Avengers Postřehy ze Strážců Galaxie Vol. 2

Postřehy ze Strážců Galaxie Vol. 2

Postřehy ze Strážců Galaxie Vol. 2

Jako veškeré Marvel filmy, tak i Strážci Galaxie Vol. 2 jsou plní různých easter eggů. Film nejen odkazuje na populární kulturu, ale i na tu úplně zapomenutou. Pojďme se tedy spolu podívat na nejrůznější narážky, které si pro nás tvůrci připravili.


38 0
20.5.2017

Rodiště tvůrce

Komiksový Peter Quill se narodil v Coloradu. Režisér James Gunn však místo narození změnil na Missouri. Má to jeden podstatný důvod, sám se tam totiž narodil a do filmu chtěl dát prostě kousek sebe. S místem se pak pojí také návrat Quillovy matky, kterou můžeme vidět v úvodu filmu a také návrat dědečka, jenž se objevil vedle modré hmoty. U ní jste si mohli všimnout také dvou důchodců s telefony, kteří si hmotu fotili či točili. Tento pár si zahráli Gunnovi rodiče.

Troška videoher

Hned po úvodu v Missouri se film přesouvá k souboji s Abiliskem, kde Star-Lord drží zvláštní vyhledávací přístroj. Ten byl vytvořen z osmdesátkové fotbalové hry od Mattela, který pro Marvel vyrábí velkou část hraček. Tvůrci tak hezky odkázali na svého obchodního partnera.


Vesmírný souboj se Suverény byl poté odkazem na slavnou videohru jménem Galaga. Suveréni ovládali drony a jejích ovládací zařízení vydávalo zvuky jako při hraní této klasické hry. Na Galagu poprvé odkázali Avengers, což v češtině zaměnili za Space Invaders. Během souboje s Egem se pak Quill v jednu chvíli promění na Pac-Mana, což je další hezký odkaz na hry z dřívější doby.

Nepřítel tance

To že je Drax odpůrcem tančení víme již od prvního dílu. Groot si proto během závěrečných titulků dával pozor, aby se na něj při tančení nedíval. Během každého pohledu se proto vždycky zastavil. Gunn si na tuto scénu vzpomněl i během natáčení druhého dílu a situaci zopakoval během souboje s Abiliskem, kdy Groot tančí a Drax se na něj na chvíli podívá.

Quillovo tričko

Již během sledování traileru si někteří kladli za otázku, co se píše na Quillově šedém tričku. Někdo si dal s překladem naštěstí práci a zjistil, že se tam píše „A Teneyck Galaxy Invention“, což odkazuje na Karen TenEyckovou, která je grafickou designérkou a často s Marvelem na filmech spolupracuje.

Komiksové planety

Po souboji se Suverény ztroskotal Quill na planetě Bergert, kde v komiksech žijí Sagittariané, princezna Daydra a Warlock Supreme. Druhou planetou je Contraxia, kde se nacházely vyhlášené vesmírné nevěstince. Další z planet je pak Ria, kterou obývají kamenní Kronané. Jednoho z nich jsme mohli spatřit ve druhém Thorovi a další z nich se představí ve třetím.

Trash Panda

Teď si přesně nevybavuji, jak Quill nazval Rocketa v češtině, ale v originále šlo o Trash Panda. James Gunn je velkým fanouškem Redditu, kde se mu zalíbilo meme s tímhle názvem. Tento název pro mývaly, který je odvozený od jejich podobnosti s pandou červenou, pak Gunn použil v samotném filmu.

Původní Strážci Galaxie

Čtenáři komiksů jistě ví, že Quillův tým vychází z komiksů od roku 2008. Historie Strážců Galaxie však sahá mnohem dál a první z těchto postav, která se ve filmu objevila, byl Yondu. Téměř všichni ostatní členové Strážců z 31. století pak dostali prostor v druhém díle, kde z nich tvůrci udělali šéfy Plenitelů. Z úplně původních členů se objevili Martinex a Charlie-27 a z těch pozdějších Stakar Ogord AKA Starhawk, jeho žena Aleta Ogord, Mainframe a plazí čaroděj Krugarr, který má stejnou hodnost jako Doctor Strange, tedy Sorcerer Supreme.

