The 100
90/100 - 818×

The 100

Post apokalyptický scifi seriál stanice The CW. Lidstvo bylo zničeno nukleární válkou, která vyhubila téměř vše živé na planetě. Nyní skoro po sto letech je vyslána expedice čítající stovku mladistvých delikventů, aby zjistili jestli je Země znovu obyvatelná.

USA | 2013 | Ukončeno
vysílání
7 sezón | CW | 43 minut
žánr
Dobrodružný, Drama, Sci-fi
hrají
Bob Morley (Bellamy Blake), Eliza Taylor (Clarke Griffin), Thomas McDonell (Finn Collins), Devon Bostick (Jasper Jordan), Richard Harmon (John Murphy), Christopher Larkin (Monty Green), Marie Avgeropoulos (Octavia Blake), Lindsey Morgan (Raven Reyes), Eli Goree (Wells Jaha), Paige Turco (Abby Griffin), Isaiah Washington (Thelonius Jaha), Henry Ian Cusick (Marcus Kane), Dichen Lachman (Anya), Adina Porter (Indra), Alycia Debnam-Carey (Lexa)

Deset věcí, které byste měli před koncem seriálu The 100 vědět

Deset věcí, které byste měli před koncem seriálu The 100 vědět

Konec se nevyhnutelně blíží. Ještě předtím než se podíváme na finální epizodu, pojďme se podívat na deset nejzajímavějších věcí o seriálu The 100, které jste možná do jeho konce netušili. A správný fanoušek by přeci o svém oblíbeném seriálu měl vědět co nejvíce. Zvlášť před jeho koncem.

20 0
29.9.2020

1. The 100 a Game of Thrones mají leccos společného 

David J. Peterson je známý lingvista, který často vytváří nové jazyky pro filmy a seriály. Určitě jste si všimli, že v našem seriálu Zemšťané rozhodně nemluví (jen) anglicky. Jazyk Trigedasleng je vytvořený speciálně pro seriál a je za něj zodpovědný právě David J. Peterson. Ten například vytvořil i dothratčtinu pro seriálu Game of Thrones. Oba vymyšlené jazyky mají leccos společného. Když se zaposloucháte, najdete tam spoustu podobných prvků.

2. Seriál šel do produkce dříve, než vyšla kniha

Asi většina fanoušků ví, že seriál se inspiroval knihami od spisovatelky Kass Morgan. Standardní proces bývá, že nejdříve vyjde kniha, kterou si fanoušci oblíbí, studio koupí filmová či seriálová práva na zfilmování, následně až pak vznikne adaptace knihy. V našem případě to bylo trochu jinak. Kniha sice již existovala, Jason Rothenberg se jí inspiroval, ale ještě v tu chvíli se běžně neprodávala. Seriál tak začal se svou produkcí dříve, než se kniha dostala do klasického oběhu.

(Tyto dvě postavy se pokusí zachránit lidstvo před úplnou zkázou. Foto: CW)

3. Eliza Taylor a Bob Morley jsou manželé 

V létě 2019 se Eliza Taylor provdala za Boba Morleyho. Svůj vztah nechtěli medializovat, což se jim celkem dařilo až do tohoto roku. Jak jistě víte, i my jsme několikrát psali o bývalé přítelkyni Boba Morleyho, která herci nadělala nejednu vrásku na čele. Eliza Taylor následně čekala s Morleym dítě, ale potratila. I proto účast obou herců byla omezena na minimum, herci to zkrátka psychicky nedávali. Jejich vztah se stal hlavním tématem celé sedmé řady.

4. Eliza Taylor původně ani neměla hrát Clarke 

Eliza Taylor v první řadě vůbec neměla zájem o to, aby hrála Clarke. Studio si herečku pouze najalo, aby předčítala pasáže Clarke Griffin, když ovšem hledali herce vedlejších rolí. Tvůrcům se ovšem předčítání tak líbilo, že Elize nabídli hlavní roli v seriálu, která původně měla být obsazena jako poslední. Tak vidíte, někdy i malá komparsní práce může přinést své ovoce. Taylor své volby rozhodně nelituje. Takto podobně dostal roli i Harrison Ford ve Star Wars.

