The Witcher (Zaklínač)
83/100 - 367×

The Witcher(Zaklínač)

Seriál Zaklínač zpracovává příběh osudu a rodiny. Geralt z Rivie, samotářský lovec příšer, usilovně hledá své místo ve světě, ve kterém jsou lidé často zkaženější než samotné příšery. Ale když ho osud zavede k mocné čarodějce a mladé princezně s nebezpečným tajemstvím, tak všichni tři musí společně přijít na to, jak přežít na místě, kde se právě nachází.

USA | 2019 | Pauza
vysílání
5 sezón | Netflix | 60 minut
žánr
Dobrodružný, Drama, Fantasy
hrají
Henry Cavill (Geralt z Rivie), Freya Allan (Ciri z Cintry), Anya Chalotra (Yennefer z Vengerbergu), Eamon Farren (Cahir), Mimi Ndiweni (Fringilla Vigo), MyAnna Buring (Tissaia de Vries), Wilson Radjou-Pujalte (Dara), Joey Batey (Marigold), Anna Shaffer (Triss Ranuncul), Tom Canton (Filavandrel), Mecia Simson (Francesca Findabair), Royce Pierreson (Istredd), Mahesh Jadu (Vilgefortz z Roggeveenu), Graham McTavish (Sigismund Dijkstra), Bart Edwards (Duny z Maechtu)

Wiedźmin

Wiedźmin

Polský seriál z roku 2002 zpracovává příběh dvou povídkových knih od spisovatele Andrzeje Sapkowského. Velká část odvysílaného příběhu se však neinspirovala jeho knihami.

19.12.2021

Základní informace

Původní název: Wiedźmin
Český název: Zaklínač
Producent: Michał Szczerbic
Rok premiéry: 2002
Stanice: TVP SA
Země vydání: Polsko
Počet sérií: 1
Počet epizod: 13
Minutáž: 46–53
Hlavní role: Michał Żebrowski (Geralt z Rivie), Zbigniew Zamachowski (Marigold), Marta Bitner (Ciri), Grażyna Wolszczak (Yennefer z Vengerbergu), Maciej Kozłowski (Falwick), Ewa Wiśniewska (Calanthé), Anna Dymna (Nenneke), …

Wiedźminovi

Polský seriál z roku 2002 zpracovává povídkové knihy Poslední přání a Meč osudu, nicméně velká část příběhu je tvořena dějovou linkou, kterou vymysleli tvůrci čistě pro potřeby seriálu. Existuje tu spousta nesrovnalostí v porovnání s knižní předlohou, nicméně kostra původního děje je zachována. Seriálu roku 2001 předcházel stejnojmenný dvouhodinový film, který však představuje pouze osekanou a zkrácenou verzi celého seriálu.

První epizoda

Mladík Geralt je odvezen na místo zvané Kaer Morhen, kde je místními zaklínači cvičen na zaklínače. Těmi se však stává jen malé množství kadetů, a tak místní hlavní kněz Vesemir navrhne jiný způsob proměny mladíků. Prvním pokusným kadetem se stane Geralt, jehož mutace vyvolají pochyby v zaklínači Gwidonovi, který se začne dožadovat důkazů, že je z Geralta skutečný zaklínač.

(Zaklínač Geralt ve svých raných letech.)

Geralt se proto ocitá v lesích, kde má delší dobu přežívat. Daří se mu to dobře, dokonce si ochočí i vlka a zachrání jednu dívenku. Během toho je zároveň svědkem toho, jak Gwido a jeho přisluhovači přepadávají konvoje, aby měli zaklínači jak dostatek jídla, tak i kadetů. Gwido však tak činil v rozporu se zaklínačskými zásadami, a tak když to o něm Geralt poví ostatním, Vesemir vykáže Gwida pryč a Geralt je i nadále cvičen na zaklínače.

Druhá epizoda

Geralt a několik dalších kadetů pokračují ve výcviku, díky kterému se z nich mohou stát zaklínači. Geralt a jeho učitelé si však čím dál častěji všímají toho, že je Geralt nějakým jiným zaklínačem, protože projevuje emoce, podkopává zaklínačský kodex a stále mívá vize jakési ženy. Jeho jedinou oporou se stává již velmi starý kněz Vesemir, který ho začne poučovat o okolním světě.

