The Book of Boba Fett (Boba Fett: Zákon podsvětí)
81/100 - 76×

The Book of Boba Fett(Boba Fett: Zákon podsvětí)

Po událostech prvních dvou řad seriálu The Mandalorian přišlo na řadu odvyprávění příběhu jednoho z nejlepších námezdních lovců předaleké galaxie, Boby Fetta. Ten však svou práci nevykonává sám, ale za pomoci vražedkyně Fennec Shand.

USA | 2021 | Ukončeno
vysílání
1 sezóna | Disney+ | 50 minut
žánr
Akční, Dobrodružný, Sci-fi
hrají
Temuera Morrison (Boba Fett), Ming-Na Wen (Fennec Shand), Jennifer Beals (Garsa Fwip), David Pasquesi (Majordomus starosty), Carey Jones (Black Krrsantan), Jordan Bolger (Skad), J.J. Dashnaw (Dvojčata), Danny Trejo (Krotitel Rancorů), Stephen Root (Lortha Peel), Sophie Thatcher (Drash), Pedro Pascal (Din Djarin), Amy Sedaris (Peli Motto), Corey Burton (Cad Bane), Timothy Olyphant (Cobb Vanth), Stephan Bruner (Rozparovač)

Postřehy ze světa Star Wars k epizodě Chapter 7: In the Name of Honor

Postřehy ze světa Star Wars k epizodě Chapter 7: In the Name of Honor

Seriál je u konce a všichni finále už určitě viděli. Naposledy vám tedy přinášíme postřehy k seriálu The Book of Boba Fett a to tentokrát k závěrečnému dílu s názvem In the Name of Honor. V komentářích nám určitě napište vaše postřehy a dojmy ze závěrečného akčního dílu.

14 1
23.2.2022

Zrada

Cad Bane se vrací z Freetownu do Mos Eisley, kde informuje Syndikát Pyků, že Freetown v čele s Cobbem Vanthem nebudou představovat problém v nadcházející válce s Fettem. Taktéž se dozvídáme, že za smrt Tuskenů může přímo Syndikát. Pykyové vyhubili celý kmen a jsou tak zodpovědní za tuto genocidu, následně vše stačili narafičit na Nikto piráty, kterým se koneckonců Boba Fett nesprávně pomstil.

Věřili jsme, že alespoň někdo z Tuskenů přežil. Doufali jsme alespoň v ženskou bojovnici, se kterou Boba trénoval, ale nakonec se zdá, že skutečně všichni v boji padli. I v průběhu epizody je jeden moment, kdy Boba Mandovi říká, že dojde pro posily. Už to vypadalo, že Fett má Tuskeny v záloze a během svého pětiletého blouznění na Tatooinu se nakonec spřátelil i s jinými kmeny. Tvůrci se ale rozhodli Tuskeny, kteří byli jinak důležitou součástí první půlky sezóny, do finálního boje nezakomponovat (to ovšem nevylučuje, že nějací přeživší z kmene jsou). Fett tak vykonal pomstu na nevinných Nikto pirátech. Není to ovšem jediná lest, se kterou se musí Boba poprat. Zrada totiž přichází i od tří hlavních rodin z Mos Espy, kteří slíbili Fettovi zachování neutrality v blížící se válce, ale dobrovolně se přidávají k Syndikátu.

(Boba Fett se může v seriálu spolehnout na pár oddaných. Foto: Disney+)

Grogu a jeho návrat

Grogu na konci minulého dílu stál před těžkou volbou, když mu dal Luke Skywalker na výběr – stát se Jediem a chopit se světelného meče mistra Yody, nebo si vzít dárek od Dina Djarina a vrátit se k němu. Grogu se zřejmě dlouho nerozmýšlel. Rozhodl se pro beskarovou košilku, a tak Luke Skywalker Dítě vrací zpět Mandalorianovi. Nebo spíše lépe řečeno ho k němu jen posílá. R2-D2 přistává v hangáru 3–5 u Peli Motto na Tatooinu, kdy celou cestu odřídil a zvládl zcela sám. Motto si bere Dítě na chvíli do své péče, následně astrodroid odjíždí zpět za Skywalkerem. U této scény je přítomen i R5-D4, který se s R2-D2 setkává poprvé od jejich posledního setkání na Tatooinu. Tentokrát to bylo radostné setkání, během Epizody IV oba astrodroidi byli horkým zbožím na prodej, kdy se Jawové pokoušeli oba tyto droidy podstrčit farmáři Owenu Larsovi.

