The 100 Pět důvodů, proč je seriál The 100 tím nejlepším na stanici CW

Pět důvodů, proč je seriál The 100 tím nejlepším na stanici CW

Pět důvodů, proč je seriál The 100 tím nejlepším na stanici CW

Seriál The 100 má za sebou pět sezón a nutno podotknout, že si stále drží kvalitu prvních sérií. Seriál je také naprosto odlišný od jiných na stanici CW, které toho mají dosti společného, ale The 100 vypadá jako od jiné stanice. Pojďme si dnes shrnout, proč je tím nejlepším.


36 3
27.12.2018

1. Nabízí nepředvídatelnost a moment překvapení

Zabíjení hlavní postav. To je něco, s čím mají po prvních pár sériích problém všichni tvůrci. Ti si totiž oblíbí herce, lépe je poznají, stanou se přáteli a zabití jejich postav pak znamená, že herci přijdou o práci. Toto je důvod, proč se někdy nemůžeme v určitých seriálech zbavit starých postav a umírají pouze ty nové (které ještě nepřirostly tvůrcům tolik k srdci). A když už zemřou ty staré, tvůrci vždy najdou způsob, jak je vrátit zpět do děje.

Jelikož portfolio stanice aktuálně tvoří především komiksové seriály, je to zde zcela běžnou praxí. Seriál The 100 je ale nepředvídatelný, jedna z hlavních postav klidně zemře uprostřed série, což nikdo nečeká. Sice můžeme argumentovat tím, že v minulosti se to stávalo častěji (například u Finna Collinse, Lexy či Lincolna), ale o postavy se stále bojíme, což je asi nejdůležitější. Stále může zemřít kdokoliv a kdykoliv.


(Seriál má také na rozdíl od těch ostatních silné vedlejší postavy. Foto: Disney)

2. Vymačkává z rozpočtu, co se dá

Seriál The 100 má podobný rozpočet jako ostatní seriály na CW. Jelikož se jedná o nízkorozpočtovou stanici, nemůžeme zde čekat zázraky. Rozpočet činí okolo 3 milionů dolarů na epizodu, proto se také natáčí v Kanadě, kde jsou natáčí lokace levnější než v USA. Přesto i tak seriál vypadá poměrně nadčasově vzhledem ke svému rozpočtu. Tvůrci z něj dokážou vymáčknout, co se jen dá.

V seriálu tak můžeme vídat krásné město Polis, post-apokalyptický svět, vesnice Zemšťanů apod. A nyní mají tvůrci před sebou další výzvu. Hrdinové se vydali na zcela novou planetu, takže bude velice zajímavé sledovat, jak se poperou s místní flórou a co dalšího vymyslí se zcela novým světem. I to, že vlastně každý rok jsme v trošku jiném prostředí, které musí tvůrci pro danou sezónu stvořit, je něco unikátního.

3. I po pěti sezónách nenudí a drží si svou kvalitu 

Znáte ten typický postup CW seriálů, kdy první řada byla skvělá, druhá ušla a pak šla kvalita neskutečně dolů? To je bohužel běžná praxe. Nicméně Jason Rothenberg, hlavní tvůrce seriálu, má děj promyšlený dopředu a prakticky každý rok nám naservíruje sezónu, která je propracovaná od A do Z. Nějaké kolísání kvality jsme samozřejmě zaznamenali, ale i tak se stále jedná o velice dobrou zábavu.

Každá řada má své vlastní téma, svou vlastní tvář, což je důležité pro výslednou kvalitu show. To, že se stále bojíme o postavy, děj je různorodý, postavy nejsou ploché, to vše dělá ze seriálu stále dobré dílo. My tak můžeme doufat, že v tom bude pokračovat i ve stále připravované šesté řadě. A že snad poznáme zajímavé nové postavy, které se vyrovnají starým známým.

(Emoce seriálu nechybí. Foto: CW)

4. Vyvaruje se obvyklých klišé na stanici

Každá stanice má svůj vlastní rukopis, nelze ji za to soudit, ale je příjemné, když tu máme seriál, který alespoň trochu vybočuje ze šablon. Klasický CW seriál poznáte na míle daleko. Většinou v něm hrají samí hezcí herci s modelkami s nepříliš mnoha zkušenostmi a za jejich herecké dovednosti se stydíte i za obrazovkou. Seriál The 100 má sice podobné manýry, ale troufáme si tvrdit, že je zde situace o mnoho lépe zvládnutá než u ostatních seriálů.

