The Witcher (Zaklínač)
83/100 - 368×

The Witcher(Zaklínač)

Seriál Zaklínač zpracovává příběh osudu a rodiny. Geralt z Rivie, samotářský lovec příšer, usilovně hledá své místo ve světě, ve kterém jsou lidé často zkaženější než samotné příšery. Ale když ho osud zavede k mocné čarodějce a mladé princezně s nebezpečným tajemstvím, tak všichni tři musí společně přijít na to, jak přežít na místě, kde se právě nachází.

USA | 2019 | Pauza
vysílání
5 sezón | Netflix | 60 minut
žánr
Dobrodružný, Drama, Fantasy
hrají
Henry Cavill (Geralt z Rivie), Freya Allan (Ciri z Cintry), Anya Chalotra (Yennefer z Vengerbergu), Eamon Farren (Cahir), Mimi Ndiweni (Fringilla Vigo), MyAnna Buring (Tissaia de Vries), Wilson Radjou-Pujalte (Dara), Joey Batey (Marigold), Anna Shaffer (Triss Ranuncul), Tom Canton (Filavandrel), Mecia Simson (Francesca Findabair), Royce Pierreson (Istredd), Mahesh Jadu (Vilgefortz z Roggeveenu), Graham McTavish (Sigismund Dijkstra), Bart Edwards (Duny z Maechtu)

Recenze první řady seriálu Zaklínač

Recenze první řady seriálu Zaklínač

Jak je u Netflixu tradicí, tak i u Zaklínače jsme se dočkali všech epizod během jednoho dne. My máme samozřejmě již všechny epizody za sebou, a proto vám přinášíme naši recenzi. Co se nám na seriálu líbilo a nelíbilo? A hlavně, co na něj říkáte vy?

48 11
22.12.2019

Knižní série Zaklínač patří bezpochyby mezi základní pilíře moderního fantasy, kterou se následně inspirují další tvůrci. Není se proto čemu divit, že po skončení úspěšné Hry o trůny sáhl Netflix právě po příběhu o bělovlasém lovci monster, aby po ukončeném projektu od HBO nasytil hladové diváky. Do první série tedy tvůrci zařadili první dvě knihy, které jsou povídkové. Čím je zřejmě pouze tato řada vesměs specifická je užití tří dějových linií, jež se navíc ani neodehrávají ve stejnou dobu. Něčeho podobného jsme se v minulosti dočkali třeba u takového Westworldu, ale tam to mělo na rozdíl od Zaklínače naprosto jiný smysl.

Z počátku jsme si mysleli, že je toto rozkouskování zajímavé, ale po posledních dvou epizodách nám to nakonec přišlo naprosto zbytečné. U Yennefer bychom to ještě pochopili, jelikož její příběh se z velké části odehrává dávno před celou hlavní linií, ale linku s Ciri si tvůrci klidně mohli nechat do posledních dvou epizod, kdy by postava mohla dostat více prostoru než ty ostatní. Takhle byl její příběh v některých dílech nezáživný a navíc jsme pak mnoho scén viděli znovu i v sedmém díle, akorát z trošku jiného pohledu.

Henry je přesně takovým Geraltem, jakého známe z knih a her.

Co se týče obsazení, musíme rozhodně pochválit Geralta v podání Henryho Cavilla, kterého jsme si pochvalovali už od jeho řečí o tom, že by si postavu rád zahrál. Jde vidět, že postavu hodně studoval a inspiroval se i hrami od CD Projektu, ale to samozřejmě nevadí, když postavu zpracovali tak přesně a ikonicky. Perfektní byl rovněž výběr herce Marigolda, jímž je Joey Batey. Není divu, že tvůrci už dlouhou dobu před seriálem říkali, že to on je hrdinou seriálu, jelikož se jeho ztvárnění vážně povedlo.

Výborně zvolili samozřejmě také představitelku Ciri, ale musíme říct, že u Yennefer se rozhodně sekli. Nebo je to vina scénáře? Jde vidět, že je Anya Chalotra schopná herečka, ale postavu Yennefer zahrála rozhodně jinak, než jsme zvyklí. Jelikož se nám tvůrci rozhodli už na začátek ukázat její minulost, tak divák už od počátku vnímá tuto postavu jen jako raněnou bytost, která chce najít své místo ve světě. Takhle jsme však postavu Yen měli začít vidět až později, kdy se v ději začínala ostatním otevírat. Postava tak před námi nemá žádné tajemství, které by ji polidštilo v budoucnu, ale v lepším světle ji vnímáme už od samotného počátku.

Zvrat s Myšilovem se podle nás vůbec nepovedl.

Stejně tak nebudeme moci komentovat ani postavy Cahira a Fringilly, jež vnímáme od počátku jen jako záporné postavy. Uvidíme, třeba jejich přerod zpracují v následujících řadách tvůrci opravdu bravurně, ale zatím jsou to akorát čistí padouši bez nějaké hlubší osobnosti. Když už jsme zmínili postavu Cahira, určitě se musíme vyjádřit i k jeho dějové lince s dopplerem a Myšilovem. Tady jde vidět, že tvůrci potřebovali linku Ciri nějak natáhnout, tak ze scény odstranili jednu důležitou postavu, která se později objevuje v románech, a nahradili ji specifickým monstrem. Tato linka však skončila dříve, než začala a co se týče dopplera, tak místo komické podoby sáhli maskéři radši po více děsivé, aby tato příšera mohla být prostě zlá.

Za nepovedené bychom označili rovněž i finále, kde všichni od Soddenu čekali rozhodně více. Navíc setkání Geralta s Ciri postrádá jakékoliv emoce, jelikož se postavy nikdy předtím nesetkaly a linku s Brokilonem si tak prošlo akorát samotné Lvíče z Cintry. Co se týče uvěřitelnosti světa, měli tvůrci sáhnout rozhodně po více středověkých kostýmech, jelikož tyhle byly modernější a seriál samozřejmě trpí i syndromem „špinavé lůzy“, kdy všichni nosí hnědé oblečení a jsou špinaví od ucha k uchu. Zcela nesmyslné tak následně byly pasáže s Ciri, kdy se mezi spodinou pohybuje v modrém plášti a nikomu to nepřijde divné, i když si tuto barvu kvůli její ceně mohli dovolit jen ti nejbohatší.

Hlavně nenápadně, Ciri, hlavně nenápadně.

Celou atmosféru ale samozřejmě ruší i zapojení afroamerickým herců, proti nimž samozřejmě nic nemáme, ale celé „slovanské prostředí“ prostě zabíjí. Specificky měly působit Zerrikánky doprovázející Borche, ale kvůli většímu přítomnosti černochů tak vyčnívají maximálně svým oděvem. Ve výsledku tu ale nemáme pouze černochy v řadách lidí, ale i elfů a trpaslíků, protože proč ne. Chvílemi nám bohužel slovanská nepřišla ani samotná hudba, přičemž Geraltova hlavní znělka je prostě otřesná. Takový mix orientální a elektronické hudby k němu prostě nesedí. Naneštěstí nemá seriál ani jeden zapamatovatelný motiv, který by člověku mohl utkvět v hlavě, tak snad se skladatelé překonají u příští série.

Když to vezmeme kolem a kolem, seriál dopadl rozhodně lépe, než jsme čekali, ale k dokonalosti to má pořád daleko. Původně jsme si říkali, že by mohl být srovnatelný s první řadou Hry o trůny, ale poslední dva díly a nepovedeně natažená linka s Ciri celé hodnocení prostě snížily. V čemž však seriál proti Trůnům rozhodně vede, jsou bojové scény s mečem, kdy je choreografie na opravdu vysoké úrovni. Zaklínač je určitě nadprůměrný seriál, který ale náročného diváka plně neuspokojí.

Hodnocení: 70 %

Foto: Netflix

Diskuze /240

Pinkor

Mě naopak přijde rozkouskování děje spravná volba. nikoho by nebavilo sledovat 3 díly jen Geralta pak 3 díly jen Yen a poslední 2 díly jen Ciri. tady mi to dávalo lepší smysl než u westworldu kde to přehnali.

22.12.2019 | 13:09:43
percival2

S tou znělkou, i když je v RIPech jen v prvním díle, je to optravdu těžký sek mimo. Kostýmy prej narazily na finance ze strany Netflixu, kdy chtějí znát sledovanost a podle toho dají peníze na další řadu. Sledovanost je obrovská, soudě podle množství hodnocení a komentářů na ČSFD i tady na Edně.

22.12.2019 | 13:10:03
the Grand Inquisitor

Hodně zapamatovatelná mi přišla píseň Tak dej groš zaklínači. Za mně mi tam chyběla slovanská atmosféra a kultura. Potom se místa jako vesnice na konci světa staly moc fantasy. Příšerně vypadali doppler, sylván, ale i striga, kterou jsem si představoval jinak, než přerostlou potracenku. Naproti tomu se mi líbili ghúlové. Vážně mně štve, že nejsou černí jen vesničani, ale i elfové, trpaslíci a dryády (To už je trochu moc). Souhlásím s tím, že díky tomu tolik nevyniknou Tea a Vea. Geralt i Marigold jsou výborní. Nespokojen jsem s výběrem herců Triss, Istredda a Fringily. Navíc pokud to nezměněj, tak Fringila je sestřenicí Annariety a ta je sestřenicí Emhyra, tedy bude Anna Henrieta míšenka. Což doufám, že ne. Navíc si nedokážu představit, jak se Geralt přeříkává před Fringilou: „Yennefer“ (Myslím, že podobnost až na černé vlasy žádná není :) ).

#12 Railbot
22.12.2019 | 13:26:29
Fifipek

Porovnání s knihou řešit nebudu, je to zbytečné. Obsazení Henryho Cavilla se povedlo, stejně jako postava Ciri byla trefou do černého. K Yennefer jsem měl výhrady od začátku, že bych si tam představoval hezčí herečku, ale její herecký výkon mi přišel v pořádku. Politická korektnost se bohužel stává dnešním smutným standardem, takže množství „neslovanských“ herců co měly hrát slovanské role už taky neřeším. Bojové scény s mečem byly perfektní, zejména v prvním díle byla špička. Pokud budu porovnávat s první sérií Hrou o trůny, tak u mě Zaklínač vede, na druhé straně zrovna první série GoT nebyla nic moc…Celkově velká spokojenost, samozřejmě je stále co zlepšovat, pevně doufám že po ohlasech do toho začne Netlfix sypat pořádný peníze, aby šla kvalita ještě nahoru.

22.12.2019 | 13:27:42
Kometa

občas mi přijde,že někdo nadává na uplný kokotiny,jen aby mohl nadávat,protože to je moderní :) Finální bitva,že je všude tak rozvláčně popsaná,i když ehm …vlastně není co :D

22.12.2019 | 13:31:38
Makavelina

Bála jsem se, že to bude horší, ale přála jsem si, aby to bylo lepší.

22.12.2019 | 13:33:00
Violet

Dobře napsaná recenze. A celý to působí dost uspěchaně, kvůli hodně osekávání povídek. Podle mě to klidně mohli natáhnout na dvě řady. Nebo této dát 16 dílů, vůbec nic by se nestalo, naopak. Ale chápu, že jako první řadu se do toho snažili nacpat co nejvíc za co nejmíň peněz. Co nejvíc nám toho ukázat. Jenže to je bohužel znát. Jinak jsem se u sledování bavila, co nebylo natočeno, to znám z knih. No i tak doufám, že se na druhou řadu polepší:)

A Geralt je je perfektní, Henry opravdu zaválel ❤️

22.12.2019 | 13:33:53
Myraelle

Za mě povedený, jediný, co mi vadilo, bylo přeskakování v čase. To si mohli odpustit.

#10 Kometa
22.12.2019 | 13:43:07
Svjatogor

Marigold a jeho jakože soulový zpěv opravdu ne. :-D

#11 Violet
22.12.2019 | 13:48:41
Kometa

#8 Myraelle: ale jak chceš pak představit postavy,kdyby ses měl pohybovat jen v čase Ciri

22.12.2019 | 13:50:25
Violet

#9 Svjatogor: No byl to trošku popík, mě to překvapilo.

#17 Svjatogor
22.12.2019 | 13:52:00
Railbot

#3 the Grand Inquisitor: nemůžeš po americké produkci chtít slovanskou atmosféru. To prostě neumí. Dokáže to zas jen pouze slovanská produkce. I proto jsou hry tak skvělé. Kdyby to dělal kdokoli jiný než navíc přímo Poláci, tak to nebude ani z poloviny tak dobré.

22.12.2019 | 13:52:10
mateSKAtes

Hele lidi já bych nebyl zas až tak kritickej podle mě to zvládli na 1 když si vezmete že první dvě knihy jsou sami o sobě jen sbírky povídek. Je fakt že ten konec byl až přehnaně moc rozdrobenej ale řekl bych že se prostě snažili dostat co nejrychleji k hlavnímu příběhu. Co se týče barvy herců :D nějak mě to bylo jedno :D Jako podle mě si tenhle seriál zaslouží i další série a věřte mě když řikám že nam ještě ukažou ;)

#14 Violet #55 Makavelina
22.12.2019 | 13:52:19
Violet

#13 mateSKAtes: Pokud jim uvolní víc peněz, tak to bude teprv jízda:)

#16 mateSKAtes
22.12.2019 | 13:54:30
Maty27

Pro druhou sezónu by spíš měli investovat do nového týmu scénáristů a nového showrunnera. Ještě než seriál vyšel, tak jsem měl nějaké obavy ze scénáře na základě toho, co mají za sebou, ale nečekal jsem, že to bude až takhle špatný.

Děj je strašně uspěchaný, změny co se týká příběhu oproti knížkám jsou k horšímu. Nejvíc jsem se těšil na vztah Yen a Geralta a Ciri a Geralta a obojí v seriálu není.

Geralt opustil Yen hned v Rinde, poté co s ní měl sex, takže úplně vymazali ten rok, kdy spolu žili ve Vengerbergu, tzn. že spolu prakticky nemají žádný vztah. Z pátého dílu to na mě působilo, že Geralt vyslovil to přání jen proto, že Yen pomohla Marigoldovi a on cítil potřebu jít to oplatit a ne proto, že se do ní zamiloval, jak to bylo v knize.

Následné události v 6. epizodě jsou úplně mimo mísu, tvůrci se snaží hrát na emoce během setkání Yen a Geralta, ale jelikož spolu nemají žádnou pořádnou historii, tak to působí dost nuceně a uměle. Co se týká vztahu Geralta a Ciri, tak ten tam vůbec není. Vážně to stálo za to, mít v Brokilonu nějakého Daru místo Geralta?

Co se týká mé nejoblíbenější postavy ze světa Zaklínače – Yen, tak v seriálu u ní udělali dost změn a podle mého k horšímu – tohle není Yen, kterou jsem si oblíbil z knih. Korunu tomu nasadili v 6. a 8. epizodě, kdy vzaly silné stránky Vilgefortze a daly je Yen. 6. epizoda, Yen bojuje naprosto s přehledem proti Sekáčům s mečem (kde se to naučila?), v 8. epizodě vede celou „armádu“ mágů a následně jedním kouzlem zničí celou armádu Nilfgaardu. Nepřipomíná vám to Vilgefortze? On byl žoldák, který měl zkušenosti s bojem na blízko, pravděpodobně měl zkušenosti s vedením vojáků v bitvě a patřil mezi nejsilnější mágy na Kontinentu.

Poté ta pasáž, kdy viní ostatní, že jí vzali možnost mít děti – ona moc dobře věděla, jaká je cena za to být krásná a silná a přesto do toho šla, tak proč viní ostatní z jejího vlastního rozhodnutí, proč se furt lituje? Protože je v seriálu otřesně napsaná. Yen v knihách se nelitovala, neobviňovala ostatní z jejích rozhodnutí, naučila se s tím žít a později díky Geraltovi a Ciri dostala co vždy chtěla, byla matkou pro Ciri a prakticky manželkou pro Geralta. Ale tady je to furt „chci sílu, chci být mocná“…

Abych jen nekritizoval, tak nějaké pozitiva – Geralt byl v pohodě, Yen co se týká vzhledu a herectví také, problém je ve scénáři, příběh Ciri byl takový nevýrazný, herečka dobrá. Z vedlejších postav bych vyzdvihl Marigolda, Tissaiu a ač byla 6. epizoda z mého pohledu celkově špatná (Villentretenmerth vypadal jak přerostlá slepice), tak naprosto skvělý byl Yarpen, ten herec to zahrál perfektně.

Celkové shrnutí – scénář špatný, CGI průměrné, bojové scény Geralta pěkné. Od druhé sezóny moc neočekávám, první strašně zklamala. Za mě hodnocení 5 z 10.

#24 naviivan #26 Johnysh #33 Lunas
22.12.2019 | 13:56:27
mateSKAtes

#14 Violet: Nojo snad nebude tolik hnidopichů co řešej kraviny misto opravdovích problémů. Tak pokud vím tak ta druhá série už je schválená takže maj možnost to vylepšít.

22.12.2019 | 13:59:11
Svjatogor

#11 Violet: Navíc jsem udělal tu chybu, že jsem jej slyšel zpívat v CS dabingu… brrrr. :-D

#20 Violet
22.12.2019 | 14:01:43
Johnysh

Recenze dobrá, jen bych ještě zmínil něco o vyobrazených povídkách. Jejich adaptace. Vztahy mezi postavami. Přijde mi, že to hodnotíte tak okrajově, vizuálně a nezabořujete se do toho :D

22.12.2019 | 14:03:27
PecaCZE

Chronologie je v pořádku jen je to naprosto nepřehledný, když bez jakéhokoliv upozornění nám ukazují minulost. První tři díly mě přišli rozhodně lepší, když si šel každej po svým, pak začali rozvíjet příběh a linka Geralta s Yen je nuda. Začátek byl prostě lepší, čekal jsem od toho víc. Kamera na přírodu a celkový pozadí je strašná, alespoň nemají tisíc střihů během akční scény jak to má někdo ve zvyku. Mluví se tam o opevňování Cintry a když se blíží armáda tak bojují mimo hrad to mi moc smysl nedává. Triss vypadá naprosto strašně i bez věrnosti předlohy, snad ji přeobsaděj.

