The Witcher (Zaklínač)
83/100 - 368×

The Witcher(Zaklínač)

Seriál Zaklínač zpracovává příběh osudu a rodiny. Geralt z Rivie, samotářský lovec příšer, usilovně hledá své místo ve světě, ve kterém jsou lidé často zkaženější než samotné příšery. Ale když ho osud zavede k mocné čarodějce a mladé princezně s nebezpečným tajemstvím, tak všichni tři musí společně přijít na to, jak přežít na místě, kde se právě nachází.

USA | 2019 | Pauza
vysílání
5 sezón | Netflix | 60 minut
žánr
Dobrodružný, Drama, Fantasy
hrají
Henry Cavill (Geralt z Rivie), Freya Allan (Ciri z Cintry), Anya Chalotra (Yennefer z Vengerbergu), Eamon Farren (Cahir), Mimi Ndiweni (Fringilla Vigo), MyAnna Buring (Tissaia de Vries), Wilson Radjou-Pujalte (Dara), Joey Batey (Marigold), Anna Shaffer (Triss Ranuncul), Tom Canton (Filavandrel), Mecia Simson (Francesca Findabair), Royce Pierreson (Istredd), Mahesh Jadu (Vilgefortz z Roggeveenu), Graham McTavish (Sigismund Dijkstra), Bart Edwards (Duny z Maechtu)

Rozdíly mezi původním a finálním pilotem aneb jak moc se změnil první díl Zaklínače?

Rozdíly mezi původním a finálním pilotem aneb jak moc se změnil první díl Zaklínače?

První epizoda seriálu Zaklínač byla sice natočena jako první, ale záběry se pro ni natáčely i na konci natáčení. Ve skutečnosti má tedy seriál dva pilotní díly, čím se však liší?

17 0
18.1.2020

Když se začal natáčet první díl seriálu Zaklínač, tak málokdo mohl čekat, že se později budou natáčet zcela nové záběry, a to dokonce s jinými herci. Na internetu se objevilo již několik informací o původním pilotu, a proto si nyní shrneme vše, co víme. Podíváme se jak na jiné obsazení, tak i na jiný průběh scén a podobné věci.

Renfri

Začněme tou největší změnou, kterou si prošel první díl s názvem The End’s Beginning. Ve finální verzi hrála Renfri herečka Emma Appleton, nicméně původně byla do této role obsazena Millie Brady. Herečky jsou si typově podobné – mají stejnou barvu vlasů, podobnou výšku a zřejmě i stejné zkušenosti s bojovým uměním.

Millie Brady měla natočené téměř všechny scény, nicméně kvůli kolizím v rozvrhu nakonec musela odstoupit od projektu, a proto byla přeobsazena. Původně se nevědělo, jak její verze Renfri vypadala, nicméně nedávno se na internetu objevily fotky, které to odhalují (sama herečka nebyla spatřena v kostýmu Renfri, ale její kaskadérka ano). Kromě jasné úpravy vlasů z blonďatých na hnědé došlo také k výrazné obměně kostýmu. Oblek původní Renfri tak trochu připomínal zbroj ze starověkého Říma.

(Původní vzhled Renfri můžete porovnat s finálním. Na obrázcích je její kaskadérka Dorottya Talpassy.)

Renfriina banda

Přeobsazením si překvapivě prošla i Renfriina banda, kde původní herce nahradili profesionální kaskadéři (zřejmě kvůli tomu, aby se lehčeji natáčela bojová scéna z konce dílu). Renfriina banda proto byla ve finální verzi tvořena kaskadéry, tedy až na postavu Nohorna, vůdce bandy, kterého hrál herec Packy Lee.

(Původní členové Renfriiny bandy.)

(Původní členové Renfriiny bandy.)

