Captain America

Captain America

První Avenger a hrdina druhé světové války, který se probouzí do nového světa 21. století.

Sezóny 11
2011 - 2019

Informace

Skutečné jméno: Steven Rogers
Výška: 1,88 m
Váha: 109 kg
Barva očí: modrá
Barva vlasů: blond
Autoři postavy: Joe Simon a Jack Kirby
Představitel: Chris Evans
Poprvé se objevil v:
Captain America Comics #1 (březen 1941)

Filmy

O Capovi

Patriot, čestný muž a voják. Těmito slovy lze nejlépe popsat jednoho z prvních Marvel hrdinů vůbec. V obleku s hvězdy a pruhy bojoval Cap proti všem možným grázlům, ať byli odkudkoliv. Nedílnou součástí jeho výbavy je samozřejmě štít, který během času prošel několika úpravami. Během války měl představovat jakýsi vzor, jak se mají lidé chovat a byl podporou nejen pro vojáky na bojišti.

Mezi jeho typické nepřátele patří Hydra, tajná nacistická organizace, která několikrát padla a opět povstala. Kromě Hydry bojoval Kapitán také s mnoha mimozemskými rasami nebo teroristy.

Komiksy

Jak jsem již zmínil, Kapitánovy komiksy začaly vycházet během druhé světové války, konkrétně v březnu 1941. Příběhy o jeho dobrodružstvích a boji proti nacismu a komunismu vycházely ještě několik let až do roku 1954. Kapitán se vrátil až o deset let později a to v komiksu The Avengers #4, kdy byl vyloven z ledu týmem Avengers, ke kterým se také přidal. Dozvídáme se, že během války se spolu s Buckym, jeho věrným parťákem, pokoušeli zneškodnit jednu z nacistických bomb. Kapitán výbuch přežil a spadl do vody, zatímco Bucky zůstal viset na bombě, která explodovala.

Několik let před tím, kdy byl Kapitán ještě považován za mrtvého, si Capovu identitu vypůjčilo hned několik mužů – William Nasland a po jeho smrti Jeffrey Mace.

Kapitán se v novém světě zabydlel docela rychle. V září 1969 se jeho novým parťákem stal Falcon. V roce 1974 se z Kapitána Ameriky stal Nomad. Steve byl znechucen zkorumpovaností Ameriky a tak odmítl být jejím symbolem. Do kostýmu se ale vrátil, jelikož z mrtvých povstal jeho úhlavní nepřítel Red Skull.

Čas plynul a Cap byl obviněn z vlastizrady. Byl zbaven občanství i identity. Steve tedy musel vystupovat pod přezdívkou Patriot. Obvinění se však ukázalo být falešné a tak si mohl vzít svou identitu zpět.

11.září 2001 zasáhlo celý svět. Kapitán se s tím vyrovnával těžce a pátral po vinících. Odhalil svojí civilní identitu a začal pracovat pro SHIELD. V boji proti terorismu pokračoval několik let. V roce 2005 čekalo Steva velké překvapení, jeho přítel z války Bucky přežil, vymyli mu mozek a udělali z něho sovětského zabijáka jménem Winter Soldier.

Další rána nastala, když byli v akci zabiti „béčkoví“ hrdinové a zemřelo při tom také několik civilistů. Ihned se začalo jednat o registračním zákonu, kdy měli být všichni hrdinové pod kontrolou vlády. Capovi se ale onen návrh nelíbil a držel se toho, že každý člověk nasazující svůj život pro ostatní má právo na soukromí. Cap a Iron Man tedy stáli proti sobě a jejich Občanské války se účastnili snad všichni hrdinové a padouši na Zemi. Jakmile si uvědomil špatnost jejich boje, tak se vzdal, aby válku ukončil.

Kapitán byl na konci série Captain America vol. 5 prohlášen za mrtvého a jeho roli převzal na chvíli Bucky. Po návratu se opět spojil s týmem Avengers. V dnešní době je Steve bez svého superséra a je z něj starý muž. Roli Kapitána i jeho štít převzal Falcon.

Filmy, seriály a další média

Kapitán se poprvé objevil v kině v roce 1944, kde bojoval proti zlovolnému Scarabovi. Na televizní obrazovky zavítal v roce 1966 v seriálu The Marvel Super Heroes. Několik cameí měl také v animovaných seriálech jako např. v Spider-Man: The Animated Series. V roce 1979 se Cap objevil ve dvou na sebe navazujících filmech. O několik let později, roku 1990 se Kapitán dočkal nového filmu, kde se utkal s Red Skullem. Další film v roce 2014 nesl jméno Iron Man and Captain America: Heroes United a vyprávěl o společné misi Capa a Iron Mana. Tenhle film byl animovaný. Svou roli si také odbyl v sériích o Avengers jako jsou The Avengers: Earth's Mightiest Heroes nebo Ultimate Avengers a Avengers Assemble. V roce 2015 vyšel seriál pojednávající o Kapitánově přítelkyni Agentce Carterové. Tenhle seriál je součástí MCU.

Kapitán se také dočkal nemalého množství videoher. První dvě vyšly v letech 1987 a 1989. První se jmenuje Captain America in: The Doom Tube of Dr. Megalomann a druhá The Amazing Spider-Man & Captain America in Dr. Doom's Revenge!. Další hry o Capovi pak vyšly například v letech 1991 a 2011. Šlo o tituly Captain America and the Avengers a Captain America: Super Soldier.

Cap je navíc nedílnou součástí herní série Marvel vs. Capcom. Mohli jste jej vidět také ve hrách Marvel Nemesis: Rise of the Imperfects a Marvel: Ultimate Alliance. Svou roli si pak odbyl v populární hře Marvel: Avengers Alliance, která je určená pro mobily a webové prohlížeče a v LEGO Marvel Super Heroes od známé společnosti TT Games, která pro rok 2016 připravuje pokračování zaměřené na filmový svět MCU.

