Recenze filmu Thor: Love and Thunder

Recenze filmu Thor: Love and Thunder

Hlavním lákadlem červencové sezóny je bezesporu nový Thor s podtitulem Láska jako hrom. Thor jako jediný hrdina to zatím dotáhl na čtyři filmy, ale byl snímek vůbec potřeba a přináší něco nového? I my jsme vyrazili do kina a pocity z nového dobrodružství nejsou úplně nejlepší.

10 2
14.7.2022

Čtvrtá fáze Marvel Cinematic Universe je zcela jiná než ty předchozí. Na špici fanouškovského zážitku je rozhodně nekorunovaný král Spider-Man se svým bravurním filmem No Way Home. Příjemným a skvělým osvěžením je bezesporu Shang-Chi a Eternals. Druhý Doctor Strange stojí někde uprostřed a Black Widow je svým pojetím úplně mimo mísu. Tento film měl vzniknout před pěti lety. Kam se mezi tyto filmy řadí nový Thor? Bohužel úplně na poslední místo.

V tuto chvíli si nedokážeme vybavit nesourodější sérii než je náš Thor. Od shakespearovského pojetí v prvním filmu jsme se přesunuli k nemastné a neslané dvojce, která diváky tak unudila, že se v dalším díle zčistajasna objevil vtípkující Thor, který nebere ani sám sebe vážně. Na této vlně se veze i nejnovější počin. Zatímco ale třetí film měl stále nějaký příběh a o něco v něm šlo, tentokrát tu máme jen pestré a předražené omalovánky, kdy někdo vymyslel tunu vtipů a až následně začal přemýšlet, o čem by to vlastně mohlo být.

Komiksové filmy to mají již v dnešní přesycené době těžké a lepší už to nebude. Marvel Studios na nás hrne čtyři filmy a čtyři seriály ročně, takže pokud jste pravidelnými diváky jako my, konstantně po celý rok sledujete jeden a ten samý žánr. Neustále slýcháte ty stejné fráze (musíme je zachránit), jednoduché dialogy (dáme dohromady tým) a klasické superhrdinské klišé a tvůrcům není stále trapné je opakovat i posté. I když se do filmů a seriálů čtvrté fáze zakomponovali údajně nadějní a svérázní tvůrci s údajně revolučními nápady, na výsledku to zatím moc vidět není.

(Romance se bohužel tak nepovedla jako v předchozích filmech. Foto: Disney)

Režisér Taika Waititi sice navazuje na svého Ragnaroka, ale znovu mu jde o to být víc cool než přijít s něčím hmatatelným, něčím, na čem nám bude i za pár let záležet a na co budeme rádi vzpomínat. Jeho film se rychle okouká. Jedná se v podstatě o ne moc dobrou jednohubku, která na druhý pokus působí až vyloženě trapně. Vtipy se opakují a nemají již takovou sílu. Navíc je z většiny scén cítit, že Waititi cpe hlášky a vtipy postavám do úst násilím, nenechá zkrátka nic plynout přirozeně.

Paradoxně je Waititi nejlepší ve vážných scénách, těch je ve filmu ale minimum. Pochválit lze tak úvodní sekvenci s Gorrem, která vás dokáže vzít za srdce. Obdobnou scénu tu máme i s Jane Foster, když prochází krušným momentem ve svém životě. Pak už je to ale slátanina rádoby vtipných scén, které na sebe moc nenavazují. Sem tam se Waititi vytáhne ještě s nějakou vážnější scénou, nicméně ta je hned zabita úplně nesmyslným vtipem. Zájem, důležitost daného momentu je rázem tatam.

