The Book of Boba Fett (Boba Fett: Zákon podsvětí)
81/100 - 76×

The Book of Boba Fett(Boba Fett: Zákon podsvětí)

Po událostech prvních dvou řad seriálu The Mandalorian přišlo na řadu odvyprávění příběhu jednoho z nejlepších námezdních lovců předaleké galaxie, Boby Fetta. Ten však svou práci nevykonává sám, ale za pomoci vražedkyně Fennec Shand.

USA | 2021 | Ukončeno
vysílání
1 sezóna | Disney+ | 50 minut
žánr
Akční, Dobrodružný, Sci-fi
hrají
Temuera Morrison (Boba Fett), Ming-Na Wen (Fennec Shand), Jennifer Beals (Garsa Fwip), David Pasquesi (Majordomus starosty), Carey Jones (Black Krrsantan), Jordan Bolger (Skad), J.J. Dashnaw (Dvojčata), Danny Trejo (Krotitel Rancorů), Stephen Root (Lortha Peel), Sophie Thatcher (Drash), Pedro Pascal (Din Djarin), Amy Sedaris (Peli Motto), Corey Burton (Cad Bane), Timothy Olyphant (Cobb Vanth), Stephan Bruner (Rozparovač)

Postřehy ze světa Star Wars k epizodě Chapter 6: From the Desert Comes a Stranger

Postřehy ze světa Star Wars k epizodě Chapter 6: From the Desert Comes a Stranger

Servis fanouškům nadále pokračuje. Dave Filoni a Jon Favreau ví, co chceme vidět. A to přesně nám doručují v jednotlivých epizodách. Boba Fett si střihl ve svém vlastním seriálu čestné cameo, ale epizoda se opět točila okolo jiných postav. Na koho došlo tentokrát?

16 0
6.2.2022

Návrat Maršála

Syndikát Pykeů se usídlil na Tatooionu a planetu využívá k převozu a úschově svého drahocenného koření. To se samozřejmě nelíbí místnímu Maršálovi Cobbu Vanthovi, na kterého si všichni vzpomínáme z premiérového dílu druhé řady Mandaloriana. Mos Pelgo (nebo nyní Freetown) nebude trpět žádnou zločineckou činnost na svém území, a tak Cobb s Pyky řádně zatočí.

Nechá pouze jednoho naživu, což se mu na konci epizody stane osudným. Právě tento přeživší dá vědět onomu slavnému námezdnímu lovci, který se následně do Mos Pelga vydává. A o tom, jak to dopadlo, si řekneme v závěru postřehů, kde se budeme věnovat právě tomuto kovbojskému rozstřelu. Cobb ukořisťuje truhličku s kořením, kterou bez milosti rozsype a nechá ho vstřebat do písků Tatooinu. Vanth nestojí o bohatství, i když by koření mohl prodat za slušný obnos kreditů. Vanth je Maršál, kterému jde jen o blaho své malé vesničky.

(Cobb se zatím objevil pouze ve dvou epizodách, i tak nám ale přirostl k srdci. Foto: Disney+)

Mandova mise

Din Djarin přistává se svou novou stíhačkou N-1 na lesnaté planetě. V tuto chvíli nevíme, kde se přesně nacházíme. Je ale jisté, že Luke Skywalker tu se svými mravenčími droidy staví první školu / chrám / akademii pro Jedie. V tuto chvíli vidíme, jak droidi staví kamennou chýši, která nápadně připomíná ty z Epizody VIII, o které se staraly Pečovatelky na planetě Ahch-To. Kdo ví, třeba to není náhoda.

Skywalker žije v ústraní a po pěti letech po Bitvě o Endor má pouze jednoho studenta – Grogu, jehož výcvik již započal. V průběhu epizody vidíme, jak se Grogu učí ovládat Sílu, soustředění, snaží se meditovat, skákat, vyhýbat se střelám a v podstatě provádí další skvělé věci, které jsou typické pro výcvik Jediů. Tato epizoda nám dává vzpomenout na Lukův výcvik na Dagobahu. Těch paralel a podobností je v epizodě hned několik (Lukova demonstrace síly, salta ve vzduchu, lezení po stromech, nošení Sirotka v batohu apod.).

