Doctor Strange

Doctor Strange

Strange je bývalý neurochirurg, který po autonehodě a výcviku mistry magie prozřel. Z arogantního doktora se tak stal strážce světů a nejmocnější čaroděj všech dob.

Sezóny 6
2016 - 2022

Informace

Skutečné jméno: Stephen Vincent Strange
Výška: 1,88 m
Váha: 82 kg
Barva očí: šedá
Barva vlasů: černá
Autoři postavy: Stan Lee, Steve Ditko
Představitel: Benedict Cumberbatch
Poprvé se objevil v:
Strange Tales #110 (červenec, 1963)

Filmy

O Strangeovi

Stephen byl vždy mužem vědy a vystudoval v úspěšného neurochirurga. Sláva mu však stoupla na mozek a Stephena začalo ovládat jeho ego. Zajímal se tedy pouze o peníze a klienty si pečlivě vybíral. Jednoho dne měl strašlivou autonehodu a při ní si poranil obě ruce. Lékaři s nimi nic nezmohli a tak se Strange nemohl vrátit ke své kariéře. Nakonec se rozhodl pro alternativní medicínu a vyrazil do hor, kde žil mistr zvaný Prastarý. Poté co odhalil spiknutí, které proti němu zosnoval jeho žák Baron Mordo, jej Prastarý přijal do učení a vycvičil z něj nejmocnějšího čaroděje na světě.

Svou sílu čerpá Strange ze dvou mocných artefaktů, které se nazývají Agamottovo oko a plášť levitace. Samotný plášť kromě létání žádné zvláštní schopnosti nemá, má však vyvinutou osobnost a díky své odolnosti se dá použít také jako štít či zbraň. Oko naopak umocňuje čarodějovy schopnosti a pomáhá uživateli odhalit pravdu.

Strange se za svůj život utkal s mnoha nepřáteli, ale mezi jeho úhlavní soky patří již zmíněný Baron Mordo, Dormammu, Nightmare, Umar nebo Dr. Nicodemus West.

Komiksy

Slavný doktor a později čaroděj Stephen Strange se narodil ve Filadelfii. Již za jeho dětství bylo známo, že ze Strange jednoho dne bude mocný čaroděj a tak se tomu Karl Mordo snažil zabránit. Prastarý jej ale ochraňoval. Jednoho dne byl Stephen plavat se svojí sestrou, ta se ale bohužel utopila. Svůj lékařský titul získal v rekordním čase, což zavinilo jeho aroganci. Sláva mu nakonec stoupla do hlavy a Strange se začal zajímat o movitější pacienty.

Po strašlivé autonehodě v roce 1963 utrpěl Strange vážné poranění rukou, což mu znemožňovalo pokračovat v práci. O operaci se pokusil Dr. Nicodemus West, ale neuspěl. Stange nemohl držet hrnek s kávou, natož skalpel. Do další léčby nakonec dal nehorázné peníze, ale nikde nenašel štěstí. Nakonec se doslechl o Prastarém, který koná zázraky, a proto jej vyrazil hledat.

Prastarý zprvu Strange odmítl, protože byl příliš sobecký. Stephen se tedy pokusil očistit svojí duši a jednoho dne zjistil, že Baron Mordo plánuje odstranit svého mistra. Prastarý se po této události rozhodl, že ze Stephena vycvičí mocného čaroděje a Strange strávil roky v jeho učení. Po čas výcviku se utkal s mocnými bytostmi, jako jsou Dormammu, Satannish nebo Vishanti. Několikrát se také utkal s Mordem a jednoho času také ustál test proti samotné Smrti. Tento test mu vynesl nestárnoucí život a značku, jenž se objeví v přímém ohrožení jeho života.

V sedmdesátých letech se Strange vrátil do New Yorku, kde se usídlil v Sanctum Sanctorum a za svého pomocníka přijal Wonga. Postupem času se ze Strange stal superhrdina a vzešel ve známost mezi lidmi. Spolu s Hulkem, Namorem a Silver Surferem po nějaký čas působil v týmu Defenders. Po válce mezi rasami Kree a Skrullů se z něj nakonec stal jeden ze zakládajících členů skupiny Illuminátů, nejchytřejších lidí světa, kteří rozhodovali o chodu světa.

Po fyzické smrti Prastarého se ze Strange stal Sorcerer Supreme. Mistr jej však provázel dále i po smrti. Strangeovou láskou se stala Clea, dcera šílené Umar, jenž byla sestrou Dormammu. Nekonečné války proti zlu Strange a jeho přátele přivedly do boje proti Thanosovi, jenž toužil po Kamenech nekonečna. Po mnoha letech se pak Strange dozvěděl, že Wong trpí rakovinou a tak se rozhodl, že jej z toho vyléčí. Lék proti všem nemocem nakonec nalezl, do cesty se mu ale postavil jeho starý známý Dr. Nicodemus West, jenž byl taktéž cvičen jeho mistrem.