(Geralt nebyl mezi svými učiteli vůbec oblíbený.)

Zatímco se blíží Geraltovo přijetí mezi zaklínače, učitel Sorel začne usilovat o to, aby byl Geralt vyhozen. Když se ho pokusí svést za pomoci Adely, nepochodí, protože ta se s ním sice vyspí, ale díky staré známosti Geralta nezradí. Geralt je následně přijat mezi zaklínače, ale je nucen podstoupit konečnou zkoušku meče. I v té pochopitelně obstojí, a tak se konečně může vydat na cesty jako zaklínač.

Třetí epizoda

Geralt je nucen porušit zaklínačský kodex a postavit se lidem, kteří trýzní jednu mladou dívku. Následně zjistí, že jde o princeznu Renfri, kterou chce její macecha vidět mrtvou, a tak jí pomůže nalézt útočiště. To brzy nalezne u skupiny zbojníků, a tak se jejich cesty rozejdou a Geralt se vydá do nejbližší osady, aby si vydělal nějaké peníze. Hrabě Falwick se mezitím společně se svými lidmi připravuje na přepadení dryád.

(Geraltův nepřítel byl známým rasistou.)

Jakmile se Geralt vydá opět na cestu, je svědkem následků potyček mezi lidmi a dryádami. Brzy narazí na jednu osamocenou a zraněnou dryádu, o kterou se začne starat. Jakmile se jí udělá lépe, rozhodne se ji odvést k jejímu lidu, ale po cestě jsou přepadeni lidmi. Situace je vyřešena nejenom díky Geraltově rychlému meči, ale i díky dryádám, které mu poděkují za dopravení jedné jejich členky. Geralt se pak následně vydává na cestu, a to i přesto, že se s onou dryádou velmi sblížil.

Čtvrtá epizoda

Geralt se zrovna věnuje své další zakázce, ale během ní poznává Borcha Tři Kavky a jeho dvě exotické společnice. Borch je zaklínačem ohromen, líbí se mu jeho filozofie, a proto s ním stráví pár pěkných chvil. Když se následně vydají na cestu, bard Marigold jim oznámí, že v okolí zrovna probíhá hon na draka. Borch by se ho rád zúčastnil, aby draka ochránil, ale Geraltovi se do toho nechce. Když však následně spatří svou lásku Yennefer a zjistí, že i ona se bude podílet na lovu, přidá se k Borchovi.

(Borch si Geralta brzy oblíbil.)

Skupina cestuje a poznává další zájemce o skolení draka. Geralt má během toho příležitost si promluvit s Yennefer a zjišťuje, že ta chce draka zabít kvůli tomu, aby z něj extrahovala ingredience do lektvaru, díky kterému by mohla mít děti. Po několika nepříjemných událostech se nakonec všichni dostávají na místo se zlatým drakem. Ten ihned přemůže své první oponenty a král Nedamir si díky Geraltovi uvědomí, že draka nemá cenu lovit, a tak celý hon odvolá. Zlatý drak se následně promění zpátky na Borcha a Geralt a Yennefer odjedou společně pryč.

Pátá epizoda

Po honu na draka se Geralt a Yennefer vydali do města Aedd Gynvael, kde spolu začali žít. Zatímco tu Geralt vyřizoval práce pro starostu, Yennefer se věnovala svým povinnostem. Jejich ideální vztah však začal pomalu vyprchávat a Geralt si uvědomil, že se na něj Yennefer dívá jinak než na ostatní muže, protože ho má spíše za vraždící stvůru. Náladu mu trochu spraví příchod přítele Marigolda, kterému pomůže uprchnout z města, protože jdou po něm nebezpeční lidé.

(Setkání dvou Yennefeřiných milenců.)