22.12.2019 | 14:05:23
Violet

#17 Svjatogor: Tak to si musím poslechnout. Už jsem slyšela hlas Geralta :D Jako není to špatný, asi bych u nás nikoho lepšího nenašla, ale chtělo by to nějakou hloubku. Prostě Cavill tomu dává tu správnou barvu do hlasu. Kdežto v našem dabingu mi to přijde takové hodně pohodářské :D Už stačí jen cigárko :D

#22 Svjatogor
22.12.2019 | 14:06:42
CoRnDuCK

Souhlasím. Má to své klady a zápory. Ciri si klidně mohli nechat na druhou sérii. A minulost Yennefer taky mohla být prozkoumána v pozdějších epizodách či sériích, neboli to kazí tu její „tajemnost“.

22.12.2019 | 14:07:07
Svjatogor

#20 Violet: Udělej to, alespoň trošku pochopíš, proč jsem včera lehce vybouch. :-D

#105 Perun
22.12.2019 | 14:09:40
Milano33

Za mňa osobne naprostá spokojnosť.

22.12.2019 | 14:11:05
naviivan

#15 Maty27: súhlas . recenzia sadla jak riť na šerbel . Dôležité upozornenie , pre všetkých kritikov : Zaklínač je made in USA , pre priemerných američanov . Preto toľko afroameričanov . Chyba je v tom, že tam nie je viac Hispáncov a aspoň dvaja aziati .( chýba Jackie Chan ! ) . Najväčšia nekorektnosť je v tom , že Cisár Nilfgaardu nemá oranžové vlasy .

22.12.2019 | 14:14:20
Svjatogor

Jaké jsou vlastně reakce v domovině A.S., v Polsku? :-)

#27 Johnysh #29 Violet #95 B.Jaga
22.12.2019 | 14:15:15
Johnysh

#15 Maty27: Souhlasím se vším co jsi řekl.

Už Menší Zlo bylo zkomolené. Vsadil bych se, že spousta diváků si myslí, že Geralt je nazýván „Řezníkem z Blavikenu“ protože tam usekl nějakým padouchům hlavu, ruce či nohy.

Je to tak uspěchané a ty povídky mají v sobě neskutečné mezery a ztrácejí tím své kouzlo.

22.12.2019 | 14:15:22
Johnysh

#25 Svjatogor: většina asi bude na r/wiedzmin

a dle ohlasů z dalších subredditů jde teď o nejnegativněj­ší místo

22.12.2019 | 14:16:04
percival2

Jo a zapomněl jsem na toho Sylvána, ten byl jak ukradený z masopustu, něco jako když prvňák namaluje čerta ;)

#32 Arrow123
22.12.2019 | 14:21:24
Violet

#25 Svjatogor: https://www.filmweb.pl/…-2019-724464 Je to hodnocený podobně jako u nás. Můžeš si počíst, pokud rozumíš:)

#31 Svjatogor #34 Svjatogor
22.12.2019 | 14:22:35
Arrow123

Mňa osobne najviac štve to, čo spravili s postavou Cahira. To je fakt na facku. Akoby si tvorcovia zabudli prečítať ostatné diely ságy a nevedeli, že on vlastne neni záporák. A tu z neho urobili najväčšieho hajzla a čuráka. Najviac v tom brnení mi pripomínal Darth Vadera + to jeho správanie. Už som len čakal kedy začne hrať „Imperial march“ keď sa objavil na scéne. A to že bez problému dokáže nakopať riť jednému z najmocnejších čarodejníkov, tak nad tým mi tiež ostáva rozum stáť.

#97 B.Jaga
22.12.2019 | 14:28:01
Svjatogor

#29 Violet: Jé, já ruzumím +/- polštině, když čtu pomalu a 2× po sobě.

Jaskier śpiewa tani pop

autor: iluminat19902 dni temuocenił(a) ten serial na: 5

Dobrnąłem do 5 odcinka i powiem, że się zmęczyłem. Serial ma dziwny klimat mieszanki horroru, dramatu i słabej komedii. Efekty specjalne są tragicznie słabe, najgorzej wypadają potwory, więc nie dziwie się, że do 5 odcinka nie ma ich zbyt wiele. Jaskier jakby wyjęty zupełnie z innego świata. Chłopaczek wygląda jak współczesny nastolatek, tak też się zachowuje i do tego śpiewa piosenki …

#35 Violet
22.12.2019 | 14:30:20
Arrow123

#28 percival2: Mne to pripomenulo Fauna z filmu Faunov Labyrint. Teda aj ten vlastne vyzeral lepšie :D

#54 Makavelina
22.12.2019 | 14:31:14
Lunas

#15 Maty27: Přesně tak! Naprosto souhlasím!

22.12.2019 | 14:33:15
Svjatogor

#29 Violet: Tamní diskuze je hodně výživná. :-D

#36 Violet
22.12.2019 | 14:34:16
Violet

#31 Svjatogor: našel sis i tak svoje :D

No to jednak jest fantasy, nie serial historyczny, więc na średniowieczu to jest ono jedynie wzorowane. Dlatego narzekam tylko na piosenki, które wybitnie nie pasują.

Rzeź w Blaviken mistrzowska, całość klimatyczna, Heniek bardzo dobry.

Jsou tam i hodně kladné recenze. Je to stejné jako u nás;)

#37 Svjatogor
22.12.2019 | 14:38:05
Violet

#34 Svjatogor: Cieszmy się, że Netflix zaryzykował i zainwestował ogromne pieniądze w naszego „Wiedźmina“. Czytałem wszystkie książki Sapkowskiego i zagrałem we wszystkie wiedźmińskie gry. Serial jest REWELACYJNY! Trzymam kciuki za odniesienie sukcesu serialu. Osobiście nie mam nic do zarzucenia twórcom „Wiedźmina“. Pamiętajmy, że ma on trafić do wszystkich – do fanów jak i do nie znających wcześniej historii. Z niecierpliwością czekam na II sezon.

Překlad: Buďme rádi, že Netflix riskoval a investoval spoustu peněz do našeho „Zaklínače“. Četl jsem všechny knihy Sapkowského a hrál všechny hry Zaklínač. Série je VÝBORNÁ! Držím palce pro úspěch. Osobně si nemám co stěžovat na tvůrce Zaklínače. Připomeňme si, že je určen oslovit všechny – fanoušky a ty, kteří příběh neznali. Těším se na druhou sezónu.

#39 Svjatogor
22.12.2019 | 14:43:32
Svjatogor

#35 Violet: Heniek bardzo dobry. Jo, to je. :-)

#38 Violet
22.12.2019 | 14:43:35
Violet

#37 Svjatogor: :D jo Heniek je nej ❤️

#40 Svjatogor
22.12.2019 | 14:44:55
Svjatogor

#36 Violet: Na druhou stranu:

Co to wogole jest !!!????

autor: tribal216wczo­rajocenił(a) ten serial na: 3

Wiedziałem, że zamerykanizowanie Wieśka nie wyjdzie mu na dobre ale to co zobaczyłem to jest dramat.....zero klimatu, drętwe postacie, sztywne dialogi, naprawde trzeba miec talent zeby majac takie ksiazki i takie gry tak to zepsuc. Porównam to do ostatnich części gwiezdnych wojen – niby znana, lubiana czy wrecz uwielbiana marka a zepsuta przez ludzi ktorzy wogole tego nie czują. A wogole to …

#41 Violet
22.12.2019 | 14:45:58
Svjatogor

#38 Violet: Yenn a Istredd jsou taky OK. I když ten polský (2001) vypadal více jako Snape a choval se vůči ní více majetnicky. Nejvíc mě ale potěšil Myšilov, tvůrci vybrali takový inteligenní fousaty myší zjev. Mistr Tříska. :-D

#41 Violet
22.12.2019 | 14:48:57
Violet

#39 Svjatogor: To si myslím, že dělá právě to, jak je to uspěchané. Hrozně osekané. Je to škoda, dalo se z toho vymáčknout mnoohem víc:)
#40 Svjatogor: Myšilov se mi náhodou líbil :D

#42 Svjatogor
22.12.2019 | 14:52:31
Svjatogor

#41 Violet: Dyť říkám, že mě potěšil. Dobrej byl i Eist a Ježek, Jolanda ne. :-D

#44 Violet
22.12.2019 | 14:54:21
66pepo66

100 zo

22.12.2019 | 15:05:55
Violet

#42 Svjatogor: Tady máš ještě dvě dobré polské recenze a spoustu reakcí https://youtu.be/…lu-zaklinac/#42c
https://youtu.be/Nhr-6c3YG0k
Ale to už bych ti asi musela překládat co :D To se mi nechce :P No obě jsou zajímavé, ta první, tam se ale vykecávají hoši 40 min. Rozebírají to do podrobna a říkají jak zápory tak klady:)

Ježek byl povedený, ale ten příběh mám ráda a přišel mi taky dost oškubaný:)

#45 Svjatogor
22.12.2019 | 15:12:51
Svjatogor

#44 Violet: Já se tím nějak prokoušu. :-) Mezi námi, kdyby příběh první série zůstal v malých špinavých městečkách, kde by se potkal Geralt s (jiným) Marigoldem, kde by Tiassa koupila malou ošklivou Yennefer a odvezla si ji do Brad… Arethouse a příběh velkých válek Císařství proti všem by jen probleskoval z povzdálí, dal bych 9/10.

I černoši by mi nevadili, kdyby v těchto městečkách nehráli dřevorubce, ale kupce z dalekých krajin.

Byli bychom ušetřeni rytířů z Cintry z PVC brnění a skurutů z Niflgaardu. Celou dobu jsem si říkal, že císařem je určitě Saruman I. Bílá ru… Bílý plamen. :-D

#46 Svjatogor
22.12.2019 | 15:26:14
Svjatogor

#45 Svjatogor: Jako pilot by posloužilo lépe a Netlix by uvolnil větší bugdet. Takto už je po Soddenu a obě veliké bitvy i dobytí Cintry byl fail. :-( Tohle bylo uspěchané jako poslední série GoT. :-(

#47 Violet #48 FallenMaia #49 Arrow123
22.12.2019 | 15:28:54
Violet

#46 Svjatogor: Bylo to hodně uspěchané, to mi na tom asi vadilo nejvíc a beru to jako největší zápor.

Mimochodem, pokud se chce někdo pobavit, krátky fan video :D https://youtu.be/q375JJmgAm0

#53 Svjatogor
22.12.2019 | 15:41:28
FallenMaia

#46 Svjatogor: V prvých sériách GoT si mal všetky bitvy úplne vystrihnuté, tak neviem čo tu teraz plačeš že tieto boli odfláknuté, aspoň vôbec nejaké boli :D

#51 Svjatogor
22.12.2019 | 15:45:47
Arrow123

#46 Svjatogor: Tak ale aspon tam postavy nemenili charakter každých 5 minút ako v poslednej sérii GOT :D

#52 Svjatogor
22.12.2019 | 15:51:42
Magdalena888

Líp bych recenzi nenapsala, ale obávala jsem se horšího, málokdy seriál vykreslí atmosféru knihy…jako třeba u cizinky, tam se to povedlo. Ale dá se říci, že kdyby to nebylo dobré, těžko bych shlédla všechny epizody najednou

22.12.2019 | 15:56:27
Svjatogor

#48 FallenMaia: Pamatuješ-li si moje konsistentní názory, pak víš, že vždy jsem říkal: bitvy raději vystřižené a jakože mimo záběr jako rozhlasová hra než ochotnická tragédie. Filmaři GoT si vystačili s polem mrtvol a amputací jedné nohy. Mě to stačilo. :-)

22.12.2019 | 15:57:41
Svjatogor

#49 Arrow123: Poslední sérii GoT (vyjma S08E02) mám na blacklistu. :-D

22.12.2019 | 15:58:29
22.12.2019 | 16:01:29
Makavelina

#32 Arrow123: Úplně to stejné mě napadlo taky! :)

22.12.2019 | 16:08:14
Makavelina

#13 mateSKAtes: Mě by dávalo větší smysl, kdyby první sérii nechali věnovanou vyloženě jen povídkám a vůbec se nepouštěli do linky Ciri a vůbec hlavního děje od Krve Elfů dále, a teprve poté by se vidělo, jestli má smysl se pouštět do další série a dalšího děje. Takhle mi to přišlo jako snaha naroubovat různé časové osy na jednu dějovou linku, což bylo děsně matoucí. Např. si myslím ,že jsme nepotřebovali 2× vidět to samé (útěk Ciri z hradu), že by to bohatě bývalo stačilo až na tom konci. V tomhle mi víc sedí polský „origoš“ seriál.

22.12.2019 | 16:12:35
Arken

Já myslela, že Zaklínač měl zrovna velký rozpočet první sérii? oproti třeba His dark material a dalším. S recenzí skoro ve všem souhlasím, kromě hudby – Marigold vše zachránil.

#58 Violet
22.12.2019 | 16:20:14
Svjatogor

Z hlubin českého internetu. Cituji: „Ale ta Yennefer VKML edition byla fakt boží.“

VKML = Václav Klasus ml.

LOL :-D

22.12.2019 | 16:21:10
Violet

#56 Arken: Mě se hudba líbí, ale slyším v tom prostě popík:)

#59 Svjatogor
22.12.2019 | 16:26:11
Svjatogor

#58 Violet: To už i Asonance (např. Ďáblovy námluvy) mi evokuji hospodu v Blavikenu víc než… než to, co jsem slyšel. :-D

#60 Svjatogor
22.12.2019 | 16:33:33
Svjatogor

#59 Svjatogor: Takto nějak si představuji Marigolda jak (úspěšně) ukecává starostovu vilnou ženu k pořušení manželského slibu. xD

22.12.2019 | 16:35:26
hyena

prosim vas ked som necital knihy,nehral hry dokazem sa v tom zorientovat alebo s tym nemam ani zacinat? zajtra by som si to pozrel v robote dik za odpoved

#62 Svjatogor #63 Violet
22.12.2019 | 16:41:10
Svjatogor

#61 hyena: Chaos v příběhu sice trošku je, ale není ho tolik, aby se nevešel do jedné malé lahvičky. :-D

#65 hyena
22.12.2019 | 16:43:25
Violet

#61 hyena: Asi tak čtvrtý díl už ti bude jasný co je minulost a co přítomnost. Uplně normálně se na to podívej;) Takový chaos v tom není. Navíc ti to pak hezky zapadne do sebe.

#65 hyena
22.12.2019 | 16:47:10
Ryorka

no, musím říct, že mě překvapuje jak si tu všichni sedají z Cavilla na zadek. Za mě prostě ten chlap hrát neumí. Jeho herecký projev spočíval v úklonu hlavy vlevo, úklonu hlavy vpravo a vrchol bylo zvednuté obočí. Já jsem byla velmi skeptická jak z obsazení Geralta, tak i Yen. No nakonec musím říct, že Yen mi vcelku sedla, ale kopyto Cavill zůstane kopytem. Jinak výprava přepálená, vyumělkovaná, kýčovitá. A musím podotknout, že toto je první seriál, kde upřednostňuju český dabing. Ten se povedl ( a trpajzlíci obvzlášť ). Hry neznám, miluju polskou adaptaci a knihy. Toto veledílo hodnotím tak s bídou 60%.

22.12.2019 | 17:05:30
hyena

#62 Svjatogor:
#63 Violet: dikes za odpovede aj som si to viac menej myslel ale prejstotu som sa radsej spytal :D pekne vanoce

#67 Violet
22.12.2019 | 17:06:49
Decado23

Jsem spokojen a uspokojen. Ale jak říká klasik, vždy je co zlepšovat. Takže souhlasím s názory některých z Vás, že do druhé série trošku zvolnit a vylepšit produkci. Tedy nasypat dolárky do kostýmů a efektů. A budu v sedmém nebi. Za mě tedy první série 9/10. Tu jednu nechávám pro již mnou zmiňované.

#67 Violet
22.12.2019 | 17:08:59
Violet

#65 hyena: I tobě a hezké sledování;)

#66 Decado23: Uvidíme, co nám naservírují dál. Kdyby to tolik neoškubali, bylo by to lepší:) Tak snad to bylo jen na začátek.

#68 Decado23
22.12.2019 | 17:11:07
Decado23

#67 Violet: Myslím, že diskuse která se okolo toho strhla zde i ve světě tomu prospěje. Lidé to sledují, Netflix vydělává a tak si svou zlatou slepici podpoří a snad jí i dodá tu poslední třešničku na dortu :D

#69 Violet
22.12.2019 | 17:14:02
Violet

#68 Decado23: Taky v to tak doufám :D A pokud by si vzali aspoň něco z té lepší kritiky, bude to jen dobře:)

22.12.2019 | 17:28:26
Hzjena

Souhlasím s názory Maty27, Johnysh, Violet a Makavelina. Materiálu mají dost, tak proč nazačít jen s povídkami a počkat na sledovanost. Scénáristi byli hodně ,,benevolentní", příšery jsou příšerný (ten kdo je navrhoval četl vůbec originální knihy???) a o politicko-rasové korektnosti radši ani nemluvím…a nebo ano. V české hrě Kingdom Come Deliverance to amíci zkoušeli taky, ale naštěstí čeští tvůrci soud vyhráli, protože kde by se tu ve strědověku vzali černoši že? Průměrně inteligentní člověk zná základní hystorii a i když je to fantasy, tak mu to nadzvyhává pérka. Je sice hezké, že chtějí oslovit co něvětší publikum, ale tímto počinem odráží původní fanoušky Sapkowského.