Lék byl bohužel ztracen, pár kapek pro Wongovu záchranu ale zbylo. Lidstvo se tak bez přípravku proti všem nemocen muselo obejít. Jednoho dne Illumináti vystřelili Hulka do vesmíru, aby ochránili jak sebe tak i jeho. Brzy nato nastala Občanská válka a čaroděj se rozhodl, že se tomuto směšnému konfliktu vyhne obloukem. Po ukončení války mu byla dána imunita vůči registračnímu aktu. Hulk se nakonec vrátil z vesmíru a přinesl s sebou jenom hněv a zkázu. Ani Strange jej nedokázal zastavit. Až mocný hrdina Sentry Hulka uklidnil a jeho zkázu zastavil.

Filmy, seriály a další média

V roce 1978 vznikl první hraný film o mocném kouzelníkovi a nesl jednoduchý název Dr. Strange. Od té doby se začal objevovat také v animovaných filmech a seriálech a první takovou roli měl v seriálu Spider-Man and His Amazing Friends. Následovalo cameo v devadesátkových X-Menech a větší roli pak dostal ve Spider-Manovi z roku 1994. Dále se objevil v The Incredible Hulk, The Super Hero Squad Show nebo provázaném seriálovém světě od Disneyho.

Další film o slavném čarodějovi měl vzniknout roku 1992, ale studiu vyprchala licence a tak postavu přejmenovali na Doctor Mordrid. Tento film tak můžeme nadále považovat za jakousi adaptaci. Velice oblíbeným se pak stal animovaný film Doctor Strange: The Sorcerer Supreme, jenž vznikl v roce 2007.

Jako hratelnou postavu si můžete Strange vyzkoušet v Marvel: Ultimate Alliance, Ultimate Marvel vs. Camcom 3, Marvel Super Hero Squad Online, Marvel Heroes nebo LEGO hrách. podstatnou roli měl také v již zrušeném Marvel: Avengers Alliance, populární Facebookové hře zrušené v září 2016.

Marvel Cinematic Universe

Rok 2016 nám konečně představuje mocného čaroděje v provázaném filmovém univerzu a podává nám jeho příběh úplně od začátku. Strange sledujeme jako arogantního chirurga, který se po nehodě vydává najít Prastarého a stává se jeho učedníkem. Čelit musí mocnému mágovi zvanému Kaecilius. Proti němu a jeho posluhovačům pomůžou Strangeovi Baron Mordo a Wong, dva mistři magických umění.

FOTO: Marvel Studios, Marvel Comics

Hodnocení

Chceš taky hodnotit? Registruj se nebo se !
tom99

Nevěděl jsem, že mu přijdu tolik na chuť :-)

webmaster, grafik
8.2.2022 | 17:42:04
Black_Barton

Super!

12.5.2021 | 10:50:45
sábahi

Skvěle zahraná postava! :D

2.3.2021 | 21:08:05
CaptainDeadpool

týpek!

27.1.2021 | 17:17:49
Spiders 01

Ušlo to

2.1.2020 | 12:10:06
Bukyna222

ze začátku mě štval, ale potom už to bylo vcelku v pohodě. ale nemohl jsem si pomoct. přišlo mi že chtějí hrozně moc vytvořit nějakou vtipnou atd potavu… kam se hrabe na starlorda

19.7.2017 | 22:46:48
Kothy

Zajimava postava.

14.2.2017 | 22:26:04
pikaia

Ten je hodně dobrej.

19.1.2017 | 17:58:00
KIK

Skvelý je no čo dodať?

11.12.2016 | 12:51:42
SMASH!

Lepšího herce vybrat nemohli ! :-) Arogance z něj přímo hýřila a jeho pokusy navnadit lepší atmosféru byly úžasné momenty. Všechny scény s ním byly skvělé. Jsem přímo v extázi, jakmile si představím bojujícího Strange s Lokim. :D

20.11.2016 | 12:59:53
1

Nejlepší postavy: Marvels

Reklama

Zajímavosti

Colman Domingo přiznal kontakt s Marvelem, ale o Kangovi neřekl ani slovo

Colman Domingo přiznal kontakt s Marvelem, ale o Kangovi neřekl ani slovo

Nejenže čekáme na nového Kanga, ale taktéž očekáváme odhalení jeho úlohy v širším MCU. Kang má projít určitou změnou a zřejmě se to neobejde bez osekání jeho příběhu. Alespoň takto se o tom v zákulisí hovoří. Budou mít tedy hvězdy stále o tuto roli zájem? Domingo se konečně vyjádřil.

Marvel Cinematic Universe

PRVNÍ FÁZE

 

DRUHÁ FÁZE

 

TŘETÍ FÁZE

 

ČTVRTÁ FÁZE

 

PÁTÁ FÁZE

Galerie

Galerie

Napište nám

Našli jste chybu ve vysílání? Nemůžete se dopídit českých titulků? Chtěli byste se o tento seriál starat? Napište nám!


Filtr seriálů
Reklama