Vyskytují se zde totiž Zemšťani, takže prostor dostávají i obyčejnější a normálnější herci. Dalším typickým znakem stanice je stále se opakující scénář v každé epizodě, kdy se na začátku dílu něco stane, hlavní hrdina si neví rady, prohraje souboj s padouchem, aby ho v závěru porazil. A takto stále dokola až do konce dané sezóny. Tak jsou koncipovány především komiksové seriály na stanici CW, které opravdu tvoří převážnou většinu nabídky stanice. The 100 se tohoto zaběhnutého klišé vyvaruje.

5. Není jen pro mladé

Není žádným tajemstvím, že stanice CW cílí především na náctileté publikum. Mohli bychom tady oponovat, že převážná část herců v The 100 je toho příkladem, jenže i tady se seriál vyvíjel tím správným směrem. Zatímco první řada se mohla zdát býti zcela zaměřená na mladší, s postupem času se začaly objevovat dospělejší postavy, jejichž význam v seriálu byl velký. A hlavně i naši mladí hrdinové postupem času dorostli a vyspěli.

Ze seriálu, který byl primárně určen náctiletým, se tak stala show, na kterou se dívají i dospělí a starší lidé. Kvalita seriálu je na velice dobré úrovni, děj lidi zajímá a obsazení je pestré. Seriál se naprosto vymyká zaběhnutému standardu na stanici, a tak existují lidé, kteří se na CW dívají právě jen na The 100 a jiným seriálům nevěnují pozornost.

Je podle vás The 100 tím nejlepším na stanici? A pokud ano, proč?

Diskuze /15

hyena

heh no celkom zaujimavo popisane akurát dopozeravam the haunting of hill house a rozmyslal som co dalsie by som zacal pozerat najprv som chcel sitcom ale skusim u tohto seriálu pilota a mozno ma to chyti :D

#2 Billy the Kid
27.12.2018 | 16:51:31
Billy the Kid

#1 hyena: určitě tě seriál nezklame, Asi s vámi souhlasím, je jeden z nejlepších na stanici, každá serie má něco do sebe, no a ta poslední byla od začátku až do konce neuvěřitelná a zatím určitě i ta nejlepší, a dovedu si tvrdit že jedna z nejlepších patých serii všech jiných seriálu :)

27.12.2018 | 17:38:21
Dragon94
  1. Tvůrci se bohužel snaží být co nejvíce nepředvídatelný. Což má za následek, že už někdy ke konci druhé série začnete předvídat jak věci skončí, protože dopadnou většinou jinak než jsme zvyklí čímž se seriál stává opět dost předvídatelný.
  2. Souhlasím
  3. Určitě nesouhlasím. Maraton 100 zvratů a 8smi změnení stran za epizodu.. Jinak známý jako 5. série. Rozhodně není kvalitní počin a rozhodně nedosahuje kvalit předchozích sérií.
  4. S tímto se dá taky souhlasit.
  5. Určitě to není jediný dobrý seriál CW… Nezapomínejme na dnes již legendární Supernatural. Ale jinak jako jo.
27.12.2018 | 17:44:00
niektotu

1. Asi nesúhlasím. Práveže je vidno že aj The 100 ide cestou iných seriálov a bojí sa zabíjať obľúbené postavy-Octavia mala už dávno zomrieť, detto Niylah-tá je ale kvôli LGBT nesmrteľná, takže za mňa nesúhlas. Nepredvídateľný? Stačí si ho porovnať s GOT, ak to má byť super seriál netreba sa báť. Očakávam únosy, úmrtia, nečakané riešenia, ale 5. séria mi prišla slabá, veď tí väzni poriadne ani „nezatopili“ nikomu, skoro neviniatka:-) 2. Rozpočet: kostými sú otrasné, kaderníci detto, asi šetria. 3. Kvalita: prvé 2 série boli super, štvorka 70%, 3. a 5. séria asi najslabšie. Autori chcú šokovať, ale zabúdajú ukázať vývoj, takže pos*ali charaktery Clarke, Bellamy sa stal nudnou figúrkou, jediná zaujímavá postava bola Octavia. 4 Súhlas. 5: Súhlas, nie je to len seriál pre mladých, som toho dôkazom. Ale ak by sa naozaj autori odviazali (a nedržali sa štandardov CW a politickej/spo­ločenskej korektnosti na ktorej si Amíci tak zakladajú), dalo by sa vyžmýkať oveľa viac z tohto seriálu. Rezervy vidím veľké. Autori by mali menej načúvať hlasom pubišom a urobiť z toho akčno-morálno-odvážny scifi seriál.