(Mando změnil názory na droidy. A navíc R2-D2 nejde nemít rád. Foto: Disney+)

Rozkaz 66

I Luke Skywalker se ovšem chce o Sirotkovi dozvědět více. Dokonce se ho ptá, zda si pamatuje něco ze svého domova. Ano, i my všichni bychom se chtěli více dozvědět o této neznámé rase, která je stále zahalena tajemstvím. Doposud jsme v kánonu poznali pouze Yodu, Yaddle a Grogu. A moc o těchto malých, zelených a dlouho žijících stvoření nevíme. Luke posléze položí svou ruku Sirotkovi na čelo (stejně jako to udělal Obi-Wan Kenobi Lukeovi na začátku Epizody IV po střetnutí s Tuskeny) a pokouší se mu vyvolat ztracené vzpomínky, které Grogu buď úmyslně zapomněl, nebo naopak mu je někdo vzal.

Následně vidíme malinko rozostřený obraz, který je spojen vždy s vizí budoucnosti či pohledem do minulosti. Právě těchto záběrů jsme si dosyta užili během Epizody III, kde Anakin prožíval divoké sny, které poukazovaly na jednu a tu samou věc – jeho manželka Padmé zemře při porodu. Nyní ale zpět ke Grogu. Dostáváme se do období Pomsty Sithů, kdy Anakin Skywalker se svou 501. legií vpadl do Chrámu Jediů po vydání Rozkazu 66.

Tři Jediové chránili maličkého, všichni ale v boji padli. Kdo byl mezi padlými? Těžko říci, v tuto chvíli se jedná o neznámé Jedie a ani si nemyslíme, že by šlo o někoho známého. Ten prostřední se zeleným mečem náramně připomíná Cina Dralliga. Ten ovšem nebyl zabit klony, ale přímo rukou Anakina Skywalkera, takže ten to být nemůže. Otázka za milion kreditů ovšem zní – kdo ve finále zachránil Grogu a odnesl ho z Chrámu? V tuto chvíli ani toto nevíme. Netušíme, zda se na scéně objevil někdo další a vypořádal se s klony. Je taktéž možné, že Grogu již celý souboj sledoval z bezpečí a právě byl odvážen z Chrámu pryč.

(Tak i nejlepší flashback si v seriálu The Book of Boba Fett vydobyl někdo jiný než Boba. Foto: Disney+)

Návrat Ahsoky

Návrat Ahsoky Tano málokdo čekal. Doposud jsme netušili, že Ahsoka osobně zná syna svého bývalého mistra. Nyní mu dokonce pomáhá se zřízením nové školy. Na rozhovor Tano a Skywalkera jsme čekali dlouho a stoprocentně se nejednalo o jejich poslední setkání. Ahsoka má ale plné ruce práce se svými problémy. Již brzy se vydá do neznámých končin pátrat po velkoadmirálu Thrawnovi (čímž děj dožene závěrečnou scénu čtvrté řady seriálu Star Wars: Rebels).

Na seriál The Book of Boba Fett nesmíme nahlížet jako seriál, který se plně soustředí na jednu postavu. Favreau, Filoni a Rodriguez začínají rozplétat obrovskou zápletku, která bude rozvrstvena do více seriálů. Nepochybujeme o tom, že Ahsoka Thrawna (a tím pádem i Ezru Bridgera) najde a zachrání. Thrawn se chopí zbytku Impéria a následně by nás mohla čekat upravená verze knižní Thrawnovy trilogie od Timothyho Zahna, která je pro mnohé fanoušky pravými Epizodami VII, VIII a IX. A kdo ví, třeba Thrawn z neznámých končit přivede i Yuuzhan Vongy, bytosti, které jsou imunní vůči Síle.