Souboj Geralta s Renfri a její bandou

Další velkou změnou si prošel samotný souboj, který je mnohými velmi vychvalován. Původní souboj měl vypadat jinak, nicméně nejdříve se podívejme na to, jaké změny přišli v této oblasti, co se týče štábu. Finální podobu souboje připravil Wolfgang Stegemann, zatímco autora původní verze neznáme (je ale pravděpodobné, že ji připravil Vladimír Furdík). Stegemanna doporučil tvůrcům samotný Henry Cavill, který ho moc dobře zná. Zároveň se změnil i režisér celé epizody, původního Marca Jobsta tu nahradil Alik Sakharov, který je znám svou prací pro Game of Thrones.

Pochopitelně nevíme, jak moc se změnila celá choreografie souboje, ale víme, že se změnilo prostředí. Původně se souboj odehrával přímo na zalidněném tržišti, zatímco finální souboj se odehrával v uličce mezi domy a bez přítomnosti většího množství prostého lidu. Knize by spíše odpovídala původní verze souboje, protože Renfri v ní hrozila tím, že dokud Stregobor nevyjde ze své věže, tak bude zabíjet nevinné lidi.

(Místo, kde se odehrával původní souboj.)

Za zmínku stojí také to, že původně měl Geralt na sobě mít svou zaklínačskou zbroj, zatímco ve finální verzi tu měl jen košili.

(Geralt se měl původně postavit bandě ve svém brnění.)

Marilka

V původním pilotu měla i Marilka jiné obsazení. Zatímco ve finální verzi si tuto starostovu dceru zahrála herečka Mia McKenna-Bruce, tak v původní verzi se jí zhostila herečka Rebecca Benson. Geralt neměl mít ve scénách s touto postavou nasazený plášť, přičemž v původní verzi převážel kikimoru osel, zatímco ve finální Klepna. Opět se v tomto tvůrci oddálili od knižní předlohy, ve které mrtvou kikimoru převážel osel.

(Geralt a původní Marilka. Můžete porovnat s finální verzí.)

(Záběr na osla nesoucího kikimoru.)

(Další pohled na osla.)

Renfriin původ

Když Stregobor vyprávěl Geraltovi Renfriin příběh původu, tak jsme se měli dočkat flashbacků, které by ještě lépe vykreslili Renfriinu situaci. Tyto scény byly skutečně natočeny a jejich součástí byli Stregobor, mladá Renfri, královna Aridea (Renfriina macecha) a několik kamarádů malé Renfri. Tvůrkyni se tyto záběry však nakonec nelíbily, a proto všechny flashbacky vystřihla úplně.

(V jednom z trailerů se dokonce objevil záběr z Renfriiny minulosti, které jsme se nakonec nedočkali.)

Cesta do krčmy a samotná krčma

Jeden záběr z traileru a dvě oficiální fotografie ukazují Geraltovu cestu do krčmy, nicméně ani jednoho z těchto záběrů se ve finální verzi pilotu nedočkáme.

(Nevyužitý záběr z traileru.)

(Geralta jsme na tomto místě nakonec neviděli.)

(Geralta jsme nakonec neviděli ani na tomto místě)

Geralt se poté ocitá v krčmě, ve které si však nikdy nesundá svůj plášť. Na fotkách z natáčení a jedné oficiální fotce ho však má sundaný.

(Geraltův nevyužitý příchod do krčmy.)

(Geraltův nevyužitý příchod k pultu.)

Vzhled kikimory

Obměnou si prošel i vhled netvora, se kterým Geralt bojoval. Původně byla kikimora podobná velkému pavoukovi, ale její vzhled byl následně upraven.

(Původní návrh kikimory.)

Souboj s kikimorou

Velkou změnou si prošel i úvodní souboj s kikimorou, který se však upravoval především digitálně. V trailerech jsme mohli vidět, že se Geralt teprve setkává s kikimorou, zatímco ve finální verzi pilotu s ní rovnou bojuje.

(Záběr z traileru, všimněte si Geraltových suchých vlasů.)

(Nevyužitý záběr.)

(Další nevyužitý záběr.)

Souboj s kikimorou měl být zároveň mnohem delší a komplexnější. Jasně to ukazuje obrázkový návrh této scény, který naleznete níže v galerii.

