The Witcher (Zaklínač)
83/100 - 367×

The Witcher(Zaklínač)

Seriál Zaklínač zpracovává příběh osudu a rodiny. Geralt z Rivie, samotářský lovec příšer, usilovně hledá své místo ve světě, ve kterém jsou lidé často zkaženější než samotné příšery. Ale když ho osud zavede k mocné čarodějce a mladé princezně s nebezpečným tajemstvím, tak všichni tři musí společně přijít na to, jak přežít na místě, kde se právě nachází.

USA | 2019 | Pauza
vysílání
5 sezón | Netflix | 60 minut
žánr
Dobrodružný, Drama, Fantasy
hrají
Henry Cavill (Geralt z Rivie), Freya Allan (Ciri z Cintry), Anya Chalotra (Yennefer z Vengerbergu), Eamon Farren (Cahir), Mimi Ndiweni (Fringilla Vigo), MyAnna Buring (Tissaia de Vries), Wilson Radjou-Pujalte (Dara), Joey Batey (Marigold), Anna Shaffer (Triss Ranuncul), Tom Canton (Filavandrel), Mecia Simson (Francesca Findabair), Royce Pierreson (Istredd), Mahesh Jadu (Vilgefortz z Roggeveenu), Graham McTavish (Sigismund Dijkstra), Bart Edwards (Duny z Maechtu)

Paní jezera

Paní jezera

Něco končí, něco začíná. Paní jezera je posledním dílem pětidílné ságy, která se zaměřuje na Geralta a Ciri. V napínavém vyvrcholení se konečně dozvídáme, jak vše dopadne.

3.9.2020

Základní informace

Původní název: Pani Jeziora
Český název: Paní jezera
Autor: Andrzej Sapkowski
Rok vydání: 1999
Rok vydání v Česku: 2000
Země vydání: Polsko
Počet stran: 560 (brožovaná verze)
Český vydavatel: Leonardo
Překladatel: Stanislav Komárek
Pořadí v sérii: Pátý díl pentalogie
Předcházející dílo: Věž vlaštovky
Následující dílo: Bouřková sezóna
Hlavní postavy: Geralt z Rivie, Ciri, Yennefer z Vengerbergu, Vilgefortz, Leo Bonhart, Marigold, Cahir, Milwa, Regis, Jarre, Nimue, Condwiramurs, Fringilla Vigo, …

Paní jezera

Pátý, a zároveň poslední díl ságy o zaklínači Geraltovi a jeho svěřenkyni Ciri navazuje na události předchozí knihy s názvem Věž vlaštovky. Podobně jako u předchozích dílů, tak i v tomto případě začíná každá kapitola různými citáty, tentokrát je však kniha tvořena dvanácti kapitolami. Celý příběh pomalu směřuje ke svému konci, a proto se dozvídáme, jak dopadnou hlavní hrdinové.

První kapitola

Mladý rytíř Galahad narazí na Ciri, kterou považuje za Paní jezera. Ciri ho však ujišťuje o tom, že není tou, za kterou ji považuje. Poté mu řekne, co se jí přihodilo.

Druhá kapitola

Čarodějka Nimue se setkává s Condwiramurs, snílkou, která dokáže odhalovat minulé události. Nimue ji sem pozvala proto, aby odhalila několik trhlin v příběhu o Geraltovi a Ciri, a proto se do toho Condwiramurs pustí. Jako první se jí zdá o setkání Emhyra a falešné Ciri, poté probádá dobu, kdy Geralt a jeho společníci zrovna přijeli do Toussaintu. Následně se jí ještě zdá o Yennefer, která je ve Vilgefortzově zajetí. Ten se ji snaží přesvědčit o tom, že jsou Geralt a Ciri mrtví, přičemž poté ji navštíví Bonhart, který se ji pokusí znásilnit.

Třetí kapitola

Geralt se aktuálně nachází v Toussaintu, kde vykonává to, co umí. Během toho se spřátelí s bludným rytířem Reynartem de Boisem-Fresnesem, a dokonce se i zakouká do čarodějky Fringilly Vigo, která se zrovna nachází u královského dvoru. I když jejich vztah vypadá přirozeně, tak Fringilla plní přání Lóže, které si nepřeje, aby se jim Geralt pletl do cesty. Marigold je mezitím v sedmém nebi, protože opět může trávit čas se svou dřívější milenkou Annou Henriettou, místní panovnicí, a Milwa pozná málomluvného barona, se kterým si překvapivě padne do oka.