Ahsoka Tano má v tuto chvíli mnohem více zkušeností než Luke Skywalker. A z jejich rozhovoru bylo cítit, že Luke k Ahsoce vzhlíží a sem tam by se od ní mohl něco přiučit. Tano již není Jediem, je to spíš jen uživatel Síly. Všichni víme, že i Luke ztratí cestu a opustí praktiky Jediů, kdy se odřízne od Síly a vydá se na opuštěnou planetu Ahch-To. Nás by samozřejmě zajímalo, zda Ahsoka nějakým způsobem ovlivnila Lukeovu cestu a pohled na Jedie. Vzpomeňme si, že Skywalker o svých předchůdcích nemluvil moc hezky v Epizodě VIII, kde usiluje i o konec řádu Jediů.

(Ahsoka už Luka zná. Kde ho potkala a jaké bylo jejich první setkání? Foto: Disney+)

Verbování dalších spojenců

Ahsoka Dina přemluví, ať nechá dárek pro Grogu u ní a planetu opustí. Kdyby se s Grogu viděl a následně ho zase opustil, udělal by vše jen těžší. Mandalorian poslechne a vydává se zpět na Tatooine do Jabbova paláce, kde aktuálně probíhá válečný brífink. Boba Fett potřebuje více mužů, o tom není pochyb. A Mando ještě pár spojenců má. Udělá si tak výlet do sousedního města Mos Pelgo, kde požádá o pomoc Cobba Vantha. Cestou ještě narazí na obří Sandcrawler, kde Jawové na jeho střeše vezou lebku Kraytského draka. Toho v premiéře druhé řady Mandaloriana skolil právě Mando za pomocí Cobba Vantha.

Cobb přislíbí Mandovi pomoc. Jakmile ale Djarin město opustí, do Mos Pelga se vydává námezdní lovec, který je všem fanouškům animovaného seriálu Star Wars: The Clone Wars dobře známý – Cad Bane. Cad Bane patřil mezi nejlepší námezdní lovce během Klonových válek a obecně je po smrti Jango Fetta považován za nejspolehlivějšího lovce. Cad Bane se dokázal vloupat do republikového vězení na Coruscantu, pracoval pro Hutty či dokonce samotného císaře Palpatina. Specializoval se na boj proti Jediům, v minulosti čelil například Anakinovi, Obi-Wanovi či indiánskému Jedii Quinlan Vosovi. Trubice na obličeji námezdnímu lovci umožňují dýchat v holém vesmíru a chrání ho například proti sithskému škrcení. Jeho spor s Bobou Fettem (možná o pomyslný trůn nejlepšího lovce) se měl odehrát v jedné z nedokončených epizod The Clone Wars.

(Spojí ještě Cobb a Mando síly? Foto: Disney+)

Cad Bane

Jakmile ale studio Disney koupilo práva na Star Wars, chtělo se vydat jinou cestou a místo The Clone Wars jsme dostali Star Wars: Rebels. Cad Bane nicméně přežil Klonové války a naposledy jsme ho viděli v první řadě Star Wars: The Bad Batch, kde pracoval pro ministra Lama Su. Ten ostatně po něm chtěl, aby našel Omegu, shodou okolností Bobovu sestru. Nyní už víme, že tento nebezpečný lovec je stále mezi živými a stále nezměnil povolání.

Nutno podotknout, že je mu již přes sedmdesát let a patří mezi veterány své rasy (Duros). Nejlepší dny má již za sebou, čímž můžeme přisuzovat jeho světlejší kůži a malinko tučnější obličej v porovnání s jeho animovanou verzí z již zmíněných seriálů. Příští epizodu nás bezesporu čeká surový souboj mezi ním a Bobou. Fett bude muset odhodit své slušné chování a vzbudit v sobě bestii, kterou býval za časů Impéria. Ostatně jak trefně naznačil právě Bane v závěru rychlé přestřelky, která odkazovala na slavné westernovky, které George Lucas má tak rád.

Závěrečná scéna z Tatooinu nás přivádí zpět do Svatyně. Pykeové jsou nečekanými hosty kantýny. Moc dobře ale vědí, že Svatyně je pod ochranou Boby Fetta. Aby ukázali, že to ve finále tak není, celou ji vyhodí do vzduchu. Nemyslíme si, že by to Garsa Fwip či kdokoliv uvnitř přežil. Máme ovšem dobrou zprávu pro milovníky té nejlepší hudby na Tatooinu. Max Reebo nejspíše v tu dobu nebyl přítomen v kantýně. Reebo tak už podruhé unikl téměř jisté smrti (Reebo doprovázel Jabbu Hutta k Sarlaccovi a byl jedním z mála přeživších, který v poušti nezahynul).

