Grey's Anatomy (Chirurgové) Shonda Rhimes obdržela cenu za přínos televizi

Shonda Rhimes obdržela cenu za přínos televizi

Shonda Rhimes obdržela cenu za přínos televizi

V sobotu se konalo udílení cen PGA, které každoročně rozdává cech producentů a Shonda si odnesla ocenění za novátorskou práci, jíž se v televizní branži věnuje.


7 1
26.1.2016

Shonda Rhimes už od začátku s Chirurgy bořila zažité pořádky americké televize. Nejen, že casting na Chirurgy byl otevřený (pro role nebyly vypsány žádné vzhledové ani rasové požadavky), ale hlavní roli v jejích seriálech hrají převážně ženy. Avšak muži jsou jim zde skvělými oponenty, nedělají jim žádné přicmrndávače. Ať už jde o Ellen Pompeo a Sandru OhGrey's Anatomy nebo o Kerry Washington z dramatu Scandal či Violu Davis z právnického krimi How To Get Away With Murder, všechny její hrdinky jsou silné, a i když ukážou své slabé stránky a Shonda je srazí na kolena (což se stává docela často), vždy zase vstanou a inspirují tak tisíce žen po celém světě. Shonda se prostě nebojí rýpnout do žádného tématu, ani když jde o homofobii či misogynii.


Cech producentů Shondě předal cenu Normana Leara za přínos televizní tvorbě a Michael De Luca a Jennifer Todd o Shondě řekli, že „svou průkopnickou prací na Grey's Anatomy, Scandal a How To Get Away With Murder redefinovala roli žen v médiích a rozvířila debatu o diverzitě v televizi.“

Shonda na to ve své řeči reagovala: „Vytvořila jsem něco normálního. V podstatě mi dáváte cenu za to, že jsem sama sebou a v tom případě si ji zasloužím. Jsem tím poctěna a tato cena pro mě moc znamená. Ale jsem z toho trochu smutná. Norman [Lear] vyprávěl příběhy o silných ženách a lidech tmavé pleti po 40 let. Jak to, že to stále pokračuje? Pro mě to bylo něco naprosto normálního. Nešlo o žádný zuřivý boj nebo kampaň. Ženy jsou chytré a silné, nejsou to sexuální hračky. Lidé tmavé pleti nejsou přidrzlí či nebezpeční. A lidé tmavé pleti nikomu v reálném životě nedělají podržtašky.“

Shonda se ve své děkovné řeči také zmínila, že ABC nemělo problém, když chtěla po Chiruzích své další seriály postavit na silných ženských postavách jako jsou Olivia Pope a Annalise Keating a navíc k tomu ještě obsadit herečky tmavé pleti: „Prostě jsem ABC řekla, že by Olivia Pope měla být černá a odvážně jsem bojovala za herce, kteří byli do mých rolí ti nejlepší. Celé tohle průkopnictví nespočívalo v tom, že by se televize zhrozila a bojovala proti mému výběru. Oni byli s mým výběrem dokonale spokojení a řekli ano. Víte, v čem byl problém? Myslím, že se jich nikdo předtím nezeptal. Asi je to hodně dlouhá doba, kdy to někoho napadlo zkusit.“

Na závěr ještě dodejme, že minulý rok byl pro Shondu úspěšný z více pohledů. Napsala a vydala knihu Year of Yes, která je částečně jejími memoáry, popisuje v ní své pocity, jak se jí podařilo zhubnout 50 kg (převážně velmi tvrdou vůlí) a sem tam se dozvíte něco ze zákulisí vašich oblíbených seriálů. O tomto všem a pár dalších věcech hovoří v show Ellen DeGeneres.

Thumbnail Play icon

Diskuze /0

Zatím žádné komentáře… Buď první!
Ale k tomu se musíš registrovat nebo se !

Podpořte překladatele

Chcete-li podpořit překladatele Grey's Anatomy a poděkovat jim za jejich práci na titulcích, můžete tak učinit zde. Moc vám děkujeme. V poznámce prosíme uveďte seriál, za který přispíváte.

Reklama

Čtrnáctá série

Matthewa Morrisona uvidíme i ve čtrnácté sérii

Matthewa Morrisona uvidíme i ve čtrnácté sérii

V roli manžela Jo se vrátí Matthew Morrison. Podle předpokladů naopak odchází Marika Dominczyk, která ztvárnila Elizu Minnickovou. A nakonec tu máme i jeden velký návrat na pozici showrunnera.

Nejoblíbenější postavy

Nepřehlédněte

Co si o odchodu Stephanie myslí její představitelka?

Co si o odchodu Stephanie myslí její představitelka?

Jerrika Hinton se na podzim přesune do nového seriálu Alana Balla. Jaké bylo její rozloučení s postavou Stephanie? To se dozvíte v rozhovoru pro TVLine.

Kam dál?

Narozeniny herců

Hlídejte si nás