22.12.2019 | 17:44:45
garvon

Ocekavat od Zaklinace, ze zaplni diru po Hre o Truny je nesmyslny. Ty predlohy jsou uplne jiny zanr, tak se da cekat, ze i ten serial bude uplne neco jiny.

22.12.2019 | 17:53:16
garvon

Tahle recenze je super. Uplne presne vystihuje i moje pocity.

22.12.2019 | 17:54:35
PecaCZE

Je to moc uspěchaný a pak nám tvůrci řeknou, že by dokázali vytvořit materiál klidně na dvacet sérii to mě docela štve. Jen ta Cintra v první epizodě mohla být třeba i na pět epizod než by dorazila armáda do tý doby tam mohli řešit válku a další věci. Yen se mohla učit a objevovat taky několik epizod až poslední dvě epizody by vytvořili nějakej směr kam se to bude posouvat. Mezitím Geralt mohl dělat to svoje.

22.12.2019 | 18:07:43
Uschi

Nejvic potesila prezpivana verze „Ragnar the Red“ z TES: Skyrim :D

22.12.2019 | 18:52:16
Sctyri

Souhlas. Geralt dostal málo prostoru, Henry ho zpracoval dle mě skvěle a hned mi sedl. Tolik natahování a pomalých nudných scén o ničem a u toho hlavního to urychlej a osekaj. Finální bitva příšerná snůška nelogických kokotin. Přečerněno. Marigold super. Yen herečka by mi nevadila, kdyby pojmula postavu jak má, scénáristi ať jdou doprdele. Dalo se z toho vytěžit o tolik víc. Milovaná předloha, nejočekávanější seriál nikdy by mě nenapadlo, že se u něj budu nudit.

22.12.2019 | 19:16:24
surky3

Když už to chcete porovnávat s GoT, tak mě se první série zaklínače líbila víc než první série GoT (Dodnes jsme nevydejchal co za tupohlavy byly třeba Ned Stark se svou chotí). Série začala velice dobře, ale hned v druhém díle mě naštvalo, že přeskočili rozuzlení s elfy a tak jsme neviděli jak třeba Jaskier přišel k loutně. Díly 345 byly asi nejlepší. No a poslední dva díly už byly spíš takový, že to nebylo špatně ale ani úplně něco extra. Zároveň je škoda, že povídka s drakem byla tak moc upravená a neviděli jsme jak Gerald visí s Yen na mostě a nahoře řvou počkejte až čarodějka spadne, zaklínače pak vytáhnem. Strašně jsem chtěl vidět její reakci. Rozdělení na víc časových a dějových os bylo dle mě velice dobré rozhodnutí. I když se to možná někomu nelíbí. Každopádně se to dalo krásně poskládat dohromady, když to člověk sledoval. Herci byly skvělí. Henry, Jaskier (to jsem fakt nečekal), Ciry i Yen se mi líbili. Zároveň se mi zatraceně líbila Renfri. Celkově můžeme najít milion věcí co udělat jinak, ale za mě je to velice dobře natočené. 70% mi příjde málo co se tady objevilo. Spíš bych to viděl na 85%. Sráží to trochu ty poslední dva díly, ale jinak si myslím že super. Takže snad se zvedne rozpočet u druhý série a bude to ještě lepší.

22.12.2019 | 19:49:10
clario

Nez serial vysel, tak jsem popravde na zaklade informaci, fotek a traileru, nevedel co si o nem mam myslet. Ted po jeho dokoukani to nevim porad. Po prvnim dilu jsem si rikal, ze to nakonec vypada hodne dobre a ze jsem mu mel vice duverovat. Jenze pak to zacalo. Navymysleli spoustu nesmyslu jen aby natahli dejove linky, ktere jsou ve finale uplne zbytecne a ty dulezite osekali. Minimalne strygga a Rinde si zaslouzili mnohem lepsi zpracovani. Poprve v zivote jsem videl cerneho elfa. Dryady v Brokilonu nahradili nejake velice divne amazonky. Cahirovu osobnost vubec nepochopili a na tu Fringillinu se uplne vykaslali. Vilgefortze porazil Cahir i pres to ze v knize to byl prave Vilgefortz, kdo vyprasil holi zaklinace a dolamal ho jako psa. Je skoda, ze to nejlepsi v cele prvni serii byla v prvnim dile bitka v Blavikenu a za celou dobu pak serial uz nic lepsiho nenabidl. Serial nabidl mnozstvi opravdu paradnich momentu ale stejne tak jich dost pokazil. Je ohromna skoda, ze tak ohromny potencial a mnozstvi tvrde prace ohrozuji tvurci tolika zbytecnymi nesmysly. A bohuzel musim konstatovat, ze puvodni polsky serial, ze drzi knizni predlohy ve vetsine dilu porad mnohem lepe.

#78 quetzalogg
22.12.2019 | 20:11:56
quetzalogg

#77 clario: Amen.

22.12.2019 | 21:06:33
MCRondra

Nečetl jsem knihu ani nehrál hru (nekamenujte mě!) takže jsem neměl očekávání ani srovnání. Ani jsem nepropadl GoT mánii, takže ani s tím srovnávat nemůžu… Vlastně jsem to, i když tyhle mýtický věci mám rád, nedokoukal… Naprosto regulérně mě to unudilo tak rychle, že jsem u druhé epizody usnul někdy po zvedání kamenů kytkou a od té doby přemýšlím, jestli tomu vůbec mám dávat šanci… Kromě trochy řezničiny v Bl…divnonázvu… Se tam do chvíle než jsem odpadl vůbec nic nestalo a ten děj (jestli to tak můžu nazvat) mi přišel tak roztříštěnej a zmatenej, že vlastně fakt nevím jak to chápat… Cavill v tom co jsem viděl moc šancí ukázat se nedostal, takže ho nezatracuju…

Takže vlastně ani nevím jestli tomu můžu dát nějaký konkrétní procento… Prostě nevím… :)

22.12.2019 | 21:24:19
Michal Ebert

Tady si někdo pohnul, já budu rád když zvládnu jeden díl za den.

22.12.2019 | 21:33:56
lucifer22

Za mna Geralt a Yenefer boli dobrá volba, ale tiež si myslím že prectavenie minulosi týchto postav si mali nechat na neskôr. U Yenefer je mi chýba(oproti kniham) jej tvrdost a bezcitnost, taka ta neistota na ktorej strane je. U Geralta Henry odviedol fakt skvelí výkon. A Cirila, Freya Allana je skvelá a inteligentná herečka. Ale proste mi pride na postavu Ciri už stará. Dúfal som že na záberi z jej mynulosti použijú mladšiu herečku a Freya Allana bude hrať Ciri v hlavnom deji. Proste mi príde že je Ciri už skôr mladá žena ako dieta. A že tak neštastne prepísali stretnutie Geralt a Ciri v Brokilone, úplne zničili náboj ich strtnutia a ich spojenie. Ale obsadnie vačšiny hercov je dobré ale mali si lepšie premysliet obsadenie afroamerických hercov na niektoré postavi. Jednoduchu sa to tam vôbec nehodí. Napriklad taká vládkina Brokilonu Eithne ako afroamerická čistokrvná elfka. Však je to smiešne. Popreskakovali zaujimavé pribehy a dejové linky z kníh čo bi nebolo nič hrozné keby ich nahradili niečím lepším ale prave naopak. Vizuálne to bolo lepšie. Ale skôr trošku sklamanie. Keby som nemal tak rád Knižnú a hernú seriu asi by som sa k tomuto seriálu ani nevracal. U man 6.5/10 Ale séria má obrovský potenciál. Takže dúfajme že dalej to bude len lepšie a lepšie

22.12.2019 | 22:48:57
clario

To obsazeni za me take tak spatne nebylo. Geralt byl skvely, sice ne tak hubeny a slachovitu jako v knize ale skvely. To sve hmm by mohl sice omezit na polovinu a hlas by se nemusel snazit mit az tak hluboky, ale jinak paradni. Yenefer hraje krasna herecka a dokud mela kriva zada a hubu, tak mi prisla ohromne roztomila. To je ale neco co Yen byt nema. Herecka co ji hraje vypada az moc krehce a Yen by mela vypadat trochu vyzraleji. Nicnene nemohu rici, ze by herecka odvedla spatny vykon. Prave naopak, hraje ji skvele, jen mam trochu problem s tim, ze strka pri kazde prilezitosti prsa do kamery a s dejovou linkou kdy byla jeste v uceni v aretuze, protoze neni nic horsiho, nez pohled na placici carodejku ;). Pak je tu Ciri, jeji dejova linie je hodne pozmenena, ale jedine s cim mam problem je debilni doppler a cerny elf. I pres to ze je herecka starsi nez mela byt, tak je to krasne devce. Puvodne jsem ji tu roli moc neveril, ale ted s ni nemam nejmensi problem. Cahira kdyz js3m videl prvne tak jsem si rikal, ze si delaji sakra srandu, ale nakonec vypada skvele. Ale… . Cahir v knizkach byl sice nocni murou Ciri, ale nikdy to nebyl takovy padouch za jakeho nam ho tu predstavuji. Tento nenilfgardan byl vlastne kladna postava. Fringilla Vigo bleda plet, cerne vlasy po ramena a jista podobe s Yen diky ktere s ni Geralt nejakou dobu chrapal. Byla to carodejka v Toussaint, se#5renic

22.12.2019 | 23:14:38
Esanti

Nepochopím – NEPOCHOPÍM – že nikomu nevadí, že nejvýraznější Geraltův rys – nejhlavnější znak všech zaklínačů – kočičí oči – se nedostaly ani do HODNOCENÍ celé první epizody!!!!! To si fakt nikdo nevšiml, že Geralt v seriálu NEMÁ kočičí zornice?!!! A fakt to nikomu nevadí? Vždyt je to jedna ze dvou charakteristik, kterou je Geralt neustále popisován – bílé vlasy a kočičí oči. Ve srovnání s tím se HnusnájaknocTriss nebo hnědá barva oblečení jeví jako prkotina

22.12.2019 | 23:21:05
clario

Sestrenice Annarietty, ktera byla sestrenici Emhyra. A Emhyr nemel rad magy. To ten serial zase cele trochu otocil. Fringilla je proste spatne od zacatku do konce. Nicmene postava, ktera se jim povedla naprosto dokonale a nedokazi ji vytknout jedinou vec je Jaskier :). Ten sedl jak prdel na hrnec a naprosto dokonale odpovida tomu jak si ho predstavuji. Bohem pitomec, ktery si to predstaveni casto cele kradl pro sebe. Pan Julian Alfred Pankratz. Ten se mi ta libi nejvice ze vsech.

22.12.2019 | 23:24:32
clario

Esanti: Geralt mel normalni kulate zornice, ktere umel v pripade potreby protahnout do zuzenych zornic, jako ma kocka ci had v pripade kdy potreboval zbystrit zrak. Tady se predlohy drzeli uplne stejne jako s tim, ze mel na zadech jen jeden mec a ne dva jako ve hre. Vic knih a mene her prosim ;). Ale i pres to jsou hry tim nejvernejsim stvarnenim zaklinace, ktery se kdy objevil :).

22.12.2019 | 23:30:00
clario

Esanti: Geralt mel normalni kulate zornice, ktere umel v pripade potreby protahnout do zuzenych zornic, jako ma kocka ci had v pripade kdy potreboval zbystrit zrak. Tady se predlohy drzeli uplne stejne jako s tim, ze mel na zadech jen jeden mec a ne dva jako ve hre. Vic knih a mene her prosim ;). Ale i pres to jsou hry tim nejvernejsim stvarnenim zaklinace, ktery se kdy objevil :).

22.12.2019 | 23:30:01
Ronkar

Myšilova je škoda. Ten herec i jeho postava je zajímavá a byla chyba, že ho vyškrtli už takhle brzy. Povídky Menší zlo a Zlatý drak úplně zkonili. Ale úplně. V první episodě si člověk ani nedá dohromady, že jde o narážku na Sněhurku „tak trochu jinak“. A Zlatý drak… nemá ani smysl komentovat. Ale povedl se děj se Strigou, Džinem a Otázka ceny taky ušla. Celkově mi vadí, že tlačí charaktery Yen a Ciri kolikrát i před Geralta v seriálu, který se jmenuje Zaklínač. Geralt měl mít tak 60% děje a holky po 20 %, pak by to nemuseli jejich linky vyplňovat neoriginálními a často nudnými pasážemi.

22.12.2019 | 23:47:18
DC Expert

Tvůrci podle mě udělali jednu hlavní chybu oni ty příběhy Geralta uspěchali. A to hodně rychle a pak velkou chybu ohledně Ciri. Ta chyba byla že Ciri a tu bitvu měli dát až do sedmé epizody a osmá epizoda by byla jenom o ciri a devátá finále. Hlavně uspěchali dějovou linku s tou Pavetou a se strigou a také s těmi elfy a Džinem. Nejvíc mi vadili ty černošky byli úplně všude frigila černá jako to bych pochopil ale jako i jak byli po boku Borka tří kavek. a Všude nacpali černošky. a pak černý elf. Wtf. Jako srovnával jsem to z polským seriálem ale ty černošky. Jak se tohle může sapkovskému líbit hodně postav bylo fakt divných. Jako hodně postav jsem pochopil ale tolik černošek co tam nacpali do těch rolích to už bylo přehnané! Ty byli úplně všude! Nejsem rasista ale vadilo mi to!

#90 FallenMaia
23.12.2019 | 0:57:32
DC Expert

Merigold se na tu roli nehodil. Ale jako zaklínač a Yen a Ciri ušli ale ty ostatní postavy docela slabota.

23.12.2019 | 1:00:24
FallenMaia

#88 DC Expert: Lenže ak by ako vravíš dali Ciri až na koniec do poslednej epizody tak by to finále s Geraltom stratilo tú správnu atmosféru pretože by nás Ciri nesprevádzala počas celého seriálu a nevytvorili by sme si k nej taký vzťah, práve o tom to bolo, že tie tri hlavné postavy k sebe vzájomne smerovali a už od začiatku nám to bolo ukazované keď Calanthe v prvej časti po prehranej bitke hovorila Ciri aby našla Geralta z Rivie a až postupne sme sa dopracovali k tomu prečo ho má vlastne nájsť a čo má s ňou spoločné, práve toto na tom bolo to zaujímavé.

23.12.2019 | 1:09:38
Misso

Ked je v zlom serialy niečo dobré škoda hovoriť o tom zlom kedze to je každému jasné a radšej by som vyzdvihol to dobré. Tu to je opačne. Hodnotím zaklínača ako kvalitný projekt a som skoro až spokojný. V deji mi niečo chýbalo a neviem čo to bolo ale možno na prvú sériu bolo Ciri až moc. Použil by som ju ako tajnú zbraň pre dalšiu sériu. Nejakú občasnú zmienku a na konci scénu ako uteká z hradu, a v poslednom diely pár sekúnd ako blúdi lesom nech diváci čakajú čo sa asi stane dalej. Yennefer a jej minulost by som tiež naznačil mozno nejakými narážkami a v ďalšej sérii ju rozobral do hĺbky. A asi posledný problím boli efekty. Aj ten oheň na konci vyzeral umelo ale hlavne niektoré tie príšery. A pozrel by som sa na nejaký diel so zaklínačskou detektívkou kde by hladal príšeru potom by vyrábal elixír a nakoniec by išiel bojovať proti baziliskovi. Každopádne dúfam že sa do slašej serie pustia z večším rozpočtom a večšou dôverou.

23.12.2019 | 1:16:41
Thejustinian111

Zaklínač rozhodne sklamal

23.12.2019 | 8:01:55
Thejustinian111

Zaklínač rozhodne sklamal. Oproti knihám sú v seriáli neúnosné zmeny. Hlavne v charizme a v príbehoch. Súboje ktoré vyzerajú úžasne ho nezachránili. Príbehy sú úplne pozmenené a prekrútené, chýba mi v nich drzosť, ktorá je pre kniha tak jedinečná. Mám pocit, akoby príbehy písal niekto, kto v živote ani nedržal knihy od Sapkowskeho, nie to ich ešte čítal, skrátka katastrofa. Nesmierne sklamaný som bol hlavne zo scény keď Geralt vyžiadal od Calanthé dar prekvapenia ako keby o nič nešlo, pričom v knihe jednoznačne vedel že je Pavetta tehotná, tu mu to bolo úplne jedno, celé zle. Pre mňa veľké sklamanie

#94 Kometa
23.12.2019 | 8:10:18
Kometa

#93 Thejustinian111: prosím která adaptace kdy dodržuje relativn přesně knihu či komix? :)

#99 desaix
23.12.2019 | 8:33:10
B.Jaga

#25 Svjatogor: Všiml sis v závěrečných titulcích, kdo dabuje v polštině Geralta? :)

23.12.2019 | 8:54:48
Cristie

Velmi dobrá recenze. Pojmenovala věci, které jsem sama sobě neuměla upřesnit. Jasně, že to budu sledovat dál, ale no – je to prostě americké a jejich mentalita je mi cizí. Jdu si pustit Žebrowského a ponořím se do mýtického evropského středověku.

23.12.2019 | 9:00:31
B.Jaga

#30 Arrow123: Mám pocit, ale četla jsem jen jednou, že bitva u Soddenu je v knihách jen naznačená a zmiňovaná, tehdy ještě Vilgeforz bojoval na správné straně, však taky na mohyle jsou dvě jména špatně, Yennefer a právě Vilgeforze, o kterých se myslelo, že zahynuli. No každej ví, že ne, protože o čem by byly ty další série? Ostatně, Vidleforzovu budoucnost naznačuje pasáž, jak ho ten raněnej z jeho strany žádá o pomoc a on ho trošinku nehumánně zabije.