(Dave Filoni nám splnil přání – do své epizody, kterou režíroval, dal jednu důležitou postavu z The Clone Wars. Foto: Disney+)

Volba

Vracíme se zpět ke Skywalkerovi a Grogu. Luke dá svému padawanovi na výběr. Buď si vezme dárek od Mandaloriana a jeho jedijský výcvik bude u konce, nebo dostane světelný meč a vydá se cestou Jediů. Rozuzlení výběru se v epizodě nedozvíme a pokusíme se tuto oblast pokrýt v samostatném článku, protože je o čem diskutovat. Luke se ovšem vytasí s Yodovým světelným mečem, který jsme naposledy ve filmech viděli v Pomstě Sithů, kde ho Yoda ztratil při boji s Palpatinem.

V kánonovém komiksu ovšem meč našel Palpatinův věrný chagrian Mas Amedda, který společně s klonovými vojáky meč zničil včetně dalších mečů, které byly posbírány v Chrámu jediů po vydání Rozkazu 66. Zdá se tedy, že Disney začíná opravovat své kánonové reálie, na kterých si tak zakládá. Naštěstí jde jen o malinkou odchylku, která snad nikomu vadit nebude.

(Grogu má nad čím přemýšlet. Foto: Disney+)

A co bude dál?

Příště nás čeká vyvrcholení konfliktu mezi Bobou a Syndikátem Pykeů. Jelikož Boba v posledních dvou epizodách nebyl, bezesporu seriál dostane druhou řadu, kde si ho užijeme snad o malinko více. Stoprocentně nás čeká souboj Fetta a Cad Banea. Black Krrsantan by mohl změřit síly s Bosskem, kterého pravidelně v postřezích zmiňujeme. Spor Wookieů s Trandoshany nám byl v seriálu nastíněn hned několikrát. Teď by se měl využít a zužitkovat.

V Mos Pelgu jsme si taktéž všimli Weequaye, který se netvářil moc přátelsky, když byl Maršál postřelen. Třeba i tento Weequay má kontakt na piráty a Hondo Ohnaku. Dnes je možné naprosto vše a doufáme, že se i tento proradný pirát na chvíli objeví. V předchozích článcích jsme taktéž uvažovali nad možností, že Syndikát Pyků pracuje pro Qi'ru. Ta by ve finále mohla být hlavním záporákem celé řady a oslím můstkem bychom se dostali k Hanu Solovi a Chewbaccovi, o jejichž účasti se již nějaký pátek šušká.

Nesmíme také zapomenout na slíbený Bobův flashback z dob Impéria a samozřejmě jízdu na Rancorovi. No a pokud tvůrci půjdou ještě dál, tak ve finále může dojít i na Luka Skywalkera. Pakliže si Grogu vybere Manda a život Jedie navždy opustí, Luke by se mohl vrátit na Tatooine, aby Sirotka Mandovi předal. A když už tam bude (samozřejmě dorazí ve chvíli, kdy bude zuřit největší boj), tak by mohl svým světelným mečem pár nepřátel sesekat a znovu zachránit den jako v závěru druhé řady Mandaloriana. A kdo ví, možné je naprosto vše. Filoni a Favreau se rozhodně nedrží při zemi a fan-servis dýchá z každé epizody.

(Uvidíme Skywalkera i ve finále? Foto: Disney+)

Postřehy k epizodě Chapter 1: Stranger in a Strange Land
Postřehy k epizodě Chapter 2: The Tribes of Tatooine
Postřehy k epizodě Chapter 3: The Streets of Mos Espa
Postřehy k epizodě Chapter 4: The Gathering Storm
Postřehy k epizodě Chapter 5: The Return of the Mandalorian

Jelikož je toho vždy mnoho, mohli jsme něco přehlédnout, určitě nám v komentářích napište, čeho zajímavého jste si všimli vy.

