Janet van Dyne

Janet van Dyne

Původní Wasp a manželka Hanka Pyma, kterému asistovala při jeho nebezpečných výpravách.

Sezóny 3
2015 - 2023

Informace

Celé jméno: Janet van Dyne
Barva očí: modrá
Barva vlasů: hnědá
Představitelka: Michelle Pfeiffer
Poprvé se objevila v:
Tales to Astonish #44 (červen 1963)

Filmy

O Janet

Janet je první Wasp a zakladatelka Avengers, která byla v komiksech dlouhou dobu manželkou Hanka Pyma, dokud se nerozvedli. Mezi superhrdiny je brána jako taková módní ikona, která má navíc vlastní značku. V komiksech jsou její křídla implantovaná a biosyntetická, filmový svět je naopak dal jako součást obleku.

Mezi její nepřátele patří například Annihilus, Count Nefaria, Magus, Super-Adaptoid nebo Terminus.

Komiksy

Narodila se do rodiny světově uznávaného vědce Vernona van Dynea, kvůli čemuž byla v mládí rozmazlená a namyšlená. Než poznala Pyma, měla poměr s Paladinem, ale poté jejího otce zabili mimozemšťané, tak kontaktovala Pyma o pomoc. V tu chvíli jí Pym odhalil svou identitu Ant-Mana a nabídl jí místo po svém boku. Z Janet se tedy stala Wasp a společně porazili netvora, který zabil jejího otce. Janet u Pyma poté zůstala a zažili spolu mnohá dobrodružství. Nakonec se stali spoluzakladateli Avengers.

Janet si Pyma časem vzala, ale nešlo o nijak dlouhé a šťastné manželství. Pym byl zaprvé ve stresu z toho, že postavil Ultrona, zadruhé mu Janet připomínala jeho zesnulou manželku a nakonec byl vystaven plynu, což u něj vyvolalo schizofrenii. Z ní se sice dostal, ale Janet silně udeřil, za což byl propuštěn z Avengers a Janet požádala o rozvod. Na chvíli předsedala Avengers, v tutéž dobu pak byl tým přesunut do Beyonderova Battleworldu, kde se měli poprat s padouchy o to, kdo je nejsilnější. Zde začal Wasp svádět Magneto, ale vše se nakonec vyřešilo.

S Pymem se nakonec začala opět vídat, ale do vztahu s ním již odmítala jít. Wasp také mohla krapánek za to, že se Scarlet Witch zbláznila a započala dlouhou řadu nešťastných příhod. Mezi řečí zmínila její děti, na které si kvůli tomu vzpomněla a bojovala o to, aby je nalezla. Během Občanské války pak podporovala registraci superhrdinů.

Filmy, seriály a další média

Na televizních obrazovkách se poprvé objevila v rámci The Marvel Super Heroes, později měla cameo ve Fantastic Four a měla větší roli v The Avengers: United They Stand. Prostoru se jí dostalo také v The Super Hero Squad Show a The Avengers: Earth's Mightiest Heroes. Vidět jste ji mohli také v motion komiksu Eternals nebo anime Marvel Disk Wars. Objevila se také v animovaných filmech Ultimate Avengers 1 a 2. Na poli videoher jste za ní mohli hrát v Marvel Super Hero Squad Online, Marvel: Avengers Alliance nebo LEGO hrách od TT Games.

Marvel Cinematic Universe

Jednoho dne si Janet vzala za manžela vědce Hanka Pyma, se kterým měla dceru Hope. Janet přesvědčila Hanka, aby s ním mohla chodit na mise, coby Wasp, což jí nedokázal vymluvit. V roce 1987 měli za úkol zlikvidovat sovětskou raketu. Raketa byla naneštěstí dobře chráněná, takže se Janet musela zmenšit na úroveň kvant, aby zachránila svět. Hank po ní dlouho pátral, kvůli čemuž začal zanedbávat jejich dceru, až jí úplně odehnal.

O několik let později se do říše kvant dostal druhý Ant-Man, přes kterého Janet poslala zprávu. Ta se však projevila až po pár letech, když si Scott musel odsedět domácí vězení. Když se o tom Hank dozvěděl, začal rychle pracovat, aby stihl dokončit vybavení k její záchraně. Vše jim sice zkomplikovala Ghost, která potřebovala vyléčit, ale vše se vyřešilo tím, když byla Janet osvobozena.

FOTO: Marvel Studios, Marvel Comics

Hodnocení

Chceš taky hodnotit? Registruj se nebo se !
Žádné hlasy s komentářem. Buď první!

Nejlepší postavy: Marvels

Reklama

Zajímavosti

Colman Domingo přiznal kontakt s Marvelem, ale o Kangovi neřekl ani slovo

Colman Domingo přiznal kontakt s Marvelem, ale o Kangovi neřekl ani slovo

Nejenže čekáme na nového Kanga, ale taktéž očekáváme odhalení jeho úlohy v širším MCU. Kang má projít určitou změnou a zřejmě se to neobejde bez osekání jeho příběhu. Alespoň takto se o tom v zákulisí hovoří. Budou mít tedy hvězdy stále o tuto roli zájem? Domingo se konečně vyjádřil.

Marvel Cinematic Universe

PRVNÍ FÁZE

 

DRUHÁ FÁZE

 

TŘETÍ FÁZE

 

ČTVRTÁ FÁZE

 

PÁTÁ FÁZE

Galerie

Galerie

Napište nám

Našli jste chybu ve vysílání? Nemůžete se dopídit českých titulků? Chtěli byste se o tento seriál starat? Napište nám!


Filtr seriálů
Reklama