Christian Bale a jeho Gorr táhne film nahoru. Jenže když si odmyslíme úvodní (silnou) scénku a tu závěrečnou, tak ve filmu prakticky není. Velkým problémem záporáka je nulová interakce s hlavním hrdinou. Gorr sice chce zabít všechny bohy a jeho motivace je pochopitelná, ale bohužel nemá žádný vztah s naším Thorem, čímž celý jejich konflikt je těžce uchopitelný. Aby vůbec po sobě postavy šly, Waititi si musel vypomoci s hrstkou neznámých dětí, které neznáme a tudíž nám na nich nemůže ani záležet, kolem kterých se postaví celý příběh.

(Onen moment, že se ve filmu potká vícero postav z více filmů, už tak na diváka nepůsobí jako kdysi. Foto: Disney)

Dalším kamenem úrazu je Jane Foster. Neberte mě špatně, Natalie Portman je úžasná a hraje i s tímto šíleným scénářem na výbornou. Problém je ale příběh, který ji Waititi naservíroval. Chemie mezi Thorem a Jane fungovala už v prvních dvou sólových filmech. Tento pár se zkrátka k sobě hodí a vždy se jim dá fandit. Waititi ale nedává páru prostor dýchat, uvolnit se, promluvit si. Mezi Thorem a Jane se tak dočkáme pouze tří scén, které na sebe nijak nenavazují. Nevidíme tu žádný přirozený sled událostí, vývoj postav, zkrátka nic.

Jane v jedné scéně ukazuje, jak se posunula v životě dál, ve druhé už říká, že Thora miluje. Znovu vše bez nějakého opodstatněného vývoje. Vše se jen děje proto, protože se to tak Waititimu hodí. Lásku má režisér už v názvu, ale bohužel s hlavním párem odvádí daleko horší práci než Kenneth Branagh či Alan Taylor. Možná si vzpomínáte na poměrně hluché soundtracky k první filmové fázi. Thor byl vždy zlatou výjimkou a soundtracky k prvnímu i druhému dílu posloucháme dodnes.

Asgard měl svůj hudební podkres, Thor měl své vlastní téma. Michael Giacchino je úžasný skladatel, ale potřebuje mít vystavěné scény, aby měl co skládat. Jelikož pýcha skladateli a režisérovi nedá a vesele se ignorují povedená témata z minulých filmů, tak nové hudební motivy působí malinko suše. Giacchino ale nemůže zachránit další film a bylo by lepší, kdyby mu Feige dal na chvíli pokoj. Vždyť ten chudák po tomto, Spider-Manovi a Doctoru Strangeovi se za chvíli vyčerpá a nebude mít čas na jiné a hlavně lepší filmy.

(Valkyrie neurazí, ale ani nenadchne. Foto: Disney)

Když pomineme vtipné scény, o kterých už bylo řečí dost, podívejme se na příběh. Máme tu fajn úvodní sekvenci s Gorrem, pak se podíváme, co aktuálně dělá Thor, co dělá Jane, následuje první bitka se záporákem. A než se přejde k finální bitce, tak se musí vymyslet příběh doprostřed filmu. A co tvůrce nenapadne? Aby mohl být záporák poražen, musí se dát dohromady tým nesourodých a těch nejlepších hrdinů na světě. Ach můj bože, to opravdu už nejde vymyslet ohranější zápletku z komiksových fil­mů?

Waititi potápí sám sebe a existenční problém celého filmu je sázka na nejprimitivnější možnou zápletku. Jednodušší už to nemohlo být. Bohužel nejde jen vymyslet vtípky a následně se vytasit s jednoduchým příběhem jako facka při vašich opíjejících skandálech s Tessou Thompson ve dvou (občas ve třech). Waititi dostal až moc volnou ruku a to je pochopitelně špatně. Navíc ten jeho naprosto přepísklý 250 milionový rozpočet není vidět, některé scény působily naprosto strašně a nedodělaně.

Když si dnes pustíte první a druhý film a navážete třetím a čtvrtým, dostaví se obdobný pocit, jak když Joel Schumacher převzal sérii s Batmanem. Vážnější pojetí Thora a kolem toho vystavěná mytologie postavě více slušelo. Alespoň podle nás. Pokud vám samozřejmě stačí, aby postava jen cool vypadala a chrlila jednu hlášku za druhou, jste na správné adrese.