Jakmile Marigold odjede, Geralt navštíví místního čaroděje Istredda a konfrontuje ho ohledně jeho milostného vztahu s Yennefer. Istredd mu poví, že si Yennefer nebude schopna vybrat ani jednoho z nich, a tak navrhuje, ať to muži vyřeší mezi sebou sami. Geralt ho odmítne a rozhodne se odjet z města. Před branami ho však přepadnou starostovi lidé, a tak se s nimi vypořádá. Istredd mu však s nimi překvapivě pomůže.

Šestá epizoda

Královna Calanthé a její dcera Pavetta jsou Geraltem zachráněny před netvorem. Královna je Geraltovi velmi vděčná za to, co udělal, a proto ho pozve na královský hrad, kde může pobýt nějakou dobu. Má tu ale za úkol se vypořádat s tím, k čemu tu dochází po nocích. V tu dobu je totiž hrad ovládnut podivnou silou, přičemž Geraltovi se podaří zjistit, že za tím stojí tajná setkání Pavetty a jejího milence.

(Calanthé se párkrát zmínila o tom, že Cintře nemůže vládnout žena.)

Calanthé hodlá brzy provdat svou dceru a nehodlá trpět její vrtochy, a tak Geralt vyhledá jejího milence. Tím se ukáže být prokletý rytíř Duny, který Geraltovi poví o tom, jak kdysi zachránil manžela Calanthé a požádal ho o dodržení zákonu překvapení. Geralt se následně vrátí do Cintry a zúčastní se Pavettiných námluv. Na nich se objeví i Duny, ale když ho Calanthé hodlá vyhnat silou, Pavetta odhalí svou skrytou moc a všechny přemůže. Getalt a druid Myšilov ji následně zastaví, Calanthé přijme Dunyho nárok na Pavettinu ruku a Geralt se nakonec odvolá na zákon překvapení, aby se Dunymu pomstil za jeho chování.

Sedmá epizoda

Geralt a Marigold narazí v Novigradu na půlčíka Daintyho Biberveldta, ze kterého se vyklube doppler Dudu. Smilují se nad ním a odvezou ho pryč z Novigradu, protože tam jsou jemu podobní tvorové stíhaní. Jakmile se ocitnou venku, jejich cesty se po čase rozdělí, přičemž Geralt a Marigold se rozhodnou vyrazit co možná nejdál.

(Setkání s elfy nedopadlo dle Geraltových představ.)

Ocitnou se konkrétně v oblasti Dol Blathanna, kde je dva vesničané požádají o pomoc. V poslední době je trápí jeden sylván, který byl původně neškodný, nicméně později jim začal brát čím dál více jídla. Najatá dvojice se s ním pokusí vypořádat, ale zjistí, že sylván nebere vesničanům jídlo pro sebe, ale pro hladové elfy. Ti je nakonec zajmou a pokusí se je zabít, ale od smrti je zachrání Královna polí, které jsou elfové věrní.

Osmá epizoda

Geralt se ocitá ve Wyzimě, kde se dozvídá o strize, jež řádí na starém hradišti. Když se o to začne zajímat více, zjistí, že je na odčarování strigy vypsána bohatá odměna, protože jde o dceru místního krále Foltesta, který si přeje, aby se mu jeho dcerka opět vrátila. Geralt se zakázky ujme, i když si není jistý jejím výsledkem, ale nakonec se mu strigu podaří odčarovat.

(Střet se strigou byl pro Geralta velmi náročný.)

Souboj s ní si však vyžádal velkou daň, protože se Geralt během boje vážně poranil. Vydá se proto do nedaleké svatyně Melitelé, kde se o něj začne starat místní kněžka Nenneke. Ta ho po týdnech léčení opět dostane na nohy, a tak Geralt odjede, zatímco jí věnuje značnou část odměny, kterou dostal od Foltesta. Konkrétně se vydá do Cintry, aby zjistil, jak to dopadlo se zákonem překvapení, ale královně Calanthé poví, že jí nechce vzít jejího vnuka.

