Whiplash

Whiplash

Syn Antona Vanka, který přísahal, že se pomstí za utrpení své rodiny a sestrojil vlastní brnění s obloukovým reaktorem.

Sezóny 1
2010 - 2010

Informace

Skutečné jméno: Ivan Vanko
Výška: 182 cm
Váha: 107 kg
Barva očí: hnědá
Barva vlasů: hnědá
Autoři postavy: Marc Guggenheim, Brannon Braga, Phillippe Briones, Marko Djurdjevic
Představitel: Mickey Rourke
Poprvé se objevil v:
Iron Man vs. Whiplash #1 (leden, 2010)

Filmy

Iron Man 2 (2010)

O Vankovi

Filmová verze Vanka je kombinací padouchů Whiplash a Crimson Dynamo. Pár měsíců před vydáním filmu proto Marvel v komiksech představil onu novou postavu, která se však jmenovala Anton a jeho otec byl Igor Vanko. Alias, který Vanko používal v Monaku, byl Boris Turgenov, což je jméno druhého Crimson Dynama a tedy Easter Egg. Komiksové jméno bylo zase stejné, jako měl první Crimson Dynamo, jenž se ve filmech stal Ivanovým otcem.

Co mají obě verze společné, jsou ruský původ a inženýrství na vysoké úrovni. Dále obě verze nenávidí Starka a mstí se za utrpení svého otce.

Komiksy

Anton Vanko byl mladý vědec z ruské vesnice Volstok. Jednoho dne byla vesnice napadena někým, kdo nosil Iron Manovo brnění a pozabíjel většinu vesnice včetně Antonova otce. Onen lupič se z útoku snažil obvinit Starka a Vanko se jej pomocí specializované pušky snažil sestřelit. Z podvodníka odpadl hrudní plát a Vanko Starkově vině uvěřil. Hned po útoku začal být posedlý tím se Starkovi pomstít a během šesti měsíců si vyrobil funkční brnění.

Vanko se vloupal do věznice, kde Starka za jeho údajné činy drželi. Starka našel až poté, co pozabíjel několik stráží. Nečekal však, že si vyrobil brnění ze strojů, které nalezl v areálu věznice. Stark nakonec unikl, ale byl brzy vystopován zločineckým syndikátem, který byl ve skutečnosti zodpovědný za ony útoky. Skupinu si najal ruský premiér Vladimir Putin a jeho cílem bylo vyhladit aktivisty, kteří na něj měli špatné mínění.

Whiplash se brzy dozvěděl pravdu a vyrazil do Moskvy, kde se rozhodl naplánovat pomstu. Stark byl mezitím očištěn a pomohl opravit Volstok. Později byl Whiplash najat Spymasterem, který zorganizoval útok na Stark Tower, když byli Avengers mimo Zemi. Nakonec se účastnil také tajného setkání zločinců, kteří se chtěli pomstít tvůrcům Pleasant Hill, vězeňského zařízení, ve kterém byly vězňům upravovány vzpomínky, aby si mysleli, že žijí v poklidném americkém městečku.

Filmy, seriály a další média

S touto verzí Whiplashe jste se mohli setkat v animovaném speciálu Phineas and Ferb: Mission Marvel nebo v seriálu Avengers Assemble. Za padoucha s elektrickými biči jste si pak mohli zahrát v LEGO Marvel Super Heroes a Marvel: Future Fight. Jako nepřítel poté vystupoval v již zrušené Facebookové hře Marvel: Avengers Alliance.

Marvel Cinematic Universe

Ivan byl synem Antona Vanka, který se podílel na vývoji obloukového reaktoru. Howard Stark však zjistil Antonovy plány a nechal jej deportovat. Jejich rodina poté žila v chudobě a sám Ivan si odseděl patnáct let v Kopeisku za pašování plutonia teroristům. Jeho otec se stal alkoholikem a po jeho smrti přísahal Ivan pomstu.

Podle starých plánů si vytvořil vlastní obloukový reaktor a k němu dvojici bičů. S pomocí agenta Deseti Kruhů se dostal do Monaka, kde svůj oblek poprvé otestoval. Během závodů zničil několik aut, ale Stark jej porazil se svým přenosným oblekem z kufru. Ve vězení jej poté Ivan informoval, že ukázal světu, jak se Stark mýlil, a podobné obleky existují. Z cely jej poté osvobodil Justin Hammer, který chtěl vyrobit vlastní řadu obleků. Ivan se však držel svého plánu a udělal z nich drony. Oblek udělal pouze pro sebe.

Hammer byl Vankem nakonec zrazen a Rus drony použil ke zničení Stark Expa. Hacknul také zbroj War Machine a donutil ji, ať na Starka útočí. Teprve Black Widow Rhodeyho zachránila a dvojici hrdinů informovala o blížícím se nebezpečí. Vanko se totiž do boje pustil sám, ale byl poražen novou technikou, kterou hrdinní přátelé vymysleli. Umírající Vanko nakonec spustil autodestrukci všech dronů, čímž málem zabil Pepper Pottsovou.

FOTO: Marvel Studios, Marvel Comics

Hodnocení

Chceš taky hodnotit? Registruj se nebo se !
CoRnDuCK

Nejslabší záporák

15.6.2017 | 19:48:03

Nejlepší postavy: Marvels

Reklama

Zajímavosti

Původní scenárista Avengers pálí do Josse Whedona a vyjadřuje se k jeho praktikám

Původní scenárista Avengers pálí do Josse Whedona a vyjadřuje se k jeho praktikám

Joss Whedon. Pro některé bůh, který připravil první Avengers a změnil pohled na celovečerní týmovky. Pro jiné problémový člověk, který má za sebou jeden průšvih za druhým. A ty průšvihy vyplouvají na povrch i nyní. Své o tom řekl původní scenárista Avengers.

Marvel Cinematic Universe

PRVNÍ FÁZE

 

DRUHÁ FÁZE

 

TŘETÍ FÁZE

 

ČTVRTÁ FÁZE

 

PÁTÁ FÁZE

Galerie

Galerie

Napište nám

Našli jste chybu ve vysílání? Nemůžete se dopídit českých titulků? Chtěli byste se o tento seriál starat? Napište nám!


Filtr seriálů
Reklama