Diskuze /20

doomhammer

Neviem ako vy ale myslím si že by to maršál mohol prežiť. Vyzeralo to že to chitil len do ramena. Zástupca na druhú stranu je deraví jak ementál a 100% mrtví. Tiež bude zaujímavé sledovať stretnutie Fennec s Baneom, Fennec nad ním po ich stretnutí v The Bad Batch zatial vedie 1:0

#4 Harper66
6.2.2022 | 17:13:23
Camaris

Tentokrát někdo na youtube napočítal v jedné epizodě 110 odkazů. Tady je pár těch nejzajímavějších.

Cade Bane hraje Dorian Kingi, který například dělal doublera tomu Hardymu ve filmu Venom. Dabuje ho ale Corey Burton, stejně jako v seriálu Clone Wars.

Luka hraje Max Lloyd-Jones, ale dabuje ho Mark Hamill. Stejně jako v seriálu Mandalorian. (Markův hlas byl digitálně upraven, aby zněl mladě.)

Lukův vzhled v epizodě téměř přesně odpovídá Návratu Jediho, včetně rukavice zakrývající jeho kyborgskou ruku.

V epizodě je ukázka původní tematické hudby Johna Williamse, která byla spojená s Lukem.

Pokud budete jste pozorně sledovali, můžete vidět něco co vypadá jako erb Barriss Offee z klonových válek, ozdobený na zdi během flashbacku rozkazu 66 uvnitř chrámu Jedi. Někteří fanoušci už spekulují,že zneuctěný padawan měl něco společného s Groguovou záchranou z chrámu.

Světelný meč Yody je prý vysvětlen v příběhu Marvel’s Age of Rebellion „The Trial of Dagobah“. Je v něm odhaleno, že Yoda si během exilu na bažinaté planetě postavil nový světelný meč. Luke ho následně našel mezi Yodovými věcmi po jeho smrti.

Změna názvu z Mos Pelgo na Freetown je z knihy Aftermath. Příběh Cobba Vantha o osvobození města, od kruté a vykořisťovatelské těžařské společnosti, je v seriálu i v knize v podstatě stejný.

6.2.2022 | 17:44:21
Axon13

Mne osobne to prislo vela… Takuto cast by som cakal v Mandalorianovi 2. serii a nie v The Book of Boba Fett.

6.2.2022 | 21:26:11
Harper66

#1 doomhammer: Však to přežije, schytal to jenom do ramene. Já bych chtěl, aby to přežila Garsa Fwip, konečně tam byla ženská postava (Twi'lek) na kterou se dalo koukat a měla styl.

#5 doomhammer #6 tom99
6.2.2022 | 22:23:51
doomhammer

#4 Harper66: Hej tej je sakra škoda. Chvostohlavy sú v galaxi star wars obecne považované za vzor krási ale až Garsa Fwip nám fakt ukázala prečo.

#16 Vault_13
6.2.2022 | 22:44:40
tom99

#4 Harper66: V té epizodě, když mluvila k Black Krrsantanovi, tak byla neskutečně sexy. Taky bych ji chtěl více. Jinak Cobb stoprocentně přežil, i když to zase kazí reputaci Cada Banea. Ale když se Greedo nedokáže trefit z bezprostřední blízkosti, asi to můžeme Baneovi odpustit…

#13 Harper66
webmaster
6.2.2022 | 23:24:35
Carnage

A já chci aby se vrátila za Tuskeni ženština co trénovala Bobu. Přišlo mi že si tvůrci dali hodně záležet aby bo vidět že ten jejich náčelník zemřel ale ona záměrně vidět nebyla na to jak velkou roli měla.

#8 JK #10 Camaris
6.2.2022 | 23:45:30
JK

#7 Carnage: jj taky sem nadtím přemýšlel ;) a taky by mě zajímalo zda je to chlap Tusken nebo žena :D :D :D

#9 Camaris
7.2.2022 | 11:38:24
Camaris

#8 JK: Je to žena. Hraje jí Joanna Bennett, která dělala doublerku Captain Marvel.

https://www.imdb.com/…m1929288705/?…

7.2.2022 | 13:28:49
Camaris

#7 Carnage: Většina fanoušků na netu píše, že přežila ona i tusken dítě, protože nebyli vidět jejich těla. Já myslím, že to je možný, ale v poslední epizodě se určitě neukážou.