Devátá epizoda

Během plnění jedné zakázky se Geralt opět ocitne na prahu života. Podaří se mu však dostat do svatyně Melitelé, kde se o něj opět postarají tamní kněžky. Tentokrát ho však léčí i Ciri, vnučka královny Calanthé, která se tu ukrývá po zničení Cintry. Hrabě Falwick mezitím dostává za úkol nalézt nezvěstnou princeznu, která údajně zemřela, ale císař Nilfgaardu tomu nevěří.

(Geralt konečně poznal Ciri.)

Zatímco se Geralt sbližuje s Ciri a zjišťuje, co je skutečně zač, Falwick se ocitá ve svatyni Melitelé a požaduje po Nenneke vydání všech uprchlíků z Cintry. Ta popírá, že by se tu nějací nacházeli, a tak prozatím odjíždí pryč. Po cestě však narazí na Geralta a zjišťuje, že jde o onoho zaklínače z Kaer Morhen, který podstoupil pochybnou mutaci. Následně se Falwick vrací do svatyně, tentokrát však s početným vojskem, aby celé místo obrátil vzhůru nohama.

Desátá epizoda

Nenneke se snaží ochránit Ciri před Falwickem, ale ten se jí nakonec zmocní a za pomoci Renfriiny bandy vypaluje celé místo. Vinu následně hází na zaklínače Geralta, který v té době zrovna projížděl kolem svatyně. Geralt mezitím přijíždí do Blavikenu, aby získal odměnu za zabití nestvůry, ale ta mu není vyplacena. Navíc se během rozhovoru s fojtem dozví, že nedávno byla vypálena svatyně Melitelé.

(Stregobor si chtěl Geralta získat pomocí iluzí.)

Když to Geralt uslyší, zajde za místním čarodějem Stregoborem, ze kterého chce získat potřebné informace. Ten mu je však nechce poskytnou, dokud on neudělá něco pro něj. Geralt mu vyhoví a vyslechne si příběh o Renfri, kterou má zabít, protože právě ta chce Stregobora usmrtit. Na tu brzy narazí v Blavikenu, ale když se ho pokusí svést, jen ho otráví, aby jí nepřekážel v pomstě.

Jedenáctá epizoda

Geralt vypije protijed a vyráží na blavikenské tržiště, na kterém povraždí Renfri a celou její bandu. Jakmile odjede pryč z města, narazí na Marigolda, se kterým mluví o své těžké ztrátě a svých emocích. Následně spolu vyrazí do Brokilonu, kde by se mohli dozvědět nějaké odpovědi na své otázky.

(Geralt si o svých skutečných emocích dokázal promluvit pouze s Marigoldem.)

Královna dryád Eithné je přijme a následně si Geralt promluví s uprchlíky, od kterých se dozví, že za vypálením svatyně sice stála Renfriina banda, ale ta tam byla na Falwickův příkaz. Svůj další postup probere s Eithné, ale nezbude mu udělat nic jiného než pokračovat sám s Marigoldem. Více informací se pokusí získat v lázních, ve kterých se Geralt začne vydávat za zámožného pána, aby zjistil Falwickovu aktuální polohu.

Dvanáctá epizoda

Falwick a Eldar de Casteberg zjišťují, že jim nějaká osoba kazí plány, a tak dělají, co mohou, aby nalezli pachatele a vyřídili si to s ním. Ve skutečnosti hledají Geralta, který se mezitím ocitá v nilfgaardské pevnosti. Právě zde se nachází spousta zajatých dětí, mezi kterými by mohla být i nezvěstná Ciri. Dětem sice následně pomůže, ale Ciri se mu nepodaří najít. Zjistí jen to, že se tu holčička někde schovala.

(Eldar de Casteberg patří mezi další postavy vymyšlené tvůrci seriálu.)

Zoufalá situace ho přiměje učinit zoufalý čin – ve vyvražděné pevnosti si počká na Falwicka, aby se s ním konečně vypořádal. Když ho tu najde Eldar de Casteberg, začne pochybovat o Falwickových skutečných motivech a rozhodne se je oba podrobit božímu soudu. Během něj se Geralt konečně dočká své pomsty, ale následně je opět zajat, a to tentokrát i s Marigoldem. Oběma se následně podaří uprchnout, a to skrze podzemní chodby, kterými dříve uprchla i Ciri.