Luke Skywalker se tedy v celé epizodě neobjevil, což rozhodně není na škodu. Jedi nemusí zachraňovat každé finále jakéhokoliv Star Wars seriálu. Na druhou stranu působí trochu zvláštně, že neeskortoval Dítě na Tatooine sám. Kdo ví, cestou se mohlo něco pokazit a R2-D2 by nemusel být ideálním řešitelem případného problému. Tvůrci museli Grogu (alespoň na nějaký čas) vrátit zpět Mandovi, protože v doplňkových knihách a komiksech bylo řečeno, že prvním Skywalkerovým studentem je Ben Solo. Aby se tedy ctil kánon, Grogu aktuálně není a nebude Lukeovým (prvním) studentem. Kdo ví, někdy v budoucnu se ale k němu může přidat, jakmile s Lukem bude trénovat už i Ben. Tomu je aktuálně pět let a svůj trénink by měl započít až v deseti letech. Luke Skywalker tedy následujících pět let nebude mít žádného studenta. My tak doufáme v adaptaci Thrawnovy trilogie, od Epizody VII jsme stále hodně daleko.

(Pykeové jsou hlavními záporáky celého seriálu. Foto: Disney+)

Bitva o město

Zatímco Peli hledá Dina Djarina, ve městě se strhává bitva. Trandoshani, Klatooiniané a Aqualishové zaútočí na pouliční gang vedený Skadem a Black Krrsantanem. Na pomoc sice přijíždí obyvatelé Freetownu v čele s barmanem Taantim (kterého mimochodem hraje W. Earl Brown známý z westernovky Deadwood, kde se objevil po boku s Timothym Olyphantem), ale na scéně se objeví velké Scorpenek droidi. Ti zamíchají celou bitvou a určují tempo po celou epizodu. Scorpenek droidi jsou již čtvrtou řadou bojových droidů, jejichž vzhled nápadně připomíná jejich předchůdce Droideky, na které si můžeme pamatovat z prequelové trilogie. Impérium se rozhodlo své omezené zdroje a zásobu kreditů vymrhat na důležitější a strategičtější projekty (např. projekt Hvězdička) než na vyvíjení a udržování bitevních droidů, jak tomu ostatně bylo během války se Separatisty.

Štít Scorpenek je ovšem silnější než v případě Droidek. Neproniknou jím téměř žádné blasterové střely a nepomůže ani světelný meč. Jen je škoda, že někdo nevyzkoušel hodit ruční granát. Anakin Skywalker, Obi-Wan Kenobi a Ahsoka Tano učili Povstalce na Onderonu bojovat právě proti Droidekám. A jeden z nejefektivnějších způsobů jak vyřadit jejich velice účinný štít, je hodit po zemi granát do jejich silového štítu. Těžko říci, zda by štít dokázaly zničit střely Slave I. Fett se v rozhodující moment bitvy rozhodne pro svého děsivého Rancora a Slave I v boji nepoužije. Kdo ví, třeba by Slave I byla efektivnější proti Scorpenkám a možná by nezpůsobila takové škody na majetku. Na druhou stranu – jak si získat větší respekt u lidí než s jízdou na Rancorovi? Zřejmě to byl jeden z aspektů, proč se Boba rozhodl tak, jak se rozhodl.