Zajímavostí pak je, že hlas Mainframe propůjčila Miley Cyrus, která si tak zajistila roli v dalších MCU filmech. Disneyho hvězdičky se holt vždycky vrátí domů.

Skrytá camea

Strážci Galaxie jako obvykle obsahují spoustu cameí, které patří těm nejpodivnějším Marvel postavám. Na scénu se tak vrací Howard The Duck a pes Cosmo. V závěrečných titulcích se pak objevil Grandmaster v podání Jeffa Goldbluma, který bude mít větší roli ve filmu Thor: Ragnarok.

Největším překvapením bylo, když se na scéně objevili Watcheři se Stanem Lee po jejich boku. Fanoušci vždycky teoretizovali, že by mohl být Stan jedním z nich, což se tak trošičku vyplnilo. Stan Lee je tak jejich služebníkem a všechna jeho camea od teď spadají pod jednu postavu.

Jde o mocné bytosti, které z povzdálí sledují nejdůležitější události, které se ve vesmíru dějí, ale nesmí do nich zasáhnout. Gunn dále potvrdil, že Watcheři patří do tzv. šedé zóny, ze které můžou čerpat vlastníci práv na Marvel filmy. Dalšími takovými postavami jsou například dvojčata Maximoffovy.

David Hasselhoff a další odkazy na Zemi

Slavný zpěvák a herec byl ve filmu párkrát vzpomenut. Gamora jeho jméno prvně zaměnila za Xardu Hasselfrau, Quill poté zmínil, že si přál, aby byl jeho otcem. Herec se ve filmu nakonec také objevil jako jedna z Egových forem a nazpíval závěrečnou píseň , kterou napsal sám Gunn.

Svůj vztah s Gamorou přirovnal Quill k televizní show Na zdraví, která běžela od roku 1982. Některé scény s Gamorou a Nebulou pak odkazují na film Na sever severozápadní linkou. Nesmíme zapomenout ani na narážky na Mary Poppins nebo Šmoulinku, jak Peter nazval Nebulu.

Ego

Hlavním záporákem celého filmu se stal planetární jedinec zvaný Ego. Po většinu času jsme mohli vidět jeho variantu Ego Prime, tedy lidského avatara. Na původním Egovi se odehrávala velká část filmu a obličej na planetě jsme měli možnost spatřit asi na pět vteřin. V závěru filmu, kdy Ego bojuje s hrdiny pomocí chapadel, máme možnost vidět Super-Ego, což byla v komiksech syntetická forma Ega vytvořená mocným High Evolutionary.

Eternity

Když Ego představil Quillovi jeho schopnosti a dostal ho do jakéhosi transu, Peterovi se v očích objevil vesmír a on zašeptal Eternity. Patrně tím tvůrci chtěli odkázat na mocnou bytost s tímhle jménem, která vypadala jako humanoid složený z vesmíru. Každý vesmír v multiverzu se vlastně projevuje jako takováhle bytost, nebo tak to aspoň říkají komiksy.

Zune

Ve filmu Peter bohužel přišel o svůj přehrávač, a proto mu Kraglin daroval Zune, ze kterého údajně poslouchají všichni lidé na Zemi. Jedná se o takový vtip směřovaný na Microsoft. Film se odehrává v roce 2014 a Microsoft tvrdil, že všichni lidé na světě budou mít v tuto dobu onen přehrávač. Podnik se ale trošičku mýlil a o zařízení ví vlastně málokdo.

Ayesha a Adam Warlock

Ayesha, kterou můžete znát z filmu, je vlastně v komiksech sestrou slavnějšího Adama Warlocka. O jeho nástupu na scénu se spekulovalo již od potitulkové scény z druhého Thora, kde byl kokon připomínající ten jeho. Warlock se měl vlastně objevit již ve druhých Strážcích, ale všechny postavy by pak měly méně prostoru. Jeho výrobu si tedy nechali až na závěr filmu a postava se objeví ve třetím díle, pokud jej tedy tvůrci neuvedou již dřív.

Mantis a Plenitelé

Mantis jako postavu jistě mnoho čtenářů komiksů zná, ne všichni ale ví, že původně šlo o lidskou dívku, kterou mimozemské síly přetvořily v něco většího. Ve filmu je již od počátku nečlověkem a její tvůrce Steve Englehart sám tvrdí, že se mu nelíbí, co s postavou udělali.