Čtvrtá kapitola

Skupina se i nadále nachází v Toussaintu, ze kterého se nikomu moc nechce, ale když Geralt během plnění jedné zakázky zjistí, v jakých problémech je Yennefer a kde se aktuálně nachází Vilgefortz, tak celou skupinu vyburcuje k odjezdu. Nakonec s ním odjedou všichni kromě Marigolda, který chce zůstat se svou milenkou. Fringille se podaří od Geralta zjistit, kde se nachází Vilgefortz, ale brzy po jeho odjezdu zjistí, že jí prozradil špatné místo, protože jí nikdy nevěřil.

Pátá kapitola

Ciri se nachází v zemi elfů, kde chtějí, aby měla s místním králem Auberonem dítě, díky kterému by mohli získat bývalou moc. Ciri je nucena jim vyhovět, protože jí nic jiného nezbývá. Během toho je však zatažena do intrik Avallac'ha a Eredina, kteří si s ní hází jako s míčem. Ciri se však podaří narazit na jednorožce Koníka (ve skutečnosti se jmenuje Ihuarraquax), kterého kdysi zachránila na poušti. Ten ji poví, že z této země musí co nejrychleji zmizet, a proto ho Ciri poslechne. Ještě před svým odchodem se setkává s králem Auberonem, který podléhá jedu, který dříve chtěl Eredin podstrčit králi za pomoci Ciri.

Šestá kapitola

Mladík Jarre, který tajně miloval Ciri, uprchl ze svatyně, aby se přidal k severské armádě. Po neúspěšném pokusu přidat se k mahakamských dobrovolníků je přiřazen do pěchoty, která patří mezi ty nejubožejší.

Sedmá kapitola

Ciri a Ihuarraquax cestují skrze světy, ale nedaří se jim narazit na ten správný. Na většině z nich se zdrží jen chvíli, ale jednou se jí podaří narazit na úchylného staříka, kvůli kterému se ošklivě poraní. Nakonec se jí podaří dostat k čarodějkám Nimue a Condwiramurs, které vždy fascinoval její příběh. Ty otevřou portál, který ji již konečně dostane do správné doby.

Osmá kapitola

Severní království a Nilfgaard se střetnou v bitvě u Brenny. Příběh se tu nesoustředí na samotnou bitvu, ale na polní ošetřovnu půlčíka Rustyho, kterému pomáhají Shani, Iola a Marti. Na ošetřovnu jsou dováženi další a další zranění vojáci, mezi kterými se nakonec objeví i Jarre, kterému Rusty amputuje ruku.

Devátá kapitola

Ciri se ocitá na Vilgefortzově hradu, kde ji tento čaroděj zavře do laboratoře a plánuje ji uměle oplodnit, aby za pomoci její síly ovládl svět. V tu chvíli se však na hradě objevuje Geralt a jeho parta, kteří jdou Ciri zachránit. Zatímco Milwa brzy umírá, tak se Regis dostane k Ciri, které pomůže, ale následně se ke Geraltovi vrátí jen se vzkazem. Ciri se vydá hledat Yennefer, která je taktéž na hradě, ale po cestě narazí na Bonharta. Tomu se nejdříve postaví Cahir, ale Bonhart ho zabije. Následně se s ním střetne Ciri, která ho konečně pokoří.

Geraltovi se mezitím podaří narazit na Yennefer, ale cestu jim zkříží Vilgefortz. Poté, co se Vilgefortz vypořádá s Regisem, se o něj postará sám Geralt. Všichni tři, tedy Geralt, Yennefer a Ciri, se pak následně setkávají, ale jsou záhy rozděleni kvůli příjezdu císaře Emhyra. Ten si jde s Geraltem promluvit v soukromí, přičemž zaklínač odhalí jeho tajemství – Emhyr je ve skutečnosti Duny, otec Ciri. Emhyr mu řekne, jaké má plány s Ciri a jak se vypořádá s ním a čarodějkou, ale když má k tomu dojít, tak si to Emhyr rozmyslí, protože nedokáže ublížit své dceři a odjede pryč.

Desátá kapitola

Panovníci a čarodějky se sjíždí do Cintry, aby se konečně uzavřel mír s Nilfgaardem. Setkání pochopitelně neproběhne bez problémů, protože každý panovník si mír představuje jinak. Emhyr si nakonec vezme za ženu Ciriinu dvojnici, díky čemuž se mu podaří získat místní trůn.

