Black Panther

Black Panther

Hrdina z fiktivního afrického národa Wakanda, který po technologické i duchovní stránce převyšuje všechny ostatní. Black Panther je moudrý a spravedlivý muž, který musí chránit a vést svou zemi.

Sezóny 4
2016 - 2019

Informace

Skutečné jméno: T'Challa
Výška: 1,82 m
Váha: 91 kg
Barva očí: hnědá
Barva vlasů: černá
Autoři postavy: Stan Lee, Jack Kirby
Představitel: Chadwick Boseman
Poprvé se objevil v:
Fantastic Four #52 (červenec, 1966)

Filmy

O Pantherovi

Black Panther je titul, který se předává mezi nejsilnějšími válečníky z Wakandy. Každý rok má kdokoliv právo vyzvat jeho držitele a bojovat s ním o jeho titul. Panther není jen označení krále Wakandy, nese sebou také post ochránce a duchovního vůdce.

T'Challa, nejznámější z Pantherů, je prvním biologickým synem T'Chaky. Byl členem Avengers, Defenders, Fantastické čtyřky i Illuminátů, skupiny nejchytřejších lidí na Zemi. Mezi jeho úhlavní protivníky můžeme zařadit Klawa, Man-Apea, Killmongera nebo Skrully, kteří málem převzali vládu nad Zemí.

Komiksy

T'Challa se narodil do rodiny krále T'Chaky. Jeho otec byl zavražděn na Bildebergské konferenci, kde se jednalo o vyvážení Wakandského zboží a technologie. T'Chaka nabídku odmítl a obviňoval ostatní z materialismu a sobeckosti. Za tento čin na něj poslali Klawa, jehož rod měl s Panthery dlouhodobý spor. V pubertálním věku narazil na dívku jménem Ororo Munroe, později známou jako Storm z X-Menů. Oba budoucí hrdinové se do sebe zamilovali, ale nakonec se museli rozejít, protože T'Challa se musel věnovat roli prince Wakandy.

Jako mladý muž cestoval po amerických a evropských školách. Na Oxfordu si vysloužil titul Ph.D. za fyziku a také tam exceloval ve všech sportech. Po návratu do Wakandy porazil tehdejšího Panthera a díky srdcovité rostlině zdokonalil své schopnosti. Jakožto nový král si za ochranku zvolil Dora Milaje, ženské bojovnice, jenž mu sloužily jako tajní agenti a také jeho harém.

Jelikož byla Wakanda po stránce technické mnohem dál než ostatní národy, přitahovala stále větší pozornost. Z tohoto důvodu si začal zvát lidi se superschopnostmi a jako první k sobě přivolal Fantastickou čtyřku. T'Challovi pomohli porazit Klawa. Pod aliasem Luke Charles pomohl Kapitánu Amerikovi porazit Barona Zema a Kapitán jej následně přesvědčil, aby se připojil k Avengers.

Společně s novými přáteli zastavili několik hrozeb. Mnohokrát se však T'Challa vrátil domů, kde jej pokaždé napadl nějaký rival z jeho země, jmenovitě Man-Ape nebo Killmonger. Časem se opět shledal se svou dětskou láskou Storm a vzal si ji. Brzy však nastala Občanská válka, kterou poté následovala Invaze Skrullů. Hrdiny tak čekaly krušné časy. Přestože již dnes není manželem Storm, jeho vztahy s ostatními hrdiny nepolevily a nadále bojuje po jejich boku.

Filmy, seriály a další média

Na televizních obrazovkách se poprvé objevil v seriálu Fantastic Four z roku 1994. Dále se objevil v seriálech Iron Man: Armored Adventures nebo The Super Hero Squad Show. Vlastní minisérii dostal v roce 2010 a jmenovala se jednoduše Black Panther. Větší roli pak dostal v Avengers: Nejmocnějších hrdinech světa. Panther se objevil také ve dvou animovaných filmech. Jedná se o kousky jménem Ultimate Avengers 2 a Marvel Knights: Wolverine vs. Sabretooth. Ve filmu Next Avengers: Heroes of Tomorrow se objevuje jeho syn jménem Azari, kterého měl společně se Storm.