Marvel Cinematic Universe

Jak všichni víme, Kapitán se v roce 2011 stal součástí námi oblíbeného univerza Marvel Cinematic Universe ve filmu Captain America: První Avenger, kde si jej zahrál Chris Evans. Náznaky zde ale byly mnohem dříve, jako třeba nedodělaný štít v Iron Manovi 2 nebo sérum supervojáka v Hulkovi.

Steve se na počátku války pokusil hned několikrát narukovat do armády, kvůli jeho stavu to však nebylo možné. Ze všech problémů jej musel vytahovat jeho přítel Bucky, který bohužel musel do armády bez Stevea. Steve se ale nevzdává a pokouší se rukovat znovu. Tentokrát mu pomůže Dr. Erskine, který z něj následně udělá prvního superhrdinu.

Spolu se svým Howling Commandem se Kapitán utkal s armádou Hydry, kterou vedl nechvalně proslulý Red Skull a jeho pravý ruka Arnim Zola. Bucky při pokusu o zajetí Zoly padá do zamrzlého kaňonu a je považován za mrtvého. Steve vyráží do poslední Red Skullovy základny a s jeho letadlem zamíří do vody. O téměř padesát let později je vzkříšen organizací SHIELD.

O rok později se Kapitán vrací v týmovce Avengers, kde je SHIELDem vyslán zpátky do akce. Asgardský bůh Loki terorizuje Zemi a vyhrožuje válkou. Spolu s ostatními hrdiny Iron Manem, Thorem, Hulkem, Hawkeyem a Black Widow se spojí v tým a Lokiho mimozemskou armádu Chitauri pošlou zpátky odkud přišla.

Malého camea se Kapitán dočkal v druhé sólovce Thor: Temný svět, kde si jeho podobu na chvíli vezme Loki, aby si udělal legraci z Thora.

Druhého dílu se Kapitán dočkal na jaře 2014. Díl s podtitulem Návrat prvního Avengera se točil okolo zla uvnitř SHIELDu. Nápomocní zde Kapitánovi byli Black Widow a nový parťák Falcon. Ve filmu se Cap dozvídá, že Bucky svou nehodu z války přežil a pod jménem Winter Soldier pracuje pro Hydru, která vzkvétala uvnitř špionážní agentury. Bucky mu sice pláchne, ale Kapitán je připraven se mu vydat po stopě.

druhých Avengerech musel stát proti problému, který vzešel ze Starkovy mysli. Tony vytvořil Ultrona, který by měl dělat práci místo nich a chránit lidstvo. Ultron ale vyhodnotil lidstvo jako zlo a rozhodl se jej zlikvidovat. Ultron také vzal pod svá křídla dvojčata Maximoffovy, které získaly superschopnosti díky experimentům s Lokiho žezlem. Dvojčata nakonec přestoupí na dobrou stranu a spolu s Visionem Ultrona porazí. Po Starkově odchodu se stává Cap šéfem nového týmu Avengers, který se skládal z Black Widow, War Machina, Falcona, Visiona a Scarlet Witch.

Kapitán se v následujícím filmu Captain America: Civil War dostane do konfliktu s vládou, která by hrdiny chtěla kontrolovat. Ještě víc ho ale zarazí, že kvůli tomu bude muset bojovat proti svým přátelům. V kinech příběh uvidíme 6. května 2016.

FOTO: Marvel Studios, Marvel Comics

Hodnocení

Chceš taky hodnotit? Registruj se nebo se !
Black_Barton

Souhlasím s baraeliasova

12.5.2021 | 9:48:37
baraeliasova

Steva jsem vždycky měla ráda, ale to co z něj udělali v endgame bylo naprosto nechutný. Nechápu, jak takhle mohli pohřbít celý jeho character development.

26.3.2021 | 13:55:09
sábahi

divím se, že se mu ze štítu nesmyla barva :D

2.3.2021 | 21:06:54
BlackSquirrel

Nevím proč ale u mě nejede :/

7.12.2020 | 19:45:28
Lord Okakek

Docela dobrá postava

3.5.2019 | 19:49:00
l0g0s

Nejoblíbenější postava. :)

2.11.2017 | 22:05:29
KIK

hroznyyyy

11.12.2016 | 12:50:13
Kalam

Nejlepší avenger…

29.5.2016 | 20:18:10
lelanka

Naivní až moc

9.5.2016 | 18:10:23
my amazing heroes is Rick Grimes and captain america

prostě nejlepší avenger, a nejlepší postava z marvel a avengers. takže za mě určitě 100%

1

Nejlepší postavy: Marvels

Reklama

Zajímavosti

Colman Domingo přiznal kontakt s Marvelem, ale o Kangovi neřekl ani slovo

Colman Domingo přiznal kontakt s Marvelem, ale o Kangovi neřekl ani slovo

Nejenže čekáme na nového Kanga, ale taktéž očekáváme odhalení jeho úlohy v širším MCU. Kang má projít určitou změnou a zřejmě se to neobejde bez osekání jeho příběhu. Alespoň takto se o tom v zákulisí hovoří. Budou mít tedy hvězdy stále o tuto roli zájem? Domingo se konečně vyjádřil.

Marvel Cinematic Universe

PRVNÍ FÁZE

 

DRUHÁ FÁZE

 

TŘETÍ FÁZE

 

ČTVRTÁ FÁZE

 

PÁTÁ FÁZE

Galerie

Galerie

Napište nám

Našli jste chybu ve vysílání? Nemůžete se dopídit českých titulků? Chtěli byste se o tento seriál starat? Napište nám!


Filtr seriálů
Reklama