The 100 Jaha: Drápe se v tichosti do vedení Arkádie?

Jaha: Drápe se v tichosti do vedení Arkádie?

Jaha: Drápe se v tichosti do vedení Arkádie?

Zatímco se dva perou, třetí se směje. Jaha, který způsobil ve třetí sérii veliké škody, nebyl na začátku čtvrté sezóny oblíbenou postavou. V průběhu času si ovšem znovu u lidí vydobyl respekt a pomalými krůčky se dostal bez většího povyku do vedení. Všimli jste si toho?


12 6
13.5.2017

Thelonius Jaha zažil v seriálu již několik pádů a následně vzestupů. Šel jako kancléř příkladem svým lidem, když se obětoval na konci první sezóny a postaral se, aby se jeho lid dostal bezpečně na Zemi. Když tam ovšem vyrazil sám, byl už zvolen nový kancléř, a tak si Jaha musel najít svůj nový smysl života. Viděl sám sebe jako spasitele a vydal se s hrstkou odvážných do Města světel, kterému totálně propadl.

Minulou sérii jsme sledovali naprostý Jahův pád, kdy byl ovládaný A.L.I.E.. Na začátku čtvrté série Thelonius neměl u lidu Arkádie moc dobré postavení, ale v průběhu řady, zatímco se ostatní mezi sebou hádali, se v tichosti drápal na vrchol. Nejdříve začal pomáhat s opravováním Arkádie, burcoval a sjednocoval jejich lid, uklidňoval situaci, když se jejich vůdci hádali. To vše zvyšovalo Jahovu popularitu mezi lidmi. Postupem času se znovu stal respektovaným mu­žem.


(Jaha také ve čtvrté sezóně mentoroval Clarke. Foto: CW)

Navíc mu hrálo do karet, když kancléřství bylo ve čtvrté sérii odsunuto na zcela druhou kolej. Dá se říci, že po smrti pomyslného kancléře Charlese Pikea nemá Arkádie žádného kancléře. Abby se soustředila na výrobu temné krve, zatímco z Marcuse Kanea se stal spíše ambasádor. Jaha tak pomalými krůčky šplhal na vrchol, až najednou jednoho dne začal v Arkádii rozhodovat prakticky o všem.

Jeho zabrání bunkru společně s Clarke to pouze potvrzuje. V něm se totiž zabydlel jako nový vůdce, ale jeho kralování nemělo (aspoň zatím) dlouhého trvání. Nyní jsou v bunkru i ostatní klany a ve hře je opět seznam stovky lidí, kteří se do něj dostanou. Nyní si musíme položit základní otázku – bude na seznamu Jaha? Je nějakým způsobem pro bunkr užitečný? Jahův příběh budeme sledovat už v příští epizodě s názvem The Chosen.

Všimli jste si, jak se Jaha v průběhu řady dostával stále více do velení Arkádie? Myslíte si, že tato postava má ještě co nabídnout?

Diskuze /13

petr k

Co dělal pod vlivem A.L.I.E, za to nemohl, jako všichni ostatní načipovaní. Po smrti Pikea, který měl také své chyby, je fakt asi jediný, který dokáže raionálně a logicky uvažovat a jedná v zajmu svých lidí, i když podcenil zabezpečení bunkru, když ho obsadil. Doufám že se mu podaří zachránit lidi z archy, třeba obsadit jedno z pater bunkru nebo tak něco. Jistě bude mít podporu většiny lidí z archy. Abby, Belami, Kaine, Clark, jednají krizových situacích sentimentálně, nelogicky upřednostňují zájmy jednotlivců před většinou, na vedení se nehodí.

13.5.2017 | 20:15:13
Hild

Tohle asi není vyložený spoiler, když už to bylo oficiálně oznámeno, ale tady na stránkách se ta informace ještě neobjevila, takže raději to dávám do spoilerů.

Bylo oficiálně potvrzeno, že Isaiah nebude v páté sérii patřit mezi stálé/hlavní postavy. Jsem zvědavá, jestli to znamená, že Jaha bude žít a objeví se jen občas, nebo zda se Jahou definitivně rozloučíme v této sérii. A jak všichni víme, tak v The 100 si postavy jen tak neodejdou do západu slunce :-D

#3 mima33
13.5.2017 | 22:03:09
mima33

#2 Hild: Je tu o tom už článok ;)

#4 Hild
13.5.2017 | 22:11:39
Hild

#3 mima33: Jej, já jsem slepá a blbá :-D

13.5.2017 | 22:17:53
Annabell

Ten chlap je prostě „nezmar“, ale už by měl zmizet… Na druhou stranu, kdo by nahradil tak neuvěřitelně protivnou, ale taky vytrvalou postavu?

#6 veronickalongipes
15.5.2017 | 9:55:39
veronickalongipes

#5 Annabell: tak ještě je tam Clarke.. :-)

15.5.2017 | 10:02:01
Yggy

Jaha mi byl nesympatický od té doby, co se z něj stal fanatik města světel. Narozdíl od ostatních, u něj jsem věřil tomu, že všechno dělá dobrovolně. Je to člověk, který pase jen po moci a nic jiného nemá od té doby, co mu umřel syn. Obsazení bunkru je toho jen důkaz. Nemělo sebemenší logiku. Ve chvíli, kdy by zůstalo jen 400 lidí z archy a všechny ostatní klany nechal vymřít, co se stane až vylezou ven? Na jak dlouho bude 400 lidem trvat, než se geneticky smísí natolik, že se nenarodí jediné dítě bez nějakého defektu, ostatní klany jsou čerstvý genetický materiál, který z dlouhodobého hlediska prostě nelze opomíjet. Nehledě na to, že lidé z archy budou zbytkovou radiací trpět nejvíce. Pozemské klany už ji jednou přežít dokázali a adaptovali se, podruhé to pro ně bude mnohem jednodušší. Jahovi nešlo o zachování lidstva, šlo mu pouze o to, mít svůj bunkr, kde bude mít hromadu ovcí, které ho budou poslouchat. Tahle postava je sice zajímavá a možná by s ní scénáristi dokázali ještě něco podniknout, ale já osobně bych byl radši, kdyby zmizela.