Co říkáte na všechny změny? Myslíte si, že by byl původní pilot lepší, kdyby se nakonec vypustil ten?

Zdroj fotografií: Redanian Intelligence (první článek, druhý článek, třetí článek)

Zdroj: Netflix

  • 1-b37e4f5074f10609e6a83e3ce3cf1e38.jpg
  • 2-0ea8df0aa68eadd267577f8a76c0ff6d.jpg
  • 3-239d07f41112003325faf2b8deed70c1.jpg
  • 4-a5a91f8cc9b9613229d5e945d429e5cf.jpg
  • 5-46553eb37c2c993c88c02cea41b68ed4.jpg
  • 6-3e2797c647fdec59c8414fe3418d800f.jpg
  • 7-1c5ff564dab853566a3deaa494325215.jpg
  • 8-84f3f3659e58921aadc50ad902dd116a.jpg
  • 9-67abfbba4986f6a3c2fcf2ea900632d8.jpg
  • 10-775223f7f9b21891e14c2da3573e88bc.jpg

Diskuze /18

deeside95

jedno slovo: ŠKODA!

18.1.2020 | 15:12:47
desaix

Prvý diel bol podľa mňa najlepší a to napriek tomu, že bol upravený. Škoda, pretože mám pocit, že v pôvodnej verzii by bol lepší a dával zrejme i väčší zmysel. Pokiaľ mám správne informácie, tak scenár prvej časti napísal T.Baginski a Lauren ho následne „prepracovala“.

18.1.2020 | 17:41:34
Svjatogor

Samé lepší zprávy, že… :-D

18.1.2020 | 20:54:44
Orea

Změy s Renfri za mě teda k lepšímu :-) Oblek původní Renfri tak trochu připomínal.. Xenu :-D (již tady několikrát zmiňovanou). Flashbacky mi teda nechyběly, to asi stačilo říct. Ovšem souboje je škoda!

#5 Lord Mazour
19.1.2020 | 1:25:04
Lord Mazour

#4 Orea: I Cavillova paruka vypadá v původním pilotu o něco méně reálněji.

19.1.2020 | 12:47:28
Avern

Zda se ze puvodne to bylo vice podle knih a povidek… a zase prijdou kameny ;-)

19.1.2020 | 13:12:09
garvon

Prijde mi skoda delsiho souboje s Kikimorou. Jinak si myslim, ze ty zmeny tomu neuskodily. A ten souboj s Renfri byl urcite lepsi v prepracovane ver­zi.

19.1.2020 | 14:08:22
Sengir

Původní verze byla zřejmě moc podobná Zaklínači od Sapkowského :)

Jinak tedy, zřejmě jsem v menšině, ale mě se víc líbí původní Renfri, protože jí bych to i docela věřil, že je kápo bandy chlapů. Emmě Appleton moc ne. Ale za to můžou i tvůrci, kteří se neobtěžovali nám nějak ukázat, proč ti chlapi Renfri vlastně poslouchají, přitom si to určitě zasloužilo vysvětlení proč 8 chlapů poslouchá jednu ženskou. Ale ono je to asi podprahové sdělení, že muži poslouchají ženy, a máme to brát za normální a neřešit :) A asi právě k tomu dovysvětlení tam původně byli zřejmě ty flashbacky, jenže pro Lauren nebyly asi vizuálně dost dobré, tak to šlo pryč, přitom pro uvěřitelnost to bylo důležité. Každopádně na víc místech jsem si říkal, jak by ušetřili čas i peníze, a dodali vyprávění hloubku, kdyby některé ty flashbacky a vyprávění doplnila animace podobně jako třeba v Harry Potterovi příběh tří bratrů a relikvií osudu. Tak mohli krásně ve zkratce ukázat životní příběh Renfri. Vlastně i když Stregobor vyprávěl o prokletí černého slunce. Nebo když se poprvé zmiňovala Konjunkce sfér. Mohli se tak shrnout některé bitvy apod. Něco podobného používali myslím i některé díly her, kdy Geralt komentoval a na konci shrnoval nějaký dílčí příběh důležité postavy nebo místa.