(Jak udělat nebezpečnějšího droida? Stačí ho zvětšit. Foto: Disney+)

Odveta

Rancor a Grogu se nakonec ukážou jako rozhodující element v boji proti Scorpenkám. A po střetnutí s nimi oba obří droidi padnou. Následně se na scéně objevuje Cad Bane, který má s Bobou nevyřízené účty. Snaží se Fetta znervóznit a neustále mu připomíná, že za smrt Tuskenů může Syndikát, nikoliv Nikto piráti. Boba ale zůstává klidný. Je krásně vidět, že důchodce Cad Bane nemůže být pro Bobu Fetta fyzickou výzvou, snaží se ho zničit alespoň psychicky.

Jako vzor pro Cad Banea sloužil herec Lee Van Cleef a jeho westernovky z minulého století. Ostatně i duel obou námezdních lovců má krásný nádech starých filmů z Divokého západu, které měl George Lucas tak rád. Obě postavy toho mají ale daleko více společného. Oba pojí zajímavá historie, neboť Jango Fett působil jako jakýsi mentor Cada Banea. Po smrti Janga to byl právě Cad Bane, který se ujal hlavní role námezdního lovce a shrábl ty nejlepší a nejvýnosnější námezdní práce v celé galaxii.

No a Cad Bane určitým způsobem vychovával i mladého Bobu. Ostatně viděli jsme to i v animovaném seriálu Star Wars: The Clone Wars. Boba poháněný nenávistí vůči vrahovi svého otce se ale zocelil a osamostatnil. V průběhu seriálu se z něj stane velice schopný lovec a své znalosti a dovednosti měl zužitkovat v boji s Banem v jedné z nedokončených epizod The Clone Wars. Díl vznikal ještě před prodejem práv na Star Wars. Jakmile se ale k moci dostalo Disney, dalo přednost seriálu Star Wars: Rebels, a tak celá řada epizod The Clone Wars skončila na seriálovém smetišti. Na internetu lze ale poměrně snadno dohledat pár nedokončených epizod / scén z budoucích řad The Clone Wars. Již v minulosti se šuškalo o tom, že i tyto nedokončené materiály patří mezi kánon, což se potvrdilo i nyní v našem seriálu (souboj si můžete pustit níže).

Thumbnail Play icon

Zúčtování

Cad Bane se právě v jedné z těchto nedokončených epizod utkal s Bobou, kde po kovbojském rozstřelu na Bobově helmě zůstal důlek jako vzpomínka na tento souboj. I Cad Bane nevyvázl bez zranění, i on si toto střetnutí bude pamatovat do konce svého života, protože oba aktéři se trefili navzájem. Jenže toto se odehrálo tehdy během Klonových válek, nyní jsou oba muži dospělejší, zkušenější a vyzrálejší. Zatímco jednasedmdesátiletý Cad Bane je víceméně stále stejný jako ta proradná veze z Klonových válek, Boba Fett prošel značným vývojem. Nejedná se o chladného námezdního lovce, kým kdysi býval. A vlastně tato proměna mu pomohla Cada porazit. Není to jeho jetpeck, blaster či jakákoliv jiná vychytávka z jeho arzenálu, která mu zachrání život. Gaderffii tyč od Tuskenů Fettovi pomůže dát Baneovi finální a smrtelnou ránu. V podstatě jsme se tak dočkali odvety, kdy vítězem je tentokrát Boba.

Na internetu se ovšem rozjíždí fanouškovské teorie, že by Cad Bane mohl být stále mezi živými. Jednasedmdesát let je opravdu dost i na rasu Duros, a tak Banea naživu udržují různé mechanické vychytávky od Rozparovačů. Když ho Boba zabije, slyšíme podivné pípání. To může znamenat, že jeho srdce stále tluče, a Bane by tak nemusel být definitivně mezi mrtvými. Někteří taktéž věří, že jakmile byl Bane probodnut, monitorovací zařízení shromažďující informace o jeho zdraví byly někomu odeslány. Někomu, kdo by mohl Banea oživit. To může být v podstatě kdokoliv (Crimson Dawn či jakákoliv jiná zločinecká organizace zainteresovaná o Baneovo přežití).