Třináctá epizoda

Po útěku z nilfgaardské pevnosti se Geralt a Marigold usazují u jednoho vesničana, který je u sebe na čas nechá. Zatímco tu Geralt vzpomíná na svou minulost a setkává se s několika známými elfy, Marigold se vrátí do útrob pevnosti, ve kterých se skrývá velké bohatství. Když se Marigold zmocní pouhé hrstky, vrátí se zpátky, aby všem pověděl o svém nálezu.

(V posledním díle se Geralt opět setkal s Galarrem a Toruviel.)

Získané zlato si odvezou elfové, aby se na čas měli lépe. Geralt se mezitím vydává hledat Ciri, ale bez úspěchu. Po krátké návštěvě Kaer Morhen narazí na vesničana Yurgu, kterého zachrání před nestvůrami. Ten ho zraněného odveze k sobě domů, přičemž cestou narazí na léčitelku Visennu, Geraltovu matku, která se o něj postará. Jakmile dorazí k Yurgovu domu, Geralt si jako odměnu vyžádá to, co Yurga má doma, ale neví o tom. Yurgova manželka se však během toho, co její muž nebyl doma, ujala sirotka, kterou je shodou náhod Ciri. Díky tomu se tak Geralt konečně shledal se svým osudovým dítětem.

Nezapomeňte seriál Wiedźmin ohodnotit, pokud jste ho viděli. Popřípadě ho ohodnoťte i v profilu samotného seriálu tady na Edně.

Foto: TVP SA

Diskuze /18

fabec

Docela se divim těm, kteří tenhle seriál používají jako určitou modlu proti Netflix seriálu… Polskej Zaklínač jde mnohdy proti předlohách o dost více, než Netflix. První dva díly jsou skoro nekoukatelný, a naprosto zbytečný, s klidnou hlavou se dají přeskočit. Obsazení vedlejších postav je taky dost mimo (Yennefer, Marigold). Uznávám, že tenhle seriál má výborného Geralta, dobře zachycuje atmosféru, a skvělý hlavní hudební motiv. Ale to je prostě všechno. Kvalita dílu je strašně nevyrovnaná, a vůčí předlože je to opravdu skoro až její znásilnění.

19.12.2021 | 14:40:24
CZEMarkus

Seriál byl ještě svým způsobem fajn ale film, to bylo to pravé peklo :D

19.12.2021 | 14:50:19
4391

Třeba povídka o drakovi (čtvrtá epizoda) se podle mě povedla o dost líp než v Netflix adaptaci. A polská Yennefer se mi asi taky líbila víc (i když chápu, že si dost diváků představovalo do té role mladší herečku). Ale jinak souhlasím s tím, co napsal fabec ;-)

19.12.2021 | 15:03:41
Darnwell

To, že bude polský Zaklínač průšvih, bylo jasné už od okamžiku, kdy jeho tvůrci prohlásili, že se budou řídit duchem Sapkowskiho předlohy. Jakmile se někdo začne ohánět duchem čehokoliv, neodvratně to směřuje do řiti.

19.12.2021 | 17:55:05
Fojtik

Když vypustím to co všichni říkají o držení se knih, tak se mě Polská verze líbila mnohem víc.

19.12.2021 | 19:50:29
Jonner

Proč polská verze? Lepší atmoška, Geralt, vztahy např. Geralt a Jaskier, obecně herecké výkony. S tehdejším rozpočtem super seroš.

19.12.2021 | 20:19:24
DHARMA4,8

Přidám kontext doby. Když seriál běžel, tak podbně drsné seriály vůbec nebyly obvyklé. Politika, násilí, intriky, drsný svět, nečernobílé postavy. Tak nšjak jsem si představoval zajímavý seriál a jsem rád, že dnes je nečernobílých postav (nedělených jen na dobré a zlé) mnohem více.

19.12.2021 | 23:08:18
desaix

Kurwa chlopaki! Keď vidím poľsku hereckú elitu, tak mi je normálne ľúto, že Lachovia nemali na seriál viac zlotych.