#5 antty
27.12.2018 | 18:37:31
antty

#4 niektotu: jo to by bylo sice super, ale pak by seriál skončil, protože ty puboši stejně pořád tvoří markantní většinu diváků. Osobně Rothenberga obdivuji za to, že se snaží tlačit to jiným směrem, ale prostě úplně do protisměru nemůže, to je snad pochopitelné. Co se zbytečnosti Octavie týče, doufám, že nějaký důvod, nechat ji žít budou mít, stejně jako u Kanea. Mě se nejslabší zdála všemi opěvovaná čtvrtá řada, nejlepší byly druhá a třetí.

překladatel
27.12.2018 | 19:38:02
Lord Denvil

#4 #5 K O. To jako chcete říct, že nejlíp propracovaná postava s největším vývojem – je zbytečná? Hm? ;) Po kolapsu na konci S5 ještě má hodně co nabídnout… Však vzhledem ke stavu M. zřejmě moc prostorů, bohužel, mít nebude. A její smrt také nezdá být nemožná… :(

27.12.2018 | 22:46:05
Strong

typuju ze i 7 serie bude pravdepodobne :)

#8 Lord Denvil
29.12.2018 | 14:09:36
Lord Denvil

#7 Strong: těžko říct. Uvidíme jak se povede S6. Potenciál je velký, ale mám obavy, že Jason to zase poděla…

#14 Strong
30.12.2018 | 7:53:03
Hild

Jeden z důvodů proč jsem se do The 100 zamilovala, bylo právě to, jak je seriál nepředvídatelný, že tam prakticky neexistují hodné a zlé postavy a taky to, že se nebojí odstranit hlavní postavy. Jenže z Jasona se stává tvůrce, který chce šokovat za každou cenu a někdy na úkor přirozenosti děje a postav. Příklad byla právě pátá série, zvraty a „šok momenty“ byly důležitější než postavy. Určitě souhlasím, že pátá série měla snad nejlepší produkční hodnoty ze všech sérií, na CW rozpočet ten seriál vypadá prostě ohromně, hudba byla úžasná a taky herci podali maximum, ale po scenáristické stránce byla pro mě pátá série nejslabší, především druhá polovina. Vidět, jak se oblíbené postavy pořád zrazují a přidávají na druhé opačné strany znovu a znovu, už prostě bylo moc, zvlášť bez pořádného budování a vývoje, kdy by je diváci mohli opravdu chápat, jediným argumentem tvůrců bylo „6 let je dlouhá doba“. Čtvrtá série měla fantastický závěr, ale pátá série byla napsaná, jakoby čtvrtá vůbec neexistovala, nebylo tam žádné vyústění a důsledky, v páté sérii naprosto neexistovaly tolik potřebné dialogy mezi postavami. Vůbec jsem například nefandila Spacekru (ačkoliv v ní jsou skoro všechny mé nejoblíbenější postavy), ale tuhle novou „rodinu“ jsem prostě necítila a vážně jsem potřebovala nějakou scénu s Clarke a Raven a Murphym, ale nee, Clarke byla totálně izolována a stává se z ní vedlejší postava, navíc ve druhé polovině série byla až nesnesitelná. Dále nejhůře napsaný vztah celého seriálu Bellamy a Echo opět existuje jen pro šok, žádný jiný význam tam není.

Pak si myslím, že tvůrci přestávají zvládat tak velké množství postav, spousta z nich nedostává prostor, který by si zasloužila. Jediným úkolem Raven v této sérii bylo zamilovat se, přitom je to jedna z nejlepších postav seriálu, který by mohla dělat daleko více. To samé Murphy, bylo ho v této sérii málo.

Já jen doufám, že Jason se poučil z této sérii a vezme tu kritiku, protože pátá série byla jedna z nejhůře přijatých a je to strašná škoda. Pořád určitě souhlasím, že jde o nejlepší seriál na CW, pátá série měla dobrý závěr a potenciál tam je pořád obrovský, jen je třeba dát přednost postavám než úporná snaha být nepředvídatelný a šokovat. Teda tohle je můj názor a důvod, proč jsem měla vážně problém s druhou polovinou páté série.