5. Wells Jaha je v knize stále důležitou postavou 

Wellse jsme se dočkali v první řadě, kde ale následně zemřel. Dá se říci, že z pohledu celého seriálu nesehrál až tak důležitou roli. V knize je to ovšem jinak. Tam je Wells jednou z důležitých postav i v dalších knihách. Tvůrci se ovšem rozhodli pro razantní změnu (dost možná souvisí i s bodem dva, který zde popisujeme). Těžko říci, jak by to dopadlo nyní v dnešní době, kde se obecně bojuje za práva černochů ve filmech a seriálech. Opravdu by tvůrci v takto rané fázi seriálu vyškrtli a usmrtili černocha, když má v knize důležitou roli? Nemyslíme si.

(Poslední válka začíná. Foto: CW)

6. Postavy jsou v knihách daleko mladší než herci

Dá se říci, že se jedná o další podobnost s Game of Thrones. Tvůrci pochopitelně do rolí obsadili daleko starší herce, než jsou jejich knižní předlohy. Jejich postavy jsou v knihách daleko mladší. Například Clarke je pouhých osmnáct, Bellamymu zase třiadvacet let. Hercům je ve skutečnosti všem okolo třiceti let. Jelikož ale všichni vypadají dobře, nejedná se o nějak výrazný rozdíl, který by byl rušivý i na televizních obrazovkách. Obecně u filmů a seriálů je zvykem, že starší herci dostávají přednost před výrazně mladšími postavami z knih (ať už z různých důvodů – násilní, sexuální scény apod.).

7. Seriál se odehrává v roce 2149

Tak schválně, kdo z vás to věděl? Asi všichni tuší, že seriál je post-apokalyptickým seriálem z budoucnosti, nicméně málokdo věděl, kdy příběh přesně začal. První řada se odehrává v roce 2149, přesně 97 let po nukleární katastrofě. Aktuálně jsme v sedmé řadě. Poskočili jsme celkem o dalších 125 let. Přesně tolik let naši hrdinové byli v kryospánku mezi pátou a šestou řadou. Seriál tak nejspíše skončí v roce 2274, když nebudeme uvažovat další časové skoky, které jsou pro sedmou řadu typické.

8. Jména většiny postav mají skrytý význam

Spisovatelka Kass Morgan a následně i hlavní tvůrce seriálu Jason Rothenberg si dávali veliký pozor, jak své postavy pojmenují. Tak například Clarke se jmenuje po spisovateli Arthuru C. Clarkeovi, oblíbeném autorovi Kass Morgan. Ten je například zodpovědný za knihu 2001: A Space Odyssey. Bellamy Blake dostal jméno po Edwardu Bellamym, dalším spisovateli, který se soustředil na utopie. A třeba Octavia Blake zase po Octavii E. Butler, autorce sci-fi novel.

(O hlavní příběh se v sedmé řadě staraly vedlejší postavy. Foto: CW)

9. Seriál se natáčí v kanadském Vancouveru

Ať už jsme na Zemi, v Sanctu či v Bardu, vše se natáčí v kanadském Vancouveru. Jedná se o velice oblíbené natáčecí místo stanice CW. Tamní lesy jsou jako stvořené pro svět The 100. A jsou vám povědomé? Určitě ano. Pokud sledujete i jiné seriály na stanici CW, tak jistě rozpoznáte pár podobných lokací, kde se například natáčel upíří seriál The Vampire Diaries a další jemu podobné. CW natáčí v Kanadě i z ekonomických důvodů. Náklady na natáčení jsou o něco levnější než v USA.