Několik Plenitelů – Taserface, Tullka a Scrote, však také pochází z komiksů. Až na prvního zmíněného šlo spíše o méně podstatné postavy. Taserface pocházel z rasy Starků, která byla ovlivněna technologií Tonyho Starka, a utkal se s původními Strážci.

FOTO: Marvel, Mattel, NBC, Reddit

Diskuze /18

Fifipek

Včera jsem na to konečně zašel a velice se bavil :) Těch narážek na vše možné je tam strašně moc, obecně si myslím, že si tenhle film více vychutná kdo v 80.tkých vyrůstal…jinak Cat Stevens nejlepší song :)

20.5.2017 | 18:48:46
Lex Luthor

Stan Lee jako pozorovatel proč ne aspon se tak může vyhnout těm svým rolím ve filmech ten dědek je všude.

20.5.2017 | 18:51:42
Golradir

Jak Quill nazval Rocketa v češtině? Byl jsem na dabingu, smálo se tomu celé kino, ale já jsem tak nějak nevěděl, co to znamená :D (ale to asi ani ostatní v kině).

#12 Historic
20.5.2017 | 20:45:36
WolverineCzE

To je jak s tim reziserem co natočil Vývoleny,Rozpol­cený,ten film s mimozemštanami který maji jako slabinu vodu kde hraje Mel Gibson a je tam stejný dům jak v Scary Movie 3.

20.5.2017 | 21:21:25
Thorinek

Byla to super zábava, nicméně mě hodně zklamalo, že jako Quillova otce dali Planetu Ego.

20.5.2017 | 22:18:43
Ratemus

když už tu řikáš že Mantis byla původně člověk, tak je třeba říct že i Drax byl původně člověk, Thanos vyvraždil jeho rodinu…Thanosův otec přenesl Draxovo (Arthurovo) vědomí do bytosti a vznikl Drax s jediným cílem, zabít Thanose…původní Drax byl jeden z nejsilěnjších smrtelníků Marvelu, téměř nikdo se mu nevyrovnal, Thanose také zabil, následně byl rapidně v komiksech oslaben, ale pořád dokáže zabít Hulka.....další postřeh z GoG2, Ego se nazývá Neběštanem (Celestial), tím ale v komiksech není, Celestiáni je uplně jiná rasa, rasa co experimentuje s bytostmi a vytváří civilizace, dělají na nich pokusy a později je zahubí (vytvořili X-gen mutantů, Devianty a Eternals z nichž vzešel Thanos) a navíc Celestiány jsme v MCU už viděli v GoG 1 když Collector ukazoval video o historii Power gemu a následně celá Knowhere je hlava Celestiána…takže nevim jestli to tvůrci zamýšeli takhle nebo je to jen chyba.....jinak Ega v komiksech stvořila entita Stranger, který vytvořil i Alter Ego, bratr Ega…ale to už se asi nedozvíme.....

#7 Blackhand47XD
20.5.2017 | 22:50:31
Blackhand47XD

#6 Ratemus: Kdyby Ega řešili v Thorovi, jako ve většině komiksových příběhů, tak bychom se několika věcí jistě v jednom filmu dočkali. Gunn ale prostě musel najít podivného taťku pro Quilla. Když už použil Ega, tak měl využít pořádně planetární formu, takhle by stačil původní komiksový Json.

#15 Ratemus
webmaster
21.5.2017 | 8:23:12
Eyefinithy

Dotaz: udržel by teď Quill Infinity Stone? Nesmrtelný asi ž nebude, kde se nemůže doplnit sílu u otce. Ale jeho geny pořád má ne? Ty přece nezmizely jeho smrtí?

#9 LALI1987 #16 nowas
21.5.2017 | 9:21:43
LALI1987

#8 Eyefinithy: nie, zabilo by ho to

21.5.2017 | 11:40:11
LALI1987

Suveréni, WTF ??? Načo to do prdele prekladáte ???

#11 Blackhand47XD
21.5.2017 | 11:41:07
Blackhand47XD

#10 LALI1987: Jedu podle oficiálního českého překladu.