Africký hrdina se objevuje i ve videoherám světě a zahrát jste si za něj mohli v Marvel: Ultimate Alliance, Marvel Super Hero Squad Online, Marvel Heroes nebo Lego hrách od TT Games.

Marvel Cinematic Universe

S T'Challou se poprvé setkáváme ve Vídni, kde se světové velmoci rozhodly schválit Sokovijskou dohodu. Wakanďané se v těchto krušných časech již nechtěli skrývat a proto na sraz dorazili taktéž. Během proslovu jeho otce T'Chaky vybuchla v místnosti bomba, která zabila mnoho světových hlav. Jelikož vina padla na bývalého parťáka Kapitána Ameriky Buckyho, rozhodl se pomstít.

Bucky byl nalezen v Bukurešti, kde jej nakonec lapila protiteroristická služba. Zajatí byli taktéž Kapitán, Falcon i T'Challa, jelikož ani jeden nepodepsal Sokovijskou dohodu a jednali neoprávněně.

Zajatý Bucky se chvíli po převozu dostal na svobodu. Osvobodil jej tentýž muž, který ve skutečnosti stál za bombovým útokem. Helmut Zemo, jak se zločinec jmenoval, se chtěl Avengers pomstít za zničenou Sokovii a mrtvou rodinu, tehdy to však hrdinové ještě nevěděli.

S Panterem se znovu setkáváme při bitvě na letišti, kdy se Kapitán s Buckym snaží odletět na Sibiř a zbylí druzi jim kryjí zádi. Všichni až na Kapitána a Buckyho jsou nakonec chyceni a převezeni do věznice jménem Raft. Stark nakonec od zajatců zjišťuje, kam se Kapitán vydal a vyráží na místo. Netuší však, že jej T'Challa sleduje ve své speciální stíhačce.

Na místě se dozvídá, kdo doopravdy může za všechny potíže a Zema dostane živého. Buckymu a Steveovi nakonec poskytuje úkryt ve Wakandě, kde je Stark ani nikdo z americké vlády nemůže vystopovat.

FOTO: Marvel Studios, Marvel Comics

Hodnocení

Chceš taky hodnotit? Registruj se nebo se !
sábahi

Borec

2.3.2021 | 21:04:06
Logan_the Wolverine

Už se těším na solovku :)

25.10.2017 | 18:04:33
SkylarAsher

Velmi velký potenciál

27.5.2017 | 14:54:04
pikaia

Předvedl se pěkně o tom žádná.

12.3.2017 | 18:58:37
Lex Luthor

V Civil War byl naprosto úžasnej první černej herec od marvelu který se mi zamlouvá

1.3.2017 | 21:56:24
CoRnDuCK

Borec

15.2.2017 | 15:33:55

Nejlepší postavy: Marvels

Reklama

Zajímavosti

Colman Domingo přiznal kontakt s Marvelem, ale o Kangovi neřekl ani slovo

Colman Domingo přiznal kontakt s Marvelem, ale o Kangovi neřekl ani slovo

Nejenže čekáme na nového Kanga, ale taktéž očekáváme odhalení jeho úlohy v širším MCU. Kang má projít určitou změnou a zřejmě se to neobejde bez osekání jeho příběhu. Alespoň takto se o tom v zákulisí hovoří. Budou mít tedy hvězdy stále o tuto roli zájem? Domingo se konečně vyjádřil.

Marvel Cinematic Universe

PRVNÍ FÁZE

 

DRUHÁ FÁZE

 

TŘETÍ FÁZE

 

ČTVRTÁ FÁZE

 

PÁTÁ FÁZE

Galerie

Galerie

Napište nám

Našli jste chybu ve vysílání? Nemůžete se dopídit českých titulků? Chtěli byste se o tento seriál starat? Napište nám!


Filtr seriálů
Reklama