#101 deeside95
23.12.2019 | 9:03:26
Thejustinian111

#Kometa to je pravda. Ale je obrovský rozdiel medzi Yenefer v knihe, ktorá sa celú sériu snaží stať znovu plodnou, je ochotná preto urobiť a zaplatiť čokoľvek, dokonca aj chytiť a požiadať o prianie džina a Yen v seriáli, ktorá sa plodnosti vzdá bez mihnutia oka.

23.12.2019 | 9:05:54
desaix

#94 Kometa: Napríklad LotR dodržiaval knižnú predlohu pomerne presne. Áno pár vecí vynechal, pár zmenil (Glorfindel, Bombadil…) ,ale tvorcovia sa snažili zachovať ducha knihy. Vizuál filmu bol prispôsobený tomu ako čitatelia vnímali Tolkienov svet. Maľby najlepších ilustrátorov Tolkienových kníh boli použité ako predobraz pre stvárnenie postáv a miest. Podobne GoT bol úspešný hlavne kôli tomu, že prvé série sa držali knižnej predlohy. Všade tam kde sa tvorcovia pokúšali dej „vylepšiť“ to dopadlo zle. Niekedy uvažujem čo scenáristov vedie k tomu meniť niečo čo je knižnej predlohe dokonalé a spravidla to ani nie je lacnejšie. Napríklad čierny elf v Brokoline. Aký to malo zmysel? Ďalší platený herec a dosraný príbeh.

23.12.2019 | 9:07:46
fananek

Za mě zklamání není to úplně blbý ale taky žádná sláva takovej šedej průměr a srovnávat jak jsem někdě četl s Hry o trůny mě příjde naprosto směšné......

#102 Misso
23.12.2019 | 9:08:36
deeside95

#97 B.Jaga: jediné jméno špatně je Triss, která přežila, Vilgefortz ani Yennefer tam vůbec napsaní nebyli, jen Geralt si myslel, že tam bude Yennefer, než mu Yurga řekl poslední jméno

23.12.2019 | 10:20:40
Misso

#100 fananek: V GoT boli voac avezujuce diely. Divák mal potom viac možností vcítiť sa do postáv rozmýšlat kto ako dopadne a viac čakal čo asi bude v dalšom diely. Zaklínač boli poviedky a tým pádom boli jednotlivé diely viac od seba vzdialené. Preto aspoň podla môjho nazru dokázal GoT viac vtiahnut do deja. Ale inak som soro az spokojný aj ked chýbal mi efektivny a krasny suboj s baziliskom

23.12.2019 | 10:31:37
Cahir

Nedá mi to prostě nereagovat. Žijeme v 21. století, tak nechápu jak někomu mohou v seriálu vadit černoši. Je jen správně, že tvůrci toto do seriálu zakomponovali, a klidně bych se nebál obsadit takto roli jedné z hlavních postav. Doufám, že aspoň v tomto duchu pak přepracují chystaný seriál Pána prstenů, kde filmy toto vůbec nezakomponovali.

#106 quetzalogg #114 Svjatogor
23.12.2019 | 10:37:14
phill420

Za mě parádní seriál, jak znám málo knížky i hry. Hru Zaklínač jsem hrál jen deskovku, která je skvělá. Tak mám o Zaklínači jen malé informace. Proto na mě velice zapůsobil. Použité dějové linky mě ze začátku trochu mátli, ale byl to dobrý nápad a doufám, že v tomto směru budou pokračovat dále. Děkuji a těším se na novou sérii.

23.12.2019 | 10:57:15
Perun

#22 Svjatogor: Mě se naopak zdá český dabing jako výrazně povedenější, než například v GoT. A Marigoldova píseň se mi líbila v obou jazycích :D

#119 Svjatogor
23.12.2019 | 11:18:31
quetzalogg

#103 Cahir: Jasně, zakomponovanej žlutej Frodo a Gandalf Černý. OMG…

#107 Cahir
23.12.2019 | 11:20:47
Cahir

A proč ne? Já bych ocenil odvahu tvůrců a věřím, že se něčeho takového dočkáme. Kdyby v tomto Zaklínačovi třeba dali černošku Yennefer, tak si myslím, že to je ok. Záleží jen na tom jak to ten herec zahraje. #106 quetzalogg:

#109 quetzalogg #151 Sctyri
23.12.2019 | 11:32:32
quetzalogg

Bože můj, multi-kulti ideologickej výplach funguje perfektně, koukám. Nechápeš, že slavná literární díla mají v povědomí lidí vytvořenou nějakou atmosféru, nějaké prostředí, do kterého jiná etnika zapadají jako pěst na oko? Myslíš že černošští čtenáři Pána prstenů nebo Zaklínače si někdy představovali některou z postav jako černocha? Tohle je fakt úchylné. No ale v případě seriálu Zaklínač je to ten nejmenší problém, je to evropská předloha, natočená s tím nejvytříbenějším kalifornským nevkusem.

#110 Cahir
23.12.2019 | 11:41:53
quetzalogg

#107 Cahir: Ale ano, taky věřím, že se něčeho takového dočkáme, bohužel.

#110 Cahir #115 desaix #117 Svjatogor
23.12.2019 | 11:42:27
Cahir

Jsem rád, že se shodneme.#109 quetzalogg:

#108 quetzalogg: Jaký výplach? Ty jsi snad četl v té knížce, že tam nebyli černoši? To je snad jedno ne? A jak můžeš vědět, že si černošský čtenář Pána prstenů nepředstavoval své postavy jako černochy? Nikdo by tomu neměl bránit, naše doba už je jinde a musíme být tolerantní. Jinak neříkám, že ten seriál je dokonalý, ale toto bych neřešil jako výtku.

#111 quetzalogg
23.12.2019 | 11:49:08
quetzalogg

#110 Cahir: Ne, nemusíme (respektive odcamcaď, pocamcaď). Mimochodem, v knížkách jsou dvě černošské postavy, zerikánské bojovnice, které jsou i v seriálu. Ale v knížkách působí na ostatní obyvatele světa těžce exoticky. V seriálu jsou to jen další z houfu černošek. V Pánovi prstenů zase jediní černoši jsou ti jezdci na obřích slonech, které jsi mohl vidět i ve filmu. Působili na obyvatele Středozemí děsivě, jak kvůli těm slonům, tak kvůli svému vlastnímu vzhledu, protože nikdy nic takového neviděli. V knize to nemusí být výslovně napsáno, že to není černoch, protože všechny národy popsané v těch knihách žijí ve fantasy verzích středověku, a středověk, NIKDY A NIKDE, nebyl zrovna nakloněn nějakému míchání etnik..

#112 Cahir
23.12.2019 | 11:56:27
Cahir

To máš pravdu, je to fantasy a ne středověk! My už přece nežijeme ve středověku, tak může to fantasy upravit tak, aby to odpovídalo moderní a tolerantní společnosti. Podle mě to je velmi důležité poselství, které musíme dávat nám i dalším generacím, že nezáleží na věcech jako barva pleti.#111 quetzalogg:

23.12.2019 | 11:59:56
quetzalogg

OK, možná by mohl být do chystaného filmu o Janu Žižkovi obsazen do hlavní role Morgan Freeman, abychom dali poselství dalším generacím. Takové hloupé fráze z brožurek, bože…

#118 Svjatogor
23.12.2019 | 12:02:47
Svjatogor

#103 Cahir: Nomen Omen… :-D

23.12.2019 | 12:09:31
desaix

#109 quetzalogg: Preto sa robí výchova na školách aby sa formovalo myslenie mladých ľudí a potom sú takto multikulturne uvedomelí.Toto použité podsúvanie a prekresľovanie histórie a reality. Je to vidieť všade ak má človek otvorené oči. V reklame je otecko taký dobrácky ťuťmák a mamička všetko vyrieši. Alebo malý černoško sa pýta bieleho otecka kedy príde mamička domov. Minule som videl kreslenú rozprávku kde postava hovorí o svojích rodičoch a ukážu dve ženy. Overtonovo okno je otvorené dokorán a veci kedysi nemysliteľné sa stávajú realitou.

#123 Hogo Fogo
23.12.2019 | 12:10:18
Cahir

Tomu se nebráním, nedělal bych z toho vědu. Pokud to zahraje přesvědčivě, tak s tím nemám problém.

23.12.2019 | 12:10:49
Svjatogor

#109 quetzalogg: Cahir je zlá a krutá postava. Nick >> Cahir << byl registrován před dvěmi hodinami. Nick >> Cahir << mluví jako Pavlík Morozov. Nick >> Cahir << přehrává a šroubuje ad absurdum. Otázka za sto bludišťáků: Kolik smajíků je potřeba, abychom poznali sarkasmus. ;-) xD

23.12.2019 | 12:16:00
Svjatogor

#113 quetzalogg: Chcete Morgana Freemana rytířem? Jsou Vánoce, čas splněných přání… :-D

https://www.csfd.cz/…hts/prehled/

23.12.2019 | 12:18:56
Svjatogor

#105 Perun: Mě se líbila spolupráce Wardruny s History Channel (jedno z mála pozitiv upadajícího seriálu) a Precivalu s CD Projektem. Pro mě je seriálový Marigold Justin Bieber a to co zpívá je popík. 100 lidí = 100 chutí. :-)

23.12.2019 | 12:23:10
Glironia

jestli na mě vykukne ve druhé řadě hnědocukrový Vesemir tak přestávám sledovat..

23.12.2019 | 12:25:46
Camaris

Já bych hodnotil 80%. Taky mě čím dál víc, iritují lidé, kteří všemu dávají slepě 100%. Dříve to bylo hodnocení, které dostávali jen ty nejlepší z nejlepších. Např filmy jako kmotr, forest gump, nebo seriály černobyl, bratrstvo neohrožených atd. Souhlasím, že Zaklínač byl opravdu moc urychlený. Spousta věcí, které přidali navíc, byla ve finále úplně zbytečná (postava Dara). Některé epizody nepůsobili přesvědčivě. Třeba přání, kde se měl Geralt navždy spojit osudem s Yenefer, byla jen laciná koupel a jebačka. Tady info o další řadě: Produkce druhé řady začne v Londýně na jaře příštího roku. Plánuje se opět 8 epizod a opremiéru by měli mít roku 2021.

23.12.2019 | 12:39:00
Hogo Fogo

Kde ste vzali to slovanské prostredie? Nečítali ste knihy?

#124 Svjatogor
23.12.2019 | 12:39:47
Hogo Fogo

#115 desaix: zabudol si spomenut Sorosa, reptilianov a iluminátov

23.12.2019 | 12:41:26
Svjatogor

#122 Hogo Fogo: Tak třeba Redanie. Trivia: The Redanian coat of arms is very similar to that of Poland, and many Redanian names and especially the titles of their kings resemble Polish ones. The name Arcsea (Łukomorze) is likely a parallel to Pomerania (Pomorze), and the union of Redania and Yamurlak may be a parallel to the Polish-Lithuanian Commonwealth.

https://witcher.fandom.com/wiki/Redania

23.12.2019 | 12:43:46
Ronkar

Ten etnickej mix. Samo, že to v Zaklínači působí jako pěst na oko. Černej rytíř, elf… docela jsem se smál. Multikulti funguje ve sci-fi, kde dává smysl. Globalizace atd. Ve fantasy je divne. Ale Amíci se musí zavděčit všem, tak to tam nacpou bez ohledu na logiku. Dokážu to pochopit, ale udělali by mi radost, kdyby to v rámci loru nějak vysvětlili. Afričani asi těžko pochází ze severských království s ohledem na klima. Ok. Co třeba zmínit, že mají dobré vztahy se Zerrikanii a už po generace mají rozvinutý obchod, politiku a někteří obyvatelé od nich se přestěhovali na sever. Jednoduché. Ale s logikou se namáhat asi nebudou.

#133 FallenMaia
23.12.2019 | 13:02:36
Ronkar

Btw nedávno byl na Netflixu servis že starověké Číny. Je to taky fantasy protože tam nějak zombíci. Jsou tam mezi lidmi běloši a černoši? Ne.

#127 Svjatogor #128 RiniX
23.12.2019 | 13:07:00
Svjatogor

#126 Ronkar: Disney uvádí Mulan. Čínská lidová republika, strana, vláda, Vláďa i lid si na tvůrcích vydupali etnickou čistotu, jinak bojkot. Nějak jsem nezaznamenal reakce pokrokové opozice vůči této hlavě xenofobní hydry. Asi náhoda. ;-) :-D

23.12.2019 | 13:26:51
RiniX

#126 Ronkar: Jihokorejské „Království zombie“ je zasazeno do reálného světa s přídavkem „zombie“ tématu. Je to akční, je to historické, je to horor a thriller, ale rozhodně to není fantasy a pokud ano, tak ho nezle srovnávat u Zaklínače, LOTR či GoT.

23.12.2019 | 13:44:32
Ronkar

Souhlas. Ale spousta lidí by mohla říct, že když jsou tam zombie, proč by tam nemohla být jiná etnika. Na realitě se to nezakládá. Jako Zaklínač. Ale já tu argumentovat nehodlám. Černoši v Zaklínači jsou pro mě píčovina. Víc netřeba řešit.

23.12.2019 | 14:06:00
Lady Adeline

Ronkar: a sposta lidi by si taky mohlo rict ze kdyz tam jsou kikimory a jina havet ,tak proc tam nemuze byt negr nebo rakosnicek ;-)

23.12.2019 | 14:12:14
Ronkar

Může tam být cokoli. Třeba i Vulkánec nebo modrej Avatar. Šup tam s tím, ať je to zajímavější :D

23.12.2019 | 14:17:03
Lady Adeline

Ronkar: ten avatar by tam byl ale pest na oko :-) :-) :-)

23.12.2019 | 14:24:06
FallenMaia

#125 Ronkar: Ale veď to tam je v rámci loru vysvetlené v pohode. Za prvé nikde behom celého seriálu tam nieje ani raz spomenuté že by sa to malo odohrávať v nejakom fantasy slovanskom svete, to je len fantázia divákov a za druhé je tam presne popísané ako do tohto sveta prišli ľudia, že to niesú pôvodní obyvatelia a že sa sem dostali až po Konjunkcii spolu s ostatnými príšerami a že pôvodní obyvatelia sú elfovia, takže sa tam rasy nevyvíjali ako v našom svete že černoch musí žiť na juhu aziat na východe a beloch na severe, tak ja vážne neviem kde je problém ;)

#136 Svjatogor
23.12.2019 | 14:36:25
clario

Sapkowskiho svet je jeden z nejrasistic­tejsich ktere znam. Proti elfum, ktere vlastne odlisuje jen jejich dlouhovekost a spicate usi, se tu vedou valky a pogromy. Kdyz nekdo na ulici znasilni a zabije v tomto svete elfku, tak drtiva vetsina nehne ani brvou. Nejak do toho sveta ani v nejmensim nezapada jakakoliv tolerantnost vuci lidem cerne pleti, kteri se po vizualni strance odlisuji mnohem vice. Serial ma mnoho prednosti, ale na mnoha mistech si neskutecne sere do bot. Cerna a dredata Eithne je stejnym vysmechem predloze, jako by byla cerna a dredata Galadriel. Dokazal bych pochopit, kdyby se tam obcas objevila postava cerne pleti, ale museli by ji do pribehu zakomponovat, tak aby ho to nijak nenarusovalo. Jsem opravdu zvedavy, jakou bude mit barvu pleti Fringillina sestrenice Anarietta. A jak se popasuji s romankem mezi Geraltem a prave Fringilliu, ktera na dvore Nilfgardu ani slo nemela.

#137 Svjatogor
23.12.2019 | 14:47:53
clario

FallenMaia: cerny elf se tam take dostal az po konjunkci sfer?

#140 FallenMaia
23.12.2019 | 14:51:22
Svjatogor

#133 FallenMaia: Proč se čaroděj ve Blavikenu jmenuje Stregobor? Proč autor raději ve svém etymologickém inkubátoru nepěstoval nic neříkajíci jména jako: T´ Zuaal / Xi Xa Xo / Néterk Jeblb??? Mohl přece sáhnout po staré dobré angličtině: White Hair / Red Cape / Long Staff??? ;-)

#138 Svjatogor #140 FallenMaia
23.12.2019 | 14:52:41
Svjatogor

#134 clario: Mě by nevadili černí kupci ze Zerkánie a i z jiných krajin světa. Umím si představit vtipnou povídku, kterak cizokrajný kupec zavleče do klidných vod Koviru nějakou pouštní příšeru. Příšera bude spíše otravná než zabijácka a protože ji je zima, tak okupuje místní hospodu, bo tam je teplo a vilné ženy. :-D

23.12.2019 | 14:58:14
Svjatogor

#136 Svjatogor: BTW: Johny, Leonard a Charles jsou taky pěkná jména. :-D

23.12.2019 | 15:11:38
FallenMaia

#135 clario: Elfovia niesú ľudia, tí tam mohli pred tým cestovať po celom svete tisíce rokov.