My bychom ale rádi viděli nějaký hmatatelný vývoj postavy. Thor přišel o trojici nejlepších kamarádů, matku, otce a i bratra. Proč ale máme pocit, že postava je stále stejná a jakákoliv ztráta s ním nic neudělá? Během filmu nás taktéž napadlo něco, co jsme si možná doposud neuvědomovali – zatímco Loki bez Thora funguje skvěle ve vlastním seriálu, Thor je bez svého bratra poloviční. Hemsworth je svým způsobem prkenní a ani při oné rozlučkové scéně, kterou film vrcholí, jsme mu jeho hraní nevěřili. Waititi ho zkrátka nakazil svou jednoduchou neschopností. Snad režisér bude v lepší formě u nových Star Wars, jinak ho diváci sežerou zaživa.

Hodnocení: 50%

P.S.: Film by si ve finále zasloužil možná o malinko lepší hodnocení. Ale dokud se nebudou dávat slabým filmům vyloženě horší známky, tak se v MCU nikdy nic nezmění. Jen nás mrzí, že na podobné notě pojedeme obdobně za pár dní u Ms. Marvel.

Diskuze /12

PecaCZE

Řekl bych ale, že scény a chemie Jane + Thor fungovaly po celý film. Dobrá interakce / konverzace. Jen si musíš odmyslet to pozadí kolem co se děje, to ty scény podkopává. A k hudbě, nebavilo mě po celý film poslouchat Guns n Roses. Takoví Strážci Galaxie tam maj všechny možný nostalgický písničky a jak to funguje.

14.7.2022 | 18:31:34
Lex Luthor

Smrti a ztráty na Thora dopad měli na začátku filmu se to malinko vysvětlilo, že se uzavřel do sebe a takhle hláškuje jen, aby otupil bolest, ale pak se nato rychle zapomene v té přemrši vtipů a vtipných scén co tam bylo protože jakákoliv vážnější scéna ve filmu je následně hned zabita vtipnou scénou, která následuje. Souhlasím a dávám 65 procent a u Ms Marvel si neberte servítky a pěkně se do ní pusťte proti hlavní hrdince nic nemám je roztomilá, ale to bohužel nestačí.

#3 Blackhand47XD
14.7.2022 | 18:59:27
Blackhand47XD

#2 Lex Luthor: Neboj, na Ms. Marvel jsme byli drsní. :)

webmaster
14.7.2022 | 19:33:44
Golradir

Pro mě je zase Spiderman, Eternals a Thor to nejlepší ze čtvrté fáze :D. Dokonce bych se nezlobil, kdyby se někde objevila ta 4hodinová nesestříhaná verze, protože podle toho, co jsem četl, jsme přišli o dobré scény s Gorrem, kde zabil Eitriho a další bohy :(

Strange byl bohužel největší zklamaní, čekal jsem o dost víc. Black Widow si tak špatný film nezasloužila a Shang-Chi byla dost velká nuda…

#5 Blackhand47XD
14.7.2022 | 20:24:46
Blackhand47XD

#4 Golradir: Thor je prokletý a studio si u něj opět vydupalo kratší stopáž. Bohužel.

webmaster
14.7.2022 | 20:39:53
Ananas

S recenziou úplne súhlasim, pri Ragnaroku bol ten himor ešte v pohode, aj keď pri niektorých scénach mi vadil…​Tuto to už ale bolo moc..

