Loki

Loki

Nevlastní bratr Thora, jehož touha po ovládnutí vesmíru se stala první zkouškou ohněm týmu Avengers. Zkouškou, kterou, naneštěstí pro Lokiho, hrdinové obstáli na výbornou.

Sezóny 5
2011 - 2018

Informace

Celé jméno: Loki Laufeyson
Výška: 1,93 m
Váha: 85 kg
Barva očí: zelená
Barva vlasů: černá
Autoři postavy: Don Rico, Stan Lee, Larry Lieber a Jack Kirby
Představitel: Tom Hiddleston
Poprvé se objevil v:
Venus #6 (srpen 1949)

Filmy

O Lokim

Loki je syn krále mrazivých obrů jménem Laufey. Narodil se zakrslý, a proto se jej jeho rodiče zbavili. Adoptoval jej Odin, král Asgardu, který jej vychoval jako vlastního. Loki věděl, že je něco špatně a celou dobu žil ve stínu svého nevlastního bratra Thora. Toužil po vládě a nakonec se obrátil proti lidem, kteří jej vychovali, a snažil se zmocnit trůnu. Jistou dobu také v komiksech vystupoval jako žena, poté také jako malý chlapec, který bojoval na straně dobra.

Mezi jeho nepřátele patří Kapitán Amerika, Doctor Strange, Hercules, Hulk, Mephisto a samozřejmě jeho bratr Thor.

Komiksy

Když se králi Laufeyovi a královně Farbauti narodilo dítě, bylo malé a rodiče se cítili být pohoršeni. Loki byl proto vychováván bokem od ostatních obrů, aby nezostudil svou rodinu. Mraziví obři však začali vést válku s Asgardem a král Bor se svým synem Odinem se dostali do potyčky. Bor byl zasažen mocným čarodějem, který jej proměnil ve sníh. Prosil Odina, aby našel čaroděje a zachránil ho, ale Odin se svého otce zachránit nesnažil.

Bor Odina proklel, že si za svého syna vezme dítě padlého krále a vychová jej jako vlastního. O týden později zabil Odin Laufeye a nalezl dítě, které bylo na obra malé. Lokiho vychoval po boku svého biologického syna. Jelikož Asgard uznával sílu, Loki byl zastíněn svým bratrem a sám se věnoval spíše magii. Když Loki rostl, jeho nadání mu vysloužilo přezdívku „Bůh lží a lstivosti“.

Po mnoho století se pokoušel získat vládu nad Asgardem a zničit Thora. Odin začal být časem z Lokiho špatností unavený a magicky jej uvěznil do stromu, dokud pro něj někdo neuroní slzu. Loki se nakonec osvobodil tak, že nechal list zasáhnout Heimdalla do oka, čímž jej donutil slzet. Po mnoha zločinech a následovaných trestech byl Loki vyhoštěn a ve svém exilu narazil na čaroděje Eldreda, který ho naučil černou magii.

Lokiho plány začaly zahrnovat také planetu Zemi, čímž na sebe poštval pozemské hrdiny. Za pomocí svých magických sil ovládl Hulka, což nakonec vedlo k založení Avengers, skupiny nejmocnějších hrdinů světa. Lokiho bratr Thor se stal jedním ze zakládajících členů. Později donutil Loki Odina, aby potrestal Thora, kterému byla odňata polovina jeho síly.

Jeho nejvíce známým přisluhovačem se stal Carl Creel, kterého Loki proměnil v mocného Absorbing Mana. Nakonec pomohl bránit Asgard proti Surturovi a jeho ohnivým démonům. Když nastal Ragnarok, všichni obyvatelé Asgardu se reinkarnovali a Loki se vrátil v ženské podobě. Po nějaký čas spolupracoval s Doctorem Doomem a dokonce přesvědčil asgarďana Baldera, aby se stal novým uchazečem o trůn.

Během obležení Asgardu, které způsobil Norman Osbourne, byl Loki zničen Voidem, druhou polovinou hrdiny Sentryho. Thor Lokiho pomstil a bůh lsti se znovuzrodil jako malý kluk, který se stal hrdinou. Jako člen Young Avengers bojoval za správnou věc a oproti svému starému já mu šlo především o ostatní a nikoliv o sebe.

Filmy, seriály a další média

Na televizní obrazovky Loki poprvé zavítal v Thorově segmentu, který byl součástí The Marvel Super Heroes. Jednu epizodu dostal lstivý bůh v seriálu Spider-Man and His Amazing Friends a poté se objevil v The Super Hero Squad Show. Velkého prostoru se mu dostalo v seriálu Avengers: Nejmocnější hrdinové světa a poté v Disneyho animovaném univerzu. Roli měl také v Marvel Disk Wars: The Avengers.

Na Lokiho nezapomněli ani při tvorbě animovaných filmů a objevil se ve filmech Hulk vs. Thor a Thor: Tales of Asgard. Proti Lokimu jste si mohli zabojovat v Marvel: Ultimate Alliance, Marvel Super Hero Squad tematických hrách nebo Marvel: Avengers Alliance, kde jste jej mohli také naverbovat. Hrát se za něj dalo také v LEGO hrách od TT Games, Disney Infinity nebo Marvel Heroes.