A původní souboj s kikimorou dával taky lepší smysl. Moc jsem totiž nepochopil, co se v té finální verzi, mělo podle tvůrců, těch prvních 30 sekund pod vodou dít. Jestli tam Geralt ležel v letargii a čekal až nad ním proplave kikimora? Ale za prvé kikimora není vodní tvor a za druhé, když bojují je tam jen po kolena vody :) A jestli se tam dostali už nějak dřív a bojovali pod hladinou, tak hladina by nebyla klidná. Takže co tím chtěl básník vlastně říct?

#9 Sengir
19.1.2020 | 18:40:34
Sengir

#8 Sengir: Jinak s tou Renfri jsem to myslel, kdo se mi víc líbí do té role. Jinak jsou samozřejmě hezké obě herečky, akorát ta finální Renfri by byla mnohem lepší jako Triss :)

#10 Zilwicky
19.1.2020 | 18:42:29
Zilwicky

#9 Sengir: Suhlasim, ako Triss by bola urcite lepsie..ehm.. využítá :D
Inak nepatam si to uz presne (resp. vobec :D) ale preco ju teda nasledovali? Tá jej skupinka?
Na tom trhovisku by to urcite davalo vacsi zmysel, kedze predpokladam ze v tej verzii by aj padlo slovo o tom ze „bud vyleze alebo zacneme zabijat ludi“.

#11 Sengir
19.1.2020 | 19:50:44
Sengir

#10 Zilwicky: https://zaklinac.fandom.com/wiki/Renfri on ten její příběh vypráví Stregobor, tak těžko říct, jestli je to naprostá pravda, ale prý s oblibou napichovala zajatce na kůl, vraždila pro zábavu, v pomstě zavraždila mámu, tátu a bráchu, a byla výborná šermířka, takže nejspíš největší badass té bandy, o které se mluvilo široko daleko atd. V seriálu je to taková nevinná chudinka :) Když jsem to teď četl v knížce, abych ti tu nekecal, tak jsem se zase musel smát, je to skvěle podané a úplně to vidím v té animované podobě, jak jsem psal výš :)

#13 Zilwicky
19.1.2020 | 20:26:35
DC Expert

Uvítal bych kdyby to admini porovnávali s původním polským seriálem a to každý díl! Udělat tady rozdíly v epizodách!

19.1.2020 | 20:35:48
Zilwicky

#11 Sengir: díky za objasnenie :)

20.1.2020 | 9:01:02
Darnwell

Na původní verzi bych se rád podíval, jsem si téměř jist, že by mi sedla lépe. Raději bych viděl (aspoň dle zveřejněné fotografie) poctivou rubačku na tržišti, než naservírovanou přehlídku fatalit.

20.1.2020 | 9:58:20
Sapphire1977

ja vždy keď vidím zábery z natáčania tak ma udivuje koľko ľudí sa na tom dokáže priživiť čo tam len postávajú naokolo, ale zrejme sú to nejakí nosiči jedla a práči kostýmov :D

20.1.2020 | 10:56:02
Lord Mazour

Na té fotce pi souboji na tržišti jde vidět i Vladimír Furdík.

20.1.2020 | 12:27:52
KingofKing

První díl byl z celé série nejlepší. Jsem rád, že ho předělali. A hlavně Emma Appleton jakořto Renfri je nejlepší. <3 Navíc epický fight nakonci dílu, jedna z nejlepších choreografií vůbec, snad srovnatelná s Achilles vs Hector. spoiler Jen škoda Renfri, oblíbil jsem si ji a oni ji hned zabili… :(

20.1.2020 | 21:58:51
mirako

No ta původní verze by se mi líbila o dost víc, až na Geraltovu špatnou paruku.. mnohem věrnější předloze, lepší kikimora a nevidím v ní žádného černocha atd..

21.1.2020 | 12:31:42
Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se !

Reklama

Nejoblíbenější postavy

Plakáty

Plakáty

Narozeniny

Hlídejte si nás

Filtr seriálů
Reklama