(Fett poráží svého bývalého učitele a mentora. Foto: Disney+)

Vítězství

Po smrti Cada Banea se musí město vypořádat ještě se zuřícím Rancorem. Jeho řádění ve městě má nejspíše odkazovat na filmy King Kong či Godzilla, inspiraci si mohli tvůrci vzít i z The Clone Wars, kde velice podobně hlavní hrdinové naháněli Zilla na Coruscantu. Rancor se pokusí sníst Dina Djarina, ale jeho beskarovou helmu nerozkouše. Naštěstí se na scéně objeví Grogu, který použije Sílu, aby Rancora uklidnil a následně i uspal. Tuto schopnost uklidňovat či částečně kontrolovat zvířata jsme viděli například v Epizodě II, kdy takto Anakin zklidnil Reeka v aréně na Geonosis.

A této zázračné schopnosti bylo věnováno i několik epizod Star Wars: Rebels. Byl to právě Ezra Bridger, který touto dovedností disponoval, což mu i několikrát zachránilo život. Grogu zachránil den, Rancor nemusel být utracen a jak poznamenala Peli Motto – žádná grillovačka nebude (ani se nebude servírovat drink nazvaný Bloody Rancor, který podávají v kantýně v zábavním parku v The Galaxy's Edge, určitě na něj zajděte)

Fennec Shand se v mezičase vypořádá s vůdcem Pyků, taktéž zabije starostu Moka Shaize a popraví i vůdce tří velkých rodin z Mos Espy. Město je nyní definitivně zachráněno a Fett konečně získává respekt a uznání od obyčejných lidí. Po tom vlastně celou dobu toužil. Fett se nechtěl stát vládcem podsvětí a navázat na práci Jabby Hutta či Biba Fortuny. Chtěl dokázat, že být daymiem je i něco jiného a hlavně – město se dá řídit i jinak. Pokud o tomto měl být seriál, tak to splnil na jedničku.

(Rancor si dává šlofík. Foto: Disney+)

Fettova cesta

Boba Fett prošel v seriálu velkým vývojem. Ve flashbacích začínal jako námezdní lovec pracující pro bandu idiotů, kterým je ve finále jedno, zda zemřete nebo ne. A když skončil v ústech Sarlacca, nikdo ho nehledal a nikomu nechyběl. Pravý domov Fett našel až u Tuskenů. Tam našel klid, oprostil se od své komplikované minulosti a kmen mu ukázal životní směr a nabídl mu rovnocenné místo po jejich boku. Takto s Fettem zřejmě nikdo nikdy nejednal. Kdyby tábor Tuskenů nebyl zničen, kdo ví. Třeba by u nich Fett byl i teď.

Boba ale následně zaujmul Jabbovo místo. A my všichni jsme si začali pokládat otázku – jak bude Fett vládnout kriminálnímu podsvětí? Neuvědomili jsme si ale jednu zásadní věc. Boba o to nikdy nestál, on jen chtěl pomáhat místním lidem, chtěl si vytvořit nový kmen. Pro Jabbu pracoval pravidelně, a tak je možné, že mu planeta Tatooine přirostla k srdci. Nikdy ale nechtěl vést nečisté obchody, uzavírat spojenectví s kriminálními grázly a dělat další špinavé věci, které jsou typické pro tuto profesi.

Chtěl vše dělat po svém. A i když na něj tlačila Fennec Shand a jiní, kteří mu nestále připomínali, jak by se Daimyo měl chovat, Fett si vybral svou vlastní cestu a věřil svému instinktu. Mimochodem pusťte si schválně film Kmotr, těch podobných paralel s tímto výborným filmem je v seriálu hned několik (včetně závěrečné scény, jak Boba prochází městem a dostane Meiloorun). Seriál nám tak ukázal další skvělý vývoj jedné velké postavy. Každý má právo na změnu a každý se věkem mění. I Luke Skywalker a i Boba Fett. I vy nebudete chtít, abyste zůstali celý život stejní s obdobnými názory. Nechtějte to tedy i po Star Wars postavách.