#136 Svjatogor: Stregobor je slovanské meno?? Ja neviem, ja si takéto mini detaily nevšímam, zbytočne by som si tak pokazil zážitok ale vidím že mnohí z vás sú ochotní sa v tom rýpať do posledného detailu a hľadať chyby aj tam kde žiadne niesú, napríklad v nejakých divných menách, to mi chceš povedať že Ciri alebo Yennefer sú slovanské mená?? A ak by aj boli, to sú také sprostosti že bežného diváka to vôbec ale vôbec nezaujíma, to zaujíma len odborníkov na starých slovanov ako si ty ;)

#146 Svjatogor
23.12.2019 | 17:29:27
Flyman91

Nuže naprosto souhlasím s recenzi, děj jde, ale je to moc rozházené. A herci? Co na to říct? Obsazovat černochy a asiaty do rolí kde je jasně definované že mají být bíle barvy jen proto aby byli politicky korektní a naplnili kvoty pro nebilé herce je stupidní a nemorální čin, který by měl být snad i trestný, protože tímhle zprasit tak nadějný seriál jako je, tedy byl Zaklinač je do nebe volající, dalo by se to i nazvat vraždou Sapkowskiho dítěte. Bohužel nemůžu dat víc než 3 z 10

23.12.2019 | 17:32:43
Lady Adeline

Vsem tu preji krasne Vanoce a bohateho Jeziska ;-) https://images.app.goo.gl/…4atEotWiYZD6

#145 Svjatogor
23.12.2019 | 17:35:10
4391

Největší problém je v tom, že ten seriál vlastně nic dostatečně nevysvětlil, vše je tam jen tak letmo zmíněno (letmá zmínka o konjukci sfér, útok na Kaer Morhen atp.) a za vše může osud, Ciri je vyloženě loutka osudu (to se fakt upla na Geralta jen proto, že to chtěla Calanthé? Protože osud… tak jo, tak to tak holt musí být). Třeba vztah Geralta a Yenn je tu hodně povrchní, spojil je džin, Geralt jí hned opustil… Potom se potkali, když šli na draka a zase se rozešli ve zlém… A nakonec první na co se Ciri Geralta zeptá „kdo je Yennefer?“. Co jí má odpovědět „Ále, to byla jen známost na jednu noc… a vůbec, co je ti do toho Ciri, vždyť jsi mě ani v životě neviděla a už mě zpovídáš?!“.

23.12.2019 | 17:53:04
4391

Ale nezlomil jsem na Netflixovým Zaklínačem hůl… myslím si, že natočit ságu by zvládnout mohli. Úplně špatné to nebylo :)

23.12.2019 | 17:56:14
Svjatogor

#142 Lady Adeline: Darovaným dárkům na kuži nehleď!!! xD

23.12.2019 | 18:33:45
Svjatogor

#140 FallenMaia: Si piš, že je to přirozené slovanské / umělé slovansky znějící jméno. Další: Novigrad, Tretogor, Vizimir (Kazimír), Radovid, Dijkstra (Jiskra), Vestibor, Dalimira, Milena, Vlodimir (Vladimír), Yamurlak (to je Litva), Arscea / Łukomorze… atd.

Jenom Blaviken: Stregobor, Libuše, Marilka, Borg, Karelka, Dziega (Živa).

A.S. pro Redanii namixoval slovanská a teutonská jména.

23.12.2019 | 18:42:01
Lady Adeline

Svjatogor: tim prislovim by jsi se mel ridit.Netflix ti dal predcasne darek v podobe Zaklinace k Vanocum a ty mu hledis na kuzi :-)

#149 Svjatogor
23.12.2019 | 19:20:03
Mia007

Seriál hodnotím tak na 80 %. Knihy jsem četla, hru zatím nehrála, takže jsem se těšila jako blecha na seriál. Co mi nejvíc vadilo, je ta uspěchanost. Spousta důležitých souvislostí se nevysvětlila, jako např. u Řezníka v Blavikenu. Ti, co to nečetli, vlastně ani nemohli vědět, co se ve městě chystalo a proč se Geralt vrátil. Mám ráda povídku o drakovi, tam jsem to čekala daleko větší. Nakonec z celé výpravy bylo vlastně pár lidí…Jinak nemám nic proti černochům a asiatům, ale souhlasím, že sem se prostě z historického pohledu nehodí. Ale to je to nejmenší. Doufám, že další sérii víc rozvinou a vztahy všech půjdou více do hloubky.

23.12.2019 | 19:56:51
Svjatogor

#147 Lady Adeline: Tak já se polepším… xD

23.12.2019 | 21:23:53
surky3

#139 Martan73: :D :D :D Tak to jo :D Dobrý video. Zasmál jsem se :D

23.12.2019 | 23:31:50
Sctyri

#107 Cahir: Nevěřím, že nejsi trol a někdo je taková píča

24.12.2019 | 9:13:44
Faustus

70% to hodně přidli třeba díl s drakem je líp zracovanej v puvodním polkym serilu stejně jako poslední díl Geralt už v tý době Cirilu znal. j bych tomu dal tak 50% a kdyby ty černochy necpali všude.. Tímhle akorát nahravají rsismu protože každej normální člověk si řekne „no jo zs nějaká pizda dostala roli jen prototo že je to drž*** če“ což nutně nemusí být pravda ale působí to tak. černý dryady? no ještě chybí šikmé oči. A nebrte to zle kdyby byli zerikánky bílé taky by mě to zvedlo ze židle. Ale postavy co jsou v knize bílé mají být bílé dryády zelené atd ..

24.12.2019 | 21:01:57
Kalam

za mě 10 %, ten seriál je škvár a brak… kostými děs, obsazení děs, podání děje děs, CGI děs, slovanská východní atmoška nulová takže děs, amerikanizace na plné obrátky… četl jsem knížky a toto rozhodně nebylo vytvořeno pro fanoušky předlohy… na druhou stranu, pro nějakého normíka co nezná lore to taky není moc dobře zpracované, protože děj je totálně zmatený a příliš roztroušení. Ten blackwashing ani nebudu komentovat, to byl typický SJW proti-bělošský tah liberálního soyflixu…

#154 RiniX
24.12.2019 | 22:58:26
RiniX

#153 Kalam: Tak proč jiní fanoušci hodnotí klidně i 80%? Docela by mě odpověď zajímala a musím říct, že jsem na ni natěšen:D

#156 Kalam #167 surky3
24.12.2019 | 23:05:53
Kalam

a větší šit než Nilfgaardskou zbroj jsem snad v seriálu ještě neviděl… to mě vrátilo do dob Xeny a Herculesa. V celé té trapné bitvě snad nebyl ani jeden voják se štítem, jízda se rozjede proti pěchotě na posledních deset metrů a super uniformování nilgaaďani co vypadají jak druhořadí temní e lfové z béčkové fantasy tam běhají se sekyrkama na dřevo… mega wtf. Asi moc peněz padlo na Clavina…

24.12.2019 | 23:06:55
Kalam

#154 RiniX: každý ať si hodnotí jak chce, mě to přišlo jako odpad, ale viděl jsem jen čtyři díly, víc jsem nedal…

#157 RiniX
24.12.2019 | 23:08:02
RiniX

#156 Kalam: V podstatě jsi tedy napsal jenom co si myslíš a to je odpad. Takže ta věta „četl jsem knížky a toto rozhodně nebylo vytvořeno pro fanoušky předlohy“ je vlastně tvůj subjektivní názor, který vyznívá vcelku jako fakt. Aby se pak člověk orientoval podle recenzí a názoru druhých. :D

#158 Kalam
24.12.2019 | 23:10:57
Kalam

#157 RiniX: jsem fanoušek knih (asi bych to nedal mezi svých top 5 fantasy, ale rád je mám) a prostě ten seriál je bída… žádný další komentář není třeba, každá recenze a názor je subjektivní hodnocení. Existuje spousta naprosto mizerných filmů a seriálů podle knih, her atd. které mají své fanoušky. Někdo holt není dostatečně kritický, nebo mu ke štěstí stačí jeden ucházející souboj… Já to tedy rozhodně dál neplánuju sledovat. Soyflix opět failnul.

#159 RiniX
24.12.2019 | 23:14:33
RiniX

#158 Kalam: Někdo nehledá na všem každou píčovinu… apod. Chápu tě. Jinak, zdali se tě mohu zeptat, co je to ten „soyflix“? Jelikož to používá asi jenom hrstka lidí, tak bych byl taky rád v obraze.

#160 Kalam
24.12.2019 | 23:22:05
Kalam

#159 RiniX: soyflix = netlfix… soyboi je v internetovém slangu nadávka (jedna z mnoha a Bůh je mi svědkem, nikdy jich není dost) pro liberální SJW p!čusky… a protože netflix je banda liberálních SJW p!čusků, říká se jim soyflix. Každopádně witcher seriál byl tak mizerný, že i kdyby tam byli samí běloši, tak se kvalita o moc nezvedne…

24.12.2019 | 23:28:38
Kalam

Dokonce odborná vysvětlivka z KYM: „Soy Boy“ is a pejorative which is often used in right-wing online communities to describe men lacking masculine characteristics, bearing many similarities to the slang term „cuck“. The term is based on the presence of phytoestrogens contained within soybeans, which have led some to conclude that soy products feminize men who consume them.

24.12.2019 | 23:30:40
Kalam

Ale fóry stranou, ten seriál je IMAO prostě bída… působí lacině a hercům jejich role nevěřím. Kdyby bylo vše ostatní perfektní, tak tam ty černý snad i přežiju, ale je tam moc chyb a celkově je to takové jalové..

#163 RiniX
24.12.2019 | 23:40:21
RiniX

#162 Kalam: Chápu, já si pod 10% představím asi jiný druh seriálů, ale na každého to může působit jinak. Jinak doporučuji fantasy The Outpost. To by tě mohlo zaujmout. I když, pokud tomu dáš víc jak 10%, tak mne docela překvapíš :D

#164 Kalam
24.12.2019 | 23:44:13
Kalam

#163 RiniX: možná jsem se moc namlsal The Boys a Mandalorianem, kteří doručuly vysokorozpočtovou kvalitu a obecně se velice podařily. Natočit kvalitní fantasy seriál je prostě asi ještě příliš nákladné a kór u takové předlohy jako witcher, kde je vyžadována chytrost a vnímavost k pochopení myšlenky jednolivých povídek… nevím, je to takové moc americké a hloupé… měli šáhnout po nějaké západní fantasy a nevrtat se do té východní… Ještě že Glukovsky (nebo jak se ten rusák jmenuje) neprodal amíkům práva na Metro sérii…

#167 surky3
25.12.2019 | 0:17:36
bublifuk

Mám to tak, že nejsem nějaký skalní fanda Szapkáče, byť jsem knihy četl. Podle mě se ten seriál jako celek vlastně překvapivě povedl. I když Cavillova batmanovská mluva mi občas přišla podobně úsměvná, jako násilné namíchání černochů do naprosto nevhodných charakterů. Danek je vlastně podobně komický, jako Novacek v BSG. Ale většinou jsem se od té černošské korektnosti oprostit dokázal (a těším se na bílé hrdiny v seriálech z temné Afriky.) byť jejich obsazení v drtivé většině případů nemělo vůbec žádný smysl. Tvůrci se v zásadě projevují jako větší rasisti než jejich kritici (Kde jsou třeba východní Asiaté, když už máme ten kotlík ras?), protože jejich argument „a proč by nemohli být černoši“ je motivován snahou tam černochy dostat za každou cenu. Alespoň tu Ciri fanoušci zachránili, byť věkový posun na 12 let (herečka přitom vypadá starší) je možná trochu na hraně.

Po formální stránce jsem neměl s časovými rovinami problém a jsem naopak rád, že to neoddělovali polopatickým nápisem „před dvaceti lety“. Zároveň je ale právě v tomto ukryt pro mě největší dramaturgický problém (viz dále). V každých zásadních scénách bylo dost nápověd, které při pozorném sledování upozornily, že se nacházíme v jiné linii. Ať už šlo o poznámku na nějakou událost, co se „stala dávno“ (přitom mi ji před chvilinkou sledovali), nebo ukázáním postav (Foltest se sestrou jako mladiství) – až mi i tyto nápovědy přišly poněkud školometské… Rozhodně tvůrcům nevyčítám, že použili jako jednotící linii linii Ciri. Jednak potřebovali nějaký dostatečně dramatický storyarc propojující jednotlivé povídky (čímž vlastně respektovali přístup samotného Szapkowského, který podobně využil povídku Hlas rozumu), druhak to umožnilo představit historii hlavních postav. Otázkou je, zda odhalení Yennefer postavě Yennefer neuškodilo – ale možná to bylo i herečkou. Tu nebezpečnou manipulativní femme fatale z Posledního přání, za jejíž skořápkou je vlastně jen v kratičké vizi záblesk zraněné dívky. Částečné ořezání některých povídek bylo asi pochopitelné, ale zároveň si myslím, že občas šlo pracovat citlivěji a někdy ani nemělo moc smysl (Otázka ceny). Nejvíce mi v tomto směru vadil hned první díl s Menším zlem. Právě ten by si při tom zasloužil víc rozehrát, protože takto si tvůrci nechali podstatu událostí v Blavikenu i morální volby utéct mezi prsty. Nejvíc pak utrpěla postava samotné Renfri – zde mě nejvíc mrzí i nulová chemie mezi Geraltem a Renfri ústící v podstatě nesmyslnou scénu v lese (proč nemohla zůstat zachována hospoda?). Ale asi ze mě mluví lítost z toho, že představitelka Renfri se mi líbila víc, než Yennefer a hlavně – závěrečný souboj Geralt – Renfri byl akčním vrcholem celé série. I díky Renfri samotné. (Podruhé mě to opravdu zamrzelo u Konce světa – jednoduché „ukecání elfů“ bylo možná příliš. Ta skutečná „Živa“ opravdu chyběla.) A to je vlastně ten největší dramaturgický problém, který jsem naznačoval výše. Pokud museli tvůrci do jednotlivých povídek vtěsnávat až tři různé časové linie, výrazně se tím umenšil prostor pro děj každé jedné povídky, který byl nosnou linií té Geraltovy linky. Jediným řešením, podle mě, bylo nesnažit se dodržovat dělení 1 epizoda = 1 povídka za každou cenu. A pokud bylo osm epizod maximem možného, pak bych nechal příběh o minulosti Yen odvyprávět později. Možná i stručněji. Možná jinak. Zde stačil právě ten okamžik vidění, jaký zažil v Posledním přání Geralt.

Jinak jsem si také všiml, že se tvůrci snažili, aby všechny zobrazované linie spolu ve většině epizod byly provázány nějakou společnou myšlenkou, motivem, který každá z linií umožňovala nahlédnout z různých stran. Na rozdíl od některých mi ovšem „druhé prožití pádu Cintri“ přišlo zajímavé a dobré a v seriálu mi dávalo i smysl.

Rozkecal jsem se asi až příliš. Jednoduše a shrnuto – za mě rozhodně příjemné překvapení. Ta rasová korektnost mi nakonec vadila míň, než jsem se obával. Finální bitvu ani zbroj Nilfgaardu raději nekomentuji.

#167 surky3
25.12.2019 | 1:00:33
bublifuk

Ještě jsem zapomněl – zazněla tu výtka, že zmizela společná minulost mezi Posledním přáním a „Zlatým drakem“. Není tomu tak. V dialogu ve stanu je v podstatě vysvětleno, že se potkali mezitím vícekrát a vždy to po vášni končilo stejně – jeden opustil druhého. Na druhou stranu je fakt, že bych možná takto raději odbyl finální bitvu a víc si místo toho pohrál s tím vztahem mezi Geraltem a Yen.

#171 Maty27
25.12.2019 | 1:06:57
surky3

#164 Kalam: Mandalorian? Vážně? Se vší úctou k němu, kdyby to nebylo star wars, tak po třech dílech po něm neštěknul ani pes. Kdyby vynechaly polovinu epizod a nechali jenom hlavní dějovou linku + epizodu s Gina Carano, tak řeknu ok, je to super. Ale za to kolik zbytečnejch minut tam bylo, tak prostě ne. Jinak problém si nemyslím, že by byly jenom finance u zaklínače. Přece jenom dalo se toho udělat dost i trochu jinak s téměř nulovým navýšením nákladů aby to dávalo větší smysl. Viz druhej díl třeba a ukončení povídky s elfy (stačili 2 minut). Ciri která utíká před doplerem. Tady stačilo aby byl za ní a natáhl třeba ruku a pak střih. Takhle sice překvápko, že Nilfgard chytl doplera ale člověk si musel dost domýšlet co se vlastně stalo. Přitom stačil jeden 5 sekundovej záběr. V nějakým jednom či dvou záběrech líp vysvětlit chování Renfre atd. Zkrátka se stačilo jenom trochu víc zaměřit na detail a mohlo to bejt ještě o úroveň výš. Každopádně mě jako někomu kdo povídky četl, tak musím říct, že se mi to docela líbilo. Co ale chybělo to jsem si byl schopnej domyslet. Celkově jsem to ale čekal horší, než to ve výsledku bylo. Snad se autoři zamyslí nad komentáři fanoušků a další série se na ty detaily zaměří víc. Přece jenom Netflix je jeden z mála producentů ,kterej dokáže obnovit seriál kvůli petici fanoušků.

#165 bublifuk: Hlavní problém týhle série zaklínače je, že člověk který nikdy neviděl knihy může mít hodně velký problém se v tom orientovat a zároveň pochopit co se tam děje. Souhlasím, že nemuseli dávat povídku na díl a mohli ji natáhnout klidně na díl a půl. Jinak ale nesouhlasím s názorem, že Yen měla bejt představená pozděj. Vždyť zrovna tuhle linku, když se teprve stávala/stala čarodějkou zvládli podle mě hodně dobře. Třetí díl byl jeden z nejlepších z celé série.

