Avatar
91/100 - 32×

Avatar

Vydejte se na planetu Pandora, kde se střetnou lidští kolonizátoři a místní kmeny nejen o vzácný nerost. Toto je příběh Jakea Sulleyho, bývalého mariňáka, který dostane úkol vetřít se mezi místní obyvatele Pandory. Jejich svět si ale zamiluje natolik, že bude muset přehodnotit své životní cíle. Na jakou stranu se Jake přidá?

USA | 2009 | Vysílá se
vysílání
2 sezóny | FOX
žánr
Akční, Dobrodružný, Fantasy
hrají
Sam Worthington (Jake Sully), Zoe Saldana (Neytiri), Sigourney Weaver (Grace Augustine), Stephen Lang (Miles Quaritch), Joel David Moore (Norm Spellman), Michelle Rodriguez (Trudy Chacon), Giovanni Ribisi (Parker Selfridge), Laz Alonso (Tsu'tey), Dileep Rao (Max Patel), Matt Gerald (Lyle Wainfleet), Kate Winslet (Ronal), Cliff Curtis (Tonowari), Sigourney Weaver (Kiri), Jack Champion (Miles Socorro), Jamie Flatters (Neteyam)

Recenze: Avatar

Recenze: Avatar

Nový film Jamese Camerona je tu. Sbírá nadšené divácké ohlasy stejně jako pochvaly kritiků. Filmoví fanoušci jsou z Avatara jednoduše nadšeni a film láme rekordy v kinech. Nyní je čas, aby i Edna zhodnotila tento velkofilm. Líbí se nám Avatar, nebo nás vůbec neoslovil?

3 0
18.12.2009

Po dvanácti letech pečlivých příprav k nám James Cameron přichází se svou stylizovanou hrou na Indiány, ve které se Costnerův poručík Dunbar zamiluje do Disneyovy Pocahontas a stane se hrdým členem klanu Šmoulů. Ale ono to vlastně ani tolik nevadí, když Costnerův šéf tu má rád vůni napalmu po ránu, Pocahontas se bratříčkuje s pterodaktyly a přerostlými nosorožci, a Šmoulové se honosí třemi metry na výšku a nejlepším CGI liftingem v historii šmoulí vesnice.

Se zápletkou i příběhem svého nového spektáklu Cameron prostě sází na jistotu, přičemž fikaně uplatňuje všechno, co už mu někdy v minulosti prošlo. Místo rozpažování na přídi velkého parníku tu neonová dívčina hlavního hrdinu učí vážit si přírody a drsné mariňáky z LV-426 nahrazují žoldáci v chodících plechovkách jako ze třetího Matrixu (spojitostí s trilogií bratrů Wachowskich by se tu ale našlo víc), a to vše bohužel i s extra příchutí otupujícího patosu a zelenomodré agitky.

(Ve filmu ani nechyběla láska. Foto: Century Fox)

Na co se ale všichni při skloňování tohohle filmu doopravdy třesou, je výsledek dalšího kola utkání Cameron versus revoluce v digitálních technologiích. Avatar je v tomto ohledu jednoznačně na vrcholu kteréhokoliv možného žebříčku. Stírá rozdíly mezi počítačovými prostocviky a „živým“ natáčením a fascinuje tím, jak přesvědčivě jsou digitální Avata(á)ři schopni zachytit charakteristické rysy svých představitelů. Ona revoluce v pravém slova smyslu se tu však netýká technologie samotné, jako spíše zdolávání nových hranic vlastní fantazie, od které se jakýkoliv pokrok v jejím vizuálním vyjádření teprve nutně odvíjí.

Fantastika planety Pandora vás uchvátí od prvních minut. Mimozemský Disneyland, ve kterém co si náš hrdina ohmatá, to buď bliká, smrskává se, hopsá kolem něj a nebo, ve většině případů, ho chce sežrat. Je to svět pestrý, smrtící, a každým coulem naprosto úžasný, a režisér za ty poslední roky musel napínat šedé buňky hodně vytrvale, aby tohle všechno vykoumal. Tady je opět výhoda a zřejmě i jakýsi prvoplánový záměr, že v Pandoře za nitky tahá právě Cameron, který, ani tváří v tvář stereotypnímu příběhu, tento svět nenechá zmutovat v bezduchou eye candy šarádu.