(Fett není šéfem kriminálního podsvětí. On o to ani nestál. Foto: Disney+)

Postřehy k epizodě Chapter 1: Stranger in a Strange Land
Postřehy k epizodě Chapter 2: The Tribes of Tatooine
Postřehy k epizodě Chapter 3: The Streets of Mos Espa
Postřehy k epizodě Chapter 4: The Gathering Storm
Postřehy k epizodě Chapter 5: The Return of the Mandalorian
Postřehy k epizodě Chapter 6: From a Dessert Comes a Stranger

Jelikož je toho vždy mnoho, mohli jsme něco přehlédnout, určitě nám v komentářích napište, čeho zajímavého jste si všimli vy.

Diskuze /1

Camaris
  • Ve scéně, kde Gamorreani hlídkují v přístavu, jsme mohli zahlednout Britarro
  • Epizoda 7 obsahuje dva hlavní odkazy na Butch Cassidy & The Sundance Kid. První je, jak Boba a Din Djarin vyrážejí k poslednímu útoku a druhý jak se občané Freetownu schovávají za zeď. Vypadá velmi podobně jako ta, kde se Paul Newman a Robert Redford schovali ke svému poslednímu vzdoru.
  • David Pasquesi, který se chlubí tím, že získal vzdělání na Coruscantu, tak ustanovil Coruscant jako Star Wars ekvivalent Harvardu nebo Cambridge. Jako elitní vzdělávací zařízení, kterým chtějí studenti zapůsobit při pohovoru. Krátce poté zmiňuje „Obsidian Cliffs of Oba Diah“ v odkazu na domovský svět Pyke.
  • Během bitvy Boba Fett vystřelí z chrániče kolen. Toto rozšíření, jsme mohli vidět už v roce 1980 ve filmu Impérium vrací úder.
  • Peli Moto při honičce nazve droidího řidiče kbelíkem šroubů. Nadávkou, kterou poprvé použila princezna Leia v Impérium vrací úder.
  • Jakmile se Bobův Rancor zmocní Scorpenek droida, Boba řekne „Udělej to“. Tato hláška je samozřejmě spojená s Palpatinem a proslavená díky spoustě memů.
  • V epizodě jsme opět mohli slyšet Willhelm scream. Vypustil ho Pyke, kterého rancor hodil přes město.
  • Grogu úspěšně uklidnil Rancora prostřednictvím Síly. Tato schopnost pochází ze Star Wars Legends. Je známá jako „zvířecí pouto“ a používali jí například Darth Bane, Qui-Gon Jinn, a mnoho dalších.
23.2.2022 | 17:48:14
Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se !

Novinky

Boba Fett se nedočkal potvrzení nové řady na Celebrationu a ani během třetí řady Mandaloriana

Boba Fett se nedočkal potvrzení nové řady na Celebrationu a ani během třetí řady Mandaloriana

Ten Boba Fett má ale smůlu. Ještě před dvěma lety to byl nejoblíbenější námezdní lovec v galaxii u většiny fanoušků a teď se musí prosit o pozornost. Seriál The Book of Boba Fett se dočkal smíšených ohlasů, neboť postava Fetta řádně změkla oproti komiksům a knihám.

Reklama

Nejlepší postavy

Galerie

Galerie

Zajímavosti

Dave Filoni přiznává, že o oživení animovaných postav přemýšlí jen zřídka

Dave Filoni přiznává, že o oživení animovaných postav přemýšlí jen zřídka

Konečně máme pocit, že Star Wars je jedno velké médium, které propojuje i ty, které si byly vždy malinko vzdálenější. Animované postavy nám postupně ožívají a potkáváme je v hraném pojetí. Tvůrce právě těchto postav si ovšem nemyslí, že za každou cenu je chce oživit.

Narozeniny herců

Filtr seriálů
Reklama