#154 RiniX: Možná proto, že to zas tak brutální propadák nebyl jak tady někteří křičí. Dalo se to udělat i líp to ano. Na druhou stranu se to dalo udělat i o dost hůř. Navíc některý zpracování povídek se mi opravdu líbilo. Doporučuje se na to mrknout a udělat si vlastní názor. Zas tak dlouhé to není. Mě osobně se třeba hodně líbily díly 345 a i 1 by se dalo říct, ale to hlavně kvůli Emma Appleton / Renfri. Ta mi do toho sedla. No a u ostatních dílů jsem nikdy neřekl, že by to byl fakt propadák. Nadával jsem u dvojky že tam osekali jednu dějovou linku ale i tak ten zbytek špatnej nebyl. Prostě názory propadák mi příjdou jako strašná volovina. Nikdy nic nebude přesně jako kniha, ve který je hromada času na to rozvést charaktery postav a to do detailu který autor uzná za vhodný.

ps.: taky mě štve ten obrácenej rasismu, kdy jasně popsanou postavu nahradí rasově jinou postavou ale bohužel taková je realita. Vemte si, že vás dnes může dokonce zažalovat ženská za sexuální obtěžování když jí podržíte/otevřete dveře (Welcome to USA). Každopádně nebudu kvůli tomu psát že je celá série kvůli tomu shit. A ano i takové komentáře jsem četl. Jinak na recenze se moc spolíhat asi nedá. Přece jenom takovej Time tomu dalo tuším 30% jsem někde četl. Na druhou stranu co oni ví. Pro tyhle blbečky byl osobností roku spratek kterej nikdy nic nedokázal a celej rok jenom řval co je všechno špatně, ale řešení žádný. Takže mrkněte na to sami a názor si udělejte sami.

#174 Kalam #185 bublifuk #186 bublifuk
25.12.2019 | 7:47:57
surky3

Jinak k Triss. Kdyby se netvářila úplně v každý scéně takhle: https://www.kinobox.cz/…aklinaci.jpg , ale takhle: https://pbs.twimg.com/…XQAAe9qe.jpg tak proti ní podle mě neřekne nikdo ani půl slova. Stačí jenom trochu jinej výraz v obličeji a bylo by to s ní úplně o něčem jiném. Jenom by mě zajímalo čím to je, že se tváří jak se tváří, protože snad na každý fotce kterou vyhodí google se tváří normálně. Je to škoda, hezká ženská to je ale ten její výraz v obličeji to fakt hodně sráží.

ps.: neporovnávejte ji s Triss ve hře. To je úplně něco jinýho. Jinak v každý hře měla tuším jinou předlohu.

#170 Violet #185 bublifuk
25.12.2019 | 9:07:59
LukeNight

Zásadně nesouhlasím se záporným hodnocením Yenefer v článku recenze. Výběr a ztvárnění této postavy považuji v seriálu za vynikající, a to včetně úžasného hereckého výkonu! Jinam souhlasím s tím, že zařazení Afro-Amerických herců do tohoto seriálu je lživé a bohužel doslova zničující!

25.12.2019 | 9:10:36
Violet

#168 surky3: To je to novodobé culení se do kamery, fotaku, ala selfie. Pak z toho dopadne ta fotka značně nepřirozená až k smíchu. Jako ty kačeří škleby. Dnes usmívat se normálně, je pro každýho špatně, ale duckface a modelblbkovškleb je IN :D

25.12.2019 | 9:30:54
Maty27

#166 bublifuk: Máš pravdu, podíval jsem se na tu scénu ze stanu znovu a je tam zmíněno, že se po Rinde ještě potkali (a byl z toho jen sex na jednu noc), ale v zásadě to můj komentář nemění – v seriálu není vůbec zmíněna ta pasáž z knih, kde spolu žili rok ve Vengerbergu, kdy ji poté Geralt jednoho rána opustil, aniž by cokoliv řekl a nechal jí tam jen dopis a kytku. To je pro jejich vztah dost důležitý moment, Yen před Geraltem tohle jinému muži neumožnila (a sama to v knize zmiňuje), aby s ní žil tak dlouhou dobu. Jak Geralt, tak Yen, byli prakticky zvyklí jen na známosti na jednu noc.

A to jsem ještě zapomněl zmínit tu naprosto stupidní pasáž, kdy z Geraltovo posledního přání udělali to, že si Yen myslí, že jejich vzájemné city jsou pouze výsledek magie a nejsou opravdové. V knize Geraltovo přání slyšela když ho vyslovil a byla jím dojatá, když si mohl přát cokoliv a on si přál, aby se jejich osudy navždy spojily. A v seriálu to udělají tak, že je Yen naštvaná, že jí Geralt vzal její svobodu… Mimochodem na to přání v knihách po povídce Poslední přání už mezi nimi nepřišla vůbec řeč – snad každý pochopil, že Sapkowski nepostavil celý jejich vztah na lži, ale na opravdových citech.

#185 bublifuk
25.12.2019 | 10:10:20
4391

K černochům a jiným etnikům v zaklínači: Mě to nakonec překvapivě až tolik ani nevadilo, ale negativním hodnocením se nedivím… to že se to ale někomu nelíbí, nepovažuji za rasismus, beru to spíš jako reakci na to narušení naší představy, jak to má vypadat. Tak třeba ten Cirin kámoš, černej elf Dara. To je takovej úplnej pravej opak Legolase z Pána prstenů (Legolase beru jako takovou zažitou představu, jak má vypadat elf, určitě nejsem jediný. Samozřejmě ale vím, že jsou i jiní elfové v jiných fantasy světech). Ale tak jaký je Legolas, je vysoký má dlouhé světlé vlasy… No a Dara? Malej kudrnatej černoch se špičatejma ušima… na to si nejde během těch jeho pár scén prostě zvyknout a brát ho jako elfa, když mi to narušuje můj zaběhlý pohled na věc. Třeba černá Fringilla mi jako mladá novicka nepřišla na obrazovce tak rušivá, ale ve službách Nilfgaardu mi připomínala spíš služebnou, co byste čekali spíš v nějakém filmu, co se odehrává před americkou občanskou válkou (no prostě mi něčím už v traileru strašně připomínala tu černou chůvu z „Jih proti Severu“, ze které se později stalo klišé a podobné vedlejší postavy byly ve více filmech s touto tématikou. Ale připouštím, že tady je problém asi ve mě a v tom, na jaké filmy koukám… spoustu lidí mi řekne, že píšu blbosti… Ale chci tím demonstrovat to, co píšu na začátku, že černoši v zaklínači nám nabourávaj naše osobní představy o tom, jak ten svět má vypadat, i ten Dara je spíš karikatura na elfa, než elf). Ať nejsem jen negativní, tak třeba herec Vilgefortze je podle mě dobrej.

#175 Kalam #185 bublifuk
25.12.2019 | 10:40:59
4391

@MATY27 naprosto souhlasím, vztah mezi Geraltem a Yenn tu oproti knížkám zjednodušili až moc. Ze všech hlavních postav (Geralt, Yenn, ale i Ciri) a jejich vztahů vzájemných vzathů udělali jen dílo osudu (prostě to tak osud chce, tak to tak bude). Přitom jinak je ten seriál natočený dobře… Snad to napraví v další sérii a zaměří se na jejich vztahy trochu víc. V první sérii to vyřešili jen tím osudem a není to moc uvěřitelné.

25.12.2019 | 10:46:51
Kalam

#167 surky3: mandalorian je rozhodně lepší seriál jako witcher… ostatně recenze mluví za vše. Jestli má mando pár filerů, tak witcher jich má dvakrát tolik… o rozdílech v kvalitě kostýmů, efektů atd. ani nebudu mluvit…

#177 True
25.12.2019 | 11:15:02
Kalam

#172 4391: tady nejde o osobní představy o tom, jak má co vypadat nebo ne, tady jde o to, že některé ty postavy jsou v knihách přímo popsány a tvůrci je stejně blackwashnuli. Tady jde o to, že původní slovanská východo-evropská atmoška byla kompletně zabitá americkým multi kulti nesmyslem. Nemluvě o tom, že když by se něco podobného dělo obráceně, tak už budou v americe bouře a liberální mainstream řve o whitewashingu (v americe řvou aj když se bílé děcko obleče jako indián na halloween), ale nedělá jím problém kompletně zneuctít slovanskou fantasy a mytologii… takže tak. Opět prostě dvojí metro…

#180 surky3
25.12.2019 | 11:18:37
Kalam

Nemluvě o tom, že ten seriál má milion dalších problémů… to radši neměli natočit nic, než toto.

#180 surky3
25.12.2019 | 11:26:43
True

#174 Kalam: Teda srovnávat futuristický scifi a zaklínače, omg.. no comment
A Disney, je trochu jiná třída. Ale to ví i děcko, kdežto tady zjevně nikdo.

#179 Kalam
25.12.2019 | 11:27:21
4391

@Kalam Stejně jako jsem se snažil popsat svůj pohled na věc, tak tohle je pohled na věc tvůj, snad si uvědomuješ, že jsou i jiní lidé a jiné názory… Já respektuju, že se to někomu nelíbí a sám jsem dal příklady, že se některé role s černými herci nelíbí ani mě, jen jsem použil jiné argumenty než „multi-kulti“ a „SJW“. Já jsem se k tomu třeba od samotného počátku postavil tak, že když bude stát seriál za prd (což jsem i čekal, nakonec to tak zlé nebylo), tak se na něj prostě nebudu dívat a znovu si přečtu knížky. Kdyby to tak dělal každý, bylo by to lepší, než se rozčilovat nad tím, že mi zničili můj oblíbený příběh. A navíc, když to netočili poláci, tak to dopadnout ani jinak nemohlo, protože je to prostě natočené pro americké publikum. Když s tím Sapkowski souhlasil a práva jim prodal, tak je to jeho rozhodnutí a nám se to může líbit a nemusí… ale i když se to někomu nelíbí (mě je to třeba srdečně jedno), tak je to přece úplně fuk, není to žádná tragédie…

#181 Kalam
25.12.2019 | 11:33:38
Kalam

#177 True: seriály se dají v určitých ohledech srovnávat bez ohledu na žánr… to by mělo být úplně jasné každému. Třeba kvalitu efektů, výpravu, kostými, to lze porovnávat napříč žánry. A jestli netflix nemělo prachy na důstojné zpracování zaklínače, nemělo se do toho vůbec pouštět a radši měli zůstat u svých obvyklých blbostí co produkují

25.12.2019 | 11:40:11
surky3

#176 Kalam: Tak pořád máš možnost to nesledovat a pak to pro tebe bude jako kdyby opravdu nikdy nic nenatočili ;)

#175 Kalam: Dvojí metr je tu už dlouho a vždycky byl a ne jenom v otázce ras, ale také například sexuálního obtěžování a dokonce také ty skvělé feministky předvádějí parádní dvojí metr. Parádní bylo sledovat jak začaly hlavně couvat když se diskutovalo o zavedení vojenské služby (základní) no a někdo nadhodil, že pro všechny (ženský i chlapy) :D . Jinak můžem remcat něco o slovanský kultuře, ale reálně je potřeba si uvědomit, že největších zisků se dosahuje v USA a v Číně. Evropa je mnohdy jenom opravdu chudej příbuznej a východní evropa obzvlášť. No a dokud to tak bude tak prostě máme tady smůlu. Zisk je na prvním místě a na tom není nic špatného, ten totiž platí další série. Jinak to že americké společnosti jebe v hlavě to se ví už dlouho. Každopádně nikdo z nás tady s tím nic neudělá. Takže máš dvě možnosti. Buď to překousneš a nebo to prostě sledovat nebudeš a zůstaneš u knih.

#182 Kalam #183 Kalam
25.12.2019 | 11:41:51
Kalam

#178 4391: člověk co má k té serii určitý vztach to prostě nese špatně, když mu takto przní oblíbené knížky… Sapkowski je bohužel alkoholik, kterému když amávají před obličejem dost velkým balíkem peněz, tak prodá prává úplně komukoliv… jak jsem již psal, díky bohu, že Glukhovsky (autor série metro) prachy z hollyweirdu odmítl, protože věděl, že by filmové zpracování amíci postrali

#184 RiniX #210 Darnwell
25.12.2019 | 11:44:08
Kalam

#180 surky3: potom nevím, proč dělají witchera a né třeba seriál podle malazan book of the fallen (luxusní kanadská fantasy série, kde je navíc spousta černochů [zrovna můj nick Kalam je jméno jednoho badass černocha z té série]). Za každou cenu dělat witchera a brebentit cosi o úctě ke knihám a pak to totálně pohnojit.

#187 True #193 bublifuk
25.12.2019 | 11:46:54
Kalam

#180 surky3: jinak pokud se někdo chce orientovat na čínu, tak moc černochů do děje cpát nedoporučuji, číňani se s tím moc nemažou a když tam mělo vyjít star wars EP7, tak regulérně z plakátů odstranili Johna Boyegu (nebo jak se ten černej týpek jmenuje). Tam je rasismus vůči černejm normální…

25.12.2019 | 11:52:11
RiniX

#181 Kalam: Musím uznat, že můj život je asi pěkně snadný. Nemám proti ničemu averzi: proti americké produkci (Soyflix, Hollyweird) a proti multi kultuře (i když tady si nějakého toho černého elfa odpustit mohli) a docela jsem si to vychutnával. Jinak se vracím zpět, ale fakt mě zajímá, proč si myslíš, že každý fanoušek to nese špatně? I Poláci hodnotí film 7,9 a hlasovaly jich tisíce…

25.12.2019 | 12:09:00
bublifuk

#167 surky3: Souhlasím s tím, že linie Yen byla napsaná až překvapivě dobře. Holt i scénáristka se potřebovala ukázat. Ale bylo to zaplaceno zmenšením prostoru pro další dvě linie, kde příběh Ciri měl jasnou dramaturgickou funkci rámce celé série, bodu, k němuž mělo vše směřovat a zároveň uzavření kruhu. Geraltova linie, tvořená jednotlivými povídkami, pak musela být ořezávána až na kost, až to občas znehodnotilo povídku samotnou (Menší zlo, Na konci světa). Zároveň to stávající řešení má dopad na vnímání Yen – místo abychom ji poznali jako nebezpečnou, požitkářskou manipulátorku v níž přesto je i špetka poctivosti, jejíž tajemství se teprve učíme poznávat a začínáme jí rozumět, je nám prostě předhozená do detailu od samotného počátku dívka traumatizovaná dětstvím. Srovnej to při tom s minulostí Geralta, která je vyřešena jen „halucinační vizí“ a pár náznaky. Čím víc o tom přemýšlím, tím víc si myslím, že se mělo zůstat u povídkového „na okamžik spatřil ošklivou dívku s hrbem a doufal, že ona nepoznala, co viděl“ (volně parafrázuji po paměti). V podstatě stačilo několik snových prostřihů někdy během milování. Třeba bych i ji nechal nahlédnout pár jeho problesků z minulosti (v knize se to odehrálo v rámci Hlasu rozumu, který zde byl nahrazen linkou Ciri) a tím by bylo i zřetelnější, že mají společného spolu víc, než mnozí jiní. Ale to jsou jen takové řeči někoho, kdo ten scénář dělat nemusel ;) Mě prostě mrzí, že to bylo vše na úkor možná těch nejsilnějších textů původních povídek. Kdyby si odpustili směšnou finální bitvu (fakt jak z dětského pokojíčku pětiletého vojevůdce), ušetřili minuty na origin Yen i peníze na výpravu celkem.

U Menšího zla je ta absence rizika masakru na tržišti (o němž pak Renfi sama říkala, že by ho nespustila, protože Stregoborovi by to bylo jedno) i většího originu Renfri je pro povídku prostě smrtící a zůstane po ní jen vzpomínka na zahozenou herečku a působivý finální střet. A podivná pachuť z přirozené sociopatky Marilky, která je vlastně stejná jako měla být v dětství Renfri (což byl, myslím, scénáristický záměr). V Posledním přání si pak scénáristé nechali proklouznout to dobré z Yenn a museli provést největší WTF průšvih série – totiž jak se Geralt s elfem dostali z toho vězení? Z ukázaného nad tím divákovi hlava praská také.

Jinak teď mě napadlo – scéna, kdy královna s Yen prchaly před krabem tam byla jenom proto, aby vznikl kontrast mezi „Mám hodnotu jen jako nádoba na plození dětí“ vs. „Má hodnota je zaplacena tím, že nemůžu mít děti“ (a v poslední epizodě proti tomu ty dvě prosté ženské „Mám všechno co jsem měla, kromě dcery“ a ta co si chystala šípy a měla nedostatek peří) a ochota „živé nádoby“ obětovat vlastní dítě vs snaha Yen zachránit cizí dítě – to byly scény, které byly silné a byla by škoda je nemít. (Zároveň tam byly propojena témata jednotlivých linií – když neznámé královně ruply nervy a začala Yen nadávat, tak ta se na ni vykašlala. Když začala „hodná paní“ nadávat svému trpaslíkovi (jehož ponižovala), bodl ji nakonec do zad.)

#168 surky3: On ten standardní výraz Triss byl „jako starostlivej“ až „ustaranej“. Nedostala moc jiných šancí jak to vyjádřit. Mě tam spíš mrzí to úvodní představení krále jako uslintaného umaštěného nekňuby.

#171 Maty27: Určitě máš pravdu v tom, že i tohle vlastně neopodstatňuje vztah mezi Yen a Geraltem jinak, než džinovým kouzlem. Ale to jsme zase na začátku mé debaty se surkym3. Totiž – musela by se buď přidat minutáž jednotlivých epizod, něbo něco odstrfanit (já navrhl origin Yen a (či) finální bitvu), nebo změnit strukturu vyprávění. Jinak k poslednímu přání – pokud si vzpomínám, explicitně v té knize taklé nezaznělo.