Jedenáctá kapitola

Geralt a Yennefer doprovázejí Ciri, jež cestuje po místech, na kterých už byla. Yennefer je poté opustí, protože se musí vrátit za čarodějkami, a tak zbytek pokračuje bez ní. Geralt a Ciri zamíří do Toussaint za Marigoldem, kterého zrovna mají v plánu popravit. Marigold však těsně před svou smrtí dostane milost, nicméně musí zmizet ze země, a tak odjede s Geraltem a Ciri, kteří mu řeknou, co všechno se stalo. Ciri je následně opustí, aby si vyslechla, jaké plány s ní mají čarodějky. Ciri si vyžádá čas na rozmyšlenou, aby se ještě mohla setkat s Geraltem.

Dvanáctá kapitola

Všichni se mají setkat v Rivii, a proto se sem vydají. Jako první sem dojedou Geralt a Marigold, kteří tu narazí na Yarpena a Zoltana. Ve městě se však strhne pogrom a Geralt a jeho společníci se zabarikádují v hospodě. Geralt se však nedokáže dívat na masakrování nelidí, a proto se lidem postaví, během čehož je probodnut vidlemi. V tu chvíli do města dorazí Ciri, Yennefer a Triss, které se snaží pomoci Geraltovi. Yennefer se ho pokouší oživit, ale vyčerpáním taktéž zemře. Když se pak na scéně objeví kůň Ihuarraquax, tak ten oba nebožtíky odveze neznámo kam, přičemž nelze s jistotou určit, zda jsou oba živí nebo stále mrtví.

Nezapomeňte knihu Paní jezera ohodnotit, pokud jste ji četli.

Foto: Leonardo

Diskuze /8

Brut

Malé doplnění, ale nevím, jestli se mi už to neplete. Nebylo to tak, že Ciri navštívila Nimue dvakrát. Poprvé, když byla Nimue mladá a jen na krátkou chvíli a proto pak Nimue ten příběh velice zajímal a doplňovala si ty mezery. A pak podruhé, jak je zmíněno v sedmé kapitole.

#2 Xavik
3.9.2020 | 17:18:34
Xavik

#1 Brut: To ano, ale sám teď nevím, kde přesně to bylo. :D

admin
3.9.2020 | 17:51:48
B.Jaga

Fringilla plní přání přání Lóže, která si nepřeje, aby se jim Geralt nepletl do cesty. – Xaviku, škrtni tam jedno ne. :D Jinak, ale musím si to znovu načíst, měla jsem dojem, že mtrvého Geralta a Yennefer neodváží Koník, ale že je pozůstalí naloží do loďky a pošlou na věčnost po vodě. Taky se mi moc líbilo skákání Ciri časem, moc jsem ocenila její přistání v hostinci U rybařící kočky v 19. století a pak i zjevení Galahada, který sem přišel z docela jiných pověstí.

#4 Xavik #7 naviivan
4.9.2020 | 9:53:43
Xavik

#3 B.Jaga: Provedeno! :D

admin
4.9.2020 | 11:53:50
Darnwell

Kniha měla některé slabší pasáže, ale přestože měl Sapkáč problém s ukončením celé ságy, nakonec to zvládl vcelku se ctí.

#6 AzurovyAzure77
4.9.2020 | 12:14:30
AzurovyAzure77

#5 Darnwell: souhlas, třeba pasáže Jarreho jsem vyloženě prozíval, ale závěrečný souboj s Vilgefortzem nebo poslední kapitola v Rivii byly hodně dobré

4.9.2020 | 13:31:23
naviivan

#3 B.Jaga: páčil sa aj námet civenia Ciri na vlak mieriaci pravdepodobne do Rockfortskej školy pre čarodejníkov . ( v českom preklade Bradavice ) . Toto mohol Sapkowski využiť na niečo skvelého ! žiaľ , ponáhľal sa a už mal celej ságy plné zuby .

4.9.2020 | 18:15:21
B.Jaga

Fakt tam byly i Bradavice? Měla jsem pocit, že první díl Harryho Pottera a poslední Zaklínače byly napsány tak nějak souběžně, takže jedno nemohlo čerpat z druhého. Ale nešť. Moc se mi taky líbilo, jak chudáka Galahada podezřívala Nennekke na svadbě Geralta s Yenneferm že tam přišel krást zlaté nádobí – a on přitom chudák jen hledal Svatý Grál.:D

5.9.2020 | 8:33:26
Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se !

Reklama

Nejoblíbenější postavy

Plakáty

Plakáty

Narozeniny

Hlídejte si nás

Filtr seriálů
Reklama