#8 Annabell #11 petr k #13 Hodooor
15.5.2017 | 22:52:50
Annabell

#7 Yggy: Naprostý souhlas! Bohužel v této rovině většina lidí nepřemýšlí a čert ví, jestli nad tím vůbec přemýšlí scénáristi… Jsem na to zvědavá.

16.5.2017 | 13:15:56
ROBITH

Klany maji cisty gen material? a co emori? Vzdyt oni se mutuji celou dobu:D

#10 Annabell
16.5.2017 | 16:42:18
Annabell

#9 ROBITH: K těmto mutacím, jak říkáš, dochází z důvodu radiace, docházelo k tomu v historii například Hirošima, Černobyl… Kdežto 400 lidí, kteří se budou množit mezi sebou, znamená zvláště degeneraci na mentální úrovni (např. když se Habsburkové brali vesměs mezi sebou, tak se tam tato mentální degenerace a psychické problémy objevovaly dost často). Ale to jen tak na okraj, pořád je to jen seriál ;-)

16.5.2017 | 17:14:50
petr k

#7 Yggy: Lidé z Archy jsou vúči radiaci odolnější, než zemštané, byli vystaveni kosmickému záření, jejich krev byla při léčbě ozářených v MW asi 10 x účinější, než zemštanů, které používali na transfúze při léčbě.

U skupiny 400 lidí bílých, černých, asiatů by k žádné degeneraci docházet nemuselo, je to něco naprosto jiného, než když se jedna rodina šlechty po generace kříží spolu,

U Zemštanů není žádná důležitá postava, která by musela přežít, snad krom Indry a její dcery a Echo. Emori, která je v Krytu. Však už jsem to psal, na celé planete jistě nepřežilo jen 12 klanů, lidé museli přežít i na jiných místech. Přeživší z krytu mohou najít v dalších dílech, sériích třeba 100km daleko potkat další zemštany i najít další části Archy s přeživšími, kteří vlnu radiace nějak přežili nebo je nezasáhla takovou silou aby je zabila. Bylo by vhodné, kdyby lidí z archy přežilo 400 a vzali k sobe mladé zemštany, rodiny s dětmi, kteří by se k nim vešli do krytu.

16.5.2017 | 19:22:15
radekO8

jo všiml jsem si toho a pěkně mě ten šmejd sere :D doufám, že si nevylosuje vstup do bunkru, aby pošel konečně :-)

17.5.2017 | 22:52:35
Hodooor

#7 Yggy: No tak jestli jich z bunkru vyleze 400 nebo 1200 není zas tak propastný rozdíl. Uvádí se že pro přežití druhu na daném území je potřeba asi 50 jedinců, při tak malém počtu pak samozřejmě pomůže pokud by se každý snažil mít během svého života co nejvíc potomků s různými partnery a dodržování určitých pravidel aby nedocházelo k potomkům mezi blízkými příbuznými. Od cca 5000–10000 je populace schopna přežít poměrně samovolně, příroda si už poradí, holt třeba z 12 dětí přežijí jen ty nejodolnější s nejlepší genetickou výbavou. To že příbuzní lidé budou mít nutně postižené děti je rozšířená fáma, ve skutečnosti je sice riziko větší než mezi nepříbuznými ale stále poměrně velmi malé. Třeba v ČR (a většině zemí) jsou i dnes zakázány pouze sňatky mezi nejbližšími příbuznými (bratr-sestra, rodič-dítě..), ale bratranec-sestřenice už je normálně legální.

18.5.2017 | 2:05:28
Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se !

Stav titulků

Epizoda S04E13: Praimfaya

cz100%
DOKONČENO
en100%
DOKONČENOPřeklad: @Kattharinna, @Jirkem
Korekce a časování: @ScaryX

Sedí na verze: 

  • HDTV.x264-SVA
  • WEB-DL.x264-RARBG
  • 1080p.HDTV.x264-CRAVERS

Po zhlédnutí nezapomeňte epizodu ohodnotit.

Diskutovat o aktuálně odvysílané epizodě můžete zde.

Reklama

Zajímavosti

Posune se seriál o pět let v čase?

Posune se seriál o pět let v čase?

Čtyři roky sledujeme osudy hlavních postav seriálu The 100, i když pro postavy jsou to pouze měsíce. Nyní poprvé v historii seriálu má show možnost dohnat své fanoušky tím, že posune seriál o pět let dopředu. Dočkáme se příští rok tohoto posunu, nebo budeme sledovat osudy postav z krytu?

Aktualizace postav

Během čtvrté řady budeme doplňovat nové i staronové postavy. Proto je určitě nezapomeňte ohodnotit.

Nejoblíbenější postavy

Fotografie

Fotografie

Nepřehlédněte

Narozeniny herců

Hlídejte si nás

Chcete být v obraze a vědět o novinkách jako první?

Nově jsme pro Vás zřídili fanouškovskou Facebookovou stránku. Přidejte se a buďte informovaní vždy jako první!