19.12.2021 | 23:16:45
Einar Einarson

Mít Poláci rozpočet Netflixu, asi by to byla jiná písnička… Celkově je naprosto boží hudební stránka seriálu + některé díly (Hranice možností např.) je fakt, že některé díly jsou naopak velmi slabé. Plus Elfové, co vypadají jak banda ožralejch Apačů… :-) Nicméně přese všechno mně tato verze irituje daleko míň jak současná sračkoidní netflixácká.....

#13 Martan73
20.12.2021 | 9:27:35
Limitsalv

Poláci to pojali dobře. Netflix se však taky snaží.

20.12.2021 | 10:33:34
lucifer22

Ja si myslím že síce ani Poľská verzia sa nedrží strikte kníh ale predsa do seba lepšie zapadá dej a dávaj aj zmysel. Jasné vizual a kostími a celé vizerá úplne lacno až banálne. Ale keď si zoberieme že sa jedná o Poľský seriál s pred 20 rokov a asi s 200 krát menším rozpočtom tak z toho dostali oveľa viac ako Netflix. Je to ako som čítal v jednej kritike, že seriál od Netlixu je najlepšie pre tých čo nepoznajú knihy a nemá ich čo rozčulovať a nevedia o čo prišli.

#12 DejvidHound
20.12.2021 | 15:56:53
DejvidHound

#11 lucifer22: Ono staci mat odohrate len hry a ten serial ta pekne rozculi :-)

20.12.2021 | 17:59:29
Martan73

#9 Einar Einarson: U netflixu zase trpaslíci vypadají jak banda obyčejných liliputů .

#16 Einar Einarson
20.12.2021 | 19:38:57
Basim

Jako tenhle seriál je lepší než ten od netflixu.

20.12.2021 | 20:53:41
Menneriath

Ako to už spomínajú vyššie, treba brať ohľad na rok vzniku. V tej dobe jednoducho neexistovalo, aby dostal televízny seriál (produkovaný spoločnosťou pre TV) vysoký rozpočet. Za ďalšie – aj poľský Witcher šiel mimo predlohu, treba však podotknúť, že nešiel proti samotnej predlohe. Presne to, čo spravila Netflix verzia. Príbeh a gradácia deja je pri poľskom zvládnutá lepšie, dovolil by som si povedať, že aj výber hercov bol fajn. Geralt bol fakt dobrý.

20.12.2021 | 21:04:28
Einar Einarson

#13 Martan73: jojo, to máš recht.

21.12.2021 | 9:34:06
Sihva

Když jsem tenhle seriál viděl kdysi dávno na ČT2, bylo to moje první setkání se Zaklínačem. Taky už jsem tehdy měl za sebou Pána prstenů a tak mi přišlo, že to může být zajímavý svět, který se však kvůli low cost rozpočtu a polské produkci moc nepovedlo adaptovat. Teď jsem si to celé pustil znovu po přečtení knih a zkouknutí první série Netflix seriálu a musím říct, že potemnělou atmosféru knížek to přenáší skvěle. Když pominu první díly, kde si taky tvůrci trochu popustili uzdu fantazie na Kaer Morhen, tak to povídky adaptuje dost věrně (I když se taky předlohy nedrží úplně). Jejich změny oproti předloze (zrádce zaklínač Falwick, větší role Renfri, vypálení chrámu Melitelé, románek s dryádou apod.) mi rozhodně do světa Zaklínače zapadají víc než cokoli, co jsem měl tu možnost vidět v 2. sérii Netflix seriálu.

Škoda, že třetí šanci na seriálovou adaptaci Zaklínač už asi nikdy nedostane.

PS: Żebrowski je prostě frajer.

#18 Basim
21.12.2021 | 16:08:21
Basim

#17 Sihva: Možná to odkoupí Amazon pokud to netflix kompletně pokazí.

22.12.2021 | 13:14:04
Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se !

Reklama

Nejoblíbenější postavy

Plakáty

Plakáty

Narozeniny

Hlídejte si nás

Filtr seriálů
Reklama