The Witcher (Zaklínač) Yennefer z Vengerbergu

Yennefer z Vengerbergu

Yennefer z Vengerbergu

Jízlivá čarodějka s černě havraními vlasy, která se spoléhá na své magické schopnosti a krásu.

Sezóny 1
2019 - 2019

Yennefer se narodila do rodiny chudého rolníka, kterého její matka podvedla s elfím křížencem. Z tohoto důvodu se Yennefer narodila postižená a otec ji následně prodal Tissaii de Vries, která nechtěnou dívku vycvičila v čarodějku. Proměna v čarodějku ji sice udělala krásnou a mocnou, ale bohužel byla sterilizována a ztratila tak možnost počít dítě.

Čarodějka z Vengerbergu se může zdát jako velmi namyšlená a nepříjemná osoba, která ostatní jenom sekýruje, ale ve skutečnosti je zlomená, jelikož si toho hodně prožila. Čarodějku poznáte podle havraních vlasů, fialkových očí, černobílého oděvu a vůně šeříku s angreštem.


Byla propojena se zaklínačem Geraltem skrze džinovo přání a spolu s ním se ujala osiřelé princezny Ciri, která měla obrovskou moc, o níž sama nevěděla.

První série

Yennefer si své mládí prožila na farmě rodičů, kde i přes své postižení pracovala a starala se o prasata. Již tehdy měla v sobě velkou moc, ale nedokázala ji kontrolovat, kvůli čemuž se omylem přemístila do čarodějné školy. Zde se seznámila s Istreddem, který ale nechtěl, aby se jí něco stalo, a tak ji poslal zpátky. Dívku však vystopovala mistryně školy Tissaia, jež Yennefer koupila za pár mincí.

Sviňka, jak ji Tissaia říkala, začala se svým výcvikem na Aretuze, ale nebyla schopna se rovnat svým spolužačkám. Když měla za úkol lapit blesk do láhve, poslala jej proti Tissaii, za což byla pokárána. Později se dozvěděla, že zcela neúspěšné žákyně využívají čarodějové jako magický zdroj, s nímž je napájena škola.

Z Yennefer a Istredda se postupem času stali více než přátelé, ale zároveň se oba navzájem špehovali. Právě kvůli Istreddovi měla být Yennefer po přeměně umístěna do Nilfgaardu, s čímž nesouhlasila, a proto se nechala přeměnit i přes zákaz Tissaii a na bále s králi získala možnost sloužit v Aedirnu.

Yennefer nebyla vždycky krásná.

Uplynulo několik let a Yennefer byla vyslána jako doprovod královny Kalis, aby se ji během cesty nic nestalo. Na Kalis byl ale nasazen čarodějný vrah, jelikož královi porodila pouze dcery. Yennefer se královnu ani její poslední dítě nepodařilo zachránit, což se na ní podepsalo.

Se zaklínačem Geraltem se Yennefer setkala v Rinde, kde ji Bílý vlk požádal o pomoc. Jeho přítel Marigold přišel kvůli džinovi o hlas, čehož čarodějka využila a pokusila se magickou bytost sama chytit. Geralt ale nechtěl, aby se jí něco stalo a využil proto džina k tomu, aby spletl jejich osudy.

Čarodějka se zaklínačem nezůstali spolu dlouho, ale osud chtěl, aby se znovu setkali. Střetli se během honu na zeleného draka, jehož vejce chtěla Yennefer využít k tomu, aby mohla mít opět děti, stejně jako k tomu chtěla využít džina. Vejce však ubránil zlatý drak a Yennefer s Geraltem šli opět vlastní cestou.

Když se na území Severních království objevil Nilfgaard, vydala se Yennefer spolu s dalšími čaroději do Soddenu, aby se postavila jejich armádě. Nilfgaard zde sice utrpěl porážku, ale zemřelo zde mnoho čarodějů včetně Lytty Neyd.