(I Michelle Rodriguez si zahrála ve filmu. Foto: Century Fox)

Avataru ale pořád lze vytknout (vedle soundtracku Jamese Hornera, který tu sám sebe děsně úchylným způsobem kříží s Vangelisem) to, že jak čas plyne, Cameron se nahozené příběhové podzápletky vlastně ani nesnaží třeba jen povrchově přiostřit. Film v podstatě neobsahuje jediný relevantnější twist a celkově asi jen málokdy nebudete vědět, jak se děj v následujících minutách s největší pravděpodobností vyvine.

Jinak je ale Avatar opět klasickou ukázkou perfekcionistického umu režiséra, který jezdil s kamionem, zatímco jeho vrstevníci studovali filmařinu. Efektivní sázení nejrůznějších žánrů do odpovídajících situací a neomylný výběr herců (Worthington ve své -tentokrát už oficiálně- hlavní roli exceluje na výbornou) je už samozřejmostí. Avatar je prostě Blockbuster s velkým B, v jehož stínu si Bay s Ratnerem na písečku čtou komiksy a mlátí se plastovými roboty, a svůj nicotný status v porovnání s Králem světa nikdy nezmění. Avatar je intenzivní téměř tříhodinový zážitek, ve kterém je úplně všechno, co z filmu dělá zdroj masové zábavy. Nikdo to neumí tak jako Cameron a těžko říct, jestli tomu někdy vůbec bude jinak.

(Závěrečná bitva je opravdu epická. Foto: Century Fox)

Na závěr menší odbočka k 3D a dabingu. Přestože u IMAXu bych asi mluvil jinak, klasické 3D je spíš jen takové fajnšmekrovské pozlátko, které občas může paradoxně rušit pozornost od sledování. Na druhou stranu dabing je poměrně vydařený, samozřejmě až na ty klasické všudypřítomné boty jako projevy davu nebo ženský hysterický záchvat v mimozemském jazyce. Tak jako tak, že se kopie v originálním znění s titulky omezily na takový počet, že se pravděpodobně nikdy nedostanou z Prahy, je zločin proti lidskosti.

Hodnocení: 90%

Další recenze: Divácká hodnocení: (k 18. 12. 2009)

Diskuze /0

Zatím žádné komentáře… Buď první!
Ale k tomu se musíš registrovat nebo se !

Pokračování a budoucnost série?

Aktuálně se připravuje třetí díl, který je již dotočený. Chybí dodělat digitální efekty, střih a hudba. James Cameron ale natočil již pár scén pro čtvrtý díl. Jeho osud bude ale zpečetěn, jakmile budou známy finanční výsledky třetího filmu. The Way of Water je v suchu, neboť film celosvětově utržil přes 2 320 milionů dolarů.

Nové postavy

V průběhu filmu Avatar: The Way of Water jsme měli možnost poznat několik nových postav. Níže vám přinášíme jejich profily, nezapomeňte každou postavu taktéž ohodnotit.

Reklama

Nejlepší postavy

Nejlepší film

Naše hodnocení

Recenze filmu Avatar: The Way of Water

Recenze filmu Avatar: The Way of Water

Třináct let dlouhého čekání je konečně u konce. Snímek The Way of Water konečně vstoupil do kin a do kinosálů se rvou zástupy lidí. I my jsme samozřejmě u toho nechyběli. Nechali jsme si film pár dní rozležet v hlavě a nyní vám přinášíme náš názor na tento velkofilm.

Galerie

Galerie

Okénko do historie

Cameron vrací úder v návštěvnosti filmu v kinech

Cameron vrací úder v návštěvnosti filmu v kinech

Ač se první týden promítání kvůli nepříznivému počasí na východním pobřeží mohl prosinec zdát jako nešťastná volba, nyní se karta obrací. Nikdy se totiž do kina nechodí víc než o vánočních svátcích. A zvlášť, když tam na vás čeká epické dobrodružství od Jamese Camerona.

Narozeniny herců

Napište nám

Našli jste chybu ve vysílání? Nemůžete se dopídit českých titulků? Chtěli byste se o tento seriál starat? Napište nám!


Filtr seriálů
Reklama