Marvel Cinematic Universe

Když Odin vedl válku proti mrazivým obrům, nalezl Lokiho v Laufeyově paláci, kde byl ponechán napospas smrti. Odin Lokiho adoptoval a pomocí magie uzpůsobil jeho vzhled tomu asgardskému. Loki byl vychováván po boku Thora, ale musel žit v jeho stínu. Zatímco všichni asgarďané trénovali v boji, Loki se od své matky Friggy naučil používat magii. Jelikož mu celý život říkali, že je předurčen k vládnutí, začal tomu věřit.

Koruna však připadla Thorovi, který byl Odinovým jediným biologickým synem. Před ceremoniálem vpadli do Asgardu mraziví obři, díky čemuž se Thor vydal se svými přáteli do Jotunheimu, aby to vyřešil. Vše šlo podle Lokiho plánu a za tento čin byl Thor vyhoštěn. Loki se mezitím od otce dozvěděl pravdu o svém původu, a když se Odinovi přitížilo, zaujal Loki jeho místo coby vládce.

Thorovi přátelé však tušili, že je něco špatně a vydali se Odinově synovi na pomoc. Loki touto dobou vpustil Laufey do Asgardu, kde jej zradil, aby si zajistil místo hrdiny. Za pomocí Bifrostu pak chtěl zničit Jotunheim, aby nadobro ukončil válku s mrazivými obry. Thor však most zničil, čímž se zbavil přístupu na Zemi a Loki zmizel v hlubinách vesmíru.

Alianci utvořil s šíleným titánem Thanosem, kterému slíbil Tesseract výměnou za vládu nad Zemí. Thanos mu vydal žezlo, které obsahovalo kámen nekonečna a mělo mu pomoci v získání spojenců. Za pomocí portálu, který utvořil Tesseract se nakonec dostal na Zemi a ovládl Thorova přítele, Erika Selviga. Pod svou kontrolu získal také agenta Hawkeye.

Nick Fury však počítal, že se podobné hrozby objeví a dal dohromady tým Avengers, který porazil Lokiho i jeho spojence v bitvě o New York. Thor odvedl Lokiho zpět na Asgard, kde byl souzen za své zločiny. Asgard nakonec napadli temní elfové a Lokiho nevlastní matka Frigga byla zabita. Thor požádal svého bratra o pomoc a Loki vyhověl. Spolu se poté postavili Malekithovi, avšak Loki padl, nebo si to spíše měl Thor myslet.

Loki se změnil v jednoho z asgardských vojáků a vypudil Odina z Asgardu. Poté přijal podobu svého otčíma a pod touto iluzí začal vládnout Asgardu.

FOTO: Marvel Studios, Marvel Comics

Hodnocení

Chceš taky hodnotit? Registruj se nebo se !
Black_Barton

Boží božskej bůh! Ten typ záporáka kterého nejde nemilovat!!!

12.5.2021 | 11:47:17
sábahi

Loki je snad nesmrtejnej. Vždycky když si myslím, že umřel objeví se znova. :D

2.3.2021 | 20:54:31
Nienna Tears

Perfektně zahraná postava. Jedna z mých nejoblíbenějších. Záporák i klaďas, fešný herec. Moc se těším na seriál Loki.

5.2.2021 | 16:02:44
Knowho

Boží postav boží herec co víc říct

6.11.2020 | 21:06:33
BlackSquirrel

Měla jsem ho ráda, doufám že to byl zase nějakej jeho fígl, ale asi ne bude mi chybět chlapec jeden :(

19.8.2020 | 0:40:19
Leena

nejlepší postava! přesně ten typ do kterýho se zamilujete a odpustíte mu každou pí*ovinu :D přijde mi ale že jeho smrt byla hrozně rychlá a zbytečná… RIP :(

28.7.2019 | 20:41:44
Elen 3

Nejlepší a nejhezčí záporák i klaďas ze všech.

15.5.2019 | 23:30:16
FoxieBlack

nejlepší záporák :)

30.4.2019 | 23:58:27
kilje

Přesně ten typ zaporáka, kterýho budete milovat.

14.4.2019 | 19:28:34
ThorkiCZ

100%..... protože je to Loki :D Doufám že se vrátí :( ;)

20.1.2019 | 16:12:48

Nejlepší postavy: Marvels

Reklama

Zajímavosti

Colman Domingo přiznal kontakt s Marvelem, ale o Kangovi neřekl ani slovo

Colman Domingo přiznal kontakt s Marvelem, ale o Kangovi neřekl ani slovo

Nejenže čekáme na nového Kanga, ale taktéž očekáváme odhalení jeho úlohy v širším MCU. Kang má projít určitou změnou a zřejmě se to neobejde bez osekání jeho příběhu. Alespoň takto se o tom v zákulisí hovoří. Budou mít tedy hvězdy stále o tuto roli zájem? Domingo se konečně vyjádřil.

Marvel Cinematic Universe

PRVNÍ FÁZE

 

DRUHÁ FÁZE

 

TŘETÍ FÁZE

 

ČTVRTÁ FÁZE

 

PÁTÁ FÁZE

Galerie

Galerie

Napište nám

Našli jste chybu ve vysílání? Nemůžete se dopídit českých titulků? Chtěli byste se o tento seriál starat? Napište nám!


Filtr seriálů
Reklama