#10 niektotu
31.12.2018 | 16:20:33
niektotu

#9 Hild: Dobre napísané, ja by som to zhrnula stručne takto: Tak veľmi chceli autori šokovať že v 5. sérii bolo toľko zvratov že ja osobne si okrem záveru už skoro vôbec nepamätám dej na rozdiel od starších dielov. Úplne tam chýbala konverzácia postáv, znovustretnutie po 6 rokoch oddelenia, vďačnosť zo strany Spacekru voči Clarke ktorá ich zachránila, nič. Miesto toho uviedli novú skupinu hercov (väzenských baníkov), ale ani tí nepriniesli poriadny dej do série. Určite súhlasím s tým že by malo prísť k redukcii postáv a viac času venovať vývoju postáv a kvalitnejším dialógom. Potenciál takéhoto seriálu je veľký, nechápem prečo leží prachom.

#11 Hild
31.12.2018 | 18:15:28
Hild

#10 niektotu: Tohle mě štve úplně nejvíce, protože jsem četla rozhovor o šesté sérii, kde Jason řekl, že Spacekru neodpustí Clarke tak rychle jako Bellamy. A já si říkám, vždyť ona pro ně na konci čtvrté série prakticky umřela, obětovala se za ně všechny a potom všem jejich první společné scény, na kterou se tolik fanoušků těší, bude, jak jsou na Clarke naštvaní? Prostě přesně, tam chybělo to shledání po šesti letech, ty konverzace mezi postavami, čekala jsem, že budou alespoň trochu Clarke vděční, ale tohle tvůrci úplně vypustili a je to asi to, co mě na páté sérii mrzelo nejvíce. A to ani nemluvím o tom, že se jim podařilo zničit to unikátní pouto mezi Bellamym a Clarke.

31.12.2018 | 18:28:18
Adm1

Mne dosť vadí, že Clarke ako „najhlavnejšiu“ postavu tak komolia v poslednej dobe. Je nenávidena skoro každú druhou postavou a potom sa iba ospravedlňuje..... nastavuje vzťahy dobre že nie pri každom stretnutí. Čo už nie je zaujímavé pozerať. Pravdupovediac urobiť postavu, ktorá má sa na plátne nachádza najviac aby zaujímavá resp. obľúbená musí byť náročné. V podstate všetci máme radi Murphyho pre jeho vtipne, zaujimave scény, chápem že dostáva pomerne málo času, ale dáva to zmysel, zbytočné by tam bol a neovplivňoval v podstate nič.

31.12.2018 | 22:43:51
tigy

Najlepší určite nie je, tým je bezkonkurenčne Supernatural, ale stále sa ešte dá naň dívať, aj keď tie pauzy sú zabijácke… :)

3.1.2019 | 21:14:30
Strong

#8 Lord Denvil: predpokladam ze s6 bude az nekdy kveten cerven?? nebo uz v dubnU? brezen pochybuju..skoda ze uz to nedavaji od unora jak 4 tou radu

7.1.2019 | 13:25:54
Uchvatitel

Tak nějak myslím že tenhle článek neměl vůbec vzniknout… působí na mě asi jako proč je tenhle seriál lepší než ty komiksové… prostě článek naprosto o ničem…

21.3.2019 | 10:59:15
Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se !

Stav titulků

Epizoda S05E13: Damocles - Part Two

cz100%
cz100%
DOKONČENO


Překlad: @Kattharinna, @Jirkem

Sedí na verze: 

  • SVA, RARBG, CRAVERS

Po zhlédnutí nezapomeňte epizodu ohodnotit.

Diskutovat o aktuálně odvysílané epizodě můžete zde.

Novinky

Známe datum premiéry šesté série

Známe datum premiéry šesté série

Dnes byla stanicí CW a tvůrci seriálu The 100 oznámena premiéra šesté série, jež je plánována na jaro 2019. Konkrétní datum, společně s dalším překvapením, které si pro nás tvůrci připravili, se dočtete uvnitř článku.

Reklama

Aktualizace postav

Během páté řady budeme doplňovat nové i staronové postavy. Proto je určitě nezapomeňte ohodnotit.

 

Nejoblíbenější postavy

Fotografie

Fotografie

Nepřehlédněte

Narozeniny herců

Používáme cookies, abychom mohli provozovat tuto internetovou stránku a zlepšit Vaši uživatelskou spokojenost. Budete-li pokračovat beze změny nastavení, předpokládáme, že souhlasíte s ukládáním souborů cookies z internetových stránek. Více informací o použití cookies.
OK