#172 4391: Kdybych chtěl ten blackwashing obhajovat, tak budu říkat něco o tom: „Však před velkou konjukcí byli elfi také všude – takže i v "Africe“ a pak byla elfská globalizace, takže se ti afričtí elfi usadili třeba i v mírném a subpolárním pásu a jejich potomci tam už zůstali, koukni na obyvatelstvo USA (a dnes už i Norska a Švédska). Jinými slovy, jasně bych dělal multikulti agitku a politiku, kde ideologii přizpůsobím naprosto vše. Jak logiku vnějšího světa (v severských oblastech by byl vyšší pigment v kůži evoluční nevýhodou), tak světa vnitřního (postva je autorem naprosto přesně popsaná a oni z ní udělali opak). Vysledkem pak bývají paradoxně ještě větší stereotypy. Ale povětšinou mi to v tomhle seriálu vlastně nakonec ani nevadilo, spíš vzbuzovalo útrpné úšklebky. Triss a Ciri nezměnili, jak se původně plánovalo. Díky bohu za fanoušky.

#195 4391 #203 Maty27
25.12.2019 | 12:59:30
bublifuk

#167 surky3: Teď si uvědomuju, že za ořez Menšího zla linie Yen asi moc nemůže.

25.12.2019 | 13:01:49
True

#182 Kalam: A proč to píšeš tady na edně, kde to totálně zanikne? Když jsi tak chytrý, napiš to rovnou jim třeba na instagram, twitter. Psát to tady, to je jak brblat si doma pod nos, že všichni jsou stejně kreténi a ty jsi ten nejchytřejší, ty bys to natočil nejlíp;)

#191 bublifuk
25.12.2019 | 13:25:15
Kamy

co pořád máte se slovanským Fantasy? :-D Sapkowski se v díle nikde o slovanství nezmiňuje :-D jste už vážně jak navedení, vážně bez urážky........

#190 bublifuk
25.12.2019 | 13:52:41
Lady Adeline

Kamy: vsugerovali si to do hlavicek a ted tu pisou jejich moudra :-) :-) :-) Mne se to libilo.Kdyz me serial tak nadchne ,ze na nej cucim az do 3 rano a vim ze budu rano vstavat k diteti,tak je to pro me super dilko ;-)

25.12.2019 | 14:25:28
bublifuk

#188 Kamy: No, on je fakt, že určité etnické/národní dělení u Szapkáče je – hlavně se odráží ve jménech postav ve vztahu k zemi jejich původu (bourá to takový Myšilov). U té vyšší šlechty resp. kouzelnické elity se pak projevuje prvek kosmopolitnosti, prostý lid je místně/etnicky ukotvený pevněji. A to právě v prostředí, které (slovy autora: „Je pravda, že píšu o věcech, které jsou spojeny spíše s naším kulturním kontextem.“…„To samozřejmě může mít vliv i na pohled anglosaského světa, určitě je to pro ně něco trochu jiného, než na co jsou zvyklí.“) Jednoduše řečeno, svět Zaklínače je (i slovy autora) do značné míry odrazem světa středověké Evropy s tím, že k pro fantasy tradiční „germánské“ či „keltské“ pozadí (obojí propojoval J.R.R.T.) přidal minimálně stejně silné slovanské. Svět elit je světem „globalizovaným“ (jak tomu i ve středověké Evropě bylo) a svět poddaných je zde především světem – řekněme "středoevropským, na rozhraní ostatních kulturních okruhů s výraznou příměsí toho slovanského. Což bylo v době vzniku něco nevídaného – aby se ve fantasy objevila stryga, kostěj, rusalka, čert (jeho charakter se od západního liší), Živa/Královna polí (byť po elfsku Dana Méadbh)… a jména jako Stregobor, Vesimir etc. Přiznám se, že Živa mi v Údolí květů chyběla úplně nejvíc, říkal jsem si, že když se do ní nalejou prachy, bude to jako od Muchy (ale oni holt upřednostnili Brokilon).

Shrnuto – Szapáč není programově „slovanská fantasy“ – on jen těmi slovanskými prvky, které jsou výrazné, okořenil vlastní svět a odlišil ho tím od tuny nápodob Conanů a JRRT a zároveň jej učinil uvěřitelným, neboť pracoval s tím, co je mu samotnému blízké. A tím vlastně otevřel dveře pro dnešní Červenáky.

25.12.2019 | 14:32:24
bublifuk

#187 True: A proč by nemohl v diskusi projevit svůj názor?

#192 True
25.12.2019 | 14:36:24
True

#191 bublifuk: Názor je jedna věc, ale shazovaní něčí práce je věc druhá. Nemělí to točit? Natoč to ty. Nebo to řekni jim. A nebo se už prostě nedívej, když tě to tak pohoršilo.

#194 bublifuk
25.12.2019 | 14:46:16
bublifuk

#182 Kalam: To máš úplně jednoduché – v prvé řadě je tady kombinace ověřeného úspěchu her i knih. Tedy hned dvě částečně se prolínající už existující skupiny pravděpodobných diváků. Druhý důvod je „odlišnost“, která za tím úspěchem také částečně stojí. Smutné je, že když si něco vyberou právě pro onu odlišnost, jež to činí zajímavým, začnou to následně glajchšaltovat „korektností“ a „opravovat“. Ale jak už jsem zde uvedl několikrát, tady to nakonec přes plány s Triss a Ciri dopadlo víceméně OK, byť případ Dryád budí spíš hořký úsměv nad Eithné a (seriálového) Daneka a úšklebek u Fringilly, kdy možná chtěli černošku ukázat jako mocnou a silnou a tak jí dali v podstatě roli největšího zlouna…

#199 Svjatogor
25.12.2019 | 14:49:49
bublifuk

#192 True: Ty seš mi nějakej drsnej. Hlavně se mi líbí, jak vykládáš mě samotného. Pokud „mít názor“ znamená též „ale nechej si ho pro sebe, pokud se nelíbí mně“, pak nemá smysl otevírat diskusi. Otázkou „Neměli to točit?“ jen manipuluješ – protože si nejsem vědom, že by existence seriálu byla podmíněna multikulti prvky – ty tam od počátku zanášeli tvůrci sami. A to zcela programově, stavěli si na tom původně i mediální kampaň. Osobně chápu povinnou úlitbu rasové korektnosti (protože by je média a aktivisti sežrali za živa), na stranu druhou ji lze dělat chytřeji – pokud se chce. A zde se od počátku nechtělo, protože sami tvůrci mezi aktivisty patří – dokladem je změna podoby tam, kde je přitom důsledně popsána (Dryády, „ne černé“ Ciri s Triss si museli fanoušci vyřvat a hrozil až bojkot). Ve věci „shazování něčí práce“ – údělem tvůrců je, že je jejich práce kritizována i chválena. Někdy oprávněně, jindy z neznalosti, někdy fér a jindy nefér. Ale TAK TO PROSTĚ JE.

A ty laskavě přestaň určovat, kdo se má na co koukat a kdo ne. Zatím jsi předvedl jen urážení a povyšování se nad ostatní. Argumentů či dokonce myšlenkových perel jsem od tebe vážně příliš nepochytil. Tvá rada „ať se nedívám, když mě to tak pohoršuje“ jen zjevně dokladuje, že máš dokonce i problém s chápáním psaného textu. Nebo jsi ho nečetl, ale pak se dohaduješ jen s vlastní představou o oponentovi, nikoliv s oponentem. „Sorry a bez urážky.“

#196 RiniX #197 True #198 True
25.12.2019 | 15:09:28
4391

#185 bublifuk: Tak samozřejmě, ono se všechno dá obhájit tím, že je to fantasy a je tam možné vše. Já tenhle argument sice nepoužívám, ale respektuju to, protože je to vlastně pravda :) Scénáristům to dává volnou ruku a Sapkowski jim taky do toho kecat nechtěl. Však mě to tam ve výsledku tak moc taky nevadilo, abych kvůli tomu shodil celý seriál, jako to dělají něktěří :) Spíš jsem psal jen svůj názor na to, proč to někomu vadí, tedy zboření zažité představy o tom, jak má která postava vypadat (je to vlastně stejné jako když lidi nadávali, že má Geralt ve hře dva meče, nebo že Triss nemá ve hře kaštanové vlasy… prostě jim to narušilo zažitou představu). Zas tak špatné to určitě nebylo :) Jak jsem tu (nejen já) psal, tak za hlavní chybu považuju to, že měli víc ukázat a rozvinout vztahy mezi hlavníma postavama, (to můžou napravit v druhé sérii, budou-li chtít). Těch pár černých herců ve vedlejších rolích mě netrápí, ale někteří proti tomu protestují, jak kdyby na tom stála záchrana celé východní Evropy.

25.12.2019 | 15:19:49
RiniX

#194 bublifuk: Já si myslím, že on narážel na Kalama, který mluvil o točení a dalších věcech.

#197 True #200 bublifuk
25.12.2019 | 15:19:54
True

#194 bublifuk: Ty nemáš páru, jakej já mam na to názor, tak co tady píšeš takové žvásty o mě? A neodpisuj když ani nevíš na co. Názor si může každý říkat jaký chce.
#196 RiniX: Jo psal jsem o tom co psal ten Klamal. Protože původně jsem reagoval na něj, že. Ale to je tak když se někdo cpe někam o čem vlastně ani neví, na co pořádně reaguje. Ale už tady háže svoje rozumné argumenty, aby si prosadil jak moc je seriál špatný. To už není názor, ale potřeba dokázat, že jeho názor je ten jediný sprácný. Jen velké ego.

25.12.2019 | 15:26:04
True

#194 bublifuk: Ta tvoje přezdívka bublifuk je naprosto oprávněná, nafoukaný velký ego, sám neumíš číst a pak píšeš blbosti. Hlavně že ty víš, jaký mám názor :D Narozdíl od tebe, já ho vyjádřil tam, kde by si ho tvůrci mohli přečíst, aniž bych je urážel. Jako to tady už hodně lidí udělalo. Tak až zase budeš na někoho reagovat s tým tvojím super přemýšlením, tak se prvně podívej, zda víš, na co vlastně reaguješ.

#202 bublifuk
25.12.2019 | 15:30:49
Svjatogor

#193 bublifuk: Exactly… smekám před tvou klidnou argumentací. Já se hned rozčílím a vybouchnu. :-D

25.12.2019 | 15:54:56
bublifuk

#196 RiniX: A o tom se na webu o seriálu diskutovat nesmí?

#201 RiniX
25.12.2019 | 15:57:39
RiniX

#200 bublifuk: Zdali jo nebo ne je mi vcelku jedno. Reaguji jenom na to, že True nepsal o tobě.

#204 bublifuk
25.12.2019 | 16:12:21
bublifuk

#198 True: Čistě fakticky a bez emocí – opravdu si myslíš, že se tvůj názor dostane k tvůrcům samotným? V případě celosvětově distribuovaného díla? Že mají vůbec kdy si ho přečíst? Že jenom čekají? Hele, nechci ti brát iluze, ale neděláš nic jiného, než že píšeš na lampárnu. Úplně stejně jako když píšeš sem. A aby bylo jasno – já tím produkci nehaním, naopak se jich dopředu zastávám. Čímž samozřejmě nevylučuji, že třeba přeci jen asistent asistenta asistenta právě tvůj e-mail pustí dál. Ale stejně pravděpodobné je, že si nějaký agent (nezaměňovat s politiky a špiony) všimne, že v „ČR na významných serverech se nálada profiluje takto a takto.“ Což v konečném součtu může být jen střípek, protože český trh zas tak moc důležitý pro tyhle hráče není.

Jinak já nevím, jaký máš názor na seriál. Někde to snad říkám? Zatím jsi ho ráčil poslat, dle svých slov jen tvůrcům. O to víc prezentuješ své názory na názory ostatních. Komentuješ úroveň lidí a lidí diskutujících zde – a to dle jejich názoru. A to dost povýšenecky. (Přiznám se, že by mě docela zajímalo, co konkrétně z Kalamových názorů považuješ za „urážlivé“.)

Nakonec: píšeš: „Názor si může každý říkat jaký chce.“. Dopřej toho luxusu i nám ostatním, ano?

#214 Afrodita
25.12.2019 | 16:20:10
Maty27

#185 bublifuk: Tady právě měli tvůrci ideální možnost vykreslit ten rok ve Vengerbergu, ukázat, jak spolu žili a co byl ten důvod, proč ji Geralt opustil, jak to bylo zmíněno v povídce Hlas rozumu při jeho rozhovoru s Nenneke (podle Geralta byla panovačná a on to nemohl snést).

Jak píšeš Ty, v seriálu je vše jen kvůli tomu přání a ty momenty co spolu stráví jsou prakticky jen kvůli sexu. Pamatuji si jeden rozhovor s herečkou Yen, kdy ona jejich vztah v první sezóně přesně takto popsala, což je v rozporu s knihami, bohužel.

Přání specificky slovo od slova v knihách zmíněno nebylo, ale vzhledem k celkovému kontextu příběhu a jejich vztahu je vnímáno, že právě spojení jejich osudů dohromady bylo Geraltovo třetí přání.

#209 bublifuk
25.12.2019 | 16:24:44
bublifuk

#201 RiniX: Jasně, chápu co chceš říct. Že to: „Nemělí to točit? Natoč to ty. Nebo to řekni jim. A nebo se už prostě nedívej, když tě to tak pohoršilo.“ neplatilo mně, ale Kalamovi. OK, to máš samozřejmě pravdu. Ale přesto se asi shodneme, že má Kalam právo svůj názor napsat. A jestli je v tom, co Kalam napsal k seriálu něco „urážlivého“, pak si neumím představit, jak pojmout „Ale to ví i děcko, kdežto tady zjevně nikdo.“ či: „Když jsi tak chytrý, napiš to rovnou jim třeba na instagram, twitter. Psát to tady, to je jak brblat si doma pod nos, že všichni jsou stejně kreténi a ty jsi ten nejchytřejší, ty bys to natočil nejlíp;)“.

Tohle je prostor k výměně názorů. Kalam to učinil. Dokonce se i pokusil argumentovat. Jediné, co předvedl True je, že nám vysvětlil, že nevíme ani to co děti a že – narozdíl od něj – jsme jen takoví ti „co si brumlají pod nos, že ostatní jsou kreténi“. A rozhodl se zároveň vyřadit z práva na diskusi cokoliv, co se jemu zdá být „urážlivé a znevažující“, ačkoliv, přiznám se, na rozdíl od Trueo vstupů jsem v těch Kalamových neshledal. Ale třeba máme ten práh citlivosti každý jinde.

Bereš to takhle vysvětlené?

25.12.2019 | 16:50:58
Kalam

bez ohledu na názory jistého returda s Clavinovým zadkem na profilovce, myslím, že dál budu zastávat názor, že tento seriál je nejen největší fail roku 2019, ale taktéž jasný kandidát na cenu „Vůbec to nemuselo vyjít“. Lidi co na tom pracovali od herců, přes kostyméry až po grafiky CGI efektů, kompletně zabili svůj čas, jejich práce byla zbytečná a doslova jakákoliv jiná práce by byla užitečnější a společensky prospěšnější… a tento názor si budu klidně šířit napříč celým internetem. Už jen proto, že to vytočí ty fanbois witchera, kteří jsou fanbois jen proto, že hráli jednu videohru.

#206 Svjatogor #208 bublifuk
25.12.2019 | 17:38:06
Svjatogor

#205 Kalam: Ecatly yes… ;-)

#207 Svjatogor
25.12.2019 | 17:38:49
Svjatogor

#206 Svjatogor: S tím, že je to škoda, protože hodně herců se snažilo. Proti seriálové Yennefer nemohu říct ani půl slova. Její nevyužitý potenciál jde na vrub scénáře a snahy z ní vytlouci Girl Power Character. :-)

25.12.2019 | 17:42:44
bublifuk

#205 Kalam: A to já si dovolím s tebou nesouhlasit. Failů je tam dost i bez znalosti předlohy, ale jako celek to vnímám hodně pozitivně. Možná i proto, že jsem od toho neměl žádná očekávání. Za sebe jsem rád, že pokud měl Zaklínač vzniknout, tak že vznikl „nejhůř“ takhle. ;) Není ten svět nádherný?

25.12.2019 | 17:43:18
bublifuk

#203 Maty27: V podstatě souhlasím. Jen bych se asi na ten rok společného života moc dívat nechtěl ;) Pravdou je, že by i bez znalosti předlohy (a já fakt nejsem nějakej fanda Szapkáče ani her) bych se asi ptal – „Kde je ta přitažlivost mezi Yen a Geraltem?“ To „něco“, co je mělo pojit a je víc, než pouhé „kouzlo“? (Dneska mi přijde, že je v seriálové tvorbě jakási rovnice, že čím exaltovaněji se postavy jednají a ubližují si, tím osudověji jsou spolu údajně spjaty). Holt nelze mít všechno. Je to škoda.

25.12.2019 | 17:54:48
Darnwell

#181 Kalam: Technická, Sapkáč musel před přibližně šesti lety přestat ze zdravotních důvodů chlastat. Od tý doby je nesnesitelnej.

25.12.2019 | 19:10:50
Svjatogor

Laureen měla počkat vyšší bugdet od Soyflixu. Nemusela jít s kůži na trh s nepovedenou CGI bitvou. Bitva u Marnadalu se mohla odehrát mimo záběr. Obraz první: Královnina komnata v Cintře, kde se Calanthé připravuje na boj a její panoši ji oblékají do zbroje. Do zbroje, ne do lisované PVC hrůzy!!!

Obraz druhý: Pořádný dialog mezi nervózní Ciri a klidným Myšilovem. Myšilov říká Ciri (divákovi) skutečnosti, které se jinak nevejdou před kameru (vysvětlení lore světa Zklínače).