14.7.2022 | 21:46:57
Karlosz

já hodnotím 1000/10 bylo to super a komu se to nelíbí je vocas

#9 Levascue
15.7.2022 | 7:15:44
percival2

Pro mne to byl zatím nejlepší Thor. Prostě prošel vývojem a kdybych měl nějak popsat jeho charakter, tak je to prostě další Strážce galaxie. Love v názvu filmu není o Thorově bejvalce, to je stejná blbost jako český název filmu. Love se jmenuje ta Gorrova dcera, jak už tu někdo psal v diskuzích, je to prostě komplet příběh převzatý z původního komiksu. Thunder prej říkají Thorovi, takže Love and Thunder uřčitě není láska jako hrom ;-) Oproti dvojce Dr. Strange se mi líbilo, že se tam více rozvíjí postavy, se kterými půjde pracovat v dalších filmech, třeba ta spousta mladých Asgarďanů. A taky nemusel mít člověk nastudovanou kopu seriálů, aby pochopil, o čem ve filmu šlo.

15.7.2022 | 7:58:49
Levascue

#7 Karlosz: Ty se tu ještě stále vyskytuješ? :) 60 – 65%

  • Gorr
  • Jane
  • vizuální stránka
  • neuvěřitelná dětinskost
  • s čímž se pojí již opravdu trapný humor
  • Thor a Valkyrie
  • uchopení bohů – jejich zesměšnění, což ale zkrátka souvisí s výše zmíněným, ubohým humorem
#10 Levascue
15.7.2022 | 20:05:38
Levascue

#9 Levascue: aha, znaky se nezobrazují – tři body nahoře jsou klady, čtyři dole zápory

15.7.2022 | 20:06:25
Ratemus

Nelíbilo, tady je vše špatně, z Thora už je obyčejný groteskní idiotský panák…3/10, nejhorší díl Thora..

16.7.2022 | 9:52:51
PaoloSC

Recenze úplně mimo. Málokdy tak strašně moc nesouhlasím s popisem. Parádní Thor, člověk dostane přesně, co čeká. Pokud chcete vážnost, rozvoje postav a zápletky, pusťte si Hrabě Monte Christa. Od filmu jsem nečekal moc a dostal hodně. Klidně bych šel znovu.

28.7.2022 | 13:43:15
Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se !

Nejlepší postavy: Ant-Man

Reklama

Předchozí film

Black Panther: Wakanda Forever


Premiéra: 10.11.2022
Režie: Ryan Coogler
Hudba: Ludwig Göransson
Hrají: Letitia Wright, Lupita Nyong'o, Winston Duke, Angela Bassett, Danai Gurira, Martin Freeman, Tenoch Huerta Mejía, Michaela Coel, Florence Kasumba, Dominique Thorne, Curtis Bannister, Daniel Kaluuya, Isaach De Bankolé, Mabel Cadena, Hari Nef, Rebecca Quin, Gigi Bermingham, Grace Junot, Kamaru Usman a dalšíí 

VAŠE HODNOCENÍ
PROFIL FILMU
OHODNOŤTE POSTAVY
RECENZE FILMU

Důležité články k filmu:

Tenoch Huerta neuměl před rolí Namora plavat
Rihanna nazpívala singl k filmu
První ohlasy na film Wakanda Forever
Jaký časový skok nás čeká ve filmu?
Jak dlouhý bude film?

Zajímavosti

Chris Hemsworth naznačuje, že jeho další výprava s Thorem může být poslední

Chris Hemsworth naznačuje, že jeho další výprava s Thorem může být poslední

Ne každý herec chce zůstat v jedné roli do konce života. Zvlášť ten, co nemá o nabídky nouze. Chris Hemsowrth patří k áčkovým hvězdám Hollywoodu. A i když ho role Thora nesmírně baví, nyní sám přiznává, že jeho další výprava může být ta poslední. Proč tak najednou?

Marvel Cinematic Universe

PRVNÍ FÁZE

 

DRUHÁ FÁZE

 

TŘETÍ FÁZE

 

ČTVRTÁ FÁZE

 

PÁTÁ FÁZE

Galerie

Galerie

Napište nám

Našli jste chybu ve vysílání? Nemůžete se dopídit českých titulků? Chtěli byste se o tento seriál starat? Napište nám!


Filtr seriálů
Reklama