Odin

Odin

Všeotec a vládce Asgardu, jehož syn Thor se rozhodl bojovat po boku smrtelníků, zatímco nevlastní syn Loki neustále toužil po vládě.

Sezóny 3
2011 - 2017

Informace

Celé jméno: Odin Borson
Výška: 2,05 m
Váha: 295 kg
Barva očí: modrá
Barva vlasů: bílá
Autoři postavy: Stan Lee, Larry Lieber, Jack Kirby
Představitel: Anthony Hopkins
Poprvé se objevil v:
Journey into Mystery #85 (říjen 1962)

Filmy

O Odinovi

Odin je syn asgardského krále Bora, po jehož smrti zaujal vládu nad Asgardem. Je znám jako Všeotec, který kvůli vědění obětoval své oko. Po mnoho let byla Země plná jeho uctívačů a také místem mnoha legendárních bitev. Smrtelníky však opovrhoval a nechtěl, aby lidé jeho rasy na tomto světě pobývali. Frigga se stala jeho ženou a měl s ní syna Thora. Za svého syna poté přijal Lokiho, který byl z rasy mrazivých obrů.

Mezi jeho nepřátele patří Dormammu, Fenris, Hela, Loki, Malekith, The Serpent nebo Celestiáni.

Komiksy

Jako syn Bora se spolu se svými bratry jménem Vili a Ve vydal do Surturovy říše, kde se však dostali do pasti a jeho bratři se obětovali, aby mohl Odin uniknout. Jejich síla se spojila s tou Odinovou, čímž vznikla moc zvaná Odinforce. Další z bratrů jménem Cul se však začal nazývat Všeotcem a vládcem Asgardu. Odin si u Yggdrasillu vypíchl oko, aby získal vědění a spatřil, co stojí za Culovým šílenstvím. Díky proroctví svého bratra porazil a vypudil jej z Asgardu.

Na svého bratra si vymazal vzpomínky a stal se Všeotcem. Když bojoval s králem Laufeyem z mrazivých obrů, tak zvítězil a adoptoval jeho syna jménem Loki. Ten vyrůstal po boku jeho biologického syna Thora, kterého měl Gaeou. Aby porazil Celestiány, vybudoval Destroyera, z tohoto důvodu také uzavřel mír s olympskými a hindskými bohy.

Když jeho syn Thor dospěl, měl s Odinem spoustu neshod. Prvně nebyl moc pokorný a poté se až příliš sblížil se smrtelníky. Jeho bratr Cul se nakonec vrátil a z mnoha pozemských nadlidí udělal své služebníky. Spolu s nimi poté pustošil Midgard, za který se však Odin nechtěl postavit. Thor tak musel jednat proti vůli svého otce a Cula zabil. Při této akci sám zemřel a Odin se sám vyslal do exilu. Z něj jej poté přivedl Loki, který mu pomohl najít jeho ztracenou dceru Angelu, jež byla uzavřena v zapomenuté desáté říši.

Filmy, seriály a další média

Odina jste mohli vidět v seriálech The Mighty Thor, The Super Hero Squad Show nebo Avengers: Nejmocnějších hrdinech světa. Objevil se také v seriálech z Disneyho animovaného univerza. Roli měl také ve filmech Hulk vs. Thor nebo Thor: Tales of Asgard.

Zahrát jste si za něj mohli v LEGO hrách od TT Games nebo Marvel Future Fight. Postava se jinak objevila taktéž v Marvel: Ultimate Alliance, Thor: God of Thunder a Marvel: Avengers Alliance.

Marvel Cinematic Universe

Odin se narodil jako syn Bora, po kterém převzal vládu nad Asgardem. Měl několik bratrů, ale ti zemřeli během dlouhých válek za bezpečí devíti říši. Po tisíce let vládl svým zemím a jako manželku pojal Friggu, se kterou měl syna Thora. V roce 965 se utkal s mrazivými obry a přišel o oko. Po porážce obrů pojal syna jejich vůdce jako vlastního a pojmenoval jej Loki.

Chlapce vychovával po boku Thora a oba učil, že jsou předurčeni k vládnutí. Thor měl být nakonec korunován králem, ale Loki chtěl vládu pro sebe. Uzavřel alianci se svým pravým otcem a poslal mrazivé obry do Asgardu. Odin z toho důvodu zrušil korunovaci a po neuváženém rozhodnutí svého syna Thora jej vyhostil na Zemi. Poté se uložil ke spánku a Loki se ujal vlády. Když se Thor poučil a vrátila se mu jeho moc, Odin se probudil a společně porazili Lokiho.

Za pomocí temné energie pak poslal Thora na Zemi, když se Loki opět objevil. Thor spolu se svými novými přáteli Lokiho lapil a přivedl jej domů, kde jej Odin nechal zavřít. Odin nechtěl, aby se Thor paktoval se smrtelnicí Jane a nabízel mu Sif. Když však Jane podlehla Aetheru, přivedl ji Thor na Asgard, čímž Odina rozčílil. Na Asgard pak zaútočili temní elfové a zabili jeho ženu Friggu.

Thor z tohoto důvodu osvobodil Lokiho, aby ji pomstili, což bylo v rozporu s Odinovými pravidly. Loki během pokusu o pomstu domněle zemřel a v přestrojení se vrátil na Asgard. Za pomocí své síly vyhostil Odina a udělal z něj bezdomovce na Zemi. V jeho podobě pak vládl Asgardu.

FOTO: Marvel Studios, Marvel Comics

Hodnocení

Chceš taky hodnotit? Registruj se nebo se !
sábahi

Hroznej otec, ale podle všeho to byl super válečník

2.3.2021 | 20:55:52
StydiaShipper

Příšerný otec.

2.9.2018 | 17:08:00

Nejlepší postavy: Marvels

Reklama

Zajímavosti

Colman Domingo přiznal kontakt s Marvelem, ale o Kangovi neřekl ani slovo

Colman Domingo přiznal kontakt s Marvelem, ale o Kangovi neřekl ani slovo

Nejenže čekáme na nového Kanga, ale taktéž očekáváme odhalení jeho úlohy v širším MCU. Kang má projít určitou změnou a zřejmě se to neobejde bez osekání jeho příběhu. Alespoň takto se o tom v zákulisí hovoří. Budou mít tedy hvězdy stále o tuto roli zájem? Domingo se konečně vyjádřil.

Marvel Cinematic Universe

PRVNÍ FÁZE

 

DRUHÁ FÁZE

 

TŘETÍ FÁZE

 

ČTVRTÁ FÁZE

 

PÁTÁ FÁZE

Galerie

Galerie

Napište nám

Našli jste chybu ve vysílání? Nemůžete se dopídit českých titulků? Chtěli byste se o tento seriál starat? Napište nám!


Filtr seriálů
Reklama