10. Konec seriálu je již dlouho vymyšlený, ale cesta k němu se změnila 

Již v průběhu třetí a čtvrté řady Jason Rothenberg prohlásil, že konec seriálu je pevně daný, protože ho má naplánovaný a vymyšlený. Po konci páté řady jsme se dočkali tzv. konce první knihy, i když jsme se následně dočkali již pouhých dvou řad (samotné označení knih tak z dlouhodobého hlediska moc nedává smysl). Nicméně k tomuto konci to vše směřovalo. Ten se ale musel částečně upravit kvůli větší absenci Elizy Taylor a Boba Morleyho, kteří, každý z jiného důvodu, již nemohli v seriálu vystupovat jako ve velkém kdysi.

Jste připravení na finále a konec seriálu? Bude vám seriál chybět?

Zdroj: Netflixlife.com

Diskuze /11

TrepyTN14

Po konci páté řady jsme se dočkali konce první knihy jestli se nepletu?

#2 tom99
29.9.2020 | 19:42:51
tom99

#1 TrepyTN14: Ano, díky za opravu :-)

webmaster
29.9.2020 | 20:20:17
percival2

Hezký článek, díky

29.9.2020 | 21:47:28
Marek18

Ďakujem za pekné čítanie takto navečer :)

29.9.2020 | 22:59:22
niektotu

Na to že mal Jason tak dlho pripravený záver seriálu je zaujímavé koľko fanúšikov má problém s „poslednou vojnou“, v seriáli je táto téma málo vysvetlená a celý dej okolo Codogana. Aspoň ja to tak vnímam že zápletka 7. série je slabá, no uvidíme. Zatiaľ sa objavujú od hercov skôr negatívne správy o závere seriálu, takže očakávania mám veľmi nízke. Clarke sa asi obetuje pre ostatných.

30.9.2020 | 9:37:52
Lord Denvil

6. v prvních řadách věk postav sedí – všechny „delikventy“ s původní stovky měli byt mladší 18 let – jinak by je rovnou „vypustili“… Takže starší jsou pouze herce, nikoli postavy.

Asi až na Octavii – v knize je jí snad jen 13 let

30.9.2020 | 10:17:34
Makavelina

Co znamená věta „The 100 a Game of Thrones mají více než společného“ ?

#8 Marek18 #9 tom99
30.9.2020 | 15:45:06
Marek18

#7 Makavelina: Veď je to tam dole vysvetlené.

30.9.2020 | 17:57:09
tom99

#7 Makavelina: Seriál The 100 se již od svého zabíjení v první třech řadách přirovnával vzdáleně ke GoT, protože, jak jistě víš, (pozor spoiler!) tam se umírá taky ve velkém. Oba seriály měly toto téma společné. Tvůrci se zkrátka nebáli zabít hlavní a oblíbenou postavou obou seriálů. A tyto seriály nepojí pouze to, ale, jak se ostatně dočteš v článku, i vymyšlená řeč, kterou měl na svědomí stejný autor.

webmaster
30.9.2020 | 19:13:17
Makavelina

Ta věta nedává smysl! Já vím co máte na mysli, ale KAREL A FRANTA MAJÍ VÍCE NEŽ SPOLEČNÉHO nedává mysl :D

#11 Lord Denvil
30.9.2020 | 19:16:08
Lord Denvil

#10 Makavelina: to bude nějaký překlepek

30.9.2020 | 19:18:55
Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se !

Aktualizace postav

Během sedmé řady budeme doplňovat nové i staronové postavy. Proto je určitě nezapomeňte ohodnotit.

Reklama

Novinky

Deset věcí, které byste měli před koncem seriálu The 100 vědět

Deset věcí, které byste měli před koncem seriálu The 100 vědět

Konec se nevyhnutelně blíží. Ještě předtím než se podíváme na finální epizodu, pojďme se podívat na deset nejzajímavějších věcí o seriálu The 100, které jste možná do jeho konce netušili. A správný fanoušek by přeci o svém oblíbeném seriálu měl vědět co nejvíce. Zvlášť před jeho koncem.

Nejoblíbenější postavy

Fotografie

Fotografie

Nepřehlédněte

Narozeniny herců

Napište nám

Našli jste chybu ve vysílání? Nemůžete se dopídit českých titulků? Chtěli byste se o tento seriál starat? Napište nám!


Filtr seriálů
Reklama