Obraz třetí: Ta samá komnata, záběr otevírá potrhaná a zkrvavená vlajka Cintry, zlatí lvi krvácejí. Calanthé je těžce zraněná a nedaleko ní leží na márách Eist Tuirseach. Ranhojič ji udržuje na živu.

Záběr na její skok z okna nebude vykrádačkou GoT. :-D

Ušetřený buget pozvedne dobývání Cintry z LARPu do skutečného Sacco di Roma. První série mohla skončit přípravou obou stran na druhou velkou bitvu (o Sodenský pahorek). A aby diváci už neplakali, že byli okradeni o bitvu u Marnadalu, pak druhá série Zaklínače by začala vzpomínkou jednoho z mála přeživších cintránských rytířů někde v lesích mezi spoluuprchlíky. A je to. :-D

#215 FallenMaia #225 RiniX
25.12.2019 | 20:00:38
Roberto13

Ako píše recenzia, Yennefer bola iná ako v knižkách, Geralt výborný a scény s mečom výnimočné. Afroameričani mi vadili hlavne v prvej epizóde, medzi bežnou mestskou chudinou. Prečo vlastne? Pre čitateľov je to fantasy v poľskom stredoveku, takže sa tam historicky nehodia. Je ale tak ťažké si v stredovekom Poľsku predstaviť pár černochov, keď už sú tam čarodejníci, draci a fauni? Z nejakého dôvodu áno. Dokonca je to ťažšie ako u elfov a trpazlíkov, tolkienovských rás z anglickej, nie poľskej mytológie. Rozdiel tkvie v tom, že elfov tam dosadil A. Sapkowski, čiernych ľudí nie. Preto nezapadajú. Kde sa tam na severe vzali? Existuje rasizmus medzi ľuďmi, keď k ostatným sú ľudia tak rasistickí? Má aj tento svet za sebou éru otroctva, segregácie na základe rasy? Prečo tam nie sú žiadni aziati ani rómovia? Černochov tam autori seriálu proste porozhadzovali na náhodné miesta a nedali nám k nim žiadne vysvetlenie, žiadnu históriu. U exotických elfov či driád mňa osobne nevyrušovali vôbec. Tu sa naozaj môžeme opýtať: Prečo nie? Pokiaľ som si dobre všimol, tak zlí vojaci Nilfgardu boli všetci snehobieli, čo už je naozaj na smiech.

Rovnako ako jednoliata poľská chudoba mi miestami chýbal cynizmus, ktorý k Zaklínačovi patrí asi tak ako pátos k Pánovi prsteňov. Na výsmech všetkých hatatitlom, bucifalom, pegasom a tieňovlasom mal Geralt proste kobylu, ktorú volal Klepna. Každú svoju kobylu volal Klepna. A každého žrebca aj tak volal Klepna. Proste sa to dobre pamätalo. Niekedy o koňa prišiel, niekedy koňa predal, aby sa mu cestovalo lepšie. Proste zviera, nie nesmrteľný spoločník. V seriály je Klepna unikátna kobyla, s ktorou má Geralt špeciálny vzťah. A toto je jeden príklad za všetky, v ktorých sa Sapkowski vysmial stereotypom a v ktorých seriál otočil o 180° a bol kvôli tomu menej autentický.

Jediná horšia a vo výsledku antiklimatická mi prišla posledná epizóda, ktorú sa tvorcovia pokúsili najviac vyšperkovať a vo výsledku najviac pokazili. Inak ale dávam deväť palcov z desiatich za to, ako málo pokazili (vlastne osem a pol keď si spomeniem na nevyužitú hubu Yarpena Zigrina).

#213 FallenMaia
25.12.2019 | 20:39:17
FallenMaia

#212 Roberto13: „Černochov tam autori seriálu proste porozhadzovali na náhodné miesta a nedali nám k nim žiadne vysvetlenie, žiadnu históriu.“

Tak neviem, mne celkom stačilo že tam niekoľko krát povedali že ľudská rasa prišla do tohto sveta až po Konjunkcii Sfér a pred tým v tom svete žili elfovia takže jednotlivé rasy sa nevyvíjali tak ako v našom svete, že tmavokoží boli skôr na juhu a bieli na severe, indiáni v Amerike a aziati na východe ;)

#236 Roberto13
25.12.2019 | 20:59:59
Afrodita

#202 bublifuk: Nebreč chudáčku

#221 bublifuk
25.12.2019 | 21:04:12
FallenMaia

#211 Svjatogor: Nechceš natočiť svoj seriál?? Alebo aspoň nejaký fanfilm? Možno by to malo úspech a stal by si sa slávnym ;) Vidím že ti to celkom ide.

Mudrovať na internete to ide každému, ale keď už niečo urobiť, tak to je problém. Vieš koľko projektov by vzniklo keby každý čo má na internete múdre kecy začal niečo fakt robiť? To by nevznikol len jeden fan film zo sveta Zaklínača za posledných 10 rokov ale bolo by ich niekoľko a ktovie možno aj celkom dobré ;)

#216 Svjatogor #217 Svjatogor
25.12.2019 | 21:04:52
Svjatogor

#215 FallenMaia: První obraz jsem si vypůjčil ze Dvou věží, Gambling obléká svého krále Theodéna do boje. Králem cloumají pochybnosti a ptá se, zda byl dobrým králem pro svůj lid. Ergo, pochválil jsem Pýtra. Měl bys být rád, ne? ;-) :-D

#218 FallenMaia
25.12.2019 | 21:09:30
Svjatogor

#215 FallenMaia: Osten výčitky si nechej pro jiné. Cožpak jsem složil málo skladských balad? :-) V hlavě mi zní obrysy žalozpěvu pro Cintru. ;-)

25.12.2019 | 21:11:43
FallenMaia

#216 Svjatogor: Dnes som pozeral Dve Veže. Po stopadesáté :D :D Dokonalost ;)

#219 Svjatogor
25.12.2019 | 21:12:07
Svjatogor

#218 FallenMaia: Jsou Vánoce. Pro tebe jsou Dvě věže něco jako Mrazík, že? xD

#220 FallenMaia #224 RiniX
25.12.2019 | 21:14:03
FallenMaia

#219 Svjatogor: To si trafil presne ;)

#222 Svjatogor
25.12.2019 | 21:15:20
25.12.2019 | 21:19:36
Svjatogor

#220 FallenMaia: Pro mě Home alone 1. Psychologická sonda do temné duše malého sadisty, jenž se uspokojuje týráním dvou ubohých demokratizátorů majetku jeho rodičů. :-D

#223 FallenMaia
25.12.2019 | 21:20:08
FallenMaia

#222 Svjatogor: Wow takto som Home Alone nikdy nevnímal, pre mňa to bola vždy len vianočná absurdná komédia so skvelou hudbou (John Williams) a vtipmi pre deti :D

25.12.2019 | 21:24:18
RiniX

#219 Svjatogor: Máš někde na cloudu svoje díla? Klidně jenom náčrtky :D Už mě nějakou dobu svými příběhy a remaky docela nahlodáváš, tak bych si rovnou i něco přečetl :D

#225 RiniX
25.12.2019 | 21:52:25
RiniX

#224 RiniX: Jéé, špatný odkaz → #211 Svjatogor:

#226 Svjatogor
25.12.2019 | 21:52:55
Svjatogor

#225 RiniX: Scénáře profesionálům neopravuji (ve smyslu, že bych napsal pro GoT vše jinak od prvních 10 S08E03). Jsem pouze sklad – amatér pro radost. :-D Napsal jsem několik fanouškovských balad pro radost sobě a na přání jiných (FallenMaia, Sonulle, Violet, lady Adeline, Annie27, Widy.33 a Barbastella):

  • BALADA O NOČNÍNÍM KRÁLI
  • POCHOD THENNŮ – OLLYHO DIAGNÓZA
  • KOLÁČ PRO WALDERA FREYE
  • L.L.E.A.F. – Lament Listinky Existencionální Apoteósa, Furt
  • Joffrey T.H.K.H.S.* & ser Meryn Trant feat
  • ODRHOVAČKA O SMILSTVU (Robert a Cersei)
  • PÍSEŇ O BRIENNE KRÁSCE (2×)
  • JON, KRÁL ODE ZDI KE ZDI
  • KRÁTKÁ PROSBA SHIREEN BARATHEON
  • OSEL, MRKEV A MEDOVÁ PANENKA (Šae)

Několik povídek však v hlavě mám. Checkuji terén a pokud zjistím, že ještě nikoho nenapadla ta samá kravina jako mě, jdu do toho :-D

Ze světa Zaklínače mám jednu Baladu o strize (beta) a přemýšlím nad Žalozpěvem pro Cintru. ;-)

#227 Svjatogor
26.12.2019 | 0:11:30
Svjatogor

#226 Svjatogor: Jinak mám cca čtyři rozpracované balad ze svět ASoIaF v různém stupni vývojového bordelu, chaosu a evoluce: TYRIONOVO KRÉDO, BALADA MEDVĚDU A SLUNCI (Lyanna Mormont a Alys Kastark), HORA ZPÍVÁ DUHU a ZIMA).

Dokud mě to bude bavit… :-D

26.12.2019 | 0:42:36
Tyrion.Snow

Yennefer byla jednoduše Božská. A k těm černochům, ve slovanském středověku snad byli zaklínači, čarodějnice a monstra?

#229 Beranir
26.12.2019 | 16:13:22
Beranir

#228 Tyrion.Snow: no jasně čarodějnice se upalovaly a odkud si myslíš že máme polednice, lešije a podobný potvoráky.

26.12.2019 | 17:28:32
Cats

No,ja si dala cas a precetla si vsechny vase recenze… Moje hodnoceni-8/10…a proc?Nikdy se neda porovnanat kniha s filmovou produkci,prectete si zpetne recenze fanousku jako napriklad Pana prstenu,GOt a podobne,ktere tady zminujete..vsude je kritika…a proc?jednoduse,kni­ha s filmem se neda srovnavat…Mam rada fantasy,at uz z knih nebo serialu ..ale vzdycky jsem se naucila to neporovnavat. Do filmoveho zpracovani se neda nikdy vsadit vse co je v knize,tudiz vzdycky kritiky budou a co se tyce postav,je to vlastne to same…Sebelepsi herec nikdy neztvarni perfektne zadanou postavu z knihy…protoze nejvetsi lidska fantasy se vytvari prave v hlave a ta moznost je pouze pri cteni knihy:((( A seriel pro me-prvni dva dily krome perfektnich souboju Geralta-trochu vlazne a pak uz se mi to rozjizdi.Taky jsem mela trosku zmatek-soucasnost minulost nez jsem se zacala orientovat… A za me…uz se moc tesim na 2.serii

#232 4391
26.12.2019 | 18:53:53
bublifuk

Jinak ještě k hodnocení – když jsem dával hvězdičky jednotlivým epizodám, uvědomil jsem si, že je to v rozporu s tím, jak vnímám seriál jako celek (dostal by ode mne víc procent, než by byl průměr dílčích hodnocení). Vychází mi z toho, že u jednotlivých epizod jsem hodnotil spíš Geraltovu linku, kdežto v rámci celé série převážila linka Ciri (byť přeskakuje vlastně šest let a jedno setkání) a nejspíš i origin Yen (byť bych ho rád viděl v kontextu série odvyprávěný později, aby nechal Yen tajemství).

Jednoduše řečeno, alespoň za mě to rozhodnutí scénáristů fungovalo. (Byl bych dal sérii jako celku čtyři z pěti).

26.12.2019 | 19:25:58
4391

#230 Cats: Právě se ti povedlo napsat asi nejlepší a nejsmířlivější recenzi, kterou jsem na téma „Zaklínač z Netflixu“ četl. Souhlasím na 100%

#235 Cats
26.12.2019 | 21:51:19
Zilwicky

Jedna vec co mi tam naozaj vadila je Fringilla Vigo – preco z nej museli len spravit cernosku? Kedy uz konecne vyjde politicka korektnost z módy? Ach.. oproti tomu je aj Triss skvelá :D a tam tiez nevybrali zrovna najlepsie (nie, nezrovnavam to s hrou) A ked uz museli – preco nevybrali nejaku sympatickejsiu? Ci to len mne pride nesympaticka? :D

Inak to bolo super, samozrejme nájde sa toho dost co by sa dalo vylepsit, co mohli spravit lepsie, kde sa mohli viac drzat knih, atd, atd, ale ja som celkovo spokojený a tesim sa na druhu seriu.

#239 alexis
26.12.2019 | 22:34:46
Flint88

Kostýmy vojakov sú v tomto seriály totálny odpad vyzerajú ako z plastu asi to tak aj bolo. Geralt tam pobehuje v košeli však čo on je hlavná postava čiže je nesmrteľný on nepotrebuje výzbroj . Magovia a aj ta riaditeľka školy čarodejníc úplne zbytočne postavy v tomto seriály žiadnu mágiu tam skoro neukázali a keď tak tak to vyzeralo strašne lacno totálny odpad asi nedostatok peňazí alebo retardacia tvorcov. Yen mala byť najnadanejšia čarodejnica ktorá akoze už niekoľko desaťročí radí kráľom a vylepšuje svoje magické schopnosti no keď jej ide o život tak nedokáže zlikvidovať alebo aspoň znehybnit vraždiaceho chrobáka, dokáže len pred ním utekať tak potom keď ona má byť najnadanejšia čarodejnica tak potom sa ani nečudujem že ostatných magov tam rozsekavali obyčajný vojaci v plastovom brneni, alebo že ten jeden mág sa račej na to v*sral a racej sermoval s mečom a jediné na čo použil svoju silu je že si pár krát vyčaroval meč a už mal vybyte baterky. Špeciálne efekty katastrofa ako tam bol zobrazený zlatý drak no hrôza na to sa veľa nenarobili. Ďalej ten čierny elf vyzeral skôr ako čert než ako elf fail ako svina elfovia majú ostať biely omg. Celkovo aj to prostedie nestojí za veľa nedalo sa na to pozeral jediné čo zaujalo bolo herecké obsadenie Ciri. Geralt v podaní Henryho vyzeral ako džigolo z lacného porna. Celé mi to prišlo ako keby to tvorili Indovia už som len čakal kedy tam začnú spievať indické piesne ako v indických filmoch. Tento odporný brak nemal vzniknúť. A keď zazriem na internete že Zaklínač je nové GoT alebo dokonca lepšie ako GoT chce sa mi zvracať čo za degeneráta môže čosi také napísať. Je to totálna žumpa prosím už ďalšie série racej nie alebo nech to prevezme nejaká iná stanica lebo toto je grcanica.

26.12.2019 | 23:57:06
Cats

#232 4391: Dekuji.....k vecem mame pristupovat nejen s nadsenim nebo odstupem…ale take s respektem

27.12.2019 | 0:24:08
Roberto13

#213 FallenMaia: To ma aj napadlo, ale Konjunkcia by nemohla byť až taký chaos, to by nezostal kameň na kameni. A aj keby, ako ľudia zareagovali, keď boli zrazu pomiešaní? Ako žili pred Konjunkciou? Čo to v ľudskej spoločnosti zmenilo? Rasizmus a história rás a národov je proste dôležitou súčasťou Sapkowského sveta, je dôležité že dáva odpovede a ani Konjunkcia nevysvetlí, prečo práve k tejto téme nie je žiadne vysvetlenie, prečo je okolo toho také ticho a ani najväčší blbec, najblbší dedinský truľo sa v spore neuchíli k rasizmu medzi ľuďmi, hoci by to k nemus sedelo. Alebo je to naopak, problém je v tom, že odpoveď poznáme – Sapkowski sa držal poľských vidiečanov a Amerikánci sa držali svojej americkej normy. Preto to našinca prirodzene ruší.

27.12.2019 | 8:34:33
kristyn.g

Četla jsem jednu knihu. Přišlo mi to dost pohádkové. Seriál se mi líbí. Podivnosti v hudbě a plášti princezny do očí uší trknou… Písničku od barda o zaklínači si ale broukam

30.12.2019 | 0:56:18
alexis

Povídky o Zaklínači byly zpočátku inspirovány pohádkami, a v pohádce lze zkousnout kde co. Pokud se nemýlím, elfové nejsou slovanský výmysl, ale spíš anglosaský… Ve fantazy světě klidně může být elf modrožlutý a říkat si šmoula. V polském seriálu – ale i v Sapkowskiho předloze – elfové dost připomínali Indiány. Tj. původní obyvatele Ameriky, abych byla politicky korektní. A teď mi prosím ukažte, kde mají takoví elfové předobraz ve slovanské mytologii. Kdysi snad v Ikarii jsem četla pěkné přirovnání, že Sapkowského svět je rychle efektně načrtnutý, ale promyšlenosti např. Tolkienovi středozemě nedosahuje. Sapkowského představa byla dle jeho vlastních slov o hrdinovi z pohádek, který všechny ty hrdinské činy vykonává za peníze, takže o nějaké ucelené představě světa lze pochybovat. Zatím bych první sérii viděla na 80 %, Geralt i Yeneffer dobrý, Ciri trošku slabší a Marigold mi nějak nesedl, možná tím, že mi herec připomíná Paula McCartneyho z Beatles:-)

30.12.2019 | 23:43:36
alexis

#233 Zilwicky: To právě vůbec není korektnost – Fringilla je záporná postava, a tím že do ní obsadili černošku, jen potvrzují, jací to jsou rasisti:-)

30.12.2019 | 23:46:14
Lennysek

Seriál moc pěknéj ae co se týče obsazení Triss Ranuncul mě zabíjí. Dlouho jsem si zvykala na obsazení Yennefer z Vengerbergu. Uvidíme co bude dál

2.1.2020 | 20:39:17
Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se !

Reklama

Nejoblíbenější postavy

Plakáty

Plakáty

Narozeniny

Hlídejte si nás

Filtr seriálů
Reklama