. Svou zbroj ukořistil zpět až od Din Djarina na planetě Tython, tudíž pět let neměl svou zbroj a dost možná ani nikdo nevěděl, že Boba je stále naživu. Pět let je docela dlouhá doba na to, aby se rozkřiklo, že jeden z nejobávanějších námezdních lovců je mrtvý, tak se zatím trochu divím, že se ještě v seriálu nikdo nepodivil, že Fett žije, najednou se tu vyklubal a ještě chce velet kriminálnímu podsvětí.

#17 mirako
webmaster
2.1.2022 | 22:49:32
Harper66

Ta prisera na konci vypadala strasne jako z 20 let staryho filmu. Celkem me to zklamalo.

#16 Vault_13
3.1.2022 | 4:55:42
caliel

Voda je schovaná v malých nádobách. Nejsou to nádoby ale poustní ovoce co drží vodu.

#12 Harper66
3.1.2022 | 9:52:29
cptDri

Moje teorie je, že ten tusken co Bobu zmlátí kovovým klackem je Fennec. :) Což by teda znamenalo, že tuskenové jsou normální lidi.

#7 caliel #13 Ramaar
3.1.2022 | 12:08:17
caliel

#6 cptDri: Tuskenové nejsou „lidi“ je to řečeno jak ve filmech,novelách tak i knihách kde se o nich něco povídá.Nicmene s tim druhym by jsi mohl mít pravdu protože Tuskenové do svých řad přijímali menší počet lidí bud malé děti které si převychovali po tom co udelali najezd na lidske osady nebo nekoho kdo si misto vyslouzil v boji …

3.1.2022 | 14:57:07
El Azar

„Aktuálně nám není známé, zda mladý Tusken pověděl pravdu o tom, kdo skolil nebezpečnou příšeru v poušti.“

3.1.2022 | 15:23:07
El Azar

Mně teda přijde, že to bylo jasný, že jim to ten malej Tusken říká. Zjevně naznačoval škrcení a to podání vody Bobovi od vůdce jasně svědčí o tom, že to bylo v návaznosti na to.

#10 tom99
3.1.2022 | 15:24:42
tom99

#9 El Azar: Bohužel neumím jejich jazykem, ale klidně ten malý šmejd mohl říct, že ho skolil sám. Nejsem jediný, kdo si to myslí, dokonce to i ve svém videu říkal StarWarsTheory…

#11 caliel #15 Vault_13
webmaster
3.1.2022 | 15:53:19
caliel

#10 tom99: Taky sem to tak pochopil když toho prcka všichni plácali po zádech když tam běhal s tou trofejí :)

3.1.2022 | 16:18:36
Harper66

#5 caliel: Taky jsem si rikal, co je to za bullshit, pry nadoby. :D

3.1.2022 | 17:39:16
Ramaar

#6 cptDri: To mě napadlo taky, ale výška postav tomu neodpovídá :) Fennec je skoro o hlavu menší než ta tuskenská bojovnice ;)

3.1.2022 | 17:41:57
dovahkiin

Když už jsme v seriálu u Tuskenů, tak by tam mohli nějak nacpat Hetty, sice by se časově z Legends hodili spíš ke Kenobimu, především A'sharad, jeho tatík ještě dřív, nicméně i tak bych se nezlobil :D One Sith mi asi nikdy nedají už, ale naděje umírá poslední.

3.1.2022 | 18:13:49
Vault_13

#10 tom99: Z hlediska celkového chování těch Tuskenů v té první epizodě a vývoje postavy Boby v seriálu by to přece nedávalo žádný smysl, pokud by jim ten malý kecal, že tu příšeru zkolil sám, zatímco tam vedle Boba postává a dostane napít. To bychom se vrátili zase na začátek a bylo by úplně jedno, že Boba tu příšeru zabil.

Kdyby jim to nakecal, tak by Bobu zkopli zpátky na zem a spoutali, tzn. chovali by se k němu tak, jako předtím. To se ale nestalo, byli rádi, že jim Boba zachránil mlaďocha a zároveň si vydobyl respekt tím, před čím ho zachránil. Získal uznání za to, že si v poušti umí poradit s málem (jako Tuskeni) a vůdce mu dal napít jako symbol toho, že se teď k němu podle toho budou chovat.

4.1.2022 | 14:44:45
Vault_13

#4 Harper66: 20 let? To přidej :D Mě to připadalo jako monstra z těch různých starých Sindibádů nebo Soubojů Titánů, nejdřív mě tahle podoba zaskočila, ale pak jsem to bral spíš jako přiznanou poctu těmhle dávným příšeřím předchůdcům.

4.1.2022 | 14:48:03
mirako

#3 tom99: Aha, díky. Mě to právě nedávalo smysl. Protože z článku jsem to pochopil tak, že linka s Tuskeny je hned po Ep.VI, pak pět let mezera a linka s Fennec a pak dalších pět let mezera a příběh Manda.

6.1.2022 | 20:49:16
Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se !

Edna potřebuje vaši pomoc

Po letech dlouhé spolupráce nám Google hodil další klacek pod nohy, který je pro nás příliš těžký. Abychom se s ním vypořádali, budeme potřebovat vaši pomoc. Google nám zakázal Adsense a my nevíme, jak z toho ven. Protože víc hlav víc ví a protože nám teče opravdu do bot, rozhodli jsme se vás požádat o radu a pomoc.

Novinky

Boba Fett se nedočkal potvrzení nové řady na Celebrationu a ani během třetí řady Mandaloriana

Boba Fett se nedočkal potvrzení nové řady na Celebrationu a ani během třetí řady Mandaloriana

Ten Boba Fett má ale smůlu. Ještě před dvěma lety to byl nejoblíbenější námezdní lovec v galaxii u většiny fanoušků a teď se musí prosit o pozornost. Seriál The Book of Boba Fett se dočkal smíšených ohlasů, neboť postava Fetta řádně změkla oproti komiksům a knihám.

Reklama

Nejlepší postavy

Galerie

Galerie

Zajímavosti

Dave Filoni přiznává, že o oživení animovaných postav přemýšlí jen zřídka

Dave Filoni přiznává, že o oživení animovaných postav přemýšlí jen zřídka

Konečně máme pocit, že Star Wars je jedno velké médium, které propojuje i ty, které si byly vždy malinko vzdálenější. Animované postavy nám postupně ožívají a potkáváme je v hraném pojetí. Tvůrce právě těchto postav si ovšem nemyslí, že za každou cenu je chce oživit.

Narozeniny herců

Filtr seriálů
Reklama