7.2.2022 | 13:34:37
Camaris

Tady jsem našel ještě něco dalšího ohledně tuskenů z rozhovoru s Temuera Morrison.

https://www.edna.cz/…of-mos-espa/#…

7.2.2022 | 15:07:49
mmmm

Vypadá jak po obrně ksichtu.

7.2.2022 | 23:35:51
Harper66

#6 tom99: Předpokládám, že ho trefil do ramene schválně, jako varování, aby se nepletl do čeho nemá a zastrašil ostatní. Přesný zásah dostal ten druhej jenom se mi nelíbí, že tam není vidět žádná krev, když do někoho nasázel několik ran.

#14 doomhammer #17 tom99 #18 Sctyri #19 4391
8.2.2022 | 0:10:12
doomhammer

#13 Harper66: Nemal by blaster ranu vypáliť? Takže by tam krv ani nemala tiecť.

8.2.2022 | 9:14:01
Vault_13

Prosím prosím, pište „Jawové“ a ne „Jawy“, jednak to nejsou žádné motorky a je to ustálený český překlad/skloňování, díky :)

#17 tom99
8.2.2022 | 9:31:42
Vault_13

#5 doomhammer: „…ale až Garsa Fwip nám fakt ukázala prečo.“ Ale prd, dávno předtím tady byla dvojčata, co dělala servis Sebulbovi. :D

8.2.2022 | 9:38:56
tom99

#15 Vault_13: Díky, opraveno a ověřeno. Máš pravdu. Nicméně mám pocit, že když jsem to přesně minule napsal opačně, schytal jsem to, že jsou to prý Jawy a ne Jawové :)

#13 Harper66: Rozumím tomu, ale proč by to proboha dělal? Musí mu být jasné, že když střelíš Maršála, tak se proti tobě obrátí celé město. A všichni, co o válce pochybovali, do ní teď půjdou. To je vždycky tak stupidní chování záporáků…

webmaster
8.2.2022 | 9:39:24
Sctyri

#13 Harper66: Si děláš srandu ne? Krev v SW po ráně blasterem? To je hádám tvůj první kontakt se SW ;)

#20 Harper66
8.2.2022 | 20:00:18
4391

#13 Harper66: To je normální, ve Star Wars je všeobecně dost málo krve ;-)

8.2.2022 | 21:02:30
Harper66

#18 Sctyri: Já snad někde píšu, že jsem SW nikdy neviděl? Navíc ještě u 6 dílu TBOBF. :D To je taky logika. Jenom hodnotím scénu, kdy Cad Bane vystřelí několik ran a není tam vidět žádná stopa, zranění. Chtělo by trochu přitvrdit místo toho cílit jenom na děti.

9.2.2022 | 5:58:17
Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se !

Novinky

Boba Fett se nedočkal potvrzení nové řady na Celebrationu a ani během třetí řady Mandaloriana

Boba Fett se nedočkal potvrzení nové řady na Celebrationu a ani během třetí řady Mandaloriana

Ten Boba Fett má ale smůlu. Ještě před dvěma lety to byl nejoblíbenější námezdní lovec v galaxii u většiny fanoušků a teď se musí prosit o pozornost. Seriál The Book of Boba Fett se dočkal smíšených ohlasů, neboť postava Fetta řádně změkla oproti komiksům a knihám.

Reklama

Nejlepší postavy

Galerie

Galerie

Zajímavosti

Dave Filoni přiznává, že o oživení animovaných postav přemýšlí jen zřídka

Dave Filoni přiznává, že o oživení animovaných postav přemýšlí jen zřídka

Konečně máme pocit, že Star Wars je jedno velké médium, které propojuje i ty, které si byly vždy malinko vzdálenější. Animované postavy nám postupně ožívají a potkáváme je v hraném pojetí. Tvůrce právě těchto postav si ovšem nemyslí, že za každou cenu je chce oživit.

Narozeniny herců

Filtr seriálů
Reklama