#13 LALI1987
webmaster
21.5.2017 | 11:55:59
Historic

#3 Golradir: Vojtěch Kostiha to přeložil jako opossum neboli americká vačice.

Supr článek, ještě bych přihodil nepostřehnutelné cameo Guillerma ze Show Jimmyho Kimmela

webmaster
21.5.2017 | 12:30:34
LALI1987

#11 Blackhand47XD: Kašli na oficiálny preklad, niektoré veci sa nemajú prekladať…

#14 Lee_CZ_ #16 nowas
21.5.2017 | 14:22:50
Lee_CZ_

#13 LALI1987: Jistě a pak podle toho ty vaše dabingy vypadají :D Máme dost bohatý jazyk na to, aby jsme mohli mít kvalitní překlady.

21.5.2017 | 14:38:45
Ratemus

#7 Blackhand47XD: tak s tím naprosto souhlasím, Ego je hlavně padouch Thora, ale oni to museli nuceně dát prostě k GoG a ještě takhle předělat, samotné zpracování Ega se mi ale líbí a dokonce jsem mu jeho motivace i věřil takže pro mě dobrej padouch ale prostě Ego je jiný…mělo to nechat na Thora…doufám že v GoG3 půjdou proti Korvacovi konečně.....sice tam bude Adam, ale ten je převážně člen GoG, takže si myslim že s nim svedou boj, potom se k nim přidá a budou bojovat společně proti něčemu většímu, možná Korvac, možná Beyonder, možná Annihilus.....

21.5.2017 | 18:50:12
nowas

#8 Eyefinithy: vysvětlili to tak že díky genům má spojení s Egem a to mu dává schopnosti.. a když Ego není.. nejsou ani schopnosti :-D
#13 LALI1987: Suveréni (Sovereign) jsou rasa.. a stejně jako rasa Nelidí (Inhumans) a Mutantů (Mutants) se překládá do českého jazyka.. kdyby to ovšem byly názvy skupin (Avengers, Defenders, GotG, X-Men.....) a superhrdinská jména (Iron Man, Spider-man…) tak ty se nepřekládají :-D samozřejmě.. najdou se i tací kteří neznají komiksy a neví že GotG je název skupiny a přeloží to.. každopádně.. proto chodím na originál a pak překlady neřeším.. dokonce to ani nemá cenu.. :-D

22.5.2017 | 10:35:53
Dodes

A bol tam aj nejaký postreh na Star Wars? Prišiel niekto o ruku ?

24.5.2017 | 19:07:59
lenacia

a já měla za to, že Zune byla narážka na Sipmsonovy… tam byl speciální čarodějnický díl, kde v urychlovači částic vytvořili malou černou díru, do které házeli odpadky apod, pak to vcuclo celý Springfield až na Meggi, a objevili se na jiné planetě, kde je mimozemšťané začali uctívat, že jim přinesli plno pokladů lidské říše, a mezi nimi byl i Zune přehrávač.

1.6.2017 | 2:04:17
Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se !

Podpoř nás ve finále Křišťálové lupy

Staň se členem našeho kultu. Hlasuj pro Ednu.

Podpoř nás ve finále Křišťálové lupy 2017 v kategoriích Zájmové weby a Cena popularity.

Hlasuj pro Ednu!

Aktuální film

Spider-Man: Homecoming

Název: Spider-Man: Homecoming
Premiéra: 6.7.2017 (ČR/SR)
Režie: Jon Watts
Scénář: John Francis Daley, Jonathan M. Goldstein, Erik Sommers, Jon Watts, Chris McKenna
Hudba: Michael Giacchino
Hrají: Tom Holland, Marisa Tomei, Michael Keaton, Robert Downey Jr., Zendaya, Tony Revolori, Chris Evans, Laura Harrier, Martin Starr, Selenis Leyva, Donald Glover, Angourie Rice, Logan Marshall-Green, Hannibal Buress, Jon Favreau
Stopáž: 133 minut 

O FILMU | TRAILER | PLAKÁTY

VAŠE HODNOCENÍ

RECENZE | POSTŘEHY

Reklama

Marvel Cinematic Universe

PRVNÍ FÁZE

 

DRUHÁ FÁZE

 

TŘETÍ FÁZE

Postavy