Foto: Netflix

Hodnocení

Chceš taky hodnotit? Registruj se nebo se !
AzurovyAzure77

Tohle prostě není Yennefer, ať si říká kdo chce co chce. Knihy nám představily silnou, nezávislou čarodějku s občas sebestředným chováním. Hry tato kritéria dodržely bez problémů. V seriálu mám ale problém tyto vlastnosti vůbec pozorovat – je to, jakoby si ji tvůrkyně přetvářela k obrazu svému. V mnoha scénách se chová skromně, skoro až ublíženě, jindy zas přespříliš příjemně a ochotně, a to ve chvílích, kdy by právě měla být naštvaná a dopálená (lov na zlatého draka). S každou další epizodou se mi prostě zdálo, že se do ní vrchní tvůrkyně-feministka snažila se promítat sama sebe, což dokazuje třeba už jen ta vrcholně ubohá scéna s miminem na pláži (óóó, my jsme jen nádoby…). A bohužel ani vzhledově se na Yennefer Anya Chalotra nehodí. Hraje dobře, o tom žádná, ale vypadá pořád jako dítě

21.2.2020 | 10:12:51
surky3

Za mě super. Hodně lidí remcalo ale podle mě spolu s Renfri (#1), Geraldem(#2), Jaskierem(#3) nejlepší postavy — Yen(#4) .

19.2.2020 | 18:04:56
WolverineCzE

Nejlepší postava

8.2.2020 | 8:28:56
Kothy

Uvidime, co z ni bude ;)

3.2.2020 | 21:39:36
tominotomino

Nejlepší z hlavní trojice. I její dějová linka byla nejzajímavější.

webmaster
21.1.2020 | 23:07:29
alexis

Já jsem spokojená. Mohlo to být trochu lepší, ale i mnohem horší. Je to každopádně lepší představitelka Yennefer než byla prkenná, byť možná hezčí polská předchůdkyně. U Yeneffer jsem si nikdy nepředstavovala konkrétní tvář, spíš určitou osobnost, a tu tam docela vidím.

20.1.2020 | 20:55:14
Sengir

Za mě po herecké stránce asi nejlepší v první řadě. Vzhledově jsem si za chvíli také zvykl. Každopádně tím, jak důsledně Yen představili, ztratila ta postava jakékoliv tajemství a hodně z kouzla, které má v knížkách i hrách. A tak vlastně i tu touhu po moci a nafoukanost jsem měl problém té postavě věřit, když jsme viděli i ty její slabší, pochyby, citlivější stránky, zranitelnost atd. Ale za scénář herečka nemůže.

20.1.2020 | 0:22:08
massx

Tak Yennefer ve hře je samozřejmě mnohem hezčí, protože je udělaná podle polské modelky. Ale najít krásnou britku co umí i hrát bylo mnohem těžší. Naštěstí se to tvůrcům povedlo a z Witchera se spíš stal Witch o Yen, takový grim Harry Potter. Což ale vůbec neni na škodu. Nevim proč, ale i krpatá se mi líbila :)

17.1.2020 | 3:32:45
Geparder

Mně se seriálová Yenn teda nelíbí vůbec a má škaredé kozy. Ach jo. Špatný výběr herečky.

8.1.2020 | 2:41:41
choudys

V roli skvělá, jinak velmi šikovná ženská :)

6.1.2020 | 18:46:39

Druhá série Zaklínače

Roku 2021 se dočkáme pokračování seriálu Zaklínač, které se bude skládat z osmi epizod. Pokud vás zajímají další novinky týkající se druhé řady, tak zavítejte do našeho přehledného článku

České titulky

Seriál Zaklínač vytvořila streamovací služba Netflix, jehož česká podpora vytvořila jak české titulky, tak i dabing. Zaklínače si tedy můžete plně vychutnat přímo na Netflixu. Nezapomeňte poté ohodnotit jednotlivé epizody, postavycelý seriál

Reklama

Nejoblíbenější postavy

Reklama

Plakáty

Plakáty